
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2021 року Справа № 160/14836/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Ніколайчук С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, буд. 14, м. Київ 135, 01135, код ЄДРПОУ 39816845), в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Курчатова, 8, м. Дніпро, 49083) про визнання протиправною та скасування постанови, -
ВСТАНОВИВ:
27 серпня 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просить:
- визнати противоправним та скасувати постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу № 297396 від 05.08.2021 року про стягнення з ФОП ОСОБА_1 адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем було винесено постанову від 05.08.2021 року № 297396 про застосування адміністративно-господарського штрафу у розмірі 17 000,00 грн. на підставі абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", яка прийнята з порушенням положень Постанови № 879, Постанови 1567 і відповідно, отримані в результаті зважування дані не можуть вважатися достовірними та не можуть бути покладені в основу застосування до позивача адміністративно-господарських санкцій. При цьому, позивач зазначив, що проведення габаритно-вагового контролю передбачає участь двох посадових осіб Уктрансбезпеки, але при проведенні габаритно-вагового контролю була одна посадова особа Укртрансбезпеки. Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0023429 від 11.06.2021 року складений одноособово, а саме старшим державним інспектором Гопцій СВ., так як і довідка 0052506 від 11.06.2021 року одноособово старшим державним інспектором Гопцій С.В., що є порушенням Порядку № 1567. Також зазначає, що 05.08.2021 року позивач направив до відповідача електронного листа з клопотанням про перенесення розгляду справи у зв`язку з не наданням відповіді на адвокатський запит, що перешкоджає повному об`єктивному всебічному розгляду справи, однак, не зважаючи на клопотання, відповідач розглянув справу. Крім того, в порушення п. 29 Постанови 1567 відповідач надіслав копію постанови пізніше трьох днів, а саме 09.08.2021 року, тобто протягом чотирьох днів. Таким чином, відповідач, приймаючи постанову від 05.08.2021 року № 297396 про застосування адміністративно-господарського штрафу, діяв неправомірно та всупереч чинному законодавству.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами. Цією ж ухвалою запропоновано відповідачу у разі невизнання адміністративного позову протягом п`ятнадцяти днів з моменту отримання (вручення) копії цієї ухвали, надати відзив на позовну заяву, однак останній правом на подання відзиву не скористався.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізувавши застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.
Посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 11.06.2021 року на автомобільній дорозі М-03, Київ-Харків-Довжанський, 471 км проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки MAN, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать ОСОБА_1 на праві власності, про що складено довідку № 0052506 про результати здійснення габаритно-вагового контролю.
Після здійснення габаритно-вагового контролю вищевказаного транспортного засобу інспектором було складено акт від 11.06.2021 року року № 0023429 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, розрахунок плати за проїзд від 11.06.2021 року до акту № 0023429, акт від 11.06.2021 року № 286194 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відносно власника транспортного засобу. Зокрема, актами № 0023429 та № 286194 встановлено перевезення вантажу з перевищенням вагових норм.
На підставі акту від 11.06.2021 року № 286194 Слобожанським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки було винесено постанову від 05.08.2021 року № 297396 про застосування адміністративно-господарського штрафу стосовно позивача.
Вважаючи вищезазначену постанову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладеним в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин та релевантні їм джерела права.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України “Про автомобільний транспорт” від 05.04.2001 року № 2344-III (далі - Закон № 2344).
Законодавство про автомобільний транспорт складається із цього Закону, законів України "Про транспорт", "Про дорожній рух", чинних міжнародних договорів та інших нормативно-правових актів у сфері автомобільних перевезень (ст. 2 Закону № 2344).
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України "Про транспорт" від 10.11.1994 року № 232/94-ВР нормативні акти, які визначають умови перевезень, порядок використання засобів транспорту, шляхів сполучення, організації безпеки руху, охорони громадського порядку, пожежної безпеки, санітарні та екологічні вимоги, що діють на транспорті, є обов`язковими для власників транспорту і громадян, які користуються послугами транспорту та шляхами сполучення.
Частинами 1, 3 ст. 5 Закону № 2344 визначено, що основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.
Державне регулювання та контроль у сфері автомобільного транспорту реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування економічної, тарифної, науково-технічної та соціальної політики, ліцензування, стандартизації та сертифікації на автомобільному транспорті, задоволення потреб автомобільного транспорту в паливно-енергетичних і матеріально-технічних ресурсах і транспортних засобах.
За правилами ст. 6 Закону № 2344 державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Частиною 2 статті 29 Закону України “Про дорожній рух” з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).
За змістом п. 3, 4 Порядку № 1567 від 08.11.2006 року органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка (п. 12 Порядку № 1567).
Пунктами 13-19 цього Порядку визначено, що графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин.
Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Пунктом 15 цього Порядку закріплено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України №2344-ІІІ документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Рейдова перевірка може проводитися однією посадовою особою Укртрансбезпеки.
Габаритно-ваговий контроль проводиться двома посадовими особами Укртрансбезпеки або однією посадовою особою Укртрансбезпеки із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, власника (балансоутримувача) пункту габаритно-вагового контролю.
Під час проведення рейдової перевірки можливе: застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис Укртрансбезпека; використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку, встановлених законодавством України та Європейською угодою; здійснення габаритно-вагового контролю; використання засобів аудіо- та відеотехніки для запису процесу перевірки; використання пристроїв для копіювання, сканування з метою збору інформації, що свідчить про правопорушення.
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення. Зупинення транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог пункту 15 Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Укртрансбезпеки та її територіальних органів.
Рейдова перевірка проводиться у строк, зазначений у направленні на перевірку.
Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом відповідно до п. 20 зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (п. 21 Порядку № 1567).
За правилами пунктів 21, 22 Порядку № 1567 про результати перевірки транспортного засобу (відсутність порушення або зазначення номера складеного акта) посадова особа робить запис у дорожньому листі (за наявності такого) із зазначенням дати, часу, місця перевірки, свого прізвища, місця роботи і посади, номера службового посвідчення та ставить свій підпис, а у разі проведення перевірки виконання Європейської угоди ставить відповідний відбиток печатки на реєстраційному листку режиму праці та відпочинку водіїв (у разі наявності).
У разі відмови уповноваженої особи суб`єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб`єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис.
Статтею 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
У разі перевезення небезпечних вантажів крім документів, передбачених частиною другою цієї статті, обов`язковими документами також є:
- для автомобільного перевізника - ліцензія на надання відповідних послуг;
- для водія - свідоцтво про допущення транспортного засобу до перевезення певних небезпечних вантажів, свідоцтво про підготовку водіїв транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, письмові інструкції на випадок аварії або надзвичайної ситуації.
У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше семи відсотків.
Судом встановлено, що посадовими особами Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 11.06.2021 року проводилась рейдова перевірка на підставі направлення на перевірку № 012088 від 07.06.2021 року, під час якої був зупинений транспортний засіб марки MAN, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належать ОСОБА_1 на праві власності, під керуванням водія ОСОБА_2 , який на вимогу уповноваженої на те посадової особи передав для перевірки наступні документи: посвідчення водія, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
Доводи позивача стосовно того, що відповідачем 11.06.2021 проводився габаритно-ваговий контроль, а тому акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 11.06.2021 року № 286194 та акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 11.06.2021 року № 0023429 складено з порушенням п. 16 Порядку №1567, у зв`язку із тим, що їх підписано лише однією посадовою особою ОСОБА_3 , відхиляються судом, оскільки, як встановлено судом, у вказаний час відповідачем було проведено рейдову перевірку, яка може проводитись однією посадовою особою Укртрансбезпеки.
Разом з тим, продовження транспортним засобом руху не звільняє позивача від відповідальності по оплаті всього шляху до місця призначення, оскільки саме з виявленим перенавантаженням він продовжив рух дорогами України.
Твердження позивача щодо нездійснення відповідачем заборони подальшого руху транспортного засобу позивача, не беруться судом до уваги, оскільки посадові особи Укртрансбезпеки не наділені такими повноваженнями.
Стосовно посилання позивача на розгляд справи та винесення оскарженої постанови без урахування клопотання про перенесення розгляду справи у зв`язку з не наданням відповіді на адвокатський запит, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 25 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Так, на виконання вимог п.26 Порядку № 1567 Придніпровським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки позивачу було надіслано повідомлення про розгляд справи №57267/3.1/24-21 від 20.07.2021 року, в якому зазначалося про необхідність явки до Управління для розгляду справи на 05.08.2021 року о 10 год. 00 хв.
Позивач у встановлений термін до управління не з`явився. При цьому, позивач вказує, що ним 05.08.2021 року було направлено до відповідача електронний лист з клопотанням про перенесення розгляду справи у зв`язку з не наданням відповіді на адвокатський запит. Проте, доказів, зокрема, направлення даного електронного листа до початку розгляду справи, суду не надано. Адвокатський запит не є підставою для перенесення розгляду справи чи не можливості її розгляду без даної відповіді.
05.08.2021 року на виконання п. 27 Порядку №1567 начальником Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки було проведено розгляд акту та винесено постанову про застосування адміністративно - господарського штрафу № 297396, відповідно до якої до позивача було застосовано адміністративно - господарський штраф у сумі 17 000,00 гривень.
Щодо твердження позивача про порушення п. 29 Постанови 1567, а саме надіслання копії оскаржуваної постанови пізніше трьох днів - 09.08.2021 року, тобто протягом чотирьох днів, суд зазначає, що порушення строку надіслання постанови не впливає на правомірність підстав для її винесення.
На підставі викладеного, враховуючи встановлений під час перевірки факт перевищення транспортними засобами позивача нормативних габаритних (вагових) параметрів та відсутність дозволу, який дає право на рух автомобільними дорогами України або документів про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів, суд вважає, що постанова Придніпровського управління Укртрансбезпеки від 05.08.2021 № 297396 про застосування адміністративно-господарського штрафу є правомірною. Підстав для визнання її протиправною і скасування судом не встановлено.
Відповідно до положень ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
За приписами частинами 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст. 90 КАС України).
Перевіривши обґрунтованість доводів позивача та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.
Згідно ст. 139 КАС України в разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 139, 241-246, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (пр. Перемоги, буд. 14, м. Київ 135, 01135, код ЄДРПОУ 39816845), в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (вул. Курчатова, 8, м. Дніпро, 49083) про визнання протиправною та скасування постанови – відмовити.
Судові витрати у справі не стягуються.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.В. Ніколайчук