Рішення № 100887326, 08.11.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.11.2021
Номер справи
320/3558/21
Номер документу
100887326
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2021 року 320/3558/21

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Балаклицького А.І., розглянувши у м. Києві в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про визнання протиправної та скасування постанови,

в с т а н о в и в:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, в якому просить суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову від 19.03.2021 №33 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач при формуванні висновків за результатом перевірки дійшов хибних висновків про порушення ТОВ "Зараз-2" законодавства про захист прав споживачів, оскільки відповідно до рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 30.09.2019 №317 виконавцем послуг з постачання теплової енергії на території с. Чайки, Києво-Святошинського району Київської області по АДРЕСА_1 визнано ТОВ "Керуюча компанія "Реформа".

Відповідно до окремого укладеного агентського договору №01/10/19 АД 32 ТОВ "Зараз-2" являється агентом виконавця послуги з постачання теплової енергії та має чітко визначений обсяг прав та обов`язків, які визначаються умовами цього договору.

При цьому, позивач наголошує на тому, що ТОВ "Зараз-2" не є виконавцем послуги з постачання теплової енергії, а являється агентом виконавця цієї послуги відповідно до окремо укладеного агентського договору. Відтак агент не відповідає за достовірність інформації наданої виконавцем послуги та не здійснює аналіз правомірності затвердження тарифу на послугу з постачання теплової енергії.

Позивач вказує, що ТОВ "Керуюча компанія "Реформа", яке є виконавцем послуги з постачання теплової енергії, було письмово повідомлено колективного споживача - ТОВ "Зараз-2" про намір зміни тарифів на постачання теплової енергії (у зв`язку зі зміною вартості природного газу, що використовується для виробництва теплової енергії), а також додатково опубліковано повідомлення про це на власному веб-сайті.

За таких обставин, позивач вважає, що твердження відповідача про не повідомлення щодо зміни тарифів не відповідають фактичним обставинам.

При цьому, позивач зауважив, що зміна тарифу була пов`язана зі зростанням (збільшенням) вартості природного газу, що використовується при виробництві теплової енергії, та таке зростання ціни було підтверджено відповідним рішенням органу місцевого самоврядування про коригування тарифу на постачання теплової енергії, а тому твердження відповідача про надання споживачам комунальної послуги з постачання теплової енергії рахунків на оплату, які сформовані з порушенням вимог статті 8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", вважає необґрунтованими.

Окрім того, позивач звертав увагу на те, що проведена перевірка здійснена відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки здійснена неповно, необ`єктивно та упереджено.

Відповідач позов не визнав, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що позивачем порушено пункти 2.1, 2.7, 3.1.4, 3.4.9 Договору управління та статті 7, 8, 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", оскільки при здійсненні розрахунків зі споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії застосував тарифи визначені з порушенням законодавства, не забезпечив доведення до відома споживачів необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про намір ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" змінити тарифи на послугу з постачання теплової енергії споживачам з обґрунтуванням такої необхідності, відповідно до порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №130 від 05.06.2018, та не надав споживачам в установленому законодавством порядку достовірну інформацію про загальну суму до сплати, згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії.

У зв`язку з цим, відповідач вважає, що ТОВ "Зараз-2" надало споживачам комунальної послуги з постачання теплової енергії рахунки на оплату, сформовані з порушенням вимог статті 8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", оскільки такі рахунки на оплату послуги не містять достовірну інформацію про загальну суму до сплати, згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 31.03.2021 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" про забезпечення позову повернуто позивачу без розгляду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.04.2021 відкрито провадження у справі та постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 14.04.2021 відмовлено у задоволенні заяви про залучення ОСОБА_1 до участі в адміністративній справі №320/3558/21 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.04.2021 відмовлено у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" про забезпечення позову.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 12.05.2021 заяву про уточнення позовних вимог від 27.04.2021 №58 (вх. №16310/21 від 29.04.2021) - повернуто позивачу.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.05.2021 відмовлено у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" про забезпечення позову.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.05.2021 зупинено провадження у справі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 відмовлено у задоволенні клопотання позивача про залучення Товариства з обмеженою відповідальністю "Керуюча компанія "Реформа" в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 08.11.2021 поновлено провадження у справі та вирішено продовжити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до частини 2 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

З огляду на завершення 30-ти денного терміну для подання заяв по суті справи, суд вважає за можливим розглянути та вирішити справу по суті у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" зареєстроване в якості юридичної особи 09.12.2015 (запис №1339102000012087) за адресою: 08130, Київська область, Києво-Святошинський район, с. Чайки, АДРЕСА_1, буд. 23, що підтверджено наявною в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформацією за кодом в ЄДРПОУ 40166158 станом на день розгляду справи.

Видами діяльності позивача є: 81.10 Комплексне обслуговування об`єктів.

Керівником (директором) позивача значиться Левченко Федір Миколайович.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" визначено з 17.05.2016 управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку, який складений 01.06.2016 та 14.06.2016 прийнятий на зберігання Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.

Згідно з рішенням Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 24.02.2016 №50, Товариство з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" визнано виконавцем житлово-комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкової території в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області по АДРЕСА_1, будинки №№ 25, 29.

Згідно з рішенням Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області від 30.09.2019 №317: визнано ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" виконавцем послуг з постачання теплової енергії споживачам за адресою: с. Чайки Києво-Святошинського району Київської області АДРЕСА_1; погоджено та введено в дію з 01.10.2019 тарифи ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва та постачання для споживачів ЖК "Чайка", які включають в себе всі передбачені податковим законодавством України податки за адресою: с. Чайки, АДРЕСА_1, Києво-Святошинський район, Київська область, а саме:

- для споживачі/населення житлових будинків, розташованих по АДРЕСА_1 в селі Чайка Києво-Святошинського району Київської області - 1392,76 грн. за 1 Гкал;

- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по АДРЕСА_1 - 1433,10 грн. за 1 Гкал.

24.10.2019 між ТОВ "Зараз-2" (Агент) та ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" (Товариство) укладено агентський договір №01/10/19 АДЗ2, пунктом 1.2 якого передбачено, що за цим договором Агент уповноважений Товариством здійснювати посередництво у відносинах між Товариством, як теплопостачальною організацією, та споживачами, які споживають послуги з теплової енергії на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по АДРЕСА_1, будинки № 25, 29, 26 корп. 3.

Відповідно до пункту 1.3 за цим Договором Товариство уповноважує, а Агент зобов`язується надавати від імені та за рахунок Товариства агентські послуги - вчиняти юридичні та фактичні дії, визначені Договором, укладати угоди та сприяти їх укладенню, що створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов`язки Товариства як теплопостачальної організації.

В пункті 1.5 договору сторони визначили агентські послуги, які зобов`язується надавати Агент та порядок їх надання, зокрема:

- фіксувати кількісні та якісні показники послуги з постачання теплової енергії;

- здійснювати розрахунок ціни вартості послуги з постачання теплової енергії відповідно до затвердженого тарифу на теплову енергію для споживача, а також плати за агентське обслуговування, плати за обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання багатоквартирного будинку;

- інформувати споживачів про намір Товариства змінити тариф на послугу з обґрунтуванням такої необхідності відповідно до Порядку інформування споживачів про намір зміни ціни/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Мінрегіону від 05.06.2018 №130. У разі прийняття уповноваженим законом органом рішення про зміну тарифу на послугу, Агент у строк, що не перевищує 5 робочих днів з дати отримання від Товариства повідомлення про таку зміну, повідомляє про це споживачам з посиланням на відповідне рішення;

- Агент зобов`язується щомісяця приймати на свій поточний рахунок від споживачів плату за теплову енергію, згідно з виставленими споживачам рахунками та перераховувати отримані кошти на поточний рахунок Товариства у строк не пізніше 5 робочих днів з моменту їх зарахування на поточний рахунок Агента.

Відповідно до пункту 1.6 Договору Агент має право від імені Товариства укладати із споживачами договори про надання послуг за постачання теплової енергії. Умови договору про надання послуг з постачання теплової енергії мають бути затверджені Товариством.

Договори, що укладаються Агентом із споживачами у межах повноважень цього договору, вчинені Агентом інші агентські послуги створюють, змінюють та припиняють цивільні права та обов`язки лише Товариства (п.1.7 Договору).

Крім того, 30.10.2019 між ТОВ "Зараз-2" (Колективний споживач, що є Управителем багатоквартирного будинку №29, розташованого по АДРЕСА_1 в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області) та ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" (Виконавець) укладено договір про надання послуги з постачання теплової енергії №ТЕ-29, пунктом 1 якого передбачено, що Виконавець зобов`язується надавати Колективному споживачеві послугу з постачання теплової енергії на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення (далі - послуга) відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а Колективний споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.

Відповідно до пункту 17 цього договору ціною (вартістю) послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.

Встановлення, обслуговування, заміна вузлів комерційного обліку, проведення перевірки засобу вимірювальної техніки, який є складовою частиною вузла обліку, виконуються колективним споживачем і вартість цих послуг/робіт не включаються до плати виконавцю відповідної комунальної послуги.

Станом на дату укладання цього договору тарифи на теплову енергію встановлюються та вводяться в дію рішенням Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області і зазначаються додатками до цього договору.

У разі прийняття рішення про зміну ціни/тарифу на зазначену послугу виконавець у строк, що не перевищує 20 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це колективного споживача з посиланням на рішення відповідних органів.

У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору, новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору.

З матеріалів справи вбачається, що 08.10.2020 Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області прийняла рішення №235 "Про погодження тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання, споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1".

Даним рішенням Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області погодив тарифи ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання для споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по АДРЕСА_1, та іншим споживачам, а саме:

- для споживачі/населення житлових будинків, розташованих по АДРЕСА_1 в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1185,40 грн./l Гкал.

- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1 - 1219,60 грн./1 Гкал.

24.12.2020 Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області прийняла рішення №14-3-VIII "Про встановлення відкоригованих тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання з урахуванням коригування споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1".

Даним рішенням Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області встановила відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання для споживачів на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1, та іншим споживачам, а саме:

- для споживачі/населення житлових будинків розташованих по АДРЕСА_1 в селі Чайки Бучанського району Київської області - 1588,66 грн./l Гкал.

- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1 - 1634,5 грн./l Гкал.

02.02.2021 Виконавчим комітетом Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області було прийнято рішення №10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1", яким:

1) встановлено відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва та постачання теплової енергії, її транспортування та постачання на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1, а саме:

- для споживачів/населення житлових будинків, розташованих по АДРЕСА_1 в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1806,71 грн./1 Гкал (з ПДВ);

- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по АДРЕСА_1 - 1858,79 грн./1 Гкал (з ПДВ).

2) передбачено, що застосування даного тарифу може бути введено в дію після переходу на нові договірні відносини між виконавцем комунальної послуги та споживачами, що відповідатимуть за типовим договорам про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830.

3) дане рішення передбачено оприлюднити в засобах масової інформації відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

З матеріалів справи встановлено, що у лютому 2021 року до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області надійшли скарги ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - мешканців багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , в яких останні просили провести позапланову перевірку позивача з питань законності та наявності матеріально-правових вимог до споживачів в с. Чайка за послугу з постачання теплової енергії.

За результатами розгляду звернень відповідача від 15.02.2021 №10-05.3/1349-21 та від 19.02.2021 №10-05.3/1562-21 Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів надано погодження від 18.02.2021 №15.3-10/3564 та від 23.02.2021 №15.3-10/3902 про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) в частині захисту прав споживачів на підставі звернення фізичних осіб про порушення їх законних прав суб`єктом господарювання ТОВ "Зараз-2".

На підставі наказу в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 09.03.2021 №1035-ОД призначено проведення позапланової перевірки ТОВ "Зараз-2" з 09.03.2021 по 12.03.2021 на предмет дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів при наданні житлово-комунальних послуг та видано направлення (посвідчення) на проведення заходу від 09.03.2021 №798.

Так, у період з 10.03.2021 по 11.03.2021 відповідачем проведено перевірку позивача, за результатами якої складено Акт від 10.03.2021 №10-05.3/000066 про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктами господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів (далі - Акт перевірки).

Перевіркою встановлено та в Акті зафіксовано, що ТОВ "Зараз-2" порушено пункти 2.1, 2.5, 3.1.4, 3.4.9 Договору управління та статті 7, 8, 10 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а саме:

- ТОВ "Зараз-2" при здійсненні розрахунків із споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії застосував тарифи визначені з порушенням законодавства;

- ТОВ "Зараз-2" не забезпечило доведення до відома споживачів необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про намір ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" змінити тарифи на послугу з постачання теплової енергії споживачам з обґрунтуванням такої необхідності, відповідно до порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №130 від 05.06.2018;

- ТОВ "Зараз-2" не надало споживачам в установленому законодавством порядку достовірну інформацію про загальну суму до сплати, згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії.

У зв`язку з встановленими порушеннями, відповідач дійшов висновку, що ТОВ "Зараз-2" надало споживачам комунальної послуги з постачання теплової енергії рахунки на оплату, сформовані з порушенням вимог статті 8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", а саме такі рахунки на оплату послуги не містять достовірну інформацію про загальну суму до сплати, згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії.

Позивачем 16.03.2021 подано заперечення на Акт перевірки (зареєстровані відповідачем 16.03.2021 за вх. №2732-21), відповідно до яких останній стверджував, що при здійсненні господарської діяльності не було допущено порушень прав споживачів.

За результатами вказаної перевірки 19.03.2021 відповідачем винесено постанову №33 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", відповідно до якої на позивача за надання споживачу комунальної послуги з постачання теплової енергії рахунка на оплату, сформованого з порушенням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" накладено штраф у розмірі 45400,00 грн.

Вважаючи, що постанова від 19.03.2021 №33 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" є протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) регулюються нормами Закону України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V).

Відповідно до статті 1 Закону №877-V, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Сторонами не заперечується факт, що саме на відповідача законом покладений обов`язок здійснювати державний нагляд у сфері дотримання вимог законодавства щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відповідно до статті 6 Закону №877-V, підставами для здійснення позапланових заходів є, серед іншого, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності).

Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Пунктом 13 частини першої статті 26 Закону України "Про захист прав споживачів" від 12.05.1991 №1023-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон №1023-ХІІ ) Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і має право за результатами перевірки накладати на суб`єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи слідує, що позапланова перевірка позивача була проведена на підставі звернень (скарг) співвласників багатоквартирного будинку №29 по АДРЕСА_1 в с. Чайки Бучанського (Києво-Святошинського) району Київської області, за погодженням Держпродспоживслужби, на підставі наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області та направлення (посвідчення) на проведення заходу.

Судом встановлено, що позаплановий захід проводився на підставі частини першої статті 6 Закону №877-V (звернення фізичних осіб про порушення, що спричинили шкоду їх правам, законним інтересам).

З усіма зазначеними вище документами уповноважена особа позивача ознайомлена належним чином.

Таким чином, процедура проведення позапланової перевірки позивача відповідачем дотримана у повному обсязі.

Щодо суті звернення співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 з вимогою провести перевірку ТОВ "Зараз-2", то суд зазначає, що таке звернення зводиться до незгоди мешканців зазначеного будинку із підняттям тарифів на теплову енергію.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги" від 09 листопада 2017 року №2189-VIІІ (далі - Закон №2189-VIІІ; у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Статтею 1 цього Закону визначені дефініції таких термінів:

- виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору;

- житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг;

- індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги;

- колективний споживач - юридична особа, що об`єднує споживачів у будівлі та в їхніх інтересах укладає договір про надання комунальної послуги;

- послуга з управління багатоквартирним будинком - результат господарської діяльності суб`єктів господарювання, спрямованої на забезпечення належних умов проживання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання і ремонту спільного майна багатоквартирного будинку та його прибудинкової території відповідно до умов договору;

- споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач;

- управитель багатоквартирного будинку (далі - управитель) - фізична особа - підприємець або юридична особа - суб`єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб.

Статтею 5 цього Закону визначено, що до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.

Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:

- утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо;

- купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку;

- поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Згідно з пунктом 2 частини третьої статті 4 Закону №2189-VIІІ до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Повноваження органів місцевого самоврядування щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги визначено також статтею 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21 травня 1997 року (далі - Закон №280/97-ВР, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), підпунктом 2 пункту "а" частини першої якої визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Частиною шостою статті 59 цього Закону передбачено, що виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 4 Закону №2189-VIІІ до повноважень Кабінету Міністрів України належить затвердження порядків формування тарифів на комунальні послуги, що встановлюються органами місцевого самоврядування.

Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року №869 затверджено Порядок формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води (далі - Порядок №869, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 5 цього Порядку визначено, що застосовані у ньому терміни вживаються у такому значенні:

- зміна тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - перегляд уповноваженим органом тарифів та їх структури або коригування тарифів;

- коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води - перерахунок тарифів у зв`язку із зміною протягом строку їх дії обсягу окремих складових, вартість яких змінилася з причин, які не залежать від ліцензіата (суб`єкта господарювання).

Пунктом 11 Порядку №869 передбачено, що у разі зміни протягом строку дії тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, обсягу окремих витрат, пов`язаних із провадженням ліцензованої діяльності та наданням комунальних послуг, з причин, що не залежать від ліцензіата (суб`єкта господарювання), зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов`язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової частини планованого прибутку, у тому числі внаслідок зміни курсу валют за наявності в ліцензіата кредитних зобов`язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів.

Механізм коригування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії і постачання гарячої води застосовується уповноваженим органом виключно протягом строку дії таких тарифів.

Відповідно до пункту 98 Порядку №869 у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов`язаних з наданням послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води, з причин, які не залежать від суб`єкта господарювання, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов`язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни обсягу фінансових витрат, складової частини планованого прибутку, у тому числі внаслідок зміни курсу валют за наявності у суб`єкта господарювання кредитних зобов`язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів.

Механізм коригування тарифів застосовується уповноваженим органом виключно протягом строку дії тарифів.

Під час коригування тарифів кількісні показники, враховані у структурі діючих тарифів, не переглядаються.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12 вересня 2018 року №239 затверджено Порядок розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення (далі - Порядок №239, в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Цей Порядок визначає процедуру розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих суб`єктами господарювання незалежно від форм власності, які провадять (або мають намір провадити) господарську діяльність із виробництва теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами (далі - транспортування) та постачання теплової енергії, централізованого водопостачання та водовідведення (далі - ліцензована діяльність) і в установленому законодавством порядку отримали відповідні ліцензії Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, та суб`єктами господарювання незалежно від форм власності (далі - суб`єкти господарювання), що надають (або мають намір надавати) комунальні послуги, визначені статтею 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (крім послуг із постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії), для подальшого встановлення тарифів відповідно до повноважень, наданих Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про теплопостачання", "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", "Про житлово-комунальні послуги".

Цей Порядок застосовується органами місцевого самоврядування під час розгляду розрахунків тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, а також розрахунків тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами) і поширюється на суб`єктів господарювання, зазначених у пункті 1 цього Порядку.

Згідно з пунктом 3 Розділу І цього Порядку застосовані у ньому терміни вживаються у таких значеннях:

- встановлення тарифів - прийняття органом місцевого самоврядування рішення про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

- коригування тарифів - перерахунок тарифів у зв`язку із зміною протягом строку їх дії обсягу окремих складових, вартість яких змінилася з причин, не залежних від суб`єкта господарювання.

Відповідно до пунктів 1-4 Розділу V Порядку №239 зміна тарифів на теплову енергії, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги здійснюється шляхом перегляду тарифу і його структури або шляхом коригування тарифів.

Коригування тарифів здійснюється протягом строку їх дії винятково у випадках зміни вартості окремих складових чинних тарифів із причин, не залежних від суб`єкта господарювання (збільшення або зменшення мінімальної заробітної плати, податків, зборів, обов`язкових платежів, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні ресурси та інші матеріальні ресурси, а також інших складових, щодо зміни вартості яких прийнято рішення уповноваженим державним органом). В усіх інших випадках здійснюється повний перегляд тарифу (тарифів) і його (їх) структури.

У разі коригування тарифів кількісні показники, враховані у структурі чинних тарифів, не переглядаються.

Зміна тарифів ініціюється суб`єктом господарювання шляхом подання до органу місцевого самоврядування відповідної заяви про встановлення тарифів та доданих до неї документів, а саме:

- всього комплекту документів, зазначених у розділі ІІ цього Порядку - у разі повного перегляду тарифів;

- документів, які підтверджують зміну вартості окремих складових тарифів - у разі коригування тарифів.

Підставою для звернення суб`єкта господарювання щодо зміни тарифів можуть бути обставини, що впливають або можуть вплинути на результати його діяльності, а саме:

1) зміна обсягів виробництва і споживання теплової енергії, надання комунальних послуг, урахованих під час встановлення чинних тарифів;

2) зростання/зниження вартості складових тарифів та зміна структури цих тарифів;

3) зміна в установленому порядку інвестиційної програми суб`єкта господарювання, якщо це призводить до зміни рівня тарифів;

4) зміна протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов`язаних із виробництвом, транспортуванням та постачанням теплової енергії, наданням комунальних послуг, із причин, які не залежать від суб`єкта господарювання (збільшення або зменшення мінімальної заробітної плати, податків, зборів, обов`язкових платежів, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні ресурси та інші матеріальні ресурси, а також інших складових, щодо зміни вартості яких прийнято рішення уповноваженим державним органом).

У разі виявлення органом місцевого самоврядування фактів, що безпосередньо впливають на рівень тарифів та їх структуру, орган місцевого самоврядування має врахувати їх під час розгляду заяви та забезпечити перегляд (перерахування) суб`єктом господарювання тарифу (тарифів) та його (їх) структури.

До таких фактів належать:

1) невиконання суб`єктом господарювання інвестиційної програми, яка була врахована в чинних тарифах;

2) установлення факту наявності перехресного субсидіювання між видами господарської діяльності, за якими встановлюються тарифи, та іншими видами господарської діяльності суб`єкта господарювання;

3) установлення факту надання суб`єктом господарювання до органу місцевого самоврядування недостовірної інформації щодо здійснення ліцензованої діяльності та діяльності з надання комунальних послуг та/або недостовірної інформації під час обґрунтування і розрахунків тарифів.

Отже, аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить про те, що тарифи на теплову енергію затверджуються не позивачем, а відповідним органом місцевого самоврядування.

Так, згідно з положеннями статті 13 Закону України "Про теплопостачання" до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.

Судом встановлено, що 08.10.2020 Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області прийняв рішення №235 "Про погодження тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання, споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1".

Даним рішенням Виконавчий комітет Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області погодив тарифи ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання для споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по АДРЕСА_1, та іншим споживачам, а саме:

- для споживачі/населення житлових будинків, розташованих по АДРЕСА_1 в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1185,40 грн./l Гкал.

- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1 - 1219,60 грн./1 Гкал.

24.12.2020 Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області прийняла рішення №14-3-VIII "Про встановлення відкоригованих тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання з урахуванням коригування споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1".

Даним рішенням Борщагівська сільська рада Бучанського району Київської області встановила відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва теплової енергії, її транспортування та постачання для споживачів на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1, та іншим споживачам, а саме:

- для споживачі/населення житлових будинків розташованих по АДРЕСА_1 в селі Чайки Бучанського району Київської області - 1588,66 грн./l Гкал.

- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1 - 1634,5 грн./l Гкал.

02.02.2021 Виконавчим комітетом Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області було прийнято рішення №10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1", яким:

1) встановлено відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва та постачання теплової енергії, її транспортування та постачання на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1, а саме:

- для споживачів/населення житлових будинків, розташованих по АДРЕСА_1 в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1806,71 грн./1 Гкал (з ПДВ);

- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по АДРЕСА_1 - 1858,79 грн./1 Гкал (з ПДВ).

2) передбачено, що застосування даного тарифу може бути введено в дію після переходу на нові договірні відносини між виконавцем комунальної послуги та споживачами, що відповідатимуть за типовим договорам про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830.

3) дане рішення передбачено оприлюднити в засобах масової інформації відповідно до Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Вказане рішення було оприлюднено в друкованому засобів масової інформації - газеті "Трибуна Борщагівської об`єднаної громади" (випуск №3 (452) за 8-12 лютого 2021 року), що не заперечується відповідачем.

При цьому, суд звертає увагу, що доцільність прийняття зазначених рішень органу місцевого самоврядування, процедура їх прийняття, зміст тощо не є предметом розгляду цієї справи.

На час виникнення спірних правовідносин вказані рішення органу місцевого самоврядування про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1 були чинними, в судовому порядку їх дія не зупинялась, а тому вони були обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території в силу імперативу, встановленого статтею 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Отже, основна претензія мешканців зазначеного вище будинку - необґрунтоване підняття тарифів, знаходиться поза межами відповідальності позивача.

Щодо порушень, висвітлених в акті перевірки, суд зазначає таке.

Як було зазначено вище, відповідач за результатами перевірки позивача дійшов висновку про те, що ТОВ "Зараз-2" надало споживачам комунальної послуги з постачання теплової енергії рахунки на оплату, сформовані з порушенням вимог статті 8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", а саме такі рахунки на оплату послуги не містять достовірну інформацію про загальну суму до сплати, згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії.

Відповідно до п. 57 Порядку №869 для встановлення одноставкових тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання ліцензіат подає щороку до 1 липня (крім ліцензіатів, що вперше встановлюють тарифи) уповноваженому органові відповідної територіальної громади, на території якої ліцензіат провадить (має намір провадити) ліцензовану діяльність, у паперовій та електронній формі заяву і розрахунки тарифів на планований період за встановленими такими органами формами з відповідними розрахунками, підтвердними матеріалами і документами.

Зазначена норма регулює правовідносини між ліцензіатами (у тому числі позивач) і органами місцевого самоврядування на стадії розгляду питання щодо встановлення (коригування) тарифів.

Навіть у разі наявності зазначеного порушення оцінка йому може бути надана лише під час розгляду справи щодо оскарження відповідного рішення органу місцевого самоврядування щодо встановлення (коригування) тарифів.

Відповідач, на переконання суду, не є тим суб`єктом, уповноваженим надавати оцінку діям органу місцевого самоврядування щодо розгляду питання щодо встановлення (коригування) тарифів.

Відносно тверджень відповідача про те, що рішення органу місцевого самоврядування від 24.12.2020 №14-3-VIII та від 02.02.2021 №10 є незаконними та не повинні були використовуватись позивачем у своїй діяльності, то як вже зазначено вище, відповідач, на переконання суду, не є тим суб`єктом, уповноваженим надавати оцінку діям органу місцевого самоврядування щодо розгляду питання щодо встановлення (коригування) тарифів.

Рішення Борщагівської сільської ради від 24.12.2020 №14-3-VIII та Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 02.02.2021 №10 на час виникнення спірних правовідносин оскаржувались в судовому порядку. Той факт, що на даний час існує судове рішення про скасування рішення Борщагівської сільської ради від 24.12.2020 №14-3-VIII, на спірні правовідносини не впливає, адже оскаржувана постанова винесена відповідачем у той час, коли зазначене рішення не було скасованим (його дія також не зупинялась).

Отже, в цій частині висновки відповідача суд визнає необґрунтованими та передчасними.

Щодо доводів відповідача про нарахування тарифу передчасно, а саме з 01.01.2021, суд вважає за необхідне зазначити, що першочергово слід встановити обґрунтованість відкоригованого тарифу (що не є предметом розгляду цієї справи) і лише після цього можна стверджувати про незаконність його застосування.

Як вже зазначено вище, головна претензія мешканців полягала в збільшенні тарифу в цілому. Про підтвердження цього факту свідчить і велика кількість позовів, що знаходяться в провадженні адміністративних судів, позивачами в яких є, у тому числі, заявники скарг до відповідача у цій справі, а предметом позовів Рішення Борщагівської сільської ради від 24.12.2020 №14-3-VIII та рішення Виконавчого комітету Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області від 02.02.2021 №10.

У той же час, судом взято до уваги, що відповідно до ст. 20 Закону України "Про теплопостачання" тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання не допускається.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах позивач діяв в умовах, за яких був позбавлений інакшого способу поведінки, та не допустив порушень прав споживачів, оскільки позивач у відповідності до вимог статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" повинен був виконувати рішення органу місцевого самоврядування, якими встановлено тарифи на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1.

Також, не є переконливими і твердження відповідача про те, що позивач не забезпечив доведення до відома споживачів необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про намір ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" змінити тарифи на послугу з постачання теплової енергії споживачам з обґрунтуванням такої необхідності, а індивідуальні договори про надання комунальної послуги (постачання теплової енергії) між ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" та мешканцями цього будинку відсутні.

З цього приводу суд зазначає таке.

Відповідно до пунктів 1-4 Розділу VI Порядку №239 під час розгляду органом місцевого самоврядування заяви про встановлення тарифів на комунальні послуги (послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, послуг із поводження з побутовими відходами) та доданих до неї документів, зокрема розрахунків тарифів на комунальні послуги, суб`єктом господарювання (заявником) здійснюється інформування споживачів про намір зміни тарифів відповідно до вимог чинного законодавства.

Після завершення процедури доведення до відома споживачів інформації про намір зміни тарифів (на наступний робочий день після останнього дня приймання пропозицій/зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань) суб`єкт господарювання письмово повідомляє орган місцевого самоврядування про її результати (надходження/ненадходження пропозицій та зауважень, врахування їх або вмотивоване відхилення).

Якщо у процесі доведення до відома споживачів інформації про намір зміни тарифів суб`єктом господарювання враховано зауваження та/або пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань та відповідно перераховано тарифи, які доводилися до відома споживачів, розрахунки таких тарифів надсилаються органу місцевого самоврядування листом із висловленою позицією та відповідними обґрунтуваннями для розгляду та подальшого встановлення тарифів.

Рішення про встановлення тарифів оприлюднюється органом місцевого самоврядування у засобах масової інформації та/або на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування невідкладно, але не пізніше ніж п`ять робочих днів із дати його прийняття.

Суб`єкт господарювання (заявник) інформує споживачів про зміну тарифів на комунальні послуги (з посиланням на рішення органу місцевого самоврядування) відповідно до вимог Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Як було вказано вище, ТОВ "Зараз-2" визначено з 17.05.2016 управителем будинку АДРЕСА_1 , що підтверджується протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку, який складений 01.06.2016 та 14.06.2016 прийнятий на зберігання Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області.

Частиною першою статті 14 Закону №2189-VIІІ визначено, що за рішенням співвласників багатоквартирного будинку (уповноваженого органу управління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку), прийнятим відповідно до закону, договір про надання комунальної послуги укладається з виконавцем відповідної комунальної послуги, визначеним статтею 6 цього Закону:

1) кожним співвласником багатоквартирного будинку самостійно (індивідуальний договір);

2) від імені та за рахунок усіх співвласників багатоквартирного будинку управителем або іншою уповноваженою співвласниками особою (колективний договір);

3) об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку або іншою юридичною особою, яка об`єднує всіх співвласників такого будинку та в їхніх інтересах укладає відповідний договір про надання комунальних послуг, як колективним споживачем.

Співвласники багатоквартирного будинку (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) самостійно обирають одну з моделей організації договірних відносин, визначену частиною першою цієї статті, за кожним видом комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії). У межах одного багатоквартирного будинку дозволяється обрання різних моделей організації договірних відносин за різними видами комунальних послуг (ч.2 ст. 14 Закону №2189-VIІІ).

Згідно з частиною сьомою цієї статті у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку самостійно не обрали одну з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою цієї статті, та/або не дійшли згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до вимог частини третьої цієї статті з урахуванням таких особливостей:

1) виконавець забезпечує відповідність кількісних та якісних характеристик послуги встановленим нормативам на межі централізованих інженерно-технічних систем постачання послуги виконавця та внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку;

2) до плати виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором не включається плата за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги;

3) технічне обслуговування, поточний та капітальний ремонти внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги, здійснюються співвласниками чи залученими ними уповноваженими на виконання таких робіт особами за рахунок співвласників.

Відповідно до пункту 1 Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2189-VIІІ цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 травня 2019 року, крім:

- статті 1, частини першої статті 2, статей 3-7, 9, 11, 12, частини другої статті 26, статей 27 та 29 (в частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком), частини другої статті 2, частин третьої та четвертої статті 8, частин другої та третьої статті 10, статті 15, частин першої, третьої та п`ятої статті 16, статті 18, частини п`ятої статті 28, пунктів 2, 3-1, 6, підпункту 1, підпункту "б" підпункту 2, підпунктів 5 та 11 пункту 8 цього розділу, які вводяться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом;

- частини третьої статті 11, абзаців першого та другого частини п`ятої статті 18, які вводяться в дію з 1 січня 2019 року.

Пунктами 3, 4 та 5 Розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №2189-VIІІ в редакції від 09.06.2018 було визначено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом одного року з дати введення в дію цього Закону. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

Не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов`язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.

У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги протягом строку, визначеного в пункті 4 цього розділу, між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до частини сьомої статті 14 цього Закону.

Водночас, Законом України від 30.03.2020 №540-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" були внесені зміни до пунктів 3 та 4 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та слова "протягом одного року з дати введення в дію цього Закону" та "протягом одного року з дня введення в дію цього Закону" замінено словами і цифрами "протягом п`яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України".

Таким чином, вказані зміни до Закону №2189-VIІІ відтерміновують можливість укладання між ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" як виконавцем та кожним співвласником індивідуального договору про надання комунальних послуг з постачання теплової енергії відповідно до частини сьомої статті 14 цього Закону. Такий договір може бути укладений лише через 5 місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, у разі неприйняття співвласникам багатоквартирного будинку протягом вказаного періоду рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальних послуг.

Як відомо, карантин з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, був встановлений Кабінетом Міністрів України:

- постановою від 11.03.2020 №211 - на період з 12.03.2020 по 22.05.2020;

- постановою від 20.05.2020 №392 - на період з 22.05.2020 по 31.07.2020;

- постановою від 22.07.2020 №641 - на період з 01.08.2020 по 19.12.2020;

- постановою від 09.12.2020 №1236 - на період з 19.12.2020 по 28.02.2021.

Отже, на початок опалювального сезону 2019-2020 років склалися умови, коли: новостворене підприємство ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" як виконавець не мало укладених договорів на постачання теплової енергії зі споживачами та відповідно до вимог Закону №2189-VIІІ не мало можливості укласти з кожним споживачем індивідуальний договір про надання комунальних послуг з постачання теплової енергії відповідно до частини сьомої статті 14 Закону, а співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 не виконали свій обов`язок щодо прийняття рішення про модель організації договірних відносин з виконавцем даної комунальної послуги.

Враховуючи наведене, суд вважає, що ТОВ "Зараз-2", будучи управителем вищевказаного багатоквартирного будинку та маючи відповідні повноваження, скористався своїм правом та уклав договір від 30.10.2019 №ТЕ-29 про надання послуг з постачання теплової енергії, виступивши колективним споживачем.

При цьому суд звертає увагу на те, що пунктом 3.3.7 договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком від 25.11.2019 №471, укладеного між позивачем та власником квартири АДРЕСА_2 - ОСОБА_4 , визначено право Управителя на вчинення від свого імені правочинів щодо будинку, необхідних для виконання договору, зокрема, але не виключно, визначати виконавців окремих житлово-комунальних послуг, укладати у встановленому законодавством порядку договори з виробниками, виконавцями, мешканцями будинку і контролювати виконання умов таких договорів.

Суд зауважує, що договір від 30.10.2019 №ТЕ-29 на момент виникнення спірних правовідносин був діючим та у судовому порядку недійсним не визнавався.

Статтею 204 Цивільного кодексу України закріплена презумпція правомірності правочину, за якою правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.

Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно з частиною другою статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Отже, оскільки вищевказаний договір від 30.10.2019 №ТЕ-29 на момент виникнення спірних правовідносин був діючим, вказаний правочин був підставою для виникнення правовідносин, зокрема, щодо поставки теплової енергії колективному споживачу - ТОВ "Зараз-2".

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05 червня 2018 року №130 затверджено Порядок інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності (далі - Наказ №130).

Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу І цього Порядку він визначає механізм інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) з обґрунтуванням такої необхідності виконавцями комунальних послуг, тарифи для яких встановлюються органами місцевого самоврядування (далі - орган, уповноважений встановлювати тарифи).

Положення цього Порядку застосовуються при зміні цін/тарифів на комунальні послуги як за результатами перегляду тарифів і їх структури (або встановлення нових тарифів), так і за результатами перерахунку окремих складових тарифів (коригування тарифів).

Згідно з пунктами 2, 3 Розділу ІІ Порядку №130 протягом 5 робочих днів з дня подання відповідних розрахунків до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, виконавці комунальних послуг інформують споживачів про намір здійснити зміну тарифів (або встановити тарифи) у спосіб, визначений цим Порядком, та доводять до відома споживачів інформацію, передбачену цим Порядком.

Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється виконавцем комунальних послуг, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на комунальні послуги (або встановити тарифи).

Виконавцями комунальних послуг, що надають послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, до відома споживачів доводиться така інформація:

- загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);

- обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планованого економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу із визначенням форми (способу) його зміни, відсотка зміни основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливно-мастильних матеріалів), визначення відсотка зміни тарифу тощо);

- обґрунтування необхідності встановлення тарифу (у випадку, якщо тариф встановлюється вперше);

- інша додаткова інформація, визначена виконавцем комунальних послуг (за необхідності);

- адреса, за якою приймаються зауваження і пропозиції від фізичних та юридичних осіб, їх об`єднань (місцезнаходження виконавця комунальної послуги та органу, уповноваженого встановлювати тарифи), а також строк приймання таких зауважень і пропозицій.

Пунктами 5, 6 Розділу ІІ Порядку №130 визначено, що інформація, зазначена у пунктах 3, 4 цього розділу, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті виконавця комунальних послуг (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.

Виконавець комунальних послуг може обрати один із вищеперелічених способів доведення інформації (крім розміщення на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування) як основний для розміщення всього масиву необхідної інформації, визначеної цим Порядком. За допомогою інших способів, передбачених в абзаці першому цього пункту, а також шляхом обов`язкового розміщення інформаційного повідомлення у платіжному документі, що застосовується для оплати спожитих послуг, виконавець комунальних послуг повідомляє споживачів про намір зміни тарифів (або встановлення нових тарифів) на комунальні послуги та обов`язково зазначає джерело розміщення всієї необхідної інформації, з якою без перешкод може ознайомитися споживач.

Виконавець комунальних послуг за власним бажанням може додатково також доводити до відома споживачів інформацію про намір зміни тарифів за допомогою радіо, телебачення та способу, визначеного статутом територіальної громади.

Способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються передбаченими цим Порядком.

З матеріалів справи вбачається, що інформація про намір зміни тарифу на теплову енергію була доведена до відома споживачів виконавцем - ТОВ "Керуюча компанія "Реформа", шляхом розміщення відповідного оголошення на власному веб-сайті 24.12.2020 та 05.02.2021.

У вказаних оголошеннях було зазначено, що товариство приймає пропозиції та зауваження щодо коригування тарифу протягом 7 днів після опублікування повідомлення за адресою: 08135, Київська область, Києво-Святошинський район, АДРЕСА_1, будинок 23.

Крім того, ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" також направило на адресу колективного споживача - ТОВ "Зараз-2", письмове повідомлення від 05.02.2021 №14-1/02 про те, що 02.02.2021 Виконавчим комітетом Борщагівської сільської ради Бучанського району Київської області було прийнято рішення №10 "Про встановлення тарифів ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з постачання теплової енергії споживачам на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1", яким встановлено відкоригований тариф ТОВ "Керуюча компанія "Реформа" на послуги з виробництва та постачання теплової енергії, її транспортування та постачання на території села Чайки Бучанського району Київської області по АДРЕСА_1, а саме:

- для споживачів/населення житлових будинків, розташованих по АДРЕСА_1 в селі Чайки Києво-Святошинського району Київської області - 1806,71 грн./1 Гкал (з ПДВ);

- для бюджетних установ/організацій та інших споживачів на території села Чайки Києво-Святошинського району Київської області по АДРЕСА_1 - 1858,79 грн./1 Гкал (з ПДВ).

Окрім того, позивачем на власному веб-сайті було розміщено відповідну інформацію про обґрунтування причин зміни тарифу, обґрунтування необхідності встановлення тарифу на послугу з постачання теплової енергії.

Викладені обставини спростовують твердження відповідача про недотримання позивачем відповідної процедури у вигляді не повідомлення споживачів про намір здійснити коригування тарифу.

Суд звертає увагу на те, що факт опублікування рішення від 02.02.2021 №10 в друкованому засобі масової інформації - газеті "Трибуна Борщагівської об`єднаної громади", не заперечується учасниками справи по суті та визнається самим відповідачем, а отже доведено до загального відома невизначеного кола осіб.

Приймаючи до уваги викладені вище обставини, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, вимоги позивача про визнання протиправною та скасування постанови від 19.03.2021 №33 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На виконання цих вимог відповідач як суб`єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 23.03.2021 №104.72248.

Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області від 19.03.2021 №33 про накладення стягнень, передбачених статтею 14 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання".

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Зараз-2" (код ЄДРПОУ 40166158) за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області (код ЄДРПОУ 40323081) судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Балаклицький А. І.