Рішення № 100922213, 28.10.2021, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2021
Номер справи
120/6653/21-а
Номер документу
100922213
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

28 жовтня 2021 р. Справа №120/6653/21-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Крапівницької Н.Л.,

розглянувши у м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом керівника Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави

до Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області

про визнання бездіяльність протиправною та зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

23.06.2021 до суду надійшла позовна заява керівника Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області в інтересах держави до Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області про:

- визнати протиправною бездіяльність та зобов`язати Тростянецьку селищну раду Гайсинського району Вінницької області розглянути питання щодо звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах освіти дітей - інвалідів та батьків або осіб, які їх замінюють, у сім`ях яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України, які навчаються у закладах дошкільної освіти та закладах загальної середньої освіти Тростянецької об`єднаної селищної територіальної громади;

- визнати протиправним та скасувати п. 1 рішення 2 позачергової сесії 8 скликання Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області №29 від 11.12.2020 «Про розмір батьківської плати за харчування дітей в закладах загальної середньої освіти та дошкільних навчальних закладах на 2021 рік» у частині визначення категорії батьків - «які зареєстровані на території населених пунктів Тростянецької селищної об`єднаної територіальної громади».

На підтримку заявлених позовних вимог прокурор зазначає, що під час вивчення дотримання прав дітей при організації харчування дітей в закладах дошкільної освіти на території Тростянецької селищної ради встановлено, що 2 позачерговою сесією 8 скликання Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області прийнято рішення №29 від 11.12.2020 «Про розмір батьківської плати за харчування дітей в закладах загальної середньої освіти та дошкільних навчальних закладах на 2021 рік».

Окрім того, вказане рішення в частині визначення розміру плати батьків за харчування дітей в дошкільних навчальних закладах, в залежності від місця реєстрації батьків є дискримінаційним та винесене з порушенням норм чинного законодавства України, в зв`язку з чим є протиправним та підлягає зміні з огляду на наступне.

Водночас така бездіяльність відповідача унеможливлює реалізацію державної політики щодо соціального захисту дітей та забезпечення безоплатності дошкільної та загальної середньої освіти. Відтак інтерес держави у цьому випадку полягає у захисті прав та інтересів дітей, їх прав на дошкільну, загальну середню освіту та харчування.

Крім того, прокурор зазначає, що у правовідносинах у сфері охорони дитинства відсутній відповідний орган, який уповноважений державою представляти вказані інтереси в суді, тому з цих підстав він набуває статус позивача.

При цьому суд, дійшов висновку, що керівник Гайсинської окружної прокуратури належним чином обґрунтував у чому полягає порушення інтересів держави у даному випадку та, відповідно, необхідність їх захисту, а також навів достатні підстави для звернення до суду з цим позовом.

Крім того, суд погоджується з доводами прокурора на підтримку набуття ним статусу позивача і з тим, що у спірних правовідносинах прокурор наділений процесуальною дієздатністю на звернення до суду саме як позивач.

Ухвалою суду від 29.06.2021 позовну заяву прокурора прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням (виклику) сторін. Вказаною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

13.08.2021 на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно якого, відповідач вважає, що заявлені прокурором позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки підставою для встановлення умов застосування пільг на харчування дітей є не рішення органу місцевого самоврядування, яке встановлювало б абстрактну можливість їх отримання вказаною категорією осіб, а відповідний нормативно - правовий акт, який передбачає обов`язковість надання пільг або звільнення від плати за харчування. У даному випадку такими актами є Закон України «Про дошкільну освіту» та Порядок.

При цьому, жодне положення законодавства не містить такої норми права, що зобов`язувала б орган місцевого самоврядування виносити окреме рішення про правила встановлення пільг відносно оплати за харчування дітей. Прикладом вірного застосування вказаних вище норм є акти індивідуальної дії про надання пільг з оплати харчування дитини у навчальному закладі, які передбачені рішенням Селради від 23.02.2020 №40 та №41, якими надано пільги дітям, які навчаються у закладах освіти територіальної громади. Діючи у такий спосіб, відповідач діє на підставах, у відповідності та у спосіб, встановлені законом. З дій та прийнятих відповідачем рішень вбачається, що орган місцевого самоврядування жодним чином не порушив права малозабезпеченої категорії населення в частині неприйняття рішення про пільгові умови оплати харчування дітей. Навпаки, передбачене право на пільгові умови оплати харчування дітей було констатовано в оскаржуваному рішенні.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши наведені прокурором доводи на підтримку заявлених позовних вимог та додані до позовної заяви докази, суд приходить до переконання, що позов належить задовольнити з огляду на таке.

Встановлено, що 2 позачерговою сесією 8 скликання Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області прийнято рішення №29 від 11.12.2020 «Про розмір батьківської плати за харчування дітей в закладах загальної середньої освіти та дошкільних навчальних закладах на 2021 рік».

Згідно пункту 1 даного рішення встановлено у 2021 році плату за харчування однієї дитини в день у закладах загальної середньої освіти до 17 грн на одну особу, у закладах дошкільної освіти - до 28 батьків, які зареєстровані на території населених пунктів Тростянецької селищної об`єднаної територіальної громади, за харчування дітей у закладах дошкільної освіти у розмірі 60 відсотків фактичної вартості харчування.

Згідно пункту 2 встановлено пільгові умови оплати харчування дітей у закладах загальної середньої освіти, закладах дошкільної освіти для багатодітних, малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, за рахунок коштів місцевого бюджету.

Зокрема, згідно пункту 2.1 вказаного рішення зменшено розмір батьківської плати на 50 відсотків за харчування дітей сім`ям, які мають троє і більше дітей віком до 18 років (до 23 років, які навчаються) і зареєстровані або проживають на території Тростянецької селищної об`єднаної територіальної громади.

Згідно пункту 2.2 звільнено батьків або осіб, які їх замінюють, від сплати за харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах); дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»; дітей ветеранів війни, учасників бойових дій, дітей учасників антитерористичної операції та операції об`єднаних сил (які мають відповідні підтверджуючі документи); дітей загиблих захисників України; дітей, які перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи.

Також пунктом 2.3 звільнено від плати за харчування дітей із числа сімей, які знаходяться в складних життєвих обставинах за рішенням виконавчого комітету.

З метою вивчення стану додержання законності у сфері охорони прав дітей на повноцінне, якісне та безпечне харчування перший заступник керівника Гайсинської окружної прокуратури звернувся до голови Тростянецької селищної територіальної громади з листом від 27.05.2021 за №02.51/290 - вих., в якому просив надати інформацію:

- скільки дітей-інвалідів відвідують заклади дошкільної та загальної середньої освіти на території Тростянецької селищної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області (вказати кількість дітей окремо по закладах дошкільної освіта та загальної середньої освіти);

- чи звільнені від плати за харчування батьки дітей-інвалідів, які відвідують заклади дошкільної освіти на території Тростянецької селищної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області (за наявності надати належним чином завірені копії рішень селищної ради);

- чи звільнені від плати за харчування батьки або особи, які їх заміняють, у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму, який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти (за наявності надати належним чином завірені копії рішень селищної ради).

Листом від 31.05.2021 за №02-15/1641 Тростянецька селищна рада надає наступну інформацію:

- заклади загальної середньої освіти Тростянецької селищної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області відвідують 2 дітей з інвалідністю (Оляницький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Тростянецької селищної ради), заклади дошкільної освіти - 2 дітей з інвалідністю (Летківський комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) загального розвитку «Пролісок»);

- батьки дітей з інвалідністю, які відвідують заклади дошкільної освіти на території Тростянецької селищної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області, звільнені від плати за харчування на підставі ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту» та постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26 серпня 2002 року № 1243;

- батьки або особи, які їх заміняють у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму, який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти, звільнені від плати за харчування на підставі ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту».

Одночасно, проінформовано, що пільгові умови оплати харчування дітей у закладах загальної середньої та дошкільної освіти громади для багатодітних та малозабезпечений сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, встановлені наступними рішеннями:

- рішенням 2 позачергової сесії Тростянецької селищної ради 8 скликання від 11 грудня 2020 року №29 «Про розмір батьківської плати за харчування дітей в закладах загальної середньої освіти та дошкільних навчальних закладах на 2021 рік";

- рішенням виконавчого комітету Тростянецької селищної ради від 23.02.2021 №40 «Про забезпечення безкоштовним харчуванням дітей в дошкільних навчальних закладах";

- рішенням виконавчого комітету Тростянецької селищної ради від 23.02.2021 №441 «Про забезпечення безкоштовним харчуванням учнів школи".

Прокурор вважає протиправною бездіяльність відповідача та наявність правових підстав зобов`язати його розглянути питання щодо звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах освіти дітей - інвалідів та батьків або осіб, які їх замінюють, у сім`ях яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України, які навчаються у закладах дошкільної освіти та закладах загальної середньої освіти Тростянецької об`єднаної селищної територіальної громади.

Відтак з метою захисту інтересів держави прокурор звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 53 Конституції України передбачено, що кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Згідно зі ст. 6 Закону України від 11.07.2001 № 2628-ІІІ "Про дошкільну освіту" (далі - Закон № 2628-ІІІ) принципами дошкільної освіти є: доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти; рівність умов для реалізації задатків, нахилів, здібностей, обдарувань, різнобічного розвитку кожної дитини; єдність розвитку, виховання, навчання і оздоровлення дітей; єдність виховних впливів сім`ї і закладу дошкільної освіти; наступність і перспективність між дошкільною та початковою загальною освітою; світський характер дошкільної освіти у державних і комунальних закладах дошкільної освіти; особистісно-орієнтований підхід до розвитку особистості дитини; демократизація та гуманізація педагогічного процесу; відповідність змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти особливостям розвитку та стану здоров`я дитини дошкільного віку; інші принципи, визначені Законом України "Про освіту".

За приписами частин першої та другої статті 33 Закону № 2628-ІІІ держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, а також дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей. Дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, гарантовано право на збереження родинних стосунків, утримання у державних і комунальних закладах дошкільної освіти за рахунок держави, а також на захист їх особистих, майнових і житлових прав згідно із законодавством України.

Частиною 5 статті 35 Закону № 2628-ІІІ передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.

Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.

Органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з інвалідністю, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.

Відповідно до ч.4 ст.56 Закону України від 05.09.2017 №2145-VІІІ "Про освіту" (далі - Закон №2145-VІІІ) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням: дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти; осіб інших категорій, визначених законодавством та/або рішенням органу місцевого самоврядування.

Частина третя статті 5 Закону України від 26.04.2001 №2402-ІІІ "Про охорону дитинства" визначає, що місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують: організацію безкоштовного харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах, та учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям"

Згідно з ч.10 ст.7 Закону України від 20.10.2014 №1706-VІІ "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" діти з числа внутрішньо переміщених осіб чи діти, які мають статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, які навчаються у дошкільних, загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладах незалежно від підпорядкування, типів і форми власності, забезпечуються безкоштовним харчуванням у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З метою стабільної роботи дошкільних та інтернатних навчальних закладів для забезпечення гарантованого мінімуму задоволення культурно-освітніх потреб населення, соціального захисту сімей, які мають дітей, 26.08.2002 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №1243 "Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів" (далі - Постанова КМУ № 1243).

Абзацом третім пункту першого Постанови КМУ № 1243 встановлено, що від плати за харчування дітей відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім`ях, в яких сукупний дохід на кожного члена за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку установлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах, а також батьки дітей або особи, які їх замінюють, із сімей, що отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям".

Аналогічні приписи містить Порядок встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладів, який затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 21.11.2002 № 667 (далі - Порядок № 667).

З аналізу наведених норм слідує, що від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах та закладах загальної середньої освіти звільняються: дітей - інвалідів та батьків або осіб, які їх замінюють, у сім`ях яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України, які навчаються у закладах дошкільної освіти та закладах загальної середньої освіти Тростянецької об`єднаної селищної територіальної громади.

Судом встановлено, що на території Тростянецької селищної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області заклади середньої освіти відвідують 2 дітей з інвалідністю (Оляницький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Тростянецької селищної ради) та заклади дошкільної освіти відвідують 2 дітей з інвалідністю (Летківський комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) загального розвитку «Пролісок»).

Водночас, 2 позачерговою сесією 8 скликання Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області прийнято рішення №29 від 11.12.2020 «Про розмір батьківської плати за харчування дітей в закладах загальної середньої освіти та дошкільних навчальних закладах на 2021 рік».

Згідно пункту 1 даного рішення встановлено у 2021 році плату за харчування однієї дитини в день у закладах загальної середньої освіти до 17 грн на одну особу, у закладах дошкільної освіти - до 28 батьків, які зареєстровані на території населених пунктів Тростянецької селищної об`єднаної територіальної громади, за харчування дітей у закладах дошкільної освіти у розмірі 60 відсотків фактичної вартості харчування.

Згідно пункту 2 встановлено пільгові умови оплати харчування дітей у закладах загальної середньої освіти, закладах дошкільної освіти для багатодітних, малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, за рахунок коштів місцевого бюджету.

Зокрема, згідно пункту 2.1 вказаного рішення зменшено розмір батьківської плати на 50 відсотків за харчування дітей сім`ям, які мають троє і більше дітей віком до 18 років (до 23 років, які навчаються) і зареєстровані або проживають на території Тростянецької селищної об`єднаної територіальної громади.

Згідно пункту 2.2 звільнено батьків або осіб, які їх замінюють, від сплати за харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах); дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям»; дітей ветеранів війни, учасників бойових дій, дітей учасників антитерористичної операції та операції об`єднаних сил (які мають відповідні підтверджуючі документи); дітей загиблих захисників України; дітей, які перебувають на обліку як внутрішньо переміщені особи.

Також пунктом 2.3 звільнено від плати за харчування дітей із числа сімей, які знаходяться в складних життєвих обставинах за рішенням виконавчого комітету.

З наведеного вбачається, що спірним рішенням не передбачено звільнення від плати за харчування батьків дітей з інвалідністю, а також батьків або осіб, які їх замінюють, у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму, який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України.

Поряд з цим суд враховує що, відповідно до інформації Тростянецької селищної ради №02-15/1641 від 31.05.2021, на території Тростянецької селищної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області заклади середньої освіти відвідують 2 дітей з інвалідністю (Оляницький заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Тростянецької селищної ради) та заклади дошкільної освіти відвідують 2 дітей з інвалідністю (Летківський комунальний заклад дошкільної освіти (ясла-садок) загального розвитку «Пролісок»).

Згідно цієї ж інформації батьки дітей з інвалідністю, які відвідують заклади дошкільної освіти на території Тростянецької селищної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області, звільнені від плати за харчування на підставі ст. 35 Закону України «Про дошкільну освіту» та постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» від 26.08.2002 №1243. Також, батьки або особи, які їх замінюють у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму, який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних та комунальних закладах дошкільної освіти, звільнені від плати за харчування на підставі ст.35 Закону України «Про дошкільну освіту».

Отже, вказані вище обставини свідчать про те, що відповідач протиправно не вирішив питання звільнення від плати за харчування батьків дітей з інвалідністю, а також батьків або осіб, які їх замінюють, у сім`ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму, який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України.

При цьому суд погоджується з доводами прокурора, що унеможливлює реалізацію державної політики щодо соціального захисту дітей та забезпечення безоплатності дошкільної та загальної середньої освіти на території Тростянецької селищної територіальної громади Гайсинського району Вінницької області.

Відтак, ураховуючи з`ясовані обставини справи, суд вважає доведеним, що на дату прийняття рішення у цій справі відповідач не усунув тих порушень вимог чинного законодавства, які зумовили необхідність звернення прокурора до суду задля захисту інтересів держави.

Тому заявлений адміністративний позов суд визнає обґрунтованим і таким, що підлягає частковому задоволенню, адже заявлені позовні вимоги стосуються, в тому числі, тих пільгових категорій дітей, які відсутні (не зареєстровані) на території відповідної територіальної громади.

У силу приписів ч.2 ст.139 КАС України у разі задоволення позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Отже, сплачений прокуратурою судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 46, 53, 72, 77, 90, 139, 242, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Тростянецької селищної ради Гайсинського району Вінницької області щодо не вирішення питання щодо звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах освіти дітей - інвалідів та батьків або осіб, які їх замінюють, у сім`ях яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України, які навчаються у закладах дошкільної освіти та закладах загальної середньої освіти Тростянецької об`єднаної селищної територіальної громади.

Зобов`язати Тростянецьку селищну раду Гайсинського району Вінницької області розглянути питання щодо звільнення від плати за харчування у дошкільних навчальних закладах освіти дітей - інвалідів та батьків або осіб, які їх замінюють, у сім`ях яких сукупний дохід на кожного члена сім`ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України, які навчаються у закладах дошкільної освіти та закладах загальної середньої освіти Тростянецької об`єднаної селищної територіальної громади.

У решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Керівник Гайсинської окружної прокуратури Вінницької області (вул. Волонтерів, 15, м. Гайсин, Гайсинський район, Вінницька область, 23700, тел. (04334)2-55-71).

Відповідач - Тростянецька селищна рада Гайсинського району Вінницької області (вул. Соборна буд. 77, смт. Тростянець, Гайсинський район, Вінницька область, 24300, код ЄДРПОУ:04326224, контакти: (4343) 2-24-85, ел. пошта: tsrada@ukr.net).

Суддя підпис Крапівницька Н. Л.

Згідно з оригіналом Суддя

Секретар: