Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ № 2а-1891/10/2370 21.06.2010 р. м. Черкаси
11 год. 55 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гаращенка В.В.,
при секретарі Бондар Т.П.,
за участю:
представника позивача: Шевченко А.Л. за довіреністю;
представника відповідача: не зявився;
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Черкаській області до комунального підприємства «Черкасижитлосервіс»Черкаської міської ради про стягнення економічних санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Державна інспекція з контролю за цінами в Черкаській області звернулася до суду з позовом до комунального підприємства «Черкасижитлосервіс»Черкаської міської ради про стягнення економічних санкцій в сумі 4137 грн. 90 коп.
Позов мотивований тим, що відповідачем порушено вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій»шляхом безпідставного включення до калькуляції вартості послуг по дератизації та дезінсекції, в результаті чого необґрунтовано одержано суму виручки, що склала 1379 грн. 30 коп.
Крім того, до відповідача застосовано штрафні санкції в сумі 2758 грн. 60 коп.
Таким чином, загальна сума економічних санкцій складає 4137 грн. 90 коп.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та доданих документах.
Відповідач в судове засідання не зявився, представника не направив, заперечень на позов не надав, хоча про місце, дату та час судового розгляду справи повідомлений належним чином.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Комунальне підприємство «Черкасижитлосервіс»Черкаської міської ради зареєстроване як юридична особа 13.12.2007 року державним реєстратором виконавчого комітету Черкаської міської ради, ідентифікаційний код 35631138.
Державна інспекція з контролю за цінами у Черкаській області є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є регулювання та сприяння ефективному веденню економічної діяльності, що у розумінні положень статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України відповідає ознакам суб'єкта владних повноважень.
Законодавство України про ціноутворення складається з Закону України "Про ціни і ціноутворення" від 03.12.1990 року № 507-ХІІ (далі «Закон № 507-ХІІ») та інших актів законодавства України, що видаються відповідно до цього Закону.
Стаття 4 Закону № 507-ХІІ визначає повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Відповідно до ст. 13 Закону № 507-XII та Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2000 року № 1819, на позивача покладені контрольно-наглядові функції з питань додержання центральними та місцевими органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями вимог щодо формування, встановлення та застосування цін і тарифів.
У звязку з чим позивачу надано право проводити перевірки документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів, на підприємствах, в установах та організаціях незалежно від форм власності, а також одержувати необхідні довідки, приймати рішення про застосування передбачених чинним законодавством економічних санкцій за порушення порядку встановлення і застосування цін.
Так, державною інспекцією з контролю за цінами у Черкаській області 18 березня 2010 року на підставі посвідчення від 13.03.2010 року № 0575, виданого Державною інспекцією з контролю за цінами в Черкаській області та на виконання наказу від 13.03.2010 року № 68п, а також Плану роботи на І квартал 2010 року проведена планова перевірка комунального підприємства «Черкасижитлосервіс»Черкаської міської ради з питання дотримання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні тарифів на житлово-комунальні послуги (утримання будинків, споруд та прибудинкової території).
За результатами перевірки складено акт від 18.03.2010 року № 0575.
Перевіркою з питань додержання державної дисципліни цін при формуванні та застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, встановлено порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій», Закону України «Про житлово-комунальні послуги»від 24.06.2010 року №1875-IV. Відповідно до ст. 30 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»основні принципи державного регулювання цін/тарифів базуються на відповідності рівня цін/тарифів розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, а також відповідності оплати житлово-комунальних послуг їх наявності, кількості та якості. Стаття 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»зазначає, що виконавці робіт здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Так, виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення від 17.06.2008 року № 821 «Про погодження тарифів на послуги щодо утримання будинків, споруд та при будинкових територій КП «Черкасижитлосервіс»Черкаської обласної ради.
До складу тарифу з надання послуг щодо утримання будинків, споруд та при будинкових територій, що затверджений рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 17.06.2008 року № 821 включені такі статті витрат:
-обслуговування димовентканалів;
-прибирання прибудинкової території;
-прибирання підвалів,
-обслуговування внутрішньобудинкових мереж;
-освітлення місць загального користування;
-вивезення і утилізація ТПВ;
-поточний ремонт конструктивних елементів внутрішньобудинкових систем;
-дератизація;
-дезінсекція;
-прибирання сходових клітин.
При перевірці встановлено, що згідно з калькуляцією КП «Черкасижитлосервіс»в перелік послуг включена вартість робіт з дератизації та дезінсекції.
В свою чергу відповідач не довів та належними доказами не підтвердив, що зазначені послуги надавалися.
Такий висновок зроблено виходячи з того, що у відповідача відсутній в наявності договір з сторонньою організацією, підприємством, установою по наданню послуг з дератизації та дезінсекції.
Такою сторонньою організацію, підприємством, установою є відповідна санітарно-епідеміологічна служба або суб'єкт господарювання, що спеціалізується на виконанні даних робіт, на умовах субпідрядних договорів. Також, у відповідача відсутні акти виконаних робіт з дератизації та дезінсекції, рахунки на оплату послуг з дератизації та дезінсекції та інше.
Відповідно до документів наданих адміністрацією відповідача під час перевірки вбачається, що останній самостійно не надавав послуги з дератизації та дезінсекції, що підтверджується відсутністю первинних бухгалтерських документів, які б свідчили про придбання сировини та необхідних матеріалів для проведення робіт з дератизації та дезінсекції. Відсутній наказ про призначення відповідальної особи за здійснення робіт з дератизації та дезінсекції тощо.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Ухвалою суду від 27.04.2010 року запропоновано відповідачу, в разі невизнання адміністративного позову подати заперечення та докази якими вони обґрунтовується.
Відповідно, до ч. 6 ст. 71 КАС України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач необґрунтовано вніс в тариф з надання послуг щодо утримання будинків, споруд та прибудинкових територій статті витрат з дератизації та дезінсекції.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року № 529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій»у разі ненадання послуг або надання їх не в повному обсязі виконавець повинен проводити перерахунок розміру плати.
Відповідач не надав доказів, щодо проведення перерахунків за ненадані споживачам послуги.
За період з 01.04.2009 року по 28.02.2010 року КП «Черкасижитлосервіс»Черкаської обласної ради необґрунтовано одержано виручки виходячи з розрахунку, що на балансі відповідача на момент перевірки перебували: гуртожиток по вул. Луначарського, 17/1, загальною площею 3741, 70 м2, гуртожиток по вул. Вернигори, 15, площею 1687,50 м2, гуртожиток по вул. Шевченко, 276, загальною площею 1522,80 м2, будинок для малосімейних по вул. Руднєва, 16/2, загальною площею 2597,03 м2.
Відповідно до калькуляції вартості послуг з дератизації та дезінсекції розрахована по кожному будинку окремо і складає: по гуртожитку по вул. Луначарського, 17/1 0,047 грн./ м2, по гуртожитку по вул. Вернигори, 15 0,014 грн/ м2, по гуртожитку по вул. Шевченко, 276 0,039 грн./ м2, по будинку для малосімейних по вул. Руднєва, 16/2 0,029 грн./ м2.
Враховуючи період за який позивач проводив перевірку, з 01.04.2009 по 01.03.2010 року, відповідач зайво нарахував кошти на проведення робіт з дератизації та дезінсекції в сумі 3676 грн. 09 коп.
В той же час, відповідно до довідки наданої відповідачем під час перевірки заборгованість мешканців вказаних будинків за надані послуги складає 94777 грн. 56 коп., з якої сума дебіторської заборгованості з послуг дератизації та дезінсекції склала 2296 грн. 79 коп.
Таким чином, виходячи з розрахунку сума необґрунтовано одержаної виручки відповідача за проведення робіт з дератизації та дезінсекції склала 1379 грн. 30 коп. (3676 грн. 09 коп. 2296 грн. 79 коп.).
Вказане зафіксовано в зазначеному вище акті перевірки.
Відповідно до ст. 14 Закону України № 507-ХІІ вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки.
За матеріалами перевірки, керуючись ст. 14 Закону України № 507-ХІІ та Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, позивачем прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 22.03.2010 року № 54 на загальну суму 4137 грн. 90 коп., в т.ч. штраф в сумі 2758 грн. 60 коп. і сума необґрунтовано одержаної виручки в сумі 1379 грн. 30 коп., яке разом з листом-вимогою щодо усунення порушень законодавства про порядок встановлення і застосування цін від 22.03.2010 року № 1043 та претензією від 22.03.2010 року № 1044 направлено відповідачу.
Однак, відповідач у визначений термін в добровільному порядку застосовані економічні санкції не сплатив.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивач обґрунтовано застосував економічні санкції, а тому приходить до висновку про задоволення даного позову повністю.
Керуючись ст.ст. 17, 86, 159, 162, 163, 254 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства «Черкасижитлосервіс»Черкаської обласної ради, (18008, м. Черкаси, вул. Вернигори, 15, код ЄДРПОУ 35631138) у дохід бюджету через державну інспекцію з контролю за цінами в Черкаській області, (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 131, код ЄДРПОУ 22791597) економічні санкції в сумі 4137 (чотири тисячі сто тридцять сім) грн. 90 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови з дня складення та підписання її повного тексту. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст виготовлено та підписано 23 червня 2010 року.
СуддяВ.В. Гаращенко