
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
09 листопада 2021 року Справа 160/21351/21
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Коренева А.О., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про визнання дій протиправними, -
ВСТАНОВИВ:
05 листопада 2021 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Уповноваженого Верховної ради з прав людини в якій позивач просить: визнати протиправними дії Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, а саме: порушення права на інформацію, яка полягає в наданні недостовірної інформації на запит від 28.07.2021 року.
Згідно пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Відповідно ч.ч.1-2 ст.132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з ч.1 ст.133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» визначені пільги щодо сплати судового збору.
Також, відповідно до ч. 1 ст.8 Закону України «Про судовий збір» визначені умови, за яких суд може відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Частиною 2 вказаної статті визначені ставки судового збору.
Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою сплачується ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що станом на дату подання позову складає 908,00 грн.
У п.8 ч.5 ст.160 КАС України вказано, що якщо позовна заява подається особою, звільненою від сплати судового збору відповідно до закону, у ній зазначаються підстави звільнення позивача від сплати судового збору.
Разом з позовною заявою позивачем було надано клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Суд зазначає, що при вирішення питання можливості звільнення від сплати судового збору суд повинен виходити із того, що визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
В обґрунтування клопотання позивач зазначив, що він живе з кредитних коштів, бо активно займається громадською діяльністю в напрямку посилення громадянських прав в Україні, а також громадської діяльньності в сфері захисту довкілля, зокрема - поводження з відходами, також проводить, просвітницьку діяльність і поки не доведе таку діяльність до логічного завершення влаштуватися на роботу фізичної можливості немає, адже весь свій час приділяє пошукам порушень природоохоронного законодавства та оскарженням дій/протиправної бездіяльності чиновників. Зокрема, заявник зазначає, що останнього хвилює питання засмічення відходами значних територій нашої держави і ситуація з викидами відходів з Львівської області по території України, за результатами спільної діяльності з Державною екологічною інспекцією України вже подано позовні заяви до Львівського окружного адміністративного суду справа №380/12015/20 з приводу порушень Закону України «Про відходи» та інших Львівською обласною державною адміністрацію та справа №380/594/21 щодо порушень вимог природоохоронного законодавства Львівською міською радою, інформація є в Єдиному реєстрі судових справ. Заявник також зазначає, що в 2020 р. та 2021 р. змушений був багато разів звертатися до суду та сплачувати судовий збір саме з кредитних коштів, однак станом на дату подання даної позовної заяви до суду, судовий збір ще не повернутий. В результаті зазначеного вище, як зазначає заявник, останній має кредити, в підтвердження чого надано додатки №3, 4 «ПриватБанк», «ПУМБ», та відсутність доходів в 2020 р., в підтвердження чого надано відомості з ДПС України щодо відсутності доходів за 2020 рік. Заявником також додано копії довідки щодо доходів за перший та другий квартал 2021р., де єдиний дохід це 2102, 00 грн. повернутого збору у справі №380/1640/20. Також, позивач вказав, що не належить до пільгових категорій населення, не студент, не одружений, майнових прав не маю, земельних ділянок не маю, інтелектуальної власності не маю, рухомого майна не маю, за 2020 рік доходів не мав, а всі наявні ресурси витрачаю для сплати судових зборів та проведення громадської безоплатної діяльності.
Суд вирішуючи зазначену заяву по суті, керуючись ст. ст. 55, 64, 124 Конституції України виходить з наступного.
Відповідно до ст. 8 КАС України, усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Враховуючи зазначене, суд не вбачає правових підстав для задоволення поданого позивачем клопотання, зважаючи на відсутність доходів та наявність кредитів, і, як наслідок, надання переваг будь-якій особі при зверненні нею до адміністративного суду, порушуючи при цьому ст.ст. 8, 9, 161 КАС України.
ОСОБА_1 не надав суду доказів наявності у нього пільг щодо сплати судового збору, встановлених статтею 5 Закону України «Про судовий збір». Питання ж звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення сплати судового збору осіб, які не зазначені в статті 5, або у справах із предметом спору, не охопленим статтею 5, є правом, а не обов`язком суду, навіть за наявності однієї з визначених статтею 8 цього Закону умов для такого звільнення, зменшення розміру, відстрочення чи розстрочення.
Аналогічний правовий висновок викладений в ухвалі Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2021 року у справі №9901/124/21.
Статтею 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Наведені позивачем доводи щодо неспроможності сплати судового збору в цій справі через ініціювання ним у зв`язку з громадською діяльністю інших судових справ та додані до позовної заяви матеріали не дають підстав для висновку про необхідність звільнення позивача від сплати судового збору за подання позовної заяви, тому відповідне клопотання, не підлягає задоволенню.
Враховуючи наведене, позивачеві слід сплатити судовий збір за позовні вимоги немайнового характеру у розмірі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 133, 161, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
УХВАЛИВ:
Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору, - залишити без задоволення.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про визнання дій протиправними, - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом семи днів з дня отримання копії ухвали суду шляхом надання до суду документу, що підтверджує сплату судового збору за позов немайнового характеру у розмірі 908,00 грн. який має бути сплачений на наступні реквізити отримувач коштів: Отримувач коштів: ГУК у Дн-кiй обл/Чечел.р/ 22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37988155, Банк отримувача, Казначейство України (ел. адм. подат.), Код банку отримувача (МФО), 899998, Рахунок отримувача, UA368999980313141206084004632, Код класифікації доходів бюджету, 22030101.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно направити на адресу позивача.
Роз`яснити позивачу, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 КАС України та оскарженню не підлягає.
Суддя А.О. Коренев