
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/4392/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі-позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ) щодо неврахування ОСОБА_1 страхового стажу за періоди його безпосередньої участі в антитерористичній операції з 27.04.2015 по 10.09.2015, з 01.12.2015 по 15.03.2016, з 27.03.2016 по 28.04.2016, з 24.11.2018 по 01.03.2019, з 10.03.2019 по 07.07.2019 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати ОСОБА_1 до страхового стажу періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції з 27.04.2015 по 10.09.2015, з 01.12.2015 по 15.03.2016, з 27.03.2016 по 28.04.2016, з 24.11.2018 по 01.03.2019, з 10.03.2019 по 07.07.2019 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби та провести перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2020 з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним. Так, позивач зазначає, що йому призначено пенсію на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", однак при обчисленні страхового стажу не враховано в пільговому обчисленні (один місяць за три) періоди участі в Антитерористичній операції. Вважає, положення законів "Про пенсійне забезпечення", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців, та членів їх сімей", а також Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, затвердженого Наказ Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530 такими, що гарантують право на зарахування періоду участі в Антитерористичній операції в потрійному розмірі.
Ухвалою від 25.08.2021 відкрито провадження у справі, розгляд справи призначений а правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
10.09.2021 представником відповідача подано до суду відзив на позов, згідно якого останній проти задоволення позовних вимог заперечує, вважає, що строк військової служби в потрійному розмірі підлягає врахуванню виключно при призначенні пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Положення ж Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" такої пільги не передбачають. Крім наведеного, наполягає на пріоритетності Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" над іншими в правовідносинах щодо призначення пенсії ним передбаченої. З огляду на зазначене, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відзив відповідача, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Так, рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду в справі №540/2439/20, яка набрала законної сили встановлені наступні обставини, які згідно приписів ч.4 ст. 78 КАС України не підлягають доказуванню повторно при вирішенні даної справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , досяг 55 річного віку для виходу на пенсію за віком.
Згідно копії військового квитка серії НОМЕР_1 , виданого Комсомольським районним військовим комісаріатом Херсонської області, ОСОБА_1 був призваний на військову службу 26.04.1983; 10.06.1985 наказом СРСР № 72 від 28.03.1985 звільнений у запас та направлений до Комсомольської РВК Херсонської області; 21.02.2015 мобілізований згідно Указу Президента України від 14.01.2015 № 15/2015; 28.04.2016 звільнений Указом Президента України №115/2016 від 25.03.2016; 24.11.2018 призваний на військову службу за контрактом наказом командира військової частини А4279; 23.11.2019 на підставі наказу командира військової частини А4279 звільнений з військової служби у запас.
Таким чином, в період з 26.04.1983 по 10.06.1985, 21.02.2015 по 28.04.2016 та з 24.11.2018 по 23.11.2019 ОСОБА_1 проходив військову службу в рядах Збройних Сил України, приймав участь у бойових діях на сході України та отримав статус учасника бойових дій, що також підтверджується наданим до справи копією посвідчення Управління персоналу штабу військової частини А4583, серії НОМЕР_2 від 19.08.2015.
10.07.2020 ОСОБА_1 звернувся до Херсонського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення дострокової пенсії за віком з наданням відповідних документів, що підтверджують його стаж та статус учасника бойових дій.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області 14.07.2020 прийнято рішення №213050013797, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". В даному рішенні зазначено про страховий стаж (не повний) - 16 років 1 місяць 17 днів, що складається із страхового стажу до 01.01.2004 - 11 років 3 місяці 19 днів та страхового стажу після 01.01.2004 - 4 роки 9 місяців 28 днів.
Не погодившись з зазначеним рішенням відповідача, ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 року, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду в справі №540/2439/20, позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 14.07.2020 № 213050013797 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області зарахувати до страхового стажу для призначення пенсії ОСОБА_1 період навчання в Херсонському середньому професійно-технічному училищі №10 з 01.09.1982 по 16.07.1986, період здійснення підприємницької діяльності з 17.10.1996 по 31.03.2007 та період проходження військової служби в рядах Збройних сил України з 21.02.2015 по 28.04.2016, з 24.11.2018 по 23.11.2019.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком, як учаснику бойових дій на сході України, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з 25.04.2020 року.
В задоволені решти вимог відмовлено.
Згідна листа ГУ ПФУ від 04.06.2021 року №392-2936/Б-02/8-2100/21 позивачу на підставі рішення суду з 25.04.2020 року призначено пенсію, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
До страхового стажу позивача враховано періоди участі в антитерористичній операції з 21.02.2015 по 28.04.2016, з 24.11.2018 по 23.11.2019 на загальних підставах. Цим же листом відповідач повідомив ОСОБА_1 , що зарахування періоду участі в АТО в трикратному розмірі можливо лише при призначенні пенсії на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Позивач, вважаючи бездіяльність щодо не зарахування до страхового стажу в трикратному розмірі періоду його участі в АТО протиправною, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Так, відповідач не заперечує факту участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції та періодів такої участі з 27.04.2015 по 10.09.2015, з 01.12.2015 по 15.03.2016, з 27.03.2016 по 28.04.2016, з 24.11.2018 по 01.03.2019, з 10.03.2019 по 07.07.2019 (підтверджено, наявними в матеріалах справи копіями довідок від 28.09.2015 №7417, 27.05.2016 №687, 28.10.2019 №2908).
Спірним в межах даної справи є питання застосування до досліджуваних правовідносин Наказу Міністерства оборони України від 14.08.2014 №530 і зарахування періодів військової служби позивача до страхового стажу - один місяць служби за три місяці.
Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII встановлює порядок обчислення стажу роботи для призначення трудових пенсій (зокрема, за віком), згідно якому військова служба у складі діючої армії у період бойових дій зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.
Отже, в спірному випадку слід керуватись також нормами, що регулюють питання пенсійного забезпечення військовослужбовців.
Згідно статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25 березня 1992 року № 2232-XII в редакції на час виникнення спірних правовідносин, військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Одним з видів військової служби є військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період (ч.6 ст.2 цього Закону).
Процедура надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413, згідно якому особам, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, командирами (начальниками) військових частин (органу, підрозділу) чи іншого керівника установи, закладу, надаються довідки про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 №2011-ХІІ, як в ньому зазначено, відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Відповідно до ст. 1-2 цього Закону військовослужбовці користуються усіма правами і свободами людини та громадянина, гарантіями цих прав і свобод, закріпленими в Конституції України та законах України, з урахуванням особливостей, встановлених цим та іншими законами.
У зв`язку з особливим характером військової служби, яка пов`язана з захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Згідно з ст. 17-1 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей" встановлено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.
В свою чергу, абз.1 п.1 цієї постанови визначені такі особи: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, співробітники Служби судової охорони, особи, зазначені у пункті ж статті 1-2 такого Закону.
З огляду на наведені правові норми в їх сукупності, суд дійшов висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
При цьому зарахування часу проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується у трикратному розмірі незалежно від того, який вид пенсії та за яким законом вона призначається.
Такий правовий висновок у подібних правовідносинах також викладений Верховним Судом у постанові від 05 червня 2018 року в адміністративній справі № 348/347/17 та постанові від 30 липня 2019 року в адміністративній справі № 346/1454/17.
Крім викладеного, Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17 та від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) проведено аналіз приписів ст. 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п.2.3 розділу 2 Положення №530.
Зазначено, що наведеними нормами передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Отже, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Положеннями ч.5 ст.242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, наразі є сформована Верховним Судом правозастосовна позиція, яка забезпечує право позивача на зарахування до страхового стажу періодів його участі в антитерористичній операції з 27.04.2015 по 10.09.2015, з 01.12.2015 по 15.03.2016, з 27.03.2016 по 28.04.2016, з 24.11.2018 по 01.03.2019, з 10.03.2019 по 07.07.2019.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
При вказаних обставинах суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність своєї бездіяльності щодо не зарахування до страхового стажу в трикратному розмірі періодів участі позивача в антитерористичній операції, з урахуванням вимог встановлених ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (Код ЄДРПОУ: 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) щодо неврахування ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) страхового стажу за періоди його безпосередньої участі в антитерористичній операції з 27.04.2015 по 10.09.2015, з 01.12.2015 по 15.03.2016, з 27.03.2016 по 28.04.2016, з 24.11.2018 по 01.03.2019, з 10.03.2019 по 07.07.2019 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (Код ЄДРПОУ: 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до страхового стажу періоди безпосередньої участі в антитерористичній операції з 27.04.2015 по 10.09.2015, з 01.12.2015 по 15.03.2016, з 27.03.2016 по 28.04.2016, з 24.11.2018 по 01.03.2019, з 10.03.2019 по 07.07.2019 з розрахунку один місяць служби за три місяці служби та провести перерахунок та виплату пенсії з 25.04.2020 з урахуванням виплачених сум.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.В. Ковбій
кат. 112010201