
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
08 листопада 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4400/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області Заїки Олександра Сергійовича, Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
До Луганського окружного адміністративного суду 18.08.2021 надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивачка) до керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області Заїки Олександра Сергійовича (далі - відповідач № 1), Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області (далі - відповідач № 2), в якому позивачка після уточнення позовних вимог просить визнати протиправним та скасувати розпорядження № 4-кд від 23.07.2021 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 ».
Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивачка посилається на те, що вона працює на посаді спеціаліста 1 категорії відділу з питань документообігу та діловодства Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області з 01.04.2021.
28 травня 2021 року в період часу з 18.00 год. до 19.00 год. позивачка прийняла участь в зйомках сюжету місцевої телерадіокомпанії - TOB «ТРК «АКЦЕНТ», що відбувалися у приміщенні, що належить телерадіокомпанії, за адресою: АДРЕСА_1 .
Висловлювання позивачки, які фактично були відзняті у її позаробочий час та в наступному відображені телерадіокомпанією в сюжеті «Право на вибір» за її участю, були виказані позивачкою саме як фізичною особою - мешканкою м. Новодружеськ, та містили її оціночні судження.
Однак, після цього заступником керівника з питань безпеки та громадського порядку Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_3 було подано документ (вх. № 1913/0131 від 16.06.2021) на ім`я керівника Лисичанської міської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області Заїки О. щодо повідомлення йому про те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі ТРК «АКЦЕНТ», на сторінці веб-сайту youtube.com було опубліковане відео під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4». На думку ОСОБА_3 , у вказаному відео ОСОБА_1 подає негативну інформацію щодо роботи Лисичанської міської ВЦА, що, є порушенням Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених Наказом Національного агентства з питань державної служби від 05.08.2016 № 158. Тож ОСОБА_3 ініціював проведення відповідного службового розслідування.
Відповідачем було винесено розпорядження № 440-к від 22.06.2021 «Про проведення службового розслідування» щодо позивачки в період з 22.06.2021 по 01.07.2021, яке продовжено на підставі розпорядження відповідача № 478-к від 05.07.2021 на термін 10 календарних днів після виходу позивача на роботу після тимчасової непрацездатності.
14.07.2021 листом вих. № 1768/01-31 позивачку було зобов`язано надати письмові пояснення по факту «відео від ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі ТРК «АКЦЕНТ» на сторінці веб-сайту youtube.com під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4», які позивач в наступному надала.
Хід проведення службового розслідування відображено в протоколах б/н від 14.07.2021 та № 2 від 20.07.2021. За підсумком комісією з проведення службового розслідування було складено акт проведення службового розслідування від 21.07.2021 та розпорядженням відповідача № 4-кд від 23.07.2021 позивачу було оголошено догану.
Позивачка не погоджується з розпорядженням керівника Лисичанської ВЦА Сєвєродонецького району Луганської області Заїки О. № 4-кд від 23.07.2021 «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 », вважає це розпорядження протиправним і таким, що порушує її права.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивачки до суду.
Ухвалою суду від 25.08.2021 позовну заяву було залишено без руху з наданням позивачці строку для усунення недоліків.
У встановлений строк недоліки позовної заяви було усунуто.
Ухвалою суду від 03.09.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження.
24.09.2021 від відповідача № 2 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позову з таких підстав.
Указом Президента України від 27.07.2020 № 293/2020 утворено Військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області, в зв`язку з чим Лисичанська міська рада та її виконавчі органи припинили свої повноваження.
Позивач 14.08.2020 була призначена на посаду спеціаліста 1 категорії до військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області шляхом переведення з Лисичанської міської ради.
Указом Президента України від 19.02.2021 № 62/2021 було утворено Лисичанську міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області (далі - Лисичанська міська ВЦА) та реорганізовано 1 військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області шляхом приєднання до Лисичанської міської ВЦА.
Розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації - керівника обласної військо-цивільної адміністрації від 01.03.2021 № 60-к керівником Лисичанської міської ВЦА призначено Олександра Заїку.
Розпорядженням керівника Лисичанської міської ВЦА від 30.03.2021 № 110-к позивачку призначено на посаду спеціаліста 1 категорії у Лисичанській міській ВЦА шляхом переведення з військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області.
16.06.2021 на ім`я керівника Лисичанської міської ВЦА надійшла службова записка від заступника керівника з питань безпеки та громадського порядку, згідно якої стало відомо, що ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі ТРК «Акцент» на сторінці веб-сайту youtube.com опубліковано відео під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4». У даному відео міститься інтерв`ю спеціаліста 1 категорії відділу з питань документообігу та діловодства Лисичанської міської ВЦА ОСОБА_1 , в якому вона подає негативну та неправдиву інформацію щодо роботи Лисичанської міської ВЦА.
Згідно розпорядження керівника Лисичанської міської ВЦА від 22.06.2021 № 440-к було прийнято рішення у термін з 22.06.2021 по 01.07.2021 провести службове розслідування стосовно позивача та створено комісію з проведення службового розслідування (далі - Комісія). Враховуючи те, що позивачка в період з 10.06.2021 по 09.07.2021 знаходилась на лікарняному, термін проведення службового розслідування було подовжено, а саме було прийнято рішення провести службове розслідування в термін 10 календарних днів після виходу позивача на роботу.
Позивачка приступила до виконання обов`язків після лікарняного 12.07.2021, 14.07.2021 їй було запропоновано надати письмові пояснення до 15.07.2021, які вона надала у встановлений термін.
За результатами службового розслідування Комісією складено акт від 21.07.2021 та запропоновано притягнути позивача до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани.
Враховуючи пропозицію Комісії, розпорядженням керівника Лисичанської міської ВЦА від 23.07.2021 № 4-к «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 », позивачу оголошено догану за: порушення законодавства про службу в органах місцевого самоврядування (ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»), антикорупційного законодавства - ст. 37 Закону України «Про запобігання корупції», розділу II Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 05.08.2016 № 158 (зі змінами, внесеними згідно з наказом Національного агентства України з питань державної служби від 28.04.2021 № 72-21 (далі - Правила етичної поведінки), та Правила внутрішнього трудового розпорядку.
Позивачка є посадовою особою місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 38 Закону України «Про запобігання корупції» «особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, під час виконання своїх службових повноважень зобов`язані неухильно додержуватися вимог закону та загальновизнаних етичних норм поведінки, бути ввічливими у стосунках з громадянами, керівниками, колегами і підлеглими».
Наказом Національного агентства України з питань державної служби № 158 від 05.08.2016 (із змінами, внесеними згідно з Наказом Національного агентства України з питань державної служби № 72-21 від 28.04.2021) (далі - Правила) затверджені Загальні правила етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.
Відповідно до розділу II Правил визначено: «державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування своєю поведінкою мають зміцнювати авторитет державної служби і служби в органах місцевого самоврядування, а також позитивну репутацію державних органів та органів місцевого самоврядування. Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, у тому числі в поза робочий час, повинні утримуватися від поширення інформації, зокрема розміщення коментарів на веб-сайтах і у соціальних мережах, що можуть завдати шкоди репутації державних органів та органів місцевого самоврядування».
Відповідно до розділу II Правил внутрішнього трудового розпорядку військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області, затверджених протоколом загальних зборів трудового колективу 19.10.2020 та введених в дію розпорядженням керівника від 21.10.2021 № 569, визначено, що працівник повинен дотримуватися вимог етичної поведінки, працівники у своїй роботі повинні дотримуватись принципів професійності, принциповості та доброзичливості, дбати про свою професійну честь і гідність; неприпустимими є прояви зверхності, зневажливого ставлення до колег та громадян; працівники під час виконання своїх посадових обов`язків повинні дотримуватися взаємоповаги, ділового стилю спілкування, виявляти принциповість і витримку.
Крім того, відповідно до розділу 2 посадової інструкції позивачки, затвердженої заступником керівника з питань безпеки та громадського порядку 07.06.2021, остання взяла на себе обов`язок щодо дотримання трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку, норм етики поведінки.
Відповідно до розділу 4 Посадової інструкції спеціаліст 1 категорії відділу з питань документообігу та діловодства несе відповідальність за недотримання трудової дисципліни, правил внутрішнього трудового розпорядку, етики поведінки.
Підставою для притягнення позивачки до дисциплінарної відповідальності була публікація відео з інтерв`ю позивачки на каналі ТРК «Акцент» на сторінці веб-сайту youtube.com відео під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4», яке містила негативну та неправдиву інформацію про роботу Лисичанської міської військово-цивільної та її керівництво, а саме у своєму інтерв`ю позивачка наголошувала на наступному: (мовою оригіналу) «ІНФОРМАЦІЯ_5...».
Таким чином, позивачка поширила у своєму інтерв`ю неправдиві факти, наклеп, недоведені звинувачення, а у позовній заяві не наводить жодних доказів, що дійсно наведені факти мають місце у роботі керівництва Лисичанської міської ВЦА. Висловлювання позивача не можна оцінювати як оціночне судження, оскільки зміст інтерв`ю стосується звинувачення керівництва у розкраданні коштів, що має безумовний вплив на імідж Лисичанської міської ВЦА та становить підрив.
На підставі вищевикладеного відповідач вважає, що позивачем грубо порушені Правила етичної поведінки, в зв`язку з чим відповідач просив відмовити в задоволенні позову (арк. спр. 77-85).
06.10.2021 від представника позивача до суду надійшла відповідь на відзив, в якій представник позивача вважає доводи відповідача безпідставними та просить задовольнити позовні вимоги.
Зазначає, що позивачка 31.03.2021 була звільнена з Військово-цивільної адміністрації міста Лисичанська Луганської області в порядку переведення до Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області відповідно до п. 5 ст. 36 КЗпП України. Новий роботодавець позивача - Лисичанська міська військово-цивільна адміністрація Сєвєродонецького району Луганської області не знайомив позивачку з правилами внутрішнього трудового розпорядку. Більш того, на думку представника позивача, таких правил, затверджених відповідачем у Лисичанській міській військово-цивільній адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, взагалі не існує.
Щодо ознайомлення позивача з посадовою інструкцією спеціаліста 1 категорії Відділу з питань документообігу та діловодства Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області представник позивача зазначає, що на момент прийняття на посаду позивача - 01.04.2021, її також не було ознайомлено з посадовою інструкцією, яку було затверджено керівником з питань безпеки та громадського порядку Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області ОСОБА_3 тільки 07.06.2021, відповідно, немає підстав для притягнення позивача до дисциплінарної відповідальності.
Щодо ознайомлення позивача з обмеженнями, встановленими Законами України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби в органах місцевого самоврядування, до позовної заяви надавалася копія листа-попередження про обмеження із датою ознайомлення ОСОБА_1 - 16.08.2016, що взагалі відповідає періоду трудового договору, що був укладений позивачем з іншою юридичною особою - Лисичанською міською радою Луганської області.
Після припинення повноважень міської ради військово-цивільна адміністрація дійсно є наділеною повноваженнями, віднесеними законом до відання виконавчого органу міської ради. Однак таке тимчасове надання повноважень не є правонаступництвом для військово-цивільної адміністрації прав та обов`язків роботодавця для працівників міської ради.
Крім того, представник позивача заперечує проти начебто поширення позивачкою інформації, яка може завдати шкоди репутації державних органів та органів місцевого самоврядування.
На підставі викладеного представник позивачка просила задовольнити позов (арк. спр. 103-108).
18.10.2021 від відповідача до суду надійшли заперечення на відповідь на відзив, де відповідач, зокрема, посилається, що при прийнятті на службу в Лисичанську міську раду в жовтні 2016 року позивачка 01.11.2016 склала присягу посадової особи місцевого самоврядування, яка відповідно до ст. 11 складається один раз при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування. Зміст присяги полягає у вірному служінні громаді і народові України, сприянні втіленню їх у життя, охороні прав, свобод і законних інтересів громадян, сумлінному виконанні своїх посадових обов`язків.
Ані Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування», ані Закон України «Про запобігання корупції» не передбачає обов`язку роботодавця створювати додатковий документ, такий як попередження про обмеження, знати і дотримуватися законодавчих актів є обов`язком посадової особи.
Відповідач вважає, що в незалежності від того, в який час (робочий чи позаробочий) було зроблено будь-який запис в особистих сторінках в соціальних мережах, посадова особа місцевого самоврядування несе повну та особисту відповідальність за зміст розміщеної інформації, яка безпосередньо стосується не тільки його особистого життя, а й службових зобов`язань.
Звергає увагу, що недостовірною вважається інформація, яка не відповідає дійсності або викладена неправдиво, тобто містить відомості про події та явища, яких не існувало взагалі або які існували, але відомості про них не відповідають дійсності (неповні або перекручені). Поширенням інформації вважається опублікування її у пресі, передання по радіо, телебаченню чи з використанням інших засобів масової інформації; поширення в мережі Інтернет чи з використанням інших засобів телекомунікаційного зв`язку; викладення в характеристиках, заявах, листах, адресованих іншим особам; повідомлення в публічних виступах, в електронних мережах, а також в іншій формі хоча б одній особі.
Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування мають дбати про авторитет державної служби і служби в органах місцевого самоврядування, а також про позитивну репутацію державних органів та органів місцевого самоврядування, що включає дотримання правил етикету, належного зовнішнього вигляду, забезпечення високої якості роботи, встановленого внутрішнього службового розпорядку.
Поведінка державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування має забезпечувати довіру суспільства до державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування мають дбати про авторитет державної служби і служби в органах місцевого самоврядування, а також про позитивну репутацію державних органів та органів місцевого самоврядування.
На підставі викладеного відповідач вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню (арк. спр. 118-120).
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.
Позивачка ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , 01.11.2016 була призначена на посаду спеціаліста І категорії відділу перспективного планування управління економіки Лисичанської міської ради та 01.11.2016 прийняла присягу посадової особи місцевого самоврядування, що підтверджується копіями паспорта позивачки, картки фізичної особи - платника податків, трудової книжки серії НОМЕР_2 , присяги посадової особи місцевого самоврядування (арк. спр. 18, 19, 109-111, 122).
Указом Президента України від 27 липня 2020 року № 293/2020 утворено військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області.
Указ Президента України від 27 липня 2020 року № 293/2020 набрав чинності 29.07.2020, в зв`язку з чим Лисичанська міська рада, її виконавчий комітет, міський голова та інших посадові особи припинили свої повноваження. 03.08.2020 року була зареєстрована військово-цивільна адміністрація міста Лисичанськ, яка і здійснювала повноваження Лисичанської міської ради, її виконавчого комітету, міського голови та виконавчих органів.
Указом Президента України від 19 лютого 2021 року «Про утворення та реорганізацію військово-цивільних адміністрацій у Луганській області» № 62/2021 утворено Лисичанську міську військово-цивільну адміністрацію Сєвєродонецького району Луганської області та реорганізовано військово-цивільну адміністрацію міста Лисичанськ Луганської області шляхом приєднання до Лисичанської міської ВЦА.
19.02.2021 року внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію юридичної особи - Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області за № 1003811020000002397, ЄДРПОУ 44044068.
Таким чином, з часу створення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області повноваження військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області припинились.
Керівником Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації було прийнято розпорядження від 28.04.2021 № 292 «Про здійснення повноважень» (арк. спр. 88).
Згідно з записами в трудовій книжці ОСОБА_1 позивачку 13.08.2020 звільнено в порядку переведення до військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області згідно з п. 5 ст. 36 КЗпП України. 14.08.2020 позивачку призначено на посаду спеціаліста І категорії загального відділу Військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області у порядку переведення з Лисичанської міської ради. 31.03.2021 позивачку звільнено в порядку переведення до Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області. 01.04.2021 позивачку призначено на посаду спеціаліста І категорії відділу з питань документообігу та діловодства Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області у порядку переведення з військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області.
Судом установлено, підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами, що ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі ТРК «Акцент» на сторінці веб-сайту youtube.com опубліковано відео з інтерв`ю позивачки відео під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4», в якому позивачка зазначала таке (мовою оригіналу): «ІНФОРМАЦІЯ_6...» (ІНФОРМАЦІЯ_7
Згідно зі службовою запискою заступника керівника з питань безпеки та громадського порядку ОСОБА_3 від 16.06.2021 на ім`я керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області О. Заїка ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі ТРК «Акцент» на сторінці веб-сайту youtube.com було опубліковано відео під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4», в якому спеціаліст першої категорії відділу з питань документообігу та діловодства ОСОБА_1 в записі подає негативну інформацію щодо роботи Лисичанської міської ВЦА, що в свою чергу є порушення Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 05.08.16 № 158, на виконання абз. 1 ч. 2 ст. 37 Закону України від 14.10.14 № 1700-VII «Про запобігання корупції». З метою повного, всебічного і об`єктивного з`ясування причин та умов, що призвели до порушення з боку посадової особи місцевого самоврядування запропоновано провести службове розслідування (арк. спр. 17).
Розпорядженням керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації від 22.06.2021 № 440-к «Про проведення службового розслідування» призначено проведення у період з 22.06.2021 по 01.07.2021 службового розслідування стосовно ОСОБА_1 щодо недодержання посадовою особою місцевого самоврядування законодавства про службу в органах місцевого самоврядування та антикорупційного законодавства, створено комісію з проведення службового розслідування (арк. спр. 23).
У зв`язку з тимчасовою непрацездатністю позивачки розпорядженням керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації від 05.07.2021 № 478-к продовжено строк проведення службового розслідування (арк. спр. 24).
Лисичанською міською військово-цивільною адміністрацією Сєвєродонецького району Луганської області направлено повідомлення від 14.07.2021 № 1768/01-31, яким запропоновано позивачці надати письмове пояснення щодо відео від ІНФОРМАЦІЯ_3 на каналі ТРК «Акцент» на сторінці веб-сайту youtube.com під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (арк. спр. 25).
Позивачкою надано письмові пояснення на ім`я голови комісії з проведення службового розслідування, де зазначила, зокрема, що у відео вона, як фізична особа, у позаробочий час висказала свою громадянську позицію щодо необхідності проведення місцевих виборів у м. Лисичанську. Вважає, що виступ містив оціночні судження щодо ситуації у місті, крім того, вказаний виступ на телебаченні в позаробочий час є частиною приватного життя (арк. спр. 20-22).
Згідно з протоколом № 2 засідання комісії з проведення службового розслідування від 20.07.2021 вирішено, що ОСОБА_1 , спеціаліст першої категорії відділу з питань документообігу та діловодства, за невиконання вимог ст. 38 Закону України від 14.10.14 № 1700-VII «Про запобігання корупції», Правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених наказом Національного агентства України від 05.08.16 № 158 (в редакції наказу Національного агентства України з питань державної служби від 28.04.2021 № 72-21) заслуговує на притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді догани (арк. спр. 28-30).
Актом проведення службового розслідування від 21.07.2021 встановлено, що на каналі ТРК «Акцент» ІНФОРМАЦІЯ_8 на сторінці веб-сайту youtube.com було опубліковано відео під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_4». У вказаному відео спеціаліст першої категорії відділу з питань документообігу та діловодства ОСОБА_1 в записі подає абсолютно неправдиву інформацію про те, що відбувається в роботі Лисичанської міської ВЦА, зокрема з 1-ої хвилини до 1-ої хвилини 27-ої секунди: спеціаліст першої категорії відділу з питань документообігу та діловодства ОСОБА_1 обмовляє керівний склад міської ВЦА за нібито заволодіння бюджетними коштами для власних цілей. З пояснень вбачається, що спеціаліст першої категорії відділу з питань документообігу та діловодства ОСОБА_1, не розуміючи свою відповідальність, етичні обмеження, пов`язані з проходженням служби в органах місцевого самоврядування, виражаючи свою думку, вводить глядачів в оману. З огляду на вищенаведене, у зв`язку з недодержанням посадовою особою місцевого самоврядування, спеціалістом І категорії відділу з питань документообігу та діловодства ОСОБА_1 законодавства про службу в органах місцевого самоврядування та антикорупційного законодавства пропонується ОСОБА_1, спеціаліста І категорії відділу з питань документообігу та діловодства, притягнути до дисциплінарної відповідальності, оголосити догану (арк. спр. 32-35).
Листом від 20.07.2021 № 1886/01-31 позивачку повідомлено про необхідність прибуття 21.07.2021 о 15.00 до зали адміністративної будівлі Лисичанської міської ВЦА для ознайомлення з актом проведення службового розслідування від 21.07.2021 (арк. спр. 31).
Згідно з розпорядженням керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації від 23.07.2021 № 4-кд «Про притягнення до дисциплінарної відповідальності ОСОБА_1 » у зв`язку з систематичним недодержанням посадовою особою місцевого самоврядування, спеціалістом І категорії відділу з питань документообігу та діловодства Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації ОСОБА_1, законодавства про службу в органах місцевого самоврядування (ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»), антикорупційного законодавства (ст. 37 Закону України «Про запобігання корупції», розділу ІІ Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затверджених наказом Національного агентства України з питань державної служби від 05.08.2016 № 158 (із змінами, внесеними згідно з наказом Національного агентства України з питань державної служби № 72-21 від 28.04.2021), Правил внутрішнього трудового розпорядку військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області, що полягає в поширенні інформації, яка може завдати шкоди репутації державних органів та органів місцевого самоврядування, ОСОБА_1 оголошено догану (арк. спр. 36).
Не погодившись зі вказаним розпорядженням про притягнення до дисциплінарної відповідальності, позивачка звернулася з позовом до суду.
Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III (далі - Закон № 2493-III), Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР), Законом України «Про військово-цивільні адміністрації» від 03.02.2015 № 141-VIII (далі - Закон № 141-VIII), Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII (далі - Закон № 1700-VII), Загальними правилами етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, затвердженими Наказом Національного агентства України з питань державної служби 05.08.2016 № 158, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2016 р. за № 1203/29333 (далі - Загальні правила), Кодексом законів про працю України (далі - КЗпП України), Порядком проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України «Про запобігання корупції» прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 № 950 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 № 691 (далі - Порядок № 950).
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування врегульовані Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-III.
Так, статтею 1 зазначеного Закону закріплено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету (стаття 2 Закону № 2493-III).
Посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом (частини друга, третя статті 7 Закону № 2493-III).
Згідно зі статтею 8 Закону № 2493-III основними обов`язками посадових осіб місцевого самоврядування є:
додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування;
додержання прав та свобод людини і громадянина;
збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв`язку з виконанням службових обов`язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню;
постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації;
сумлінне ставлення до виконання службових обов`язків, ініціативність і творчість у роботі;
шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування;
недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» для виконання повноважень місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування у випадках, встановлених цим Законом, в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема в районі проведення антитерористичної операції можуть утворюватися військово-цивільні адміністрації.
Військово-цивільні адміністрації - це тимчасові державні органи у селах, селищах, містах, районах та областях, що діють у складі Антитерористичного центру при Службі безпеки України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі проведення антитерористичної операції) або у складі Об`єднаного оперативного штабу Збройних Сил України (у разі їх утворення для виконання повноважень відповідних органів у районі здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях) і призначені для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення безпеки і нормалізації життєдіяльності населення, правопорядку, участі у протидії актам збройної агресії, диверсійним проявам і терористичним актам, недопущення гуманітарної катастрофи в районі відсічі збройної агресії Російської Федерації, зокрема проведення антитерористичної операції.
Частиною четвертою статті 3 цього Закону передбачено, що працівники військово-цивільних адміністрацій населених пунктів (крім військовослужбовців військових формувань, утворених відповідно до законів України, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів, які відряджаються до них у встановленому законодавством порядку для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, службі в правоохоронних органах без виключення зі списків особового складу), які здійснюють посадові обов`язки, безпосередньо пов`язані з виконанням цими військово-цивільними адміністраціями повноважень органів місцевого самоврядування, є посадовими особами місцевого самоврядування, на яких поширюється дія Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Частинами першою, другою статті 37 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 № 1700-VII загальні вимоги до поведінки осіб, зазначених у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, якими вони зобов`язані керуватися під час виконання своїх службових чи представницьких повноважень, підстави та порядок притягнення до відповідальності за порушення цих вимог встановлюються цим Законом, який є правовою основою для кодексів чи стандартів професійної етики.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби, затверджує загальні правила етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.
Наказом Національного агентства України з питань державної служби від 05.08.2016 № 158 (у редакції наказу Національного агентства України з питань державної служби від 28.04.2021 № 72-21), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2016 р. за № 1203/29333, затверджено Загальні правила етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування (далі - Загальні правила).
Відповідно до пункту 1 розділу І ці Загальні правила є узагальненим зібранням професійно-етичних вимог щодо правил поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, діяльність яких спрямована на служіння народу України і територіальній громаді шляхом забезпечення охорони та сприяння у реалізації прав, свобод і законних інтересів людини і громадянина.
Метою цих Загальних правил є зміцнення авторитету державної служби та служби в органах місцевого самоврядування, формування позитивної репутації державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, а також забезпечення інформування громадян про норми етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування стосовно них.
Пунктами 1, 2 розділу ІІ Загальних правил передбачено, що державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування під час виконання своїх посадових обов`язків зобов`язані неухильно дотримуватись загальновизнаних етичних норм поведінки, бути доброзичливими та ввічливими, дотримуватись високої культури спілкування, з повагою ставитись до прав, свобод та законних інтересів людини і громадянина, об`єднань громадян, інших юридичних осіб.
Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування своєю поведінкою мають зміцнювати авторитет державної служби і служби в органах місцевого самоврядування, а також позитивну репутацію державних органів та органів місцевого самоврядування.
Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування під час виконання своїх посадових обов`язків повинні проявляти стриманість у разі критики чи образ з боку громадян, зауважувати щодо неприйнятності такої поведінки і необхідності дотримання норм ввічливого спілкування.
Державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування, у тому числі в поза робочий час, повинні утримуватися від поширення інформації, зокрема розміщення коментарів на веб-сайтах і у соціальних мережах, що можуть завдати шкоди репутації державних органів та органів місцевого самоврядування.
З аналізу вищенаведених норм випливає, що посадова особа місцевого самоврядування має обов`язки та повинна дотримуватись правил етичної поведінки посадових осіб місцевого самоврядування, за невиконання чи неналежне виконання яких передбачена дисциплінарна відповідальність, визначена законом.
З огляду на викладене суд зазначає, що позивачка, будучи посадовою особою місцевого самоврядування, допустила в вищезазначеному інтерв`ю вислови щодо посадових осіб місцевої військово-цивільної адміністрації, що можуть завдати шкоди репутації державних органів та органів місцевого самоврядування, чим допустила порушення наведених вище нормативних актів щодо обов`язку посадової особи місцевого самоврядування зміцнювати авторитет державної служби і служби в органах місцевого самоврядування, а також позитивну репутацію державних органів та органів місцевого самоврядування, а також обов`язку утримуватися від поширення інформації, що може завдати шкоди репутації державних органів та органів місцевого самоврядування.
Суд погоджується з доводами позивачки про те, що при застосуванні дисциплінарного стягнення неможливо було застосовувати Правила внутрішнього трудового розпорядку військово-цивільної адміністрації міста Лисичанськ Луганської області, оскільки на той час позивачка вже була співробітником іншої установи - Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області. В той же час зазначена обставина не змінює факту порушення позивачкою Загальних правил етичної поведінки державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування.
Щодо посилання позивачки на ту обставину, що ознайомлення позивачки з обмеженнями, встановленими Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про запобігання корупції» щодо прийняття на службу в органи місцевого самоврядування та проходження служби в органах місцевого самоврядування відбулося 16.08.2016, що відповідає періоду трудового договору позивачки з іншою юридичною особою - Лисичанською міською радою Луганської області, суд зазначає, що наявність або відсутність окремого документа із підписом працівника про його ознайомлення з обмеженнями, встановленими зазначеними законами, не впливає на обов`язок посадової особи органу державної влади чи органу місцевого самоврядування знати і дотримуватися законодавчих актів України.
Абзацом третім пункту 1 Порядку № 950 визначено, що у разі недодержання посадовими особами місцевого самоврядування законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, антикорупційного законодавства може бути проведено службове розслідування.
Пунктами 8-11 Порядку № 950 визначено, що за результатами службового розслідування члени комісії складають акт. Акт службового розслідування підписується членами комісії та подається на розгляд керівника органу в одному примірнику. Акт службового розслідування підписується членами комісії та подається на розгляд керівника органу в одному примірнику. Перед поданням на розгляд керівника органу з актом службового розслідування ознайомлюється особа, стосовно якої проведено службове розслідування. Про дату і місце ознайомлення з актом службового розслідування особа, стосовно якої проведено службове розслідування, повідомляється за день до ознайомлення із зазначеним актом. Під час ознайомлення з актом службового розслідування особа, стосовно якої проведено службове розслідування, може висловити свої зауваження, які додаються до акта. Особа, стосовно якої проведено службове розслідування, повинна підписати акт службового розслідування, а у разі відмови особи підписати такий акт члени комісії складають відповідний акт, який додається до акта службового розслідування. У разі відсутності під час підписання акта службового розслідування члена комісії причина його відсутності зазначається в акті. Акт службового розслідування на вимогу особи, стосовно якої проведено службове розслідування, повинен розглядатися в її присутності. За результатами розгляду акта службового розслідування керівник органу приймає у десятиденний строк з дати його надходження відповідне рішення, з яким ознайомлюється особа, стосовно якої проводилося службове розслідування.
За результатами службового розслідування особа, стосовно якої проведено службове розслідування, може бути притягнута до відповідальності згідно із законодавством.
Відповідно до статті 1 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України) Кодекс законів про працю України регулює трудові відносини всіх працівників, сприяючи зростанню продуктивності праці, поліпшенню якості роботи, підвищенню ефективності суспільного виробництва і піднесенню на цій основі матеріального і культурного рівня життя трудящих, зміцненню трудової дисципліни і поступовому перетворенню праці на благо суспільства в першу життєву потребу кожної працездатної людини. Законодавство про працю встановлює високий рівень умов праці, всемірну охорону трудових прав працівників.
Згідно зі статтею 147 КЗпП України за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосовано тільки один з таких заходів стягнення:
1) догана;
2) звільнення.
Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників й інші дисциплінарні стягнення.
Відповідно до статті 147-1 КЗпП України дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надано право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) даного працівника. На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність за статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також органами, вищестоящими щодо органів, вказаних у частині першій цієї статті. Працівники, які займають виборні посади, можуть бути звільнені тільки за рішенням органу, який їх обрав, і лише з підстав, передбачених законодавством.
Згідно зі статтею 149 КЗпП України до застосування дисциплінарного стягнення власник або уповноважений ним орган повинен зажадати від порушника трудової дисципліни письмові пояснення.
За кожне порушення трудової дисципліни може бути застосовано лише одне дисциплінарне стягнення.
При обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника.
Стягнення оголошується в наказі (розпорядженні) і повідомляється працівникові під розписку.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивачки, оцінивши досліджені докази в їх сукупності, суд доходить висновку, що при застосуванні до позивачки заходів дисциплінарного впливу відповідачем дотримано процедуру накладення дисциплінарного стягнення та оскаржене розпорядження винесено у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідно до статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Разом з тим, хоча пункт перший статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року і зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) від 9 грудня 1994 року, серія А, № 303А, пункт 29).
Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем доведено правомірність оскарженого розпорядження.
Підсумовуючи викладене, суд доходить до висновку, що адміністративний позов не належить до задоволення.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до керівника Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області Заїки Олександра Сергійовича, Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області про визнання протиправним та скасування розпорядження відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.О. Свергун