Рішення № 10090070, 21.06.2010, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
21.06.2010
Номер справи
6/89
Номер документу
10090070
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.06.10                                                                                 Справа № 6/89

За позовом

Прокурора міста Луганська в інтересах держави в особі Луганської міської ради, м. Луганськ до Товариства з обмеженою відповідальністю “Будуємо разом”, м. Луганськ

про стягнення 174 036 грн. 10 коп.

                                        Суддя Василенко Т.А.,

в присутності представників:

від заявника - Петрова Г.С. , посв. № 524 від 01.07.2008;

від позивача - Бабкіна Н.В., дов. № 01/03-10/5562/0/2-08 від 30.07.08;

від відповідача - Чех С.М., дов. № 45 від 02.12.2009,

Обставини справи: прокурором заявлено вимогу про стягнення з відповідача на користь позивача 174 036 грн. 10 коп., в тому числі: заборгованість з орендної плати за землю - 166 096 грн. 76 коп., пеня - 7 939 грн. 33 коп.           

Відповідач за відзивом на позовну заяву (арк. справи 31-33) проти позову заперечує та зокрема зазначає, що згідно п. 4 договору оренду землі 28.02.07 нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 2999345,54 грн. Відповідно до п. 8 договору було визначено, що орендна плата складає 74983,65 грн. Згідно п. 31 договору зміна умов договору здійснюється за взаємною згодою сторін. Відповідач своєчасно та в повному обсязі оплачував орендну плату за землю, у зв’язку з чим позовні вимоги є необґрунтованими.

Представником відповідача в судовому засіданні подано клопотання про зупинення розгляду справи до моменту винесення та вступу в законну силу рішення Ленінського районного суду у справі за позовом ТОВ «Будуємо разом»до Управління нерухомим майном Луганської міської ради.

В обґрунтування поданого клопотання відповідач посилається на те, що ним поданий адміністративний позов до Ленінського райсуду з вимогами до Управління нерухомим майном Луганської міської ради про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії. У вказаному позову мова йде про неправильне застосування коефіцієнту використання стосовно земельної ділянки, за адресою –м. Луганськ, городок Щорса,30.

В даному ви падку відповідачем не доведено, суду, що вказані справи пов’язані між собою і суд не має можливості розглянути дану справу до розгляду пов’язаної з нею іншої справи.

Розглянувши матеріали справи, суд

в с т а н о в и в:

На підставі рішення Луганської міської ради від 28.11.06 № 11/102 ТОВ «Будуємо разом»виділена в оренду терміном на 49 років, яка знаходиться за адресою: м. Луганськ, Городок Щорса, 30, площею 0,6495 га, надана під будівництво та розміщення багатоквартирного житлового комплексу з вбудованими не житловими приміщеннями та благоустрій прилеглої території.

28.02.07 між сторонами у справі був укладений договір оренди земельної ділянки, державна реєстрація від 01.03.2007 № 040740200048, за умовами якого позивач передав відповідачу в строкове платне користування вказану земельну ділянку.

За умовами договору оренди (пункт 8) відповідач зобов'язаний сплачувати річну орендну плату у розмірі земельного податку, збільшеного на коефіцієнт 2,5, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Внаслідок невиконання відповідачем грошових зобов'язань за період з 01.12.2008 по 31.01.2010 за останнім утворилась заборгованість у розмірі 166096 грн. 76 коп.

Пунктом 13 договору оренди передбачена відповідальність у вигляді пені за несвоєчасне внесення плати за землю, яка на час розгляду справи за розрахунком позивача складає 7 939 грн. 33 коп. за період з 01.09.2009 по 28.02.2010.

Оцінивши матеріали справи, вислухавши представника позивача та заявника, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Ст. 24 Закону України „Про оренду землі” передбачає, що орендодавець має право вимагати від орендаря сплати орендної плати за землю.

Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України землекористувачі зобов’язані своєчасно сплачувати орендну плату.

Згідно ст.526 Цивільного кодексу України зобов’язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору.

Між Луганською міською радою, як Орендодавцем, та ТОВ „Будуємо разом", як Орендарем, було укладено договір оренди землі від 28.02.07, державна реєстрація за № 040740200048 від 01.03.07 (далі - Договір).

Відповідно до пунктів 1-2 Договору Орендодавець на підставі рішення Луганської міської ради від 28.11.06 № 11/102 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під будівництво та розміщення багатоквартирного житлового комплексу з вбудованими нежитловими приміщеннями та благоустрій прилеглої території за адресою –м. Луганськ, городок Щорса, 30. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6495 га.

Згідно пункту 4 Договору на момент укладення договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2999345 грн. 54 коп.

Як встановлено у пункті 7 Договору, він укладається на 49 років.

Пунктом 8 договору встановлено, що річна орендна плата встановлюється у розмірі земельного податку (річного) у гривнях збільшеного на коефіцієнт 2,5 (довідка розрахунку розмірів земельного податку (річного) додається до договору та є його невід’ємною частиною).

Розмір річного земельного податку, який застосовується на момент укладення договору оренди землі –29993 грн. 46 коп.

Згідно п. 8.2 договору на момент укладення договору оренди землі розмір річної орендної плати складає 74983 грн. 65 коп.

Згідно п. 10 договору щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться.

У пункті 11 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядку визначеному у п.10 договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбувається протягом терміну дії договору оренди. Обчислення розмірів земельного податку визначається відповідно до фактичного функціонального використання та місця розташування земельної ділянки.

Орендна плата сплачується за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п. 4.4 Договору).

Відповідно до п. 13 договору, у разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, з Орендаря справляється пеня у розмірі пені за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожен день прострочення.

Згідно статті 2 Закону України „Про плату за землю” використання землі в Україні є платним, за земельні ділянки, надані в оренду, обов’язково сплачується орендна плата.

Відповідно до статті 13 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі –це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Істотними умовами договору оренди землі, зокрема, є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату (стаття 15 Закону України „Про оренду землі”).

Частинами 1-3 статті 21 Закону України „Про оренду землі” встановлено, що орендна плата за землю –це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України „Про плату за землю”)

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до статті 2 Закону України „Про плату за землю” використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки (стаття 13 Закону України „Про плату за землю”).

Статтею 14 цього закону встановлено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності) (стаття 19 Закону України „Про плату за землю”).

Сторонни, в пункті 11договору передбачили, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який враховується при здійсненні індексації, що проводиться у порядку визначеному у п.10 договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбувається протягом терміну дії договору оренди.

Рішенням Луганської міської ради від 28.12.2007 № 28/10, яке було надруковано у газеті „Жизнь Луганска” від 27.02.2008 № 9 (919) та від 02.04.2008 № 14 (924), була затверджена нова нормативна грошова оцінка земель м. Луганська.

Статтею 5 Закону України „Про оцінку земель” встановлені види оцінки земель, які залежно від мети та методів проведення поділяються на: бонітування ґрунтів; економічна оцінка земель; грошова оцінка земельних ділянок.

Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України „Про плату за землю”, ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п’ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Зазначена у Договорі земельна ділянка до таких винятків не відноситься.

Таким чином, нормативна грошова оцінка є складовою земельного податку, який встановлюється у відсотковому відношенні до неї та в розмірі якого визначена орендна плата у Договорі.

Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки змінюється відповідно і розмір земельного податку.

Так як сторони в Договорі передбачили, що орендна плата обчислюється самостійно Орендарем з урахуванням індексу інфляції, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку, що відбувається протягом терміну дії договору оренди, то він повинен був враховувати зміни складових земельного податку, що як наслідок спричиняє і зміну його розміру, для обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку, яка надана відповідачу на підставі Договору.

Пунктом 29 договору передбачено, що для обчислення розміру річної орендної плати Орендар зобов’язаний звернутись в тижневий термін з моменту державної реєстрації договору оренди, а в подальшому звертатись щороку не пізніше місячного терміну після проведення у встановленому законодавством порядку індексації грошової оцінки землі ,до Управління Луганської міської ради з питань регулювання земельних відносин для отримання відповідної довідки та самостійно на підставі вищезазначеної довідки обчислювати розмір орендної плати.

В матеріалах справи містяться дані для розрахунку орендної плати на 2008 рік (а.с.16), згідно яких діє розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки 9201371,00 грн../га, на 2009 рік розмір нормативної грошової оцінки землі складає 10599979,40 грн./га (арк. справи 17), на 2010 рік –11225378,18 грн./га (арк. справи 18).

Також в зазначених документах міститься інформація, що у зв’язку з прийняттям 28.12.2007 Луганською міською радою рішення, яким були уточнені дані грошової оцінки земель м. Луганська, дані грошової оцінки земельної ділянки, наведені в цій довідці, діють до 01.03.2008.

Також наведений приклад розрахунку орендної плати: дані нормативної грошової оцінки х 1% х площу земельної ділянки х договірний коефіцієнт.

Факт отримання зазначених даних для розрахунку відповідачем підтверджується.

Таким чином, відповідачеві слід було звернутись до вищезазначеного органу для отримання нової довідки, яка необхідна для обчислення орендної плати з урахуванням змін нормативної грошової оцінки земель м. Луганська, що ним зроблено не було.

Доводи відповідача щодо необхідності внесення змін до Договору в частині розміру орендної плати спростовуються вищенаведеним та самими умовами договору.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про правомірність стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати у вигляді різниці між розміром орендної плати, обчисленої з урахуванням раніше діючої нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної плати, обчисленої з урахуванням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки , у сумі 166096 грн. 76 коп.. за період з 01.12.08 по 31.12.10

Крім того, прокурором заявлено вимогу про стягнення пені за період з 01.09.09 по 28.02.10, яка складає 7939 грн. 33 коп.

Відповідальність за несвоєчасне внесення орендної плати у Договорі передбачена у вигляді пені за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення (п. 13 договору).

Згідно підпункту 16.4.1 Закону України „Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Виходячи з наведеного, позовні вимоги в частині стягнення пені також є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Разом з цим, доводи відповідача за відзивом та додатковими запереченнями є необгрінтованими та спростовуються матеріалами справи.

За таких обставин, позов слід задовольнити в повному обсязі з віднесенням судових витрат на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Будуємо разом”, м. Луганськ, Городок Щорса, буд. 30, ідентифікаційний код 33269665 на користь:

- Луганської міської ради, м. Луганськ, вул. Коцюбинського, буд. 14, ідентифікаційний код 26070794, заборгованість по орендній платі за землю у сумі 166096 грн. 76 коп. та пеню у сумі 7939 грн. 33 коп. на р/р місцевого бюджету Ленінського району, банк: УДК у Луганській області, МФО 804013, код 24046582, п/р 33214812700006, код платежу: 13050200, видати наказ;

- в доход Державного бюджету України на поточний рахунок 31118095700006, МФО 804013, ОКПО 24046582, одержувач –УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, банк –ГУДКУ в Луганській області, код бюджетної класифікації 22090200 - державне мито в сумі 1740 грн. 36 коп.,

- в доход Державного бюджету України на р/р 31217264700006, банк ГУДКУ в Луганській області, одержувач УДК у м. Луганську, МФО 804013, ОКПО 24046582, код бюджетної класифікації 22050003, символ звітності банку 264 - витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в сумі 236 грн. 00 коп., видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його підписання.

          Дата підписання рішення: 25.06.2010.

Суддя                                                                                           Т.А.Василенко

Помічник судді          Т.В.Цибулько