
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/3474/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій, рішення та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі – відповідач або ГУ ПФУ в Чернівецькій області), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років, призначеної ОСОБА_1 , з 90% до 60% місячної заробітної плати та щодо обмеження максимального розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 13.12.2019 р.;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про перерахунок пенсії ОСОБА_1 , в частині визначення відсотку розрахунку пенсії та її максимального розміру;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії) з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, без обмеження її максимального розміру, згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18-128 вих-20 від 10.03.2020 р., починаючи з 13.12.2019 р.
1.2. Ухвалою суду від 28.07.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА АРГУМЕНТИ СТОРІН
2.1. Відповідно до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру“ від 05.11.1991 року №1789-ХІІ (далі – Закон №1789-ХІІ) позивачу з 26.02.2010 року призначено пенсію за вислугу років у розмірі 88% від заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури на час призначення пенсії.
2.2. 07.04.2021 року позивач звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати без обмеження її граничного розміру на підставі виданої йому Чернівецькою обласною прокуратурою довідки.
2.3. Однак, листом від 21.04.2021 року №1305-1096/Р-17/8-2400/21 відповідачем позивачу повідомлено, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду перерахунок його пенсії з 13.12.2019 року проведено в розмірі 60 відсотків від суми заробітку згідно статті 86 Закону України “Про прокуратуру”.
Позиція позивача
2.4. Позивач вважає рішення відповідача щодо проведення перерахунку його пенсії в розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати протиправними з огляду на те, що таке порушують його конституційні права на соціальний захист і належне пенсійне забезпечення.
2.5. На переконання позивача, на момент призначення йому пенсії порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону від 05.11.1991 року № 1789-ХІІ (в редакції Закону від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ чинної на момент призначення йому пенсії) і не можуть бути обмежені положеннями ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VII.
2.6. Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України № 7- р(ІІ)/2019 від 13 грудня 2019 року у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) положення частини двадцятої статі 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), відтак вказана норма не підлягає застосуванню в редакції, за якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Натомість, з 13.12.2019 підлягає застосуванню частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" у первинній редакції, зокрема, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівних умовах та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
2.7. Крім того, вказує, що постановою Верховного Суду від 03.05.2018 року у справі № 308/11498/16 суд на підставі ст. 58 Конституції України дійшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Аналогічна правова позиція, висловленій у постанові Верховного Суду від 04.03.2021 року у справі №589/3997/16-а.
2.8. Таким чином, вважає, що відповідачем протиправно проведено перерахунок раніше призначеної пенсії за вислугу років з розрахунку 60%, а не 90 % від суми місячної заробітної плати з обмеженням її максимальним розміром на рівні десяти прожиткових мінімумів встановлених для осіб, які втратили працездатність, а тому дії відповідача в цій частині є протиправними.
Позиція відповідача
2.9. 18.08.2021 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно змісту якого представник відповідача заперечує щодо задоволення позовних вимог з огляду на наступне.
2.10. Так, вказує, що 07.04.2021 року позивачем було подано заяву щодо здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18-128-вих-20 від 10.03.2020 року. Листом № 1305-1096/Р-17/8-2400/21 від 21.04.2021 року ГУ ПФУ в Чернівецькій області повідомило позивача про здійснення перерахунку пенсії, виходячи з розміру 60% від суми заробітної плати.
2.11. Зазначає, що відповідно до Рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року щодо невідповідності Конституції України (конституційності) положень ч. 20 ст. 86 Закону №1697-VII призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставина, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшення розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому ч. 2, ч. 3 та ч. 4 ст.86 Закону №1697-VII, при звільненні з роботи або за кожні 2 відпрацьовані роки.
2.12. Крім того, норма статті 50-1 щодо призначення пенсії у розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески (за кожен повний рік роботи понад 10 років на відповідних посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку) змінена ще з 01.10.2011 року відповідно до Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-УІ від 08.07.2011 року тобто з 01.10.2011 року пенсія обчислювалась в розмірі 80%, з 01.05.2014 року - у розмірі 70% (відповідно до Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» № 1166-VІІ від 27.03.2014 року, а з 01.01.2015 року - 60% від заробітної плати (відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VІІІ від 28.12.2014 року).
2.13. Отже, норма статті 50-1 Закону щодо обчислення пенсій в розмірі 90%, змінена з 01.10.2011 року, з 01.05.2014 року та з 01.01.2015 року і крім того, на сьогодні вказана стаття - втратила чинність у зв`язку з прийняттям Закону № 1697.
2.14. Щодо вимоги позивача виконати перерахунок пенсії без обмеження граничного розміру, стверджує наступне. Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 року № 3668-VІ внесено зміни до ст. 50-1 Закону № 1789, а саме, визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
2.15. Вимоги щодо обмеження пенсії максимальним розміром, який дорівнює десяти прожитковим мінімумам, установлених для осіб, які втратили працездатність, передбачено і ст. 86 Закону № 1697.
2.16. Також, зазначає, що Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 не визнавались неконституційними положення законодавства щодо застосування визначеного максимального розміру пенсії, передбаченого Законом України «Про прокуратуру». Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 02.05.2018 (справа №704/87/17), від 03.04.2018 (справа №361/4922/17), від 21.11.2019 (справа №161/14321/16-а) та від 21.05.2020 (справа №554/10510/16-а).
ІІІ. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
3.1. З матеріалів справи та з аргументів сторін судом встановлено, що ОСОБА_1 з 26.02.2010 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог статті 50-1 Закону №1789-XII. Пенсія призначена позивачу в розмірі 88% від середньомісячного заробітку, що підтверджується протоколом про призначення пенсії (а.с. 24).
3.2. 10.03.2020 року, на підставі рішення Конституційного Суду України від 26.03.2020 року №6-р/2020, прокуратурою Чернівецької області позивачу видано довідку № №18/128вих-20 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) (а.с. 14).
3.3. 07.04.2021 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Чернівецькій області із заявою про здійснення перерахунку пенсії за вислугу років на підставі довідки про розмір заробітної плати прокуратурою Чернівецької області від 10.03.2020 року №18/128вих-20 без обмеження максимального розміру з розрахунку 90% від суми середньомісячного заробітку (а.с. 12).
3.4. Судом також встановлено, що згідно даних КП «Діловодство спеціалізованого суду» у провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала справа №600/921/20-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови, яка оформлена листом від 16.03.2020 р. №2400-0206/8/8418, про відмову ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” з розрахунку 90% від середнього заробітку щомісячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури, без обмеження її максимального розміру, згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18-128вих-20 від 10.03.2020 р., починаючи з 13.12.2019 року.
3.5. Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року по справі №600/921/20-а позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови, яка оформлена листом від 16.03.2020 р. №2400-0206/8/8418, про відмову ОСОБА_1 у проведені перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” від 05.11.1991 р. №1789-ХІІ (в редакції станом на час призначення пенсії). Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру”, згідно довідки прокуратури Чернівецької області № 18-128вих-20 від 10.03.2020 р., починаючи з 13.12.2019 року. В решті позову відмовлено.
3.5. Листом від 21.04.2021 року №1305-1096/Р-17/8-2400/21 ГУ ПФУ в Чернівецькій області позивача повідомлено про те, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року по справі №600/921/20-а йому на підставі довідки прокуратури Чернівецької області від 10.03.2020 року №18/128вих-20 проведено перерахунок раніше призначеної пенсії з 13.12.2019 року в розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати (а.с. 13).
ІV. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ПОЗИЦІЯ СУДУ
4.1. Конституцією України закріплено, що людина визнається найвищою соціальною цінністю в Україні - в соціальній і правовій державі, в якій визнається і діє принцип верховенства права (статті 1, 3 та 8).
4.2. Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).
4.3. Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
4.4. Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (стаття 46 Конституції України).
4.5. Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих на час призначення пенсії позивачу визначався статтею 50-1 Закону № 1789-XII.
4.6. За приписами частини 1 статті 50-1 Закону № 1789-XII (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
4.7. Окрім цього, приписами вказаної статті Закону № 1789-XII визначено, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
4.8. Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону № 1789-XII, на її перерахунок у разі підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
4.9. 14.10.2014 року прийнято Закон №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року та на цій підставі втратила чинність частина 18 статті 50-1 Закону №1789-XII.
4.10. Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
4.11. Надалі Законом України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні від 27.03.2014 року №1166-VII зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 70 відсотків місячного заробітку.
4.12. 14.10.2014 року прийнято Закон №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року та на цій підставі втратила чинність частина 18 статті 50-1 Закону №1789-XII.
4.13. Відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону №1697-VII попередній Закон від 05.11.1991 року №1789-XII із змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.
4.14. Разом з цим, порядок пенсійного забезпечення працівників прокуратури урегульовано статтею 86 Закону від 14.10.2014 року №1697-VII, відповідно до частини 20 якої (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
4.15. У свою чергу, Законом України “Про внесення змін та визначення такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” від 28.12.2014 року №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015 року (далі - Закон від №76-VIII) до частини 18 статті 50-1 Закону №1789-XII (в редакції Закону №3668-VI) та до частини 20статті 86 Закону №1697-VII внесено зміни, зокрема, вказані частини викладено у однакових редакціях: “Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України”.
4.16. Окрім цього, внесено зміни до частини 2 статті 50-1 статті 50-1 Закону №1789-XII, а саме зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 60 відсотків місячного заробітку.
4.17. Разом з цим, відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону №1697-VII попередній Закон від 05.11.1991року №1789-XII із змінами частково втратив чинність, крім частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1 Закону.
4.18. Пунктом 16 Прикінцевих положень Закону №76-VIII зобов`язано Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом, тобто до кінця січня 2015 року, забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону, у тому числі щодо визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
4.19. Окрім цього, 11.10.2017 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” від 03.10.2017 №2148-VIII, яким викладено у новій редакції, зокрема, пункт 13 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якого у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України “Про прокуратуру”, її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”, не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
4.20. Станом на дату звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії, положення статі 50-1 Закону №1789-XII (крім частин третьої, четвертої, шостої, одинадцятої) втратили чинність згідно з Законом №1697-VII. Визначення умов і порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, за вказаним Законом віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України.
4.21. Згідно з частиною 20 статті 86 Закону №1697-VII (зі змінами згідно Закону №76-VIII) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
4.22. Однак, Кабінетом Міністрів України не прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
4.23. Суд зазначає, що відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури (як було передбачено частиною 18 статті 50-1 Закону №1789-XII, а потім частиною 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 р. № 1697-VII (зі змінами згідно Закону №76-VIII) зумовлювало неможливість проведення органами Пенсійного фонду перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.
4.24. Аналогічні правові висновки були викладені у постановах Верховного Суду від 27.03.2018 року по справі №127/11766/16-а, від 14.02.2018 року по справі №569/5531/16-а, від 22.08.2018 року по справі №754/15912/16-а тощо.
4.25. Так, постановою Верховного Суду від 24.04.2019 року у справі №826/8546/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 року, якими визнано протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України в частині неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури та зобов`язано Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та прийняти рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
4.26. У пункті 54 вказаної постанови Верховний Суд звертає увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом від 14.10.2014 року №1697-VII покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.
4.27. Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
4.28. Положення частини 20 статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втратило чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
4.29. Згідно частиною 2 статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
4.30. Відповідні закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані за рішеннями Конституційного Суду України неконституційними, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність (абзац 6 пункт 4 Рішення Конституційного Суду України у Справі №1-31/2000 від 14.12.2000 про порядок виконання рішень Конституційного Суду України).
4.31. Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року, є втрата чинності із 13.12.2019 року норм частини 20 статті 86 Закону №1697-VII.
4.32. Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 року установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:
- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
“ 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.
4.33. У своєму рішенні Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону. Частина 20 статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України. Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури. До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
4.34. Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
4.35. Разом з цим, Закон №1697-VII з 13.12.2019 року не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
4.36. Тому, відсутність визначеного Кабінетом Міністрів України умов і порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не можу бути підставою для не здійснення перерахунку пенсії таким особам.
4.37. Натомість підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
4.38. Суд зазначає, що Постановою №657, яка набрала законної сили 06.09.2017 року, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько-слідчим працівникам.
4.39. А отже, вказана постанова, є підставою для проведення перерахунку пенсії за вислугу років позивача.
4.40. Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури на підставі Постанови №657 та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, позивач набув право на перерахунок пенсії, починаючи з 13.12.2019 року.
4.41. При цьому, суд констатує, що наявність у позивача право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 та з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 було визначено ще рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року по справі №600/921/20-а.
4.42. Разом з цим, у цій справі варто зазначити, що листом від 21.04.2021 року №1305-1096/Р-17/8-2400/21 ГУ ПФУ в Чернівецькій області пенсійним органом фактично підтверджено, що на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 02.03.2021 року по справі №600/921/20-а позивачу на підставі довідки прокуратури Чернівецької області від 10.03.2020 року №18/128вих-20 проведено перерахунок раніше призначеної пенсії з 13.12.2019 року в розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати.
4.43. Тобто, у даному разі максимальний відсоток розрахунку пенсії за вислугу років, відповідачем обчислений відповідно до частини 2 статті 86 Закону №1697-VII, згідно якої він не повинен перевищувати 60 від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури.
4.44. Разом з цим, суд зазначає, що зазначена норма введена Законом №1697-VII, який набрав чинності 15.07.2015 року, тобто після призначення пенсії позивачеві.
4.45. На момент призначення пенсії позивачеві (у 2010 році), максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до частини 2 статті 50-1 Закону №1789-XII, не повинен був перевищувати 90 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати працівників прокуратури, і саме з урахуванням даного максимального розміру пенсії позивачеві призначена пенсія за вислугу років у розмірі 88% від суми заробітної плати.
4.46. Тобто, внаслідок внесення змін до статті 50-1 Закону №1789-XII, а також набрання чинності Законом №1697-VII рівень фінансового забезпечення пенсіонерів, яким призначена пенсія відповідно до Закону №1789-XII, в частині визначення максимального відсотку розрахунку пенсії за вислугу років, погіршився.
4.47. На переконання відповідача, розмір пенсії має обраховуватися з розрахунку 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати.
4.48. Натомість, щодо такої позиції відповідача стосовно того, що відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VІІ на даний час пенсія обчислюється в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, суд зазначає, що наведений розмір (60%) стосується призначення пенсії, а не її перерахунку.
4.49. Стаття 86 Закону №1697-VII врегульовує порядок призначення пенсій, а не її перерахунок. Слова “призначення” та “перерахунок” не є тотожними і відповідно носять різний зміст. Зокрема, під “призначенням” в Законі №1697-VII необхідно розуміти первинні дії органів Пенсійного фонду України щодо соціально-фінансового забезпечення особи, яка вийшла на пенсію, тоді як, під “перерахунком” необхідно розуміти вторинні дії органів Пенсійного фонду України щодо поліпшення соціально-фінансового забезпечення особи. Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами їх проведення.
4.50. При цьому, враховуючи соціальну спрямованість держави, базові гарантії позивача при призначенні пенсії не можуть бути звужені в подальшому, при здійсненні перерахунку пенсії. Зазначене твердження, обґрунтоване положеннями статті 22 Конституції України відповідно до якої, закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані та при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсязі існуючих прав і свобод.
4.51. Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
4.52. У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян, як і під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей.
Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто, комплексу організаційно - правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
4.53. Окремо, слід зазначити, що застосований відповідачем підхід до перерахунку пенсії позивачеві, суперечить такому обов`язковому елементу верховенства права, як юридична визначеність, оскільки відповідачем, при здійсненні перерахунку пенсії, змінено базові гарантії позивача у вигляді максимального розміру пенсії, обчисленого відповідно до частини 2 статті 86 Закону №1697-VII, шляхом зменшення процентної ставки з 88 до 60 відповідних сум заробітної плати.
4.54. За таких обставин, суд вважає, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії на підставі Постанови №657 максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці про заробітну плату, але виходячи із розміру пенсії у відсотках (у нашому випадку 88%), право на які особа набула на момент призначення пенсії і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві. Таким чином, при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір місячної заробітної плати, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
4.55. При цьому, суд звертає увагу на те, Верховним Судом виокремлено правову позицію, стосовно того, що при перерахунку пенсії, зокрема відповідним категоріям військовослужбовців, має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії (постанови від 03.04.2018 року у справі № 175/1665/17 (№К/9901/9550/18) та від 24.04.2018 року у справі №686/12623/17 (К/9901/849/17). Правовідносини щодо перерахунку пенсії прокурорам є подібними до правовідносин щодо перерахунку пенсії військовослужбовцям, а тому суд вважає за доцільним використовувати таку позицію, як правовий інструмент практичного характеру, у цій справі.
4.56. Щодо вимоги позивача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років без обмеження її максимального розміру, то суд не вбачає підстав для зобов`язання ГУ ПФУ в Чернівецькій області вчинити такі дії, з огляду на наступне.
4.57. Згідно з Законом України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 р. №3668 внесено зміни до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ, а саме: визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
4.58. Окрім цього, аналогічні положень викладені у абзаці 6 частини 15 статті 86 Закону №1697-VII, яким передбачено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
4.59. Зазначені вище положення не визнавались у встановленому порядку Конституційним Судом України такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), отже, є чинними і підлягають виконанню. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 02 травня 2018 року (справа №704/87/17), від 03 квітня 2018 року (справа №361/4922/17) та від 15 травня 2019 року (справа №554/4191/17), від 21 листопада 2019 року (справа №161/14321/16-а), від 21 травня 2020 року (справа №554/10510/16-а).
4.60. Конституційний Суд України Рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
4.61. З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов`язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства. При цьому зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
4.62. Позивач не може перебувати у привілейованому становищу, по відношенню до інших осіб, які отримують пенсію на підставі Закону України “Про прокуратуру” №1789-XII. Це є фундаментальною основою верховенства права: рівні права за рівних умов.
4.63. Вирішуючи цей спір судом враховані правові висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, що викладені Верховним Судом у зразковому рішенні від 14 вересня 2020 року у справі №560/2120/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/9/20), яке постановою Великої Палати Верховного Суду від 20 січня 2021 року залишено без змін.
4.64. Суд звертає увагу на те, що у вказаному рішенні від 14 вересня 2020 року Верховний Суд вказана на безпідставність вимог позивачів про перерахунок розміру пенсії на підставі частини вісімнадцятої статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії та визначала умовою перерахунку пенсії за вислугу років працівника прокуратури збільшення заробітної плати за посадою, з якої ця особа звільнялася на пенсію), оскільки зазначена норма ще з 01.01.2015 року є нечинною. У таких випадках судам слід керуватись діючим законодавством, зокрема статтею 86 Закону №1697-VII.
4.65. Верховний Суд також вказав, що висновки у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду з позовами до територіальних органів Пенсійного фонду України з вимогами перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону №1789-ХІІ або статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII після ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019.
4.66. Відтак, суд у цій справі приходить до висновку про те, що позивачу належить здійснити перерахунок з розрахунку 88% від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури у відповідності до вимог статті 86 Закону №1697-VII.
4.67. При цьому, доводи позивача щодо проведення перерахунку пенсії з розрахунку 90% місячного заробітку є безпідставними, оскільки пенсію йому призначену з урахуванням 88% від місячного заробітку. У свою чергу, відомостей про те, що в подальшу, пенсія позивача перераховувалася в розмірі 90% від середньомісячного заробітку суду не надано.
V. ВИСНОВКИ СУДУ
5.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, яким є відповідач.
5.2. Дослідженням матеріалів справи встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області при здійсненні перерахунку пенсії позивача протиправно змінено базові гарантії позивача у вигляді максимального розміру пенсії шляхом зменшення процентної ставки з 88 до 60 від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури.
5.3. А тому, відповідач, здійснивши позивачу перерахунок пенсії з розрахунку 60% від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури з 13.12.2019 року на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18-128-вих-20 від 10.03.2020 року, діяв не на підставі Конституції та законів України.
5.4. Враховуючи повноваження суду при вирішенні справи, закріплені статтею 245 КАС України, та неправомірність дій відповідача у вищевказаній частині, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне також визнати протиправним та скасувати рішення Головно управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо проведення позивачу перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років в розмірі 60 % від суми місячної (чинної) заробітної плати відповідної посади працівника прокуратури з 13.12.2019 року на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18-128-вих-20 від 10.03.2020 року.
5.5. Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що зазначений позов підлягає частковому задоволенню з підстав, викладених у його мотивувальній частині.
VІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
6.1. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат. Зокрема, відповідно до її частини 1 при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
6.2. В силу частини 3 статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
6.3. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908 грн, що підтверджується квитанцією №30 від 23.07.2021 року (а.с. 1).
6.4. Суд звертає увагу на те, що позов задоволено частково, відтак, суд вважає, що на користь позивача необхідно стягнути судові витрати (судовий збір) у сумі 800 грн. (пропорційно задоволеним вимогам) за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд –
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій, рішення та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо зменшення процентної ставки з 88 до 60 відповідних сум заробітної плати при здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 13.12.2019 року на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18-128-вих-20 від 10.03.2020 року.
3. Визнати протиправним та скасувати рішення Головно управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо проведення ОСОБА_1 перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років в розмірі 60 % від суми місячної (чинної) заробітної плати з 13.12.2019 року на підставі довідки прокуратури Чернівецької області №18-128-вих-20 від 10.03.2020 року.
4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 13 грудня 2019 року відповідно до ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” № 1789-XII (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 88% від суми місячної (чинної) заробітної плати, визначеної у довідці прокуратури Чернівецької області №18-128-вих-20 від 10.03.2020 року.
5. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
6. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій судові витрати у вигляді сплаченого згідно квитанції №30 від 23.07.2021 року судового збору у розмірі 800 (вісімсот) грн. 00 коп.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач – Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58022, м. Чернівці, площа Центральна, 3, код ЄДРПОУ 40329345).
Суддя О.В. Анісімов