
Справа № 654/1046/21
Провадження №2-а/654/5/2021
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 жовтня 2021 року Голопристанський районний суд Херсонської області в складі
головуючого судді Сіянко В.М.
за участю:
секретаря Петришак В.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
У С Т А Н О В И В :
Позивач 28.04.2021 звернувся до суду з позовом до відповідача та просив визнати протиправною та скасувати постанову серії ЕАН №4105666 від 22.04.2021 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 22.04.2021 інспектором Коцанюк А.В. винесено вказану постанову. Підставою для притягнення позивача до адміністративної відповідальності стало те, що ОСОБА_1 , керуючи т/з «Renault Megane» д.н. НОМЕР_1 , зупинив його в зоні дії знаку 3.34 ПДР, при цьому жодних доказів до постанови інспектор не вніс та водію не надав.
Позивач вважає зазначену постанову незаконною, з огляду на наступне.
Висновок, про те, що позивачем скоєне адміністративне правопорушення є недоведеним належними доказами. Зазначав, що 22.04.2021 перебував в автомобілі «Renault Megane» д.н. НОМЕР_1 , але не керував ним. Незважаючи на пояснення позивача, інспектор виніс постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП. Будь-якої підготовки до розгляду справи не було, не було оголошено посадову особу, яка розглядає справу, не були вирішенні клопотання, не були досліджені докази, інспектор не надав можливості скористатися юридичною допомогою, жодних доказі вини саме ОСОБА_1 не надав, тобто відповідач грубо порушив ст.ст. 278, 279 КУпАП.
На підставі викладеного позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Голопристанського районного суду Херсонської області від 30.09.2021 у справі відкрито спрощене позовне провадження.
У встановлений строк надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача проти задоволення позову заперечував посилаючись на те, що 22.04.2021 о 15.22 год. відповідачем було виявлено автомобіль «Renault Megane» д.н. НОМЕР_1 , під керуванням позивача, який не виконав вимогу знаку 3.34 (зупинку заборонено), який розташований у м. Херсоні на пр.Ушаков, 91, чим порушив п. 8.4.в Правил дорожнього руху України. Інспектори поліції підійшли до водія даного т/з, представилися та попросили водія пред`явити документи, як того вимагає ст. 16 Закону України «Про дорожній рух», а саме: посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, поліс обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, у зв`язку з тим, що водій порушив вимоги знаку 3.34 ПДР, чим скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 122 КУпАП. Встановивши факт вчинення правопорушення, було складено постанову про адміністративне правопорушення ЕАН №4105666 від 22.04.2021 та надано позивачу для ознайомлення. За результатами розгляду справи до позивача було застосовано адміністративне стягнення – штраф у розмірі 340 грн.
Факт вчинення правопорушення зафіксовано на відеофайлі 20210422-143949А.
Розглядаючи адміністративну справу, інспектор діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, КУпАП та іншими нормативно-правовими актами. На підставі зазначеного, просив відмовити в задоволенні позову.
Позивач у судове засідання не з`явився, надіслав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач також у судове засідання не з`явився.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про відмову в задоволенні позову, з наступних підстав.
З постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі Серії ЕАН №4105666 від 22.04.2021 вбачається, що 22.04.2021 о 15.22 год. в м. Херсон, пр.Ушакова, 91, ОСОБА_1 , керуючи т/з «Renault Megane» д.н. НОМЕР_1 , здійснив зупинку в зоні дії д.з. 3.34 «Зупинку заборонено», чим порушив п. 33 ПДР – порушення вимог дорожніх знаків.
Зазначеною постановою позивача притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з п.п. 2, 3 ст. 23 Закону України «Про Національну поліцію» поліція виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманням Правил дорожнього руху його учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі
Поліцейський може зупиняти транспортні засоби в разі якщо водій порушив ПДР (ст. 35 Закону).
Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно п.п. 1, 2 ч. 5 ст. 14 Закону України «Про дорожній рух» учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватись вимог цього Закону, ПДР та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху, а також створювати безпечні умови для дорожнього руху, не завдавати своїми діями або бездіяльністю шкоди підприємствам, установам, організаціям і громадянам.
Пунктами 1.1, 1,9 ПДР встановлено, що ці Правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватись на вимогах цих Правил. Особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Згідно ч. 1 ст. 122 КУпАП перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на двадцять кілометрів на годину, порушення вимог дорожніх знаків та розмітки проїзної частини доріг, правил перевезення вантажів, буксирування транспортних засобів, зупинки, стоянки, проїзду пішохідних переходів, ненадання переваги у русі пішоходам на нерегульованих пішохідних переходах, а так само порушення встановленої для транспортних засобів заборони рухатися тротуарами чи пішохідними доріжками, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з розділом 33 ПДР України знак 3.34 «Зупинка заборонена» забороняє зупинку і стоянку транспортних засобів, крім таксі, що здійснює посадку або висадку пасажирів (розвантаження чи завантаження вантажу). Дія знаків 3.9, 3.10, 3.34-3.37 поширюється лише на той бік дороги, на якому вони встановлені.
Згідно зі ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про порушення ПДР, зокрема правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Згідно статті 279 КУпАП розгляд справи розпочинається з оголошення складу колегіального органу або представлення посадової особи, яка розглядає дану справу.
Таким чином, відповідачем було розпочато розгляд справи відразу, після його представлення.
Відповідно до положень Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, яка затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2015 № 1395 у разі виявлення правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, розгляд якого віднесено до компетенції Національної поліції України, поліцейський виносить постанову у справі про адміністративне правопорушення без складання відповідного протоколу.
Відповідно до ч. 2 ст. 258 КУпАП протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
Згідно до ч. 4 ст. 258 КУпАП у випадках, передбачених частинами першою та другою цієї статті, уповноваженими органами (посадовими особами) на місці вчинення правопорушення виноситься постанова у справі про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 283 цього Кодексу.
Якщо під час складання постанови у справі про адміністративне правопорушення особа оспорить допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається, то уповноважена посадова особа зобов`язана скласти протокол про адміністративне правопорушення відповідно до вимог статті 256 цього Кодексу, крім випадків притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 185-3 цього Кодексу, та правопорушень у сфері забезпечення дорожнього руху, у тому числі зафіксованих в автоматичному режимі (ч. 5 ст. 258 КУпАП).
Виходячи з вищезазначених положень законодавства, навіть у разі оскарження особою допущеного правопорушення і адміністративного стягнення про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, які розглядають працівники Національної поліції, протокол про адміністративне правопорушення не складається.
Пунктом 8.4 Правил дорожнього руху України передбачено, що дорожні знаки (додаток 1) поділяються на групи: в) заборонні знаки. Запроваджують або скасовують певні обмеження в русі.
Відповідно до розділу 33 «Дорожні знаки» ПДР, знак 3.34 передбачає «Зупинку заборонено».
Як вбачається з матеріалів справи, 22.04.2021 о 15.22 год. в м. Херсон, пр.Ушакова, 91, ОСОБА_1 , керуючи т/з «Renault Megane» д.н. НОМЕР_1 , здійснив зупинку в зоні дії д.з. 3.34 «Зупинку заборонено», чим порушив п. 33 ПДР – порушення вимог дорожніх знаків, за що передбачена відповідальність за ч.1 статті 122 КУпАП.
Звертаючись до суду з даним позовом позивач посилається на відсутність у інспектора доказів, що саме позивач є водієм транспортного засобу.
В судовому засіданні досліджено відеозаписи, надані як позивачем, так і відповідачем, з яких можна зробити однозначний висновок, що саме ОСОБА_1 керував транспортним засобом, а його твердження, що він лише пасажир, є способом захисту та наміром уникнути адміністративного покарання.
На думку суду, наданий відповідачем відеозапис із зафіксованим правопорушенням, спростовують твердження позивача щодо відсутності доказів вини позивача.
Згідно ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами (ст. 251 КУпАП).
Статтею 40 Закону України «Про Національну поліцію» визначено, що поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою забезпечення дотримання правил дорожнього руху.
Таким чином, положення Закону України «Про Національну поліцію» надають право поліції використовувати інформацію відеозапису та фотокартки в якості речових доказів наявності або відсутності факту правопорушення.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що вина позивача у порушенні Правил дорожнього руху України є доведеною.
Оцінивши докази в справі про адміністративне правопорушення за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, врахувавши обставини вчиненого правопорушення, заслухавши пояснення ОСОБА_1 , інспектор постановив визнати винним позивача у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 122 КУпАП, та наклав на нього стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн, що передбачено санкцією цієї статті.
Враховуючи те, що відповідач діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначений чинним законодавством, а постанова винесена з дотриманням всіх вимог встановлених КУпАП, позов не підлягає задоволенню.
За таких обставин, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 77, 139, 241-246, 255, 286 КАС України, суд,
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення залишити без задоволення.
Постанову Серії ЕАН №4105666 від 22.04.2021 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 122 КУпАП відносно ОСОБА_1 залишити без змін.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасниками справи до П`ятого апеляційного адміністративного суду безпосередньо або через Голопристанський районний суд протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 05 листопада 2021 року.
СуддяВ. М. Сіянко