Рішення № 100925803, 09.11.2021, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2021
Номер справи
240/2168/21
Номер документу
100925803
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2021 року м. Житомир справа № 240/2168/21

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Шимоновича Р.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Житомирської обласної державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом, у якому просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2018, 2019, 2020 роки, у розмірі, меншому, ніж передбачено ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок, виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2018, 2019, 2020 роки з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням фактично виплачених суми.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що має право на отримання разової грошової допомоги до 5 травня як інвалід війни 2 групи, проте, відповідачем виплачену вказану допомогу у розмірі, меншому ніж передбачено законодавством.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що позивачем пропущено строк звернення до суду щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018-2019 роки. Зауважив, що Верховним Судом прийнято рішення від 29.09.2020 року у зразковій справі №440/2722/20, яке набрало законної сили 13.01.2021 року щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році, тобто воно не стосується частини предмета спору по даній справі щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018-2019 роки. Крім того, відмітив, що вимоги позивача щодо зобов`язання здійснити виплату недоотриманої разової грошової допомоги не може бути виконана, оскільки наразі державним органам, державним установам у кошторисах доходів та видатків асигнувань на виконання судових рішень не затверджуються, а витрачання бюджетних коштів не у відповідності із кошторисом та їх цільовим призначенням згідно статті 23, 48, 116, 119 Бюджетного кодексу України є бюджетним правопорушенням.

Розглянувши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, суд дійшов такого висновку.

Судом встановлено, що позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, має право на пільги, встановлені ст. 12 Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Відповідачем була виплачена у 2020 році до 5 травня допомога у розмірі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112.

Позивач, вважаючи, що вказана допомога йому була виплачена у меншому розмірі, ніж передбачено законодавством, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.

Правовий статус ветеранів війни, створення належних умов для їх життєзабезпечення визначає Закон №3551-XII.

Так, 01.01.1999 набрав чинності Закон №367-ХІV, яким статтю 13 Закону №3551-XII доповнено частиною в такій редакції: "Щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком".

Згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України від 28.12.2014 №79-VIII "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" розділ VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного Кодексу України доповнено пунктом 26, відповідно до якого норми і положення, зокрема, статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Конституційний Суд України рішенням від 27.02.2020 №3-р/2020 визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" БК України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

При цьому Конституційний Суд України у пункті 2.2 мотивувальної частини вказаного Рішення, посилаючись на положення свого Рішення від 22.05.2008 №10-рп/2008, дійшов висновку про те, що БК України не можна вносити зміни до інших законів України, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, а також встановлювати інше (додаткове) законодавче регулювання відносин, відмінне від того, що є предметом спеціального регулювання іншими законами України.

Таким чином, на час виникнення спірних відносин Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 відновлено дію частини п`ятої статті 13 Закону №3551-XII у редакції Закону №367-XIV, згідно з якою щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Водночас, Кабінет Міністрів України у постанові №112 установив, що у 2020 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законом №3551-XII, особам з інвалідністю внаслідок війни здійснюється у таких розмірах: I групи - 4120 гривень; II групи - 3640 гривень; III групи - 3160 гривень, тобто у розмірах менших, ніж це передбачено частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

Отже, на час виплати позивачу у 2020 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня одночасно діяли Закон №3551-XII і постанова №112.

Виходячи із визначених у частині четвертій статті 7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги позивачу у 2020 році слід застосовувати не постанову №112, а Закон № 3551-XII, який має вищу юридичну силу.

Відтак, позовні вимоги про зобов`язання відповідача здійснити нарахування та виплату разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі, встановленому Законом №3551-XII (у редакції Закону №367-XIV), підлягають задоволенню.

При цьому, вихідним критерієм обрахунку щорічної разової грошової допомоги до 5 травня є мінімальний розмір пенсії за віком, визначений у частині першій статті 28 Закону України №1058-IV, який є єдиним законодавчим актом, що визначає розмір мінімальної пенсії за віком. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. У протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності правового регулювання покладаються на державу.

Щодо вимоги визнати протиправними дії Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати разової грошової допомоги відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" з урахуванням раніше виплаченої суми за 2018, 2019 роки; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок, виплату разової грошової допомоги за 2018, 2019 роки відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням раніше виплаченої суми, то вона не підлягає задоволенню, оскільки статтею 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" визначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення, тобто з 27.02.2020.

Питання розміру виплати до 5 травня разової грошової допомоги у 2018, 2019 роках регулювались постановами Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 №170, від 20.03.2019 №237, пунктом 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, який передбачав, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-ХІІ (далі - Закон № 3551) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, і станом на 2018-2019 роки ці норми були діючими.

Таким чином, позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

Частиною 1 та 2 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.

Підстави для застосування положень ст. 139 КАС України відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (м. Бердичів, Житомирська область, 13300, РНОКПП: НОМЕР_1 ) до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (вул. Чуднівська, 105, м. Житомир, 10005, ЄДРПОУ 20405992) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо виплати ОСОБА_1 до 5 травня за 2020 рік разової грошової допомоги у розмірі меншому, ніж передбачено ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту".

Зобов`язати Житомирський обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", з урахуванням раніше виплаченої суми.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 09 листопада 2021 року.

Суддя Р.М.Шимонович