Рішення № 100889300, 03.11.2021, Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
03.11.2021
Номер справи
214/3697/18
Номер документу
100889300
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 214/3697/18

2/214/1417/21

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

03 листопада 2021 року Саксаганський районний суд м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, у складі:

головуючого - судді Попова В.В.,

при секретарі - Джемерчук О.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - ОСОБА_2 ,

представника відповідача - Морозової О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, у м. Кривому Розі, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконкому Криворізької міської ради, Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» про захист прав споживачів, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР», Публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз», -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» надати технічну характеристику будинку АДРЕСА_1 та погодження на відключення квартири АДРЕСА_2 від мережі централізованого опалення, зобов`язати Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» розробити та надати технічні умови на відключення від мережі централізованого опалення вказаної квартири АДРЕСА_2 , зобов`язати Публічне акціонерне товариство «Криворіжгаз» розробити та надати технічні умови облаштування у вказаній квартирі автономного опалення і гарячого водопостачання шляхом монтажу двофункціонального газового котла, а також зобов`язати виконком Криворізької міської ради видати розпорядження про надання дозволу на відключення вказаної квартири від мережі централізованого опалення та влаштування автономного опалення. В обґрунтування позовних вимог вказано, що позивач володіє квартирою АДРЕСА_2 . З метою досудового врегулювання спору та влаштування автономного опалення у квартирі, позивач звернувся до виконкому Криворізької міської ради у зв`язку із неналежним наданням послуг з постачання теплової енергії зі сторони Публічного акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль», назва якого змінилась на Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль», та економічністю індивідуальної системи, для влаштування автономного опалення, однак листом №Т-823-П від 24.07.2017 року йому було відмовлено у задоволенні його звернення щодо надання дозволу на встановлення автономного опалення у квартирі. В свою чергу, Комунальне підприємство теплових мереж «Криворіжтепломережа» своїм листом за №107/02/06 від 05.07.2016 року, повідомило, що будинок, в якому розташована квартира позивача, передано на обслуговування Державного підприємства «Криворізька теплоцентраль», назва якого змінилась на Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль». Так, Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» своїм листом за №3886/39 від 05.07.2016 року, відмовило позивачу у відключенні від мереж централізованого опалення та газопостачання, а листом за №2946/31 від 27.06.2018 року зазначило, які дії необхідно виконати позивачу на момент позитивного рішення органу самоврядування. Разом з тим, Публічним акціонерним товариством «Криворіжгаз» від 01.04.2019 року було видано позивачу попереднє погодження можливості газифікації двоконтурного котла парапетного типу взамін центрального опалення. Крім того, позивач зазначає, що будинок, у якому розташована його квартира, двоповерховий та на першому поверсі у його сусідки ОСОБА_3 вже встановлене та діє автономне опалення. Таким чином, позивач вважає своє право споживача порушеним такою відмовою, у зв`язку з чим вимушений був звернутись до суду з даним позовом.

Позивач та його представник у судовому засіданні позовні вимоги підтримали у повному обсязі.

Представник Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» у судовому засіданні заперечила проти задоволення пред`явлених позовних вимог у повному обсязі.

Разом з тим, матеріали справи містять письмовий відзив Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» на позов, згідно з яким представник просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі посилаючись на наступне. Так, взаємовідносини між теплопостачальною організацією та споживачем теплової енергії, в тому числі з питань відключення від мереж постачання гарячої води та опломбування запірних вентилів, регламентується Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 (далі - Правила). Згідно п. 25 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від цих послуг здійснюється відповідно до Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від постачання гарячої води, затвердженого Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року №4 (далі - Порядок) та передбачає виконання певних обов`язкових процедур. Так, внесені у Порядок наказом №169 від 06.11.2007 року зміни, унеможливлюють відключення від мереж централізованого опалення окремих приміщень у житлових будинках.

Представник департаменту розвитку інфраструктури міста виконкому Криворізької міської ради у судове засідання також надав письмові заперечення проти позову, в яких просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі посилаючись на наступне. Так, відповідно до п. 25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Відповідно до п. 1.2 Порядку, для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення і гарячого водопостачання орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу Комісії. Правилами та Порядком не передбачено інших повноважень у органів місцевого самоврядування щодо відключення споживачів від централізованого опалення, зокрема і видавати розпорядження про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення та влаштування автономного опалення. Так, на виконання вимог п. 1.2 Порядку рішенням виконкому Криворізької міської ради від 08.02.2006 року №90 та від 12.11.2008 року №787, було створено комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, затверджено її склад та положення про неї. Пунктом 2.2 Порядку передбачено, що рішення щодо відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації приймає Комісія. Разом з тим, п. 1.1 Порядку передбачено, що право споживачів на відмову від отримання послуг централізованого опалення може реалізовуватись шляхом відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води тільки житлового будинку в цілому. Можливість відключення окремих приміщень багатоквартирного будинку була виключена з Порядку Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 06.11.2007 року №169. Між тим, зазначено, що позивач не подавав до Комісії заяву про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води будинку і влаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання.

Представники Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» та Публічного акціонерного товариства «Криворіжгаз» у судове засідання не з`явились, однак представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Житлосервіс-КР» надав до суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, вирішення якої поклав на розсуд суду.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Як убачається зі змісту позову та не заперечується сторонами у справі, позивач є власником квартири АДРЕСА_2 .

Згідно листа Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» за вих. №3886/39 від 05.07.2016 року на звернення позивача з приводу відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання приміщення за адресою: АДРЕСА_3 , Акціонерне товариство «Криворізька теплоцентраль» повідомило, що відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання житлового будинку при відмові споживачів від цих послуг проводиться відповідно до Порядку і тільки на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади та передбачає виконання певних обов`язкових процедур, а також, що внесеними у Порядок наказом №169 від 06.11.2007 року змінами унеможливлено відключення від мереж централізованого опалення окремих приміщень у житлових будинках, у зв`язку з чим вирішення поставленого позивачем питання не є компетенцією Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» та чинним законодавством не передбачено (а.с.60).

Листом управління благоустрою та житлової політики виконкому Криворізької міської ради за вих. №Т-823-П від 24.07.2017 року на звернення позивача про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання повідомлено аналогічні відомості, що були викладені у листі Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» за вих. №3886/39 від 05.07.2016 року та роз`яснено, що прийняття міською радою рішення щодо зобов`язання комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання надавати дозвіл на відключення окремих квартир від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання з порушенням законодавчих актів, є перевищенням повноважень (а.с.58).

Однак, не погодившись з такими рішеннями, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Так, суд зазначає, що питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 (Правила).

Відповідно до п.п. 24, 25 Правил, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води. Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Згідно п. 26 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про теплозабезпечення» схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року №4 (Порядок), визначено процедуру відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води житлового будинку при відмові споживачів від таких послуг.

Відповідно до п. 2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (квартири) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення. Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку. Комісія після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації. Засідання комісії відбувається за участю заявника або його уповноваженого представника. Рішення комісії оформлюється протоколом, витяг з якого у десятиденний строк надається заявникові.

Відповідно до п. 2.2.1 Порядку при позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) опалення.

Відповідно до п. 2.3 Порядку отримання технічних умов може виконуватися безпосередньо заявником або відповідно до договору проектною чи проектно-монтажною організацією.

Відповідно до п. 2.3.1 Порядку проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником.

Відповідно до п. 2.4.2 Порядку проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж.

Відповідно до п. 2.5 Порядку відключення приміщень від внутрішньо будинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири, або уповноваженої ним особи.

Відповідно до п.2.6 Порядку по закінченню робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.

Відповідно до п. 2.7 Порядку після затвердження акта на черговому засіданні комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Таким чином, чинним законодавством України встановлено чіткий порядок відключення споживача від мереж централізованого опалення, який передбачає виконання низки проектно-технічних дій та погоджень їх результатів з уповноваженим органами, а відтак, на час виникнення спірних правовідносин, відключення споживачів від мережі централізованого опалення і гарячого водопостачання в законному порядку мало відбуватись на підставі рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної органом місцевого самоврядування або місцевим органом виконавчої влади і з дотримання споживачем процедури визначеної Порядком.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

У відповідності до ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Так, позивачем не надано доказів на підтвердження дотримання встановленого порядку для відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, зокрема, матеріали справи не містять доказів звернення позивача з відповідною заявою про відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання перш за все до комісії з розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання, у зв`язку з чим суд приходить до висновку, що позивачем не було виконано чіткий порядок дій встановлений законодавством України для відключення від мереж централізованого опалення та погоджень їх результатів з уповноваженими органами, а відтак зазначений позов є необґрунтованим та передчасним.

Разом з тим, суд зауважує, що Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №169 від 06.11.2007 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за №1320/14587, були внесені зміни до Порядку від 22.11.2005 року, які унеможливлюють відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому.

Таким чином, зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 19, 23, 77, 78, 81, 89, 141, 263-265, 268, 273, 354-355 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_3 ) до Виконкому Криворізької міської ради (ідентифікаційний код 03364234, юридична адреса: м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, будинок 1), Акціонерного товариства «Криворізька теплоцентраль» (ЄДРПОУ 00130850, юридична адреса: м. Кривий Ріг, вул. Електрична, будинок 1) про захист прав споживачів відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Дніпровського апеляційного суду протягом 30-ти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя В.В. Попов.

Повне рішення складено 08 листопада 2021 року.