Рішення № 100893610, 29.10.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.10.2021
Номер справи
460/8051/21
Номер документу
100893610
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

29 жовтня 2021 року м. Рівне №460/8051/21

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дудар О.М., за участю секретаря судового засідання Юрчук А.М., сторін та інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1 , представник Цуняк В.Й.,

відповідача-1: представники Герасимчук А.А., Семенюк А.С.,

відповідача-2: Таргонський С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доРокитнівської селищної ради, Рокитнівського селищного голови Таргонського Григорія Миколайовича про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу, В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася з позовом до Рокитнівської селищної ради (далі - відповідач-1), Рокитнівського селищного голови Таргонського Григорія Миколайовича (далі - відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

Позивач просила суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Рокитнівської селищної ради від 17 травня 2021 року №648 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 ";

- поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Рокитнівської селищної ради з 17 травня 2021 року;

- стягнути з Рокитнівської селищної ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 17 травня 2021 року по день ухвалення рішення суду.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що звільнення позивача відбулося з порушенням встановленої процедури, оскільки остання не вчиняла надзвичайно тяжкого проступку, що підриває довіру до неї як до носія влади, що призвів до приниження авторитету державного органу.

Ухвалою суду від 23.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено провести розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, призначено судове засідання на 20.07.2021.

Судове засідання 20.07.2021 відкладено за клопотанням відповідача на 14.09.2021.

26.07.2021 (у встановлений судом строк) відповідачами було подано відзиви на позовну заяву, згідно з якими позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, а звільнення позивача проведено у повній відповідності з вимогами чинного законодавства.

У судовому засіданні 14.09.2021 оголошено перерву для виклику свідків до 04.10.2021.

У судовому засіданні 04.10.2021 оголошено перерву для виклику свідків до 22.10.2021.

У судовому засіданні 22.10.2021 відкладено розгляд справи у зв`язку з витребуванням додаткових доказів на 29.10.2021.

У судовому засіданні 29.10.2021 розгляд справи закінчено ухваленням судового рішення.

Позивач та її представник у судовому засіданні позов підтримали та пояснили суду, що звільнення ОСОБА_1 стало результатом відмови її, як депутата, та фракції ВО "Батьківщина" від позитивного голосування на сесії ради за вирішення земельного питання на користь певної юридичної особи та вихід фракції з більшості.

Вказали, що припинення державної служби за порушення присяги є найсуворішою санкцією відповідальності посадової особи органу місцевого самоврядування, яка вчинила діяння, несумісне з посадою. Такого діяння позивач не вчиняла, а лише допустила окремі недоліки в оформленні матеріалів сесій.

Зазначили, що при обранні виду стягнення власник або уповноважений ним орган повинен враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну ним шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу працівника. Під час звільнення позивача відповідачами цього зроблено не було.

Звернули увагу суду на те, що в ході службового розслідування комісією не встановлено, що в результаті дій позивача спричинена будь-яка шкода, підрив авторитету та приниження органу місцевого самоврядування.

Просили позовні вимоги задовольнити повністю.

Представники відповідачів заперечили проти позову та суду пояснили, що звільнення позивача відбулося із дотриманням встановленої процедури.

Вказали, що дострокове припинення повноважень секретаря Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 відбулося у зв`язку з порушенням нею Присяги посадової особи органу місцевого самоврядування в частині обов`язку неухильно дотримуватися законів України та сумлінно виконувати свої обов`язки, що полягає у неналежній підготовці питань, які вносилися на розгляд ради, внаслідок чого були оприлюднені проекти рішень ради, які не відповідають вимогам Регламенту Рокитнівської селищної ради VIII скликання, та у допущенні ряду порушень при оформленні і зберіганні протоколів та рішень пленарних засідань сесій ради.

Зазначили, що Присяга посадової особи місцевого самоврядування передбачає зобов`язання сумлінно виконувати обов`язки. Про несумлінність дій (бездіяльності) свідчить невиконання обов`язків умисно або внаслідок недбалого ставлення до них, що і було встановлено в діях та бездіяльності ОСОБА_1 за наслідками службового розслідування.

Просили у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення сторін, показання свідків, дослідивши у судовому засіданні долучені до матеріалів справи письмові докази, суд встановив наступні фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи на посаді радника голови Рокитнівської районної ради, 15 лютого 2016 року прийняла Присягу посадової особи місцевого самоврядування, що підтверджується записом №42 у трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_1 (т.1 - а.а.с.16-21).

ОСОБА_1 згідно з рішенням Рокитнівської селищної ради від 17 листопада 2020 року №4 була обрана на посаду секретаря Рокитнівської селищної ради, що підтверджується записом №48 у трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_1 (т.1 - а.а.с.16-21).

Відповідно до рішення Рокитнівської селищної ради від 17 листопада 2020 року №4 "Про обрання секретаря Рокитнівської селищної ради" Рокитнівським селищним головою Таргонським Г.М. видано розпорядження від 17 листопада 2020 року №2 "Про прийняття ОСОБА_1 на посаду секретаря Рокитнівської селищної ради" (т.3 - а.с.174).

10 березня 2021 року до Рокитнівської селищної ради надійшло депутатське звернення депутатів селищної ради О.С.Берташа , С.А.Маринича , В.П.Брички, В.І.Кириловця, Н.Ф.Ярмошко, зокрема, щодо неналежної організації роботи керуючого справами виконавчого комітету Рокитнівської селищної ради Герасимчука А.А. , внаслідок якої на розгляд комісій ради та сесії виносилися питання порядку денного, які не були належним чином підготовлені та вивчені ввіреними йому працівниками, що у свою чергу призводило до зняття питань з розгляду порядку денного сесії (т.1 - а.а.с.36, 174).

Щодо зазначеного депутатського звернення керуючий справами виконавчого комітету Рокитнівської селищної ради Герасимчук А.А. надав пояснення від 12.03.2021, відповідно до яких, зокрема, згідно з п.3 ст.50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" питаннями щодо організації роботи з підготовки проектів сесійних рішень займається виключно секретар ради, який згідно з п.17 ст.22 Регламенту Рокитнівської селищної ради у разі порушення вимог щодо підготовки проектів повертає проект рішення на доопрацювання. У керуючого справами виконавчого комітету ради - інші функції і повноваження, передбачені Регламентом та рішенням виконавчого комітету від 18 січня 2021 №39 "Про розподіл функціональних повноважень керівництва Рокитнівської селищної ради" (т.1 - а.с.176).

23 березня 2021 року начальником відділу організаційно-документального забезпечення Єремейчук В.І. було подано Рокитнівському селищному голові доповідну записку, згідно з якою 23.03.2021 було виявлено факт порушення Регламенту ради, а саме: головним спеціалістом відділу організаційно-документального забезпечення ОСОБА_7 було передано проект рішення для оприлюднення на офіційному сайті селищної ради, що не відповідає Регламенту ради (т.1 - а.а.с.37, 199).

Згідно з пояснювальною запискою головного спеціаліста відділу організаційно-документального забезпечення ОСОБА_7 від 23.03.2021, поданою начальнику відділу організаційно-документального забезпечення Єремейчук В.І. , проект рішення "Про внесення змін до рішення №20 від 07 грудня 2020 року "Про ранг посадової особи місцевого самоврядування та умови оплати праці керуючого справами виконавчого комітету" було розміщено з порушенням вимог п.16-22 ст.22 Регламенту Рокитнівської селищної ради (не зазначено, ким підготовлено проект рішення та відсутнє візування проекту рішення) на офіційному веб-сайті Рокитнівської селищної ради 17.03.2021 за дорученням секретаря ради ОСОБА_1 (т.1 - а.а.с.38, 200).

У зв`язку з цим, з метою перевірки на відповідність вимогам Регламенту Рокитнівської селищної ради та законодавству матеріалів проектів рішень ради, керуючись ст.ст.42, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", 30 березня 2021 року Рокитнівський селищний голова видав розпорядження №26 "Про перевірку матеріалів проєктів рішень ради", яким доручив провести перевірку матеріалів проектів рішень всіх сесій Рокитнівської селищної ради VIII скликання на предмет їх відповідності законодавству та вимогам Регламенту Рокитнівської селищної ради VIII скликання, затвердженого рішенням Рокитнівської селищної ради від 17 листопада 2020 року №3 (т.4 - а.с.4).

На підставі розпорядження Рокитнівського селищного голови від 30 березня 2021 №26 "Про перевірку матеріалів проєктів рішень ради", утвореною ним комісією проведено перевірку матеріалів проектів рішень перших восьми сесій Рокитнівської селищної ради восьмого скликання на предмет їх відповідності вимогам регламенту Рокитнівської селищної ради восьмого скликання, затвердженого рішенням Рокитнівської селищної ради від 17.11.2020 №3, за наслідками якої складено акт перевірки матеріалів проектів рішень ради від 31 березня 2021 року та акт перевірки матеріалів сесій від 09 квітня 2021 року.

Згідно з актом перевірки матеріалів проектів рішень ради від 31 березня 2021 року (т.1 - а.а.с.68-70, 201-203), комісією було перевірено проекти рішень другої сесії (24 листопада 2021 року), третьої сесії (07 грудня 2021 року), четвертої сесії (23 грудня 2021 року), п`ятої сесії (22 січня 2021 року), шостої (позачергової) сесії (05 лютого 2021 року), сьомої сесії (19 лютого 2021 року), восьмої сесії (26 березня 2021 року).

Комісією встановлено, що в багатьох проектах рішень сесій не дотримані вимоги ДСТУ 4163-2003 щодо розміщення та розміру реквізитів, підписів, допущені орфографічні та граматичні помилки.

До жодного проекту рішення (окрім проектів рішень про бюджет та зміни до нього), не додано передбачених статтею 22 Регламенту додаткових інформаційних матеріалів: довідок, пояснювальних записок, статистичних даних.

Згідно з п.17 ст.22 Регламенту, у разі порушення вимог щодо підготовки проектів секретар Ради повертає проект рішення на доопрацювання. Натомість усі перераховані проекти рішень були винесені на розгляд сесії.

Згідно з актом перевірки матеріалів сесій від 09 квітня 2021 року (т.1 - а.а.с.71, 209), комісією встановлено таке:

1) протоколи та рішення пленарних засідань зберігаються в кабінеті секретаря ради, не впорядковані, хаотично розкидані (по підвіконнях, столах тощо);

2) протоколи №1, №3, №6, №7 станом на 30.03.3021 не було впорядковано та підшито, на відміну від протоколів №2, №4, №5;

3) журнал реєстрації рішень ради, журнал руху рішень ради відсутні, передбачені статтею 29 Регламенту ради;

4) план роботи селищної ради відсутній, передбачений рішенням виконавчого комітету №39 від 18 січня 2021 року "Про розподіл функціональних повноважень керівництва Рокитнівської селищної ради".

Із зазначеними актами від 31 березня 2021 року та від 09 квітня 2021 року ОСОБА_1 ознайомитися відмовилася, зазначивши, що ознайомиться з ними пізніше, що підтверджується актом про відмову ознайомлення від 12 квітня 2021 року (т.2 - а.с.48).

Пояснення щодо акту перевірки матеріалів проектів рішень ради від 31.03.2021 та акту перевірки матеріалів сесій від 09.04.2021 ОСОБА_1 було надано 05.05.2021. У поясненнях зазначено, що позивач, як секретар ради та посадова особа органу місцевого самоврядування діяла відповідно до чинного законодавства. Зміст зазначених актів перевірки та сам факт проведення перевірок є підтвердженням упередженого відношення та намагання у будь-який спосіб усунути позивача з посади секретаря селищної ради (т.1 - а.а.с.72-76, т.2 - а.а.с.73-77).

30 березня 2021 року секретар Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 дала доручення начальнику відділу організаційно-документального забезпечення Єремейчук В.І. та головному спеціалісту відділу організаційно-документального забезпечення ОСОБА_7 щодо приведення до 15.00год. 31.03.2021 включно матеріалів проектів рішень ради восьмого скликання (з 1-8 сесії селищної ради) у відповідність до положень Регламенту Рокитнівської селищної ради для подальшого їх архівного зберігання (т.2 -а.с.47).

01 квітня 2021 року ОСОБА_1 подала до Рокитнівської селищної ради заяву про звільнення її з посади секретаря ради за угодою сторін на наступній черговій сесії Рокитнівської селищної ради та дострокове припинення повноважень секретаря ради (т.1 - а.в.с.41, 204).

Зазначену заяву ОСОБА_1 відкликала заявою від 16 квітня 2021 року у зв`язку із відсутністю наміру звільнення (т.1 - а.а.с.22, 212).

Розпорядженням Рокитнівського селищного голови від 12 квітня 2021 року 323к/в "Про надання відпустки ОСОБА_1 ", виданим на підставі заяви ОСОБА_1 від 12.04.2021 (а.с.42), надано ОСОБА_1 , секретарю ради, частину щорічної відпустки на три календарних дні з 19 квітня 2021 року по 21 квітня 2021 року (т.1 - а.а.с.40, 211).

Листами Рокитнівської селищної ради 20.04.2021 №867 та від 20.04.2021 №868 ОСОБА_1 було запропоновано невідкладно подати до селищної ради письмові пояснення щодо порушень, виявлених комісією Рокитнівської селищної ради та зафіксованих у акті перевірки матеріалів проектів рішень ради від 31.03.2021 та акті перевірки матеріалів сесій від 09.04.2021 (т.1 - а.а.с.65-67, т.2 - а.а.с.53-55, 57-59).

Надіслання відповідачем та отримання позивачем зазначених листів підтверджується експрес-накладною ТОВ "Нова пошта" від 20.04.2021 №59000677523235, описом вкладення до цінного листа від 20.04.2021, накладною ПАТ "Укрпошта" від 21.04.2021 №3420002809133, фіскальним чеком ПАТ "Укрпошта" від 21.04.2021, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 23.04.2021 (т.2 - а.а.с.56, 60- 62).

21 квітня 2021 року Рокитнівським селищним головою видано розпорядження №35 "Про проведення службового розслідування стосовно секретаря ради ОСОБА_1 ", яким ухвалено провести з 21.04.2021 по 23.04.2021 службове розслідування стосовно секретаря Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 на предмет недодержання законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, створено комісію для проведення службового розслідування у складі: голова комісії - Гордійчук Антоніна Василівна (заступник селищного голови з питань діяльності виконавчих органів), інші члени комісії - Рижик Віктор Васильович (депутат Рокитнівської селищної ради, член постійної комісії селищної ради з питань Регламенту, гласності, депутатської діяльності і етики, прав людини, законності та запобігання корупції), Савчук Марина Борисівна 9гловний спеціаліст з питань правового забезпечення юридичного відділу), Кириловець Лариса Анатоліївна (головний спеціаліст з питань кадрової роботи відділу кадрового забезпечення), Єремейчук Вероніка Іванівна (начальник відділу організаційно-документального забезпечення), Богданець Ніна Миколаївна (головний спеціаліст відділу організаційно-документального забезпечення), ОСОБА_7 (головний спеціаліст відділу організаційно-документального забезпечення) (т.1 - а.а.с.26-27, 214-215).

Зазначене розпорядження Рокитнівський селищний голова видав, враховуючи факти недодержання законодавства про службу в органах місцевого самоврядування секретарем Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 , виявлені згідно з актом перевірки матеріалів проектів рішень ради від 31.03.2021 та актом перевірки матеріалів сесій від 09.04.2021, керуючись статтею 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Порядком проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 №950 (з наступними змінами).

Розпорядженням Рокитнівського селищного голови від 23 квітня 2021 року №38 було внесено зміни до розпорядження від 21 квітня 2021 року №35 "Про проведення службового розслідування стосовно секретаря ради ОСОБА_1 " в частині терміну проведення службового розслідування, який визначено з 21.04.2021 по 05.05.2021 (т.1 - а.с.28).

Згідно з пояснювальною запискою начальника відділу організаційно-документального забезпечення Рокитнівської селищної ради Єремейчук В.І. від 26.04.2021, нею 22.04.2021 було здійснено телефонний дзвінок до секретаря ради ОСОБА_1 з метою ознайомлення з розпорядженням селищного голови від 21.04.2021 №35 Про проведення службового розслідування стосовно секретаря ради ОСОБА_1 ", натомість ОСОБА_1 не підняла трубку (т.2 - а.с.18).

Згідно з пояснювальною запискою начальника відділу організаційно-документального забезпечення Рокитнівської селищної ради Єремейчук В.І. від 26.04.2021, нею 20.04.2021 було здійснено телефонні дзвінки до секретаря ради ОСОБА_1 з метою повідомлення про перенесення сесії Рокитнівської селищної ради. Однак ОСОБА_1 на дзвінки не відповіла (т.2 - а.с.20).

Згідно з пояснювальною запискою головного спеціаліста відділу організаційно-документального забезпечення Рокитнівської селищної ради ОСОБА_7 від 26.04.2021, нею 20.04.2021 був здійснений телефонний дзвінок секретарю ради ОСОБА_1 щодо узгодження особистого спілкування керівництва ради із ОСОБА_1 . Під час телефонної розмови ОСОБА_1 повідомила про те, що 21 квітня 2021 року планує вийти на роботу (т.2 - а.с.19).

На підставі зазначених розпоряджень від 21.04.2021 №35 та від 23.04.2-021 №38 створеною комісією було проведено службове розслідування стосовно секретаря Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 , за наслідками якого складено акт службового розслідування від 29 квітня 2021 року (т.1 - а.а.с.29-35, 166-173).

Згідно із зазначеним актом, комісія прийшла до висновку, що обставини, які призвели до порушення, є системні невиконання своїх посадових обов`язків секретарем ради ОСОБА_1 , що призвели до дискредитації Рокитнівської селищної ради, її виконавчих органів, до прийняття рішень на семи сесіях підряд, які можуть бути скасовані через суд через недотримання законодавчих норм, порушення регламенту ради. Окрім того, громадою потенційно безповоротно втрачені можливі надходження від оренди землі. Окрім того, з моменту встановлення фактів порушень своїх посадових обов`язків секретарем ради ОСОБА_1 селищна рада, її виконавчий апарат втягнуті в процедуру розслідування, яка забирає час і потенційні можливості для роботи на користь громади.

Комісія вирішила: запропонувати селищній раді достроково припинити повноваження секретаря Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 на підставі ч.5 ст.50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та звільнити її із займаної посади на підставі ч.1 ст.20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" у зв`язку із порушенням Присяги посадової особи місцевого самоврядування.

Листом Рокитнівської селищної ради від 29.04.2021 №946 ОСОБА_1 було повідомлено про можливість ознайомитися із актом службового розслідування від 29.04.2021 у відділі кадрового забезпечення Рокитнівської селищної ради в перший робочий день після виходу з відпустки або закінчення тимчасової непрацездатності чи раніше в будь-який інший робочий день (т.2 -а.с.63).

Надіслання відповідачем та отримання позивачем зазначеного листа підтверджується описом вкладення до експрес-відправлення від 29.04.2021, накладною ПАТ "Укрпошта" від 29.04.2021 №34200028151503, фіскальним чеком ПАТ "Укрпошта" від 29.04.2021, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення 06.05.2021 (т.2 - а.а.с.64-65).

З листом Рокитнівської селищної ради від 29.04.2021 №946 ОСОБА_1 ознайомилася 05.05.2021, про що свідчить її особистий підпис на зазначеному листі (т.2 - а.с.63).

Згідно з актом від 05 травня 2021 року щодо повідомлення про ознайомлення з актом службового розслідування від 29 квітня 2021 року, секретаря ради ОСОБА_1 у присутності працівників Рокитнівської селищної ради було повідомлено про можливість ознайомитися із актом службового розслідування від 29.04.2021. ОСОБА_1 відмовилася відразу ознайомитися із зазначеним актом, повідомивши, що ознайомиться після виходу з відпустки і висловить свої зауваження (т.2 - а.с.78).

Згідно з протоколом першого пленарного засідання дев`ятої сесії Рокитнівської селищної ради (восьме скликання) від 06 травня 2021 року, до порядку денного якої було включено питання про дострокове припинення повноважень секретаря Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 , у роботі дев`ятої сесії було оголошено перерву, зокрема, з метою дотримання процедури, передбаченої Порядком проведення службового розслідування та надання ОСОБА_1 часу для ознайомлення з актом службового розслідування і надання пояснень (т.2 - а.а.с.80-113).

ОСОБА_1 було надано щодо акта службового розслідування від 29.04.2021 пояснювальну записку від 10.05.2021, згідно з якою перевірки було проведено умисно та безпідставно, з власної ініціативи селищного голови Таргонського Г.М . Усі проекти рішень відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" були завчасно оприлюднені на офіційному сайті Рокитнівської селищної ради та розглянуті профільними постійними комісіями ради. За зберігання проектів рішень вона відповідальності не несе, оскільки такі знаходяться у відділі організаційно-документального забезпечення. Якщо допускалися незначні помилки під час оформлення проектів рішень ради, то це було на початку каденції роботи ради восьмого скликання, і вони жодним чином не вплинули на прийняття рішень радою в період з 17.11.2020 по 30.03.2021 (т.1 - а.а.с.58-64, т.2 - а.а.с.66-72).

Згідно з протоколом другого пленарного засідання дев`ятої сесії Рокитнівської селищної ради (восьме скликання) від 17 травня 2021 року, до порядку денного якої було включено питання про дострокове припинення повноважень секретаря Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 (т.2 - а.а.с.114-124), Рокитнівською селищною радою прийнято рішення від 17 травня 2012 року №648 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 " (т.1 - а.с.15).

З констатуючої частини рішення від 17 травня 2021 року №648 вбачається, що Рокитнівська селищна рада прийняла зазначене рішення, розглянувши акт перевірки матеріалів проектів рішень ради від 31.03.2021, акт перевірки матеріалів сесій від 09.04.2021 на предмет відповідності проектів рішень ради та матеріалів сесій законодавству та вимогам Регламенту Рокитнівської селищної ради VIII скликання (затвердженого рішенням Рокитнівської селищної ради від 17 листопада 2020 року №3), акт службового розслідування від 29.04.2021, керуючись п.4 ч.1 ст.26, ч.5 ст.50, ст.59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", на підставі ч.1 ст.20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", у зв`язку із порушенням секретарем ради ОСОБА_1 . Присяги посадової особи місцевого самоврядування в частині обов`язку неухильно дотримуватися законів України та сумлінно виконувати свої посадові обов`язки (що полягає у неналежній підготовці питань, які вносилися на розгляд ради, та стало наслідком оприлюднення проектів рішень ради, які не відповідають вимогам Регламенту Рокитнівської селищної ради VIII скликання; порушення при оформленні, зберіганні протоколів та рішень пленарних засідань сесій Рокитнівської селищної ради).

На підставі зазначеного рішення Рокитнівської селищної ради до трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 внесено запис №49 від 17.05.2021 про звільнення у зв`язку із достроковим припиненням повноважень секретаря Рокитнівської селищної ради на підставі ч.5 ст.50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" у зв`язку із порушенням Присяги посадової особи місцевого самоврядування на підставі ч.1 ст.20 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" (т.1 - а.с.21).

Крім того, судом встановлено, що у період з 01.04.2021 по 09.04.2021 та з 20.04.2021 по 30.04.2021 ОСОБА_1 була тимчасово непрацездатною, що підтверджується листками непрацездатності серії АДЧ №440920 та серії АДЧ №441780 (т.1 - а.а.с.206-207).

Вважаючи рішення Рокитнівської селищної ради про дострокове припинення повноважень та звільнення з посади секретаря селищної ради протиправним, позивач звернулася із цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Згідно зі ст.1 Закону №280/97-ВР, посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно з ч.1 ст.50 Закону №280/97-ВР, секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови.

Повноваження секретаря сільської, селищної, міської ради можуть бути достроково припинені за рішенням відповідної ради (ч.5 ст.50 Закону №280/97-ВР).

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначає Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 №2493-III (далі - Закон №2493-III).

Відповідно до ст.1 Закону №2493-III, служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Згідно зі ст.2 Закону №2493-III, посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.

Правовий статус посадових осіб місцевого самоврядування визначається Конституцією України, законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про статус депутатів місцевих рад", "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів", цим та іншими законами України (ст.7 Закону №2493-III).

Відповідно до ст.11 Закону №2493-III, громадяни України, які вперше приймаються на службу в органи місцевого самоврядування (за винятком посад, зазначених в абзаці другому частини першої статті 10 цього Закону), у день прийняття відповідного рішення складають Присягу такого змісту:

"Усвідомлюючи свою високу відповідальність, урочисто присягаю, що буду вірно служити громаді та народові України, неухильно дотримуватися Конституції України та законів України, сприяти втіленню їх у життя, охороняти права, свободи і законні інтереси громадян, сумлінно виконувати свої посадові обов`язки".

Згідно зі ст.20 Закону №2493-III, крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні", цим та іншими законами України, а також у разі порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону.

Верховний Суд, неодноразово аналізуючи в своїх рішеннях текст присяги державного службовця (міститься в Законах України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-XII та від 10 грудня 2015 року №889-VIII), який є майже аналогічним тексту Присяги посадової особи місцевого самоврядування, дійшов таких правових висновків.

З тексту Присяги вбачається, що в основі поведінки державного службовця закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки, недодержання яких утворює факт порушення Присяги. Тому, складаючи Присягу, державний службовець покладає на себе не тільки певні службові зобов`язання, але й моральну відповідальність за їх виконання.

Присяга має правову природу одностороннього, індивідуального, публічно-правового характеру, конституційного зобов`язання державного службовця.

Аналогічний висновок міститься у рішення Конституційного Суду України від 11 березня 2011 року у справі № 2-рп/2011.

За такого правового регулювання порушення Присяги слід розуміти як скоєння державним службовцем проступку (вчинку) проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов`язкам, підриває довіру до нього як до носія влади, що призводить до приниження авторитету державного органу та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов`язків.

Присяга державного службовця передбачає зобов`язання виконувати обов`язки сумлінно.

Тобто порушення Присяги - це несумлінне, недобросовісне виконання обов`язків державного службовця. Про несумлінність дій (бездіяльності) державного службовця свідчить невиконання обов`язків умисно або внаслідок недбалого ставлення до них.

Отже, звільнення за порушення Присяги має застосовуватися за конкретні надзвичайно тяжкі проступки, як за фактом їх вчинення, так і за наслідками, до яких вони призводять.

Передумовою звільнення державного службовця за вчинення дисциплінарного правопорушення, пов`язаного зі здійсненням службової діяльності, з підстави припинення державної служби за порушення Присяги мають бути порушення, встановлені внаслідок ретельного службового розслідування.

При цьому необхідно враховувати, що наслідком вчинення дисциплінарного правопорушення можуть бути припинення державної служби за порушення Присяги або звільнення, які є санкціями різних рівнів відповідальності і не можуть застосовуватись як альтернативні.

Припинення державної служби за порушення Присяги є найсуворішою санкцією відповідальності державного службовця, який вчинив діяння, несумісне з посадою. Тому рівень юридичних гарантій захисту прав зазначеної особи в процедурах вирішення питань застосування такої відповідальності має бути не меншим, ніж під час звільнення з державної служби за вчинення дисциплінарного правопорушення, з дотриманням порядку та строків притягнення до дисциплінарної відповідальності.

В основі поведінки державного службовця закладені етичні, правові та службово-дисциплінарні норми поведінки, недодержання яких утворює факт порушення Присяги.

Тобто, як порушення Присяги, так і дисциплінарне правопорушення, можуть бути наслідком недодержання, порушення державним службовцем як правових, так і етичних (моральних) засад проходження публічної служби.

Таким чином, припинення державної служби у зв`язку з порушенням Присяги та дисциплінарна відповідальність можуть бути наслідком існування схожих фактичних підстав у разі вчинення достатньо близьких за характером одне до одного дисциплінарного або іншого правопорушень.

Однак, вони не є ідентичними, а є заходами різних видів відповідальності.

Державний службовець, який вчинив дисциплінарний проступок не може бути звільнений за порушення Присяги якщо цей проступок не можна кваліфікувати як порушення Присяги.

З огляду на схожість змісту присяг державного службовця та посадової особи органу місцевого самоврядування, а також мети, з якою ці особи приймають відповідну Присягу, вступаючи на службу, ця правова позиція є застосовною до спірних правовідносин та підлягає врахуванню судом.

Такі висновки щодо застосування норм права містяться у постановах Верховного суду, зокрема, від 19.12.2019 у справі №1340/5975/18 та від 29.01.2020 у справі №452/1661/16-а, та враховуються судом у силу ч.5 ст.242 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як зазначено судом вище, рішення Рокитнівської селищної ради від 17.05.2021 №648 про припинення повноважень секретаря ради ОСОБА_1 прийнято у зв`язку з порушенням останньою Присяги посадової особи місцевого самоврядування в частині обов`язку неухильно дотримуватися законів України та сумлінно виконувати свої посадові обов`язки (що полягає у неналежній підготовці питань, які вносилися на розгляд ради, та стало наслідком оприлюднення проектів рішень ради, які не відповідають вимогам Регламенту Рокитнівської селищної ради VIII скликання; порушення при оформленні, зберіганні протоколів та рішень пленарних засідань сесій Рокитнівської селищної ради).

Відповідно до п.п.4, 9 ч.3 ст.50 Закону №280/97-ВР, секретар сільської, селищної, міської ради, зокрема:

- організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради, забезпечує оприлюднення проектів рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" та інших законів,

- забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує оприлюднення рішень ради відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації", забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності;

- забезпечує зберігання у відповідних органах місцевого самоврядування офіційних документів, пов`язаних з місцевим самоврядуванням відповідної територіальної громади, забезпечує доступ до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку.

Згідно з розподілом функціональних повноважень керівництва Рокитнівської селищної ради, затвердженим рішенням виконавчого комітету Рокитнівської селищної ради від 18.01.2021 №39 (т.1 - а.а.с189-198), секретар селищної ради ОСОБА_1, зокрема:

- виконує повноваження, зазначені в статті 50 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні";

- безпосередньо спрямовує, координує і контролює роботу архівного відділу, зокрема, щодо забезпечення зберігання офіційних документів Рокитнівської селищної ради, забезпечення доступу до них осіб, яким це право надано у встановленому порядку;

- безпосередньо спрямовує, координує і контролює роботу відділу організаційно-документального забезпечення в частині організації підготовки сесій, оприлюднення проєктів рішень ради, своєчасного доведення рішень ради до виконавців і населення, контролю за їх виконанням, оприлюднення рішень ради, координації діяльності постійних та інших комісій ради, сприяння депутатам ради у здійсненні їх повноважень, організації заходів, пов`язаних з підготовкою і проведенням референдумів та виборів до органів державної влади і місцевого самоврядування.

Порядок діяльності Рокитнівської селищної ради, скликання сесій Ради, підготовки і розгляду нею питань, прийняття рішень Ради та з інших процедурних питань, порядок роботи сесії Ради, порядок проведення пленарних засідань Ради тощо встановлено Регламентом Рокитнівської селищної ради VIII скликання, затвердженим рішенням Рокитнівської селищної ради від 17.11.2020 №3 (далі -Регламент) (т.1 - а.а.с.177-188).

Порядок підготовки питань, що вносяться на розгляд Ради врегульовано ст.22 Регламенту.

Згідно з ч.2 ст.22 Регламенту, проєкти рішень повинні відповідати вимогам чинного законодавства, бути кваліфіковано підготовлені і містити об`єктивну оцінку стану справ на підставі перевірених і документально підтверджених фактів.

Вимоги щодо реквізитів та форми проекту рішення містяться у ч.ч.6-16 ст.22 Регламенту.

У разі порушення вимог щодо підготовки проєктів рішень секретар Ради повертає проєкт рішення на доопрацювання (ч.17 ст.22 Регламенту).

Відповідно до ч.18 ст.22 Регламенту, погодження проєкту рішення проводиться до початку засідань постійних комісій Ради ініціатором з установами, організаціями і службовими особами, які мають безпосереднє відношення до питань, що порушуються в проєкті. При цьому, зазначається посада, власне ім`я і прізвище особи, яка візує проєкт рішення, а також, за необхідності, дата візування.

Голови постійних комісій Ради візують проєкти рішень після засідання постійних комісій (ч.19 ст.22 Регламенту).

Згідно з ч.20 ст.22 Регламенту, у Раді проєкти візують: секретар Ради, заступник селищного голови, відповідно до розподілу обов`язків, керуючий справами виконавчого комітету, юридичний відділ.

Візи проставляються на зворотній стороні першого примірника останнього аркуша проєкту рішення (ч.21 ст.22 Регламенту).

Відповідно до ч.22 ст.22 Регламенту, візування проєкту рішення є обов`язковим. При наявності у того, хто візує, зауважень і пропозицій, вони викладаються на окремому аркуші (або тексті проєкту рішення) у формі зауважень до проєкту рішення або окремої думки. Ініціатори внесення проєктів рішення зобов`язані подавати проєкт рішення із погоджувальними підписами (візами), отримання погоджувальних підписів (віз) є обов`язком ініціатора проєкту.

Згідно з ч.23 ст.22 Регламенту, секретар Ради визначає кількість екземплярів проєктів рішень, що необхідно надати депутатам та забезпечує подальше їх тиражування і розсилку у терміни, визначені Регламентом.

Відповідно до ч.1 ст.39 Регламенту, усі, без виключення, рішення Ради оприлюднюються на офіційному веб-сайті Ради або в інший визначений у рішенні спосіб не пізніше п`яти робочих днів з дня затвердження рішення із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.

Згідно з ч.3 ст.39 Регламенту, контроль за оприлюдненням, реєстрацією і виконанням рішень Ради здійснює секретар Ради.

Судом встановлено, що всупереч наведеним вимогам Регламенту проекти рішень Рокитнівської селищної ради від 24 грудня 2020 року "Про затвердження програми роботи з обдарованою молоддю на 2021-2023 роки", від 24 грудня 2020 року "Про затвердження Програми розвитку спорту осіб з інвалідністю Рокитнівської селищної ради на 2021-2025 роки", від 24 грудня 2020 року "Про затвердження Програми фінансування комунального підприємства Томашгородського ВУЖКГ на 2021 рік", від 2020 року "Про зміну цільового призначення земельної ділянки гр. ОСОБА_16 в АДРЕСА_1 ", від 05 лютого 2021 року "Про прийняття у комунальну власність Рокитнівської селищної територіальної громади в особі Рокитнівської селищної ради завершених будівництвом об`єктів" (т.4 - а.а.с.15-21) не містять віз відповідальних осіб, тобто не погоджені належним чином.

До зазначених проектів рішень не додано передбачених статтею 22 Регламенту додаткових інформаційних матеріалів: довідок, пояснювальних записок, статистичних даних.

Суд зазначає, що покладення Регламентом обов`язку отримання погоджувальних підписів та подання проекту рішення з такими підписами саме на ініціатора проекту не звільняє секретаря ради від обов`язку оприлюднити проект рішення, який відповідає усім вимогам Регламенту або повернути проект рішення на доопрацювання у разі порушення вимог щодо його підготовки.

Отже, секретарем Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 було допущено порушення вимог Регламенту в частині підготовки проектів рішень, що вносяться на розгляд Ради.

Крім того, матеріалами службового розслідування підтверджуються факти недбалого оформлення та зберігання протоколів та рішень пленарних засідань сесій Рокитнівської селищної ради, що з огляду на розподіл функціональних повноважень керівництва Рокитнівської селищної ради, затверджений рішенням виконавчого комітету Рокитнівської селищної ради від 18.01.2021 №39, вказує на неналежне виконання секретарем ради ОСОБА_1 обов`язків щодо контролю роботи відділу організаційно-документального забезпечення та архівного відділу.

Проте, неналежне виконання посадових обов`язків не може бути підставою для звільнення з виборної посади органу місцевого самоврядування.

Суд зазначає, що під порушенням Присяги слід розуміти скоєння посадовою особою місцевого самоврядування проступку (вчинку) проти інтересів служби, який суперечить покладеним на нього обов`язкам, підриває довіру до нього як до носія влади, що призводить до приниження авторитету органу місцевого самоврядування та унеможливлює подальше виконання ним своїх обов`язків.

Звільнення за порушення присяги можливе лише як санкція за конкретні надзвичайно тяжкі проступки, як за фактом їх вчинення, так і за наслідками, до яких вони призводять.

Звільнення з виборної посади органу місцевого самоврядування за порушення Присяги є найсуворішою санкцією відповідальності посадової особи, яка вчинила діяння, несумісне з посадою.

Вчинення ОСОБА_1 на посаді секретаря Рокитнівської селищної ради надзвичайно тяжкого проступку або діяння, несумісного з посадою, що підриває довіру до неї як до носія влади, під час розгляду справи судом не встановлено.

Відповідачами не доведено, які саме дії позивача призвели до потенційних втрат бюджету Рокитнівської територіальної громади на мільйони гривень, як про це зазначено у акті службового розслідування від 29 квітня 2021 року.

Порядок проведення службового розслідування щодо посадових осіб місцевого самоврядування регламентовано Порядком проведення службового розслідування стосовно осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та осіб, які для цілей Закону України "Про запобігання корупції" прирівнюються до осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.06.2000 №950 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13.09.2017 №691) (далі- Порядок №950).

Суд зазначає, що відповідачами було дотримано вимог Порядку №950 в частині повідомлення позивача про проведення щодо неї службового розслідування та забезпечення права на надання відповідних пояснень, зауважень чи заперечень.

Проте, згідно з п.8 Порядку №950, під час визначення виду дисциплінарного стягнення члени комісії повинні враховувати ступінь тяжкості вчиненого проступку і заподіяну шкоду, обставини, за яких вчинено проступок, і попередню роботу особи, стосовно якої проведено службове розслідування.

Судом встановлено, що у період перебування на посаді секретаря Рокитнівської селищної ради жодних дисциплінарних стягнень до ОСОБА_1 застосовано не було. Позивачу виплачувалася надбавка за високі досягнення у праці, встановлена розпорядженням Рокитнівського селищного голови від 17.11.2020 №2, та премії за результатами роботи за місяць.

Зазначені обставини визнаються сторонами, а тому не потребують доказування у силу ч.1 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, проте дисциплінарною комісією враховані не були.

Що стосується посилань в акті службового розслідування на притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення вимог фінансового контролю та вимог щодо повідомлення про наявність реального конфлікту інтересів, суд такі оцінює критично, оскільки постановами Рокитнівського районного суду від 23.01.2015 у справі №571/13/15-п та від 11.05.2017 у справі №571/630/17 позивача було звільнено від адміністративної відповідальності (т.1 - а.а.с.82-85).

Крім того, станом на 17.11.2020 - дата обрання ОСОБА_1 секретарем Рокитнівської селищної ради, зазначені обставини існували, що не перешкодило обранню позивача на виборну посаду.

Відповідно до п.10 Порядку №950, за результатами службового розслідування особа, стосовно якої проведено службове розслідування, може бути притягнута до відповідальності згідно із законодавством.

Як зазначено судом вище, розпорядження про проведення службового розслідування щодо ОСОБА_1 було видано 21 квітня 2021 року, а акт службового розслідування складено комісією 29 квітня 2021 року.

Поряд з цим, проект рішення "Про дострокове припинення повноважень секретаря Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 " було опубліковано на офіційному веб-сайті Рокитнівської селищної ради 19 квітня 2021 року (т.1 - а.а.с.80-81).

Зазначені обставини свідчать про недотримання відповідачем процедури, передбаченої Порядком №950, та ставлять під сумнів неупередженість комісії, створеної для проведення службового розслідування.

У сукупності викладеного, суд дійшов висновку, що звільнення позивача з посади було проведено з порушенням встановленої процедури, а дії та спірні рішення відповідачів не відповідають критеріям, встановленим ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, щодо прийняття (вчинення) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), пропорційно, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно з ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, не надано переконливих доказів правомірності прийняття спірного рішення про дострокове припинення повноважень секретаря Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 .

Суд дійшов висновку, що зазначене рішення є протиправним та підлягає до скасування, а позивач - поновленню на посаді.

При цьому, обставини, на які посилалася позивач та її представник, що звільнення ОСОБА_1 стало результатом відмови її, як депутата, та фракції ВО "Батьківщина" від позитивного голосування на сесії ради за вирішення земельного питання на користь певної юридичної особи та вихід фракції з більшості, не знайшли підтвердження у ході судового розгляду.

Відповідно до ст.235 КЗпП України, у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв`язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

При винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік.

Обчислюючи середній заробіток за час вимушеного прогулу, суд керується нормами Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 №100 (далі - Порядок №100).

Відповідно до абз.3 п.2 Порядку №100, середньомісячна заробітна плата за час вимушеного прогулу працівника обчислюється виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов`язана виплата, тобто, що передують дню звільнення працівника з роботи.

Пунктом 8 Порядку №100 передбачено, що нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, а у випадках, передбачених чинним законодавством, календарних днів, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі (календарні) дні на число відпрацьованих робочих днів (годин), а у випадках, передбачених чинним законодавством, - на число календарних днів за цей період.

Відповідно до довідки Рокитнівської селищної ради від 15.09.2021 №1595, середньоденний заробіток ОСОБА_1 , розрахований виходячи з виплат за останні два календарні місяці роботи на посаді секретаря селищної ради, становить 1042,76грн (т.2 - а.с.79).

Період з дня звільнення позивача до дня винесення рішення судом охоплює 115 робочих днів.

Отже, середній заробіток за час вимушеного прогулу позивача становить 119917,40грн: 1042,76грн (середньоденний заробіток) помножити на 115 днів (час вимушеного прогулу з 18.05.2021 по 29.10.2021).

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що з відповідача-1 на користь позивача слід стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу в сумі 119917,40грн.

Одночасно суд наголошує, що згідно із п.171.1 ст.171 Податкового кодексу України, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України).

Оскільки справляння і сплата податку з доходів громадян є, відповідно, обов`язком роботодавця, а не працівника, то сума середнього заробітку за час вимушеного прогулу позивача визначена без утримання такого податку та інших обов`язкових платежів, які повинен утримати та сплатити за працівника роботодавець у порядку, визначеному законом.

У силу вимог пунктів 2, 3 ч.1 ст.371 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби та присудження виплати заробітної плати у межах суми стягнення за один місяць виконуються негайно.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 до Рокитнівської селищної ради, Рокитнівського селищного голови Таргонського Григорія Миколайовича про визнання протиправним та скасування рішення, поновлення на посаді, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Рокитнівської селищної ради від 17 травня 2021 року №648 "Про дострокове припинення повноважень секретаря Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 ".

Поновити ОСОБА_1 на посаді секретаря Рокитнівської селищної ради з 18 травня 2021 року.

Стягнути з Рокитнівської селищної ради на користь ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 18 травня 2021 року по 29 жовтня 2021 року у сумі 119917 (сто дев`ятнадцять тисяч дев`ятсот сімнадцять) гривень 40 копійок, без врахування обов`язкових до сплати платежів.

Рішення суду в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу у сумі 22940 (двадцять дві тисячі дев`ятсот сорок) гривень 68 копійок, без врахування обов`язкових до сплати платежів, виконується негайно.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністратив-ного суду.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).

Відповідач-1: Рокитнівська селищна рада (вул.Незалежності, буд.15, смт.Рокитне, Рівненська область, 34200, ідентифікаційний код юридичної особи: 04387421).

Відповідач-2: Рокитнівський селищний голова Таргонський Григорій Миколайович (вул.Незалежності, буд.15, смт.Рокитне, Рівненська область, 34200).

Повне рішення складено 03 листопада 2021 року

Суддя О.М. Дудар