Рішення № 100894109, 08.11.2021, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2021
Номер справи
480/7653/21
Номер документу
100894109
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2021 року Справа № 480/7653/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Шаповал М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 480/7653/21 за позовом Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Головне управління ДПС у Сумській області звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з ОСОБА_1 податковий борг загальною сумою 69066,58 грн, з них:

- податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11010500) загальною сумою 32327,68 гривень;

- військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код бюджетної класифікації 11011001) загальною сумою 2228,90 гривень;

- адміністративні штрафи та інші санкції (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплено за ГУ ДФС районний рівень) (код бюджетної класифікації 21081103) загальною сумою 510 гривень;

- адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (код бюджетної класифікації 21081500) загальною сумою 34000 гривень.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачка є платником окремих податків та відповідно до статті 67 Конституції України зобов`язана сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом. Внаслідок несплати відповідачкою у повному обсязі узгоджених податкових зобов`язань у неї утворився податковий борг податку в розмірі 69066,58 грн, який на момент звернення до суду залишається несплаченим.

Ухвалою суду від 25.08.2021 відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження без виклику сторін.

Відповідачка у відзиві на позовну заяву проти позовних вимог заперечує, зазначає, що з 03.01.2017 припинила свою діяльність як фізична особа-підприємець та закрила підприємницьку діяльність. Відповідачка вважає, що наданий позивачем Акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ОСОБА_1 від 18.04.2018 № 2404/18-28-13-03-15/3264500743/137, що був складений за результатами перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період із "01" січня 2015р. по "04" січня 2017 р., дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного соціального внеску (далі - ЄСВ), виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з "28" березня 2011 р. по "04" січня 2017 р. не може бути достатнім та належним доказом в обґрунтування заявлених позовних вимог, оскільки він складений та наданий до суду із порушенням вимог, встановлених чинним законодавством, що регулює відповідні правовідносини. Крім того, вважає, що строк стягнення нарахованого податкового боргу із відповідача фактично минув 18.04.2021. У задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, визнає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ОСОБА_1 (податковий номер НОМЕР_1 ) була зареєстрована як фізична особа-підприємець, 03.01.2017 внесено запис про припинення підприємницької діяльності, але не знято з обліку (а.с. 5,6).

У ОСОБА_1 наявна податкова заборгованість у розмірі 69066,58 грн, яка виникла 21 травня 2018 року, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника податків та податковим розрахунком (а.с. 4).

Згідно копій податкових повідомлень-рішень № 0030831303 на суму 24724,25 грн, № 0030841303 на суму 340 грн, № 0030851303 на суму 2228,9 грн, № 0030871303 на суму 510 грн, № 0030871303 на суму 34000 грн (а.с. 7 - 11) вбачається, що вони всі винесені 05 травня 2018 року на підставі акту перевірки № 2404/18-28-13-03-15/3264500743/137 від 18.04.2018, тобто в межах строку, встановленого в п. 102.1. ст. 102 Податкового кодексу України (далі - ПК України) (а.с. 7-11).

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в розмірах і порядку, встановлених законом.

Відповідно до п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України до обов`язків платника податків входить сплата належних сум податків і зборів у встановлені законами терміни.

Згідно із ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов`язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов`язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Відповідно до п. 177.5. ст. 177 ПК України остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту його сплати.

Згідно з п. 177.5. ст. 177 ПК України, фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені цим Кодексом для річного звітного податкового періоду, тобто протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПК України).

З матеріалів справи судом встановлено, що податковий борг відповідачки з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування був нарахований відповідно до податкових повідомлень рішень від 05.05.2018 № 0030831303 на суму 24724,25 грн та № 0030841303 на суму 340 грн, винесених на підставі акту перевірки № 2404/18-28-13-03-15/3264500743/137 від 18.04.2018.

Згідно з п.п. 129.1.1 п.129.1 ст. 129 ПК України, нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного Податковим кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Тому відповідачці була нарахована пеня в сумі 7263,43 гривень.

Також у відповідачки наявний податковий борг з податку по військовому збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, який сформований на підставі податкового повідомлення-рішення від 05.05.2018 № 0030851303 на суму 2228,9 гривень.

Крім того, у відповідачки наявний податковий борг за платежем:

- адміністративні штрафи та інші санкції (надходження коштів, контроль за справлянням яких закріплено за ГУ ДФС районний рівень) (код бюджетної класифікації 21081103), виник в результаті нарахування податкових зобов`язань на суму (штрафна санкція) 510 грн відповідно до податкового повідомлення-рішення від 05.05.2018 № 0030871303, винесеного на підставі акту перевірки № 2404/18-28-13-03-15/3264500743/137 від 18.04.2018; та

- адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (код 21081500), виник в результаті нарахування податкових зобов`язань на суму (штрафна санкція) 34000 грн відповідно до податкового повідомлення-рішення від 05.05.2018 № 0030871303, винесеного на підставі акту перевірки № 2404/18-28-13-03-15/3264500743/137 від 18.04.2018

Зазначені податкові повідомлення-рішення платником не оскаржувались.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі, коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до п.42.2 ст.42 ПК України документи вважаються належним чином врученим, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендований - листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

За визначенням підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючий орган має право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 95.1 ст.95 ПК України встановлено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Відповідно п. 102.1. ст. 102 ПК України - контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня - у разі проведення перевірки операції відповідно до статей 39 і 39-2 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

А згідно п. 102.4. ст. 102 ПК України у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Із копій податкових повідомлень-рішень № 0030831303 на суму 24724,25 грн, № 0030841303 на суму 340 грн, № 0030851303 на суму 2228,9 грн, № 0030871303 на суму 510 грн, № 0030871303 на суму 34000 грн (а.с. 7 - 11) вбачається, що вони всі винесені 05 травня 2018 року на підставі акту перевірки № 2404/18-28-13-03-15/3264500743/137 від 18.04.2018, тобто в межах строку, встановленого в п. 102.1. ст. 102 ПК України.

Ці податкові повідомлення-рішення були направлені відповідачці, однак із копій рекомендованих повідомлень про вручення (а.с. 12) встановити факт та дату вручення цим повідомлень-рішень неможливо, позивачем ці обставини в позові не вказуються взагалі, інших доказів для встановлення цих обставин суду не надано.

Згідно з копією корінця податкової вимоги форми "Ф" № 9686-17 (а.с. 14, зворотній бік) податкова вимога сформована 12.07.2018 на суму 1211,03 грн і виставлена ОСОБА_2 , а не ОСОБА_1 , хоча адреса проживання та ідентифікаційний код не відрізняються.

Копією корінця податкової вимоги форми "Ф" № 9830-17 (а.с. 14) підтверджується, що 16.7.2018 виставлена ОСОБА_2 податкова вимога на суму 69747,76 грн, адреса проживання та ідентифікаційний код не відрізняються від ОСОБА_1 .

З наданих копій корінців обох податкових вимог не можна встановити дату вручення вказаних податкових вимог ОСОБА_2 .

Позовна заява ГУ ДПС в Сумській області була подана до суду 20 серпня 2021 року, що підтверджується її реєстрацією в суді за № 41763.

Таким чином, суд визнає, що контролюючий орган - ГУ ДПС в Сумській області, пропустив строк, встановлений в п. 102.4 ст. 102 ПК України оскільки грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності відповідачці, яка самостійно не погасила цього грошового зобов`язання, пропустив наступні 1095 календарних днів з дня виникнення цього податкового боргу у відповідачки і тому позовні вимоги судом задоволені не можуть бути.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову Головного управління ДПС у Сумській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал