Рішення № 100924799, 08.11.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2021
Номер справи
160/15364/21
Номер документу
100924799
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2021 року Справа № 160/15364/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Віхрової В.С.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Петриківської селищної ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

02.09.2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Петриківської селищної ради (далі - відповідач), в якій, з урахуванням уточненої позовної заяви від 09.09.2021 року, просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Петриківської селищної ради №211-7/УІІІ від 14.07.2021 року;

- зобов`язати Петриківську селищну раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 2 га за рахунок поділу земельної ділянки комунальної власності з кадастровим номером 1223783400:03:002:1135 за клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вх.№981 від 15.06.2021 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач вважає оскаржуване рішення Петриківської селищної ради №211- 7/УІІІ від 14.07.2021 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Позивач зазначає, що рішення не містить, визначених ч.7 ст. 118 Земельного кодексу України підстав для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, перелік яких є вичерпним. Земельна ділянка з кадастровим номером 1223783400:03:002:1135 за рахунок поділу якої позивач має намір набути земельну ділянку у власність не відноситься до земель визначених п.24 розділу X ЗК України, та, як наслідок, може бути поділена та надана громадянам у власність. Згідно інформації з Державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 1223783400:03:002:1135 відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення та має цільове призначення 16.00 Землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам). Вважаючи протиправним рішення відповідача про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Частиною 2 ст. 257 КАС України встановлено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 261 КАС України, відзив подається протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. Позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідач - заперечення протягом строків, встановлених судом в ухвалі про відкриття провадження у справі.

У відповідності до ч.1 ст. 262 КАС України, розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.09.2021 року відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/15364/21 призначено до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.

05.10.2021 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування правової позиції зазначено, що 01.07.2021 року проведено засідання постійної комісії з питань земельних відносин, охорони навколишнього середовища, будівництва та благоустрою Петриківської селищної ради, на якому було опрацьовано клопотання громадян по земельним питанням та підготовлено відповідні рекомендації до чергового пленарного засідання ради. Так, дев`ятим питанням було розглянуто проект рішення сесії «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у власність», який було опубліковано 20.07.2021 року на офіційному веб - сайті селищної ради. Після доповіді начальника відділу земельних ресурсів та екологічних питань, містобудування та архітектури селищної ради Сизарєва В. Л. та опрацювання членами постійної комісії клопотань громадян по відповідному питанню було підготовлено 5 додатків до рішення згідно з рекомендаціями постійної комісії. Згідно додатків 1, 4 до рішення клопотання громадян в повній мірі відповідали вимогам Законів, прийнятих відповідно до них нормативно - правовим актам та містобудівній документації на території Петриківської селищної ради, згідно з додатками 2, 3, 5 - рекомендовано відмовити громадянам у відповідності до чинного законодавства України, з зазначенням причини відмови у додатку до рішення. Клопотання гр. ОСОБА_1 рекомендовано віднести до додатку 2 до рішення від 14.07.2021 року № 211-7/УІІІ, у зв`язку з підставами передбаченими пунктом 24 розділу X Земельного кодексу України. Пунктом 24 розділу X Земельного кодексу України також визначено, що особи, які отримали дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зазначені у підпункті "е" цього пункту, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. До 1 січня 2023 року зазначені землі та земельні ділянки не можуть бути передані у власність та користування будь-яким іншим особам, крім тих, яким надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою. Відповідач зазначає, що позивач оскаржує рішення Петриківської селищної ради №211-7/УІІІ, згідно з яким розглянуто клопотання по земельним питанням 216 громадян. Зазначене рішення є індивідуальним нормативно - правовим актом для 216 громадян, позивачем невірно обрано спосіб захисту порушеного, на його думку, права щодо визнання протиправним та нечинним всього нормативно - правового акта, оскільки розгляд клопотання було вирішення окремим його положенням. Результат розгляду клопотання ОСОБА_1 вирішено у пункті 3 додатку 2 до рішення Петриківської селищної ради №211-7/VІІІ.

23.10.2021 року представником позивача подано до суду відповідь на відзив, в якій вказано, що у разі надання органом місцевого самоврядування відмови особі у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою обов`язковим є зазначення конкретної підстави для такої відмови. що визначені у ч.7 ст.118 ЗК України. При цьому право суб`єкта владних повноважень відступати від положень ст. 118 ЗК України не передбачено. Згідно з Додатком №2 до рішення №211-7/УІІІ від 14.07.2021 відповідач відмовив позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки комунальної власності у приватну власність для ведення особистого селянського господарства на підставі п.24 розділу X ЗК України. Позивач наголошує, що сам по собі пункт 24 розділу X ЗК України не є та не може бути конкретною підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Позовна заява містить належне обґрунтування правової позиції позивача та всі можливі належні докази, спрямовані на доведення протиправності оскаржуваного рішення та відсутності умов для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою. Скасування рішення №211-7/УІІІ від 14.07.2021 р. не має жодних наслідків до кола осіб яких воно стосується, так як відповідні особи отримали тільки дозволи на розробку проектів землеустрою, а від так не набули жодних прав. Отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не є правовстановлюючим актом. Вказано про ненаправлення на адресу позивача додатків до відзиву.

08.11.2021 року представником відповідача подані заперечення на відповідь на відзив, в яких зазначено, що

Законодавцем внесено зміни до Земельного кодексу України, а саме Розділ X доповнено пунктом 24 згідно із Законом № 1423-IX від 28.04.2021 року, яким передбачено, що особи, які отримали дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зазначені у підпункті "е" цього пункту, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. До 1 січня 2023 року зазначені землі та земельні ділянки не можуть бути передані у власність та користування будь-яким іншим особам, крім тих, яким надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою. На думку відповідача, стаття 118 Земельного кодексу України містить не повний перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Представником позивача не вірно трактовано норми законодавства щодо актів органу місцевого самоврядування. Оскільки, стаття 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначає, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування є актами нормативно-правового характеру та набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію. Окрім, того рішення Петриківської селищної ради №211-7/УІІІ стосується 216 громадян, скасування ж всього рішення, порушить права та інтереси інших громадян, клопотання яких були розглянуті. Відповідач зазначає, що позивачем чи його адвокатом не отримано відправлення від Петриківської селищної ради, яке доставлено 02.10.2021 року, а лише отримано 20.10.2021 року.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України № НОМЕР_1 .

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 14.06.2021 року звернулася до Петриківської селищної ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

До заяви позивачем додано:

- бажаний розмір земельної ділянки 2 га;

- графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;

- копія паспорту та довідки про присвоєння ідентифікаційного номера;

- графічні матеріали, на яких зазначено місце розташування земельної ділянки.

14.07.2021 року на сьомій сесії восьмого скликання Петриківської селищної ради Дніпровського району Дніпропетровської області розглянуті клопотання громадян про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та прийнято рішення «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у власність».

В пункті 1 рішення №211-7/УІІІ вказано про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в межах Петриківської селищної територіальної громади згідно з додатками 1,4,5.

В пункті 3 рішення №211-7/УІІІ зазначено про відмову щодо надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в межах Петриківської селищної територіальної громади згідно з додатками 2,3.

В додатку 2 до рішення №211-7/УІІІ вказано про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 з посиланням на пункт 24 розділу Х Земельного кодексу України.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернулась до суду з цим позовом.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель врегульовано Земельним кодексом України

Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).

Так, частиною 6 статті 118 ЗК України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Згідно з ч. 7 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко- економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до пункту 24 розділу X Земельного кодексу України, земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Повноваження сільських, селищних, міських рад їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені статтею 12 ЗК України, з якої вбачається, що сільські, селищні, міські ради здійснюють розпорядження земельними ділянками виключно комунальної власності.

Пунктом 24 розділу X Земельного кодексу України також визначено, що особи, які отримали дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, зазначені у підпункті "е" цього пункту, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом.

До 1 січня 2023 року зазначені землі та земельні ділянки не можуть бути передані у власність та користування будь-яким іншим особам, крім тих, яким надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою.

Як вбачається з наведених норм, стаття 118 Земельного кодексу України містить перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою. Відповідач, в силу вимог Земельного кодексу України та покладених на нього обов`язків, зобов`язаний в кожному випадку дослідити фактичні обставини повно та всебічно для з`ясування наявності чи відсутності встановлених законом підстав для відмови в задоволенні заяви.

Як встановлено судом, 15.06.2021 року до Петриківської селищної ради надійшло клопотання ОСОБА_3 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 2,0 га за рахунок поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1223783400:03:002:1135 (вх. №981 від 15.06.2021 року).

Відповідно до приписів Земельного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою розгляду клопотань у місячний термін, відділом земельних ресурсів та екологічних питань, містобудування та архітектури селищної ради 20.07.2021 року підготовлено та опубліковано на офіційному веб - сайті проекти рішень сесії по земельним питанням без врахування висновків та рекомендацій постійної комісії селищної ради з питань земельних відносин, охорони навколишнього середовища, будівництва та благоустрою селищної ради.

Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон), виключно на пленарних засіданнях селищної ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Частиною 1 статті 47 Закону встановлено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету.

Отже, відділ земельних ресурсів та екологічних питань, містобудування та архітектури селищної ради, як виконавчий орган ради, не наділений повноваженнями щодо попереднього розгляду клопотань громадян про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та підготовлення проекту рішення про відмову у його наданні, оскільки це виключна компетенція пленарного засідання ради.

01.07.2021 року проведено засідання постійної комісії з питань земельних відносин, охорони навколишнього середовища, будівництва та благоустрою Петриківської селищної ради, на якому було опрацьовано клопотання громадян по земельним питанням та підготовлено відповідні рекомендації до чергового пленарного засідання ради.

Так, дев`ятим питанням було розглянуто проект рішення сесії «Про надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок громадянам у власність», який було опубліковано 20.07.2021 року на офіційному веб - сайті селищної ради. Після доповіді начальника відділу земельних ресурсів та екологічних питань, містобудування та архітектури селищної ради Сизарєва В. Л. та опрацювання членами постійної комісії клопотань громадян по відповідному питанню було підготовлено 5 додатків до рішення згідно з рекомендаціями постійної комісії.

Згідно додатків 1, 4 до рішення під час розгляду селищної радою встановлено, що клопотання громадян відповідали вимогам Законів, прийнятих відповідно до них нормативно - правовим актам та містобудівній документації на території Петриківської селищної ради, згідно з додатками 2, 3, 5 - рекомендовано відмовити громадянам у відповідності до чинного законодавства України, із зазначенням причини відмови у додатку до рішення.

Клопотання гр. ОСОБА_1 рекомендовано віднести до додатку 2 до рішення від 14.07.2021 року № 211-7/УІІІ, у зв`язку з підставами, передбаченими пунктом 24 розділу X Земельного кодексу України.

Суд звертає увагу, що в рішенні від 14.07.2021 року № 211-7/УІІІ про відмову ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою відповідач не зазначає про невідповідність місця розташування земельної ділянки, що планується до відведення, вимогам законів, прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншій містобудівній документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектам землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затвердженим у встановленому законом порядку.

Згідно з ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Суд зазначає, що вказана відповідачем підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена статтею 118 Земельного кодексу України.

Земельна ділянка з кадастровим номером 1223783400:03:002:1135 перебуває у комунальній власності відповідача з 11.05.2021 року, що підтверджується інформаційною довідкою №260319689 від 07.06.2021 року.

Відповідач з моменту набуття у власність до 15.06.2021 року вказаною земельною ділянкою не розпоряджався, рішень щодо передачі/поділу даної земельної ділянки не приймав, що підтверджується листом від 23.06.2021 року №2/21-1081.

Стосовно посилання відповідача на те, що пунктом 24 розділу X Земельного кодексу України до 1 січня 2023 року зазначені у підпункті "е" цього пункту землі та земельні ділянки не можуть бути передані у власність та користування будь-яким іншим особам, крім тих, яким надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, суд зазначає наступне.

Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає прийняття позитивного рішення про надання її у власність, оскільки процес передачі земельної ділянки громадянам у власність є стадійним, зокрема, першою стадією якого є надання уповноваженим органом дозволу на розробку вказаного проекту, що свідчить про відсутність у відповідача підстав для встановлення будь-яких обмежень у надані дозволу на розробку проекту землеустрою іншій особі при дотриманні нею вимог Земельного кодексу України.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 05.03.2019 року у справі № 360/2334/17.

Отже, вирішення питання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не є безумовною підставою надання земельної ділянки у власність або користування громадянину, а тому посилання на пункт 24 розділу X Земельного кодексу в даному випадку є безпідставним.

Стосовно позовної вимоги про скасування рішення Петриківської селищної ради №211-7/УІІІ від 14.07.2021 року, суд зазначає, що вказане рішення стосується не лише позивача, а ще 216 громадян, якими було подано аналогічні заяви.

Проте, обґрунтування позовної заяви не містить доводів щодо протиправності рішення в частині інших осіб, а тому суд в межах суб`єктного складу учасників судового процесу не вправі надавати правову оцінку рішенню №211-7/УІІІ від 14.07.2021 року в частині, що не стосується позивача.

Вказана позовна вимога підлягає задоволенню в частині, що стосується ОСОБА_3 , а саме рішення Петриківської селищної ради №211-7/УІІІ від 14.07.2021 року підлягає визнанню протиправним та скасуванню в частині відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_3 .

Позовна вимога про визнання протиправним та скасування рішення Петриківської селищної ради №211-7/УІІІ від 14.07.2021 року в іншій частині щодо інших громадян задоволенню не підлягає.

Разом з тим, матеріали справи не містять доказів того, що відмовляючи у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, відповідач у повній мірі дослідив правовий статус земельної ділянки, щодо якої позивачем подана заява. Зокрема, наявність або відсутність у інших осіб права користування нею. Суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах відповідач не розглянув заяву позивача у встановленому порядку. Отже, відповідачем при розгляді клопотання позивача не надана його оцінка на предмет відповідності вимогам ст. 118 Земельного кодексу України. Суд на цьому етапі позбавлений процесуальної можливості приймати рішення за умови не здійснення відповідачем перевірки, не надання оцінки та не встановлення усіх обставин при вирішенні питання про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою.

Зобов`язання судом відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може мати місце лише у випадку, якщо судом встановлено відсутність таких підстав для відмови у видачі дозволу, які передбачені законом, а саме: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів; невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

При цьому, суд не уповноважений здійснювати перевірку наявності чи відсутності усіх названих підстав, у випадку, якщо відповідач цього не здійснив, оскільки у такому разі це не входить до предмету судової перевірки. А прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача видати дозвіл на розробку проекту землеустрою, без перевірки наявності чи відсутності усіх названих підстав для відмови у видачі дозволу, може бути необґрунтованим та призвести до видачі такого дозволу з порушенням закону.

Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 року у справі №814/1959/17.

З урахуванням викладеного, суд зазначає, що такий спосіб захисту, як зобов`язання Петриківської селищної ради надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, як і будь-які інші способи захисту застосовується лише за наявності необхідних підстав, з урахуванням фактичних обставин справи. У цій справі з метою захисту порушеного права позивача ефективним та належним, за встановлених обставин, є такий спосіб захисту порушених прав, як зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Решта доводів сторін не спростовує висновків суду, встановлених під час розгляду справи.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи встановлені судом обставини справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

На підставі ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати розподіляються пропорційно до задоволених вимог позивача.

Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду в загальному розмірі 908,00 грн., що документально підтверджується квитанцією від 01.09.2021 року.

Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі пропорційному до задоволених позовних вимог у сумі 454,00 грн.

В позовній заяві позивачем заявлено клопотання про стягнення з відповідача витрат на правову допомогу та вказано, що точний розмір та розрахунок витрат на професійну правничу допомогу з відповідними доказами буде подано протягом п`яти днів після ухвалення судом рішення за результатами розгляду справи.

Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 90, 139, 246-247, 249, 255, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Петриківської селищної ради (пр-т. Петра Калнишевської, б. 69, смт. Петриківка, Дніпровський район, Дніпропетровської області, 51800, код ЄДРПОУ 04339698) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Петриківської селищної ради №211-7/УІІІ від 14.07.2021 року в частині відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою ОСОБА_3 .

Зобов`язати Петриківську селищну раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 01.04.2020 року №366 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, загальною площею 2,0 га за рахунок поділу земельної ділянки з кадастровим номером 1223783400:03:002:1135 (вх. №981 від 15.06.2021 року), з урахуванням висновків суду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Петриківської селищної ради судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.С. Віхрова