
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2021 року Справа № 280/7940/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Садового І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою: АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" (03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі ФІЛІЇ «ЦЕНТР З БУДІВНИЦТВА ТА РЕМОНТУ КОЛІЇ» АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" (01103, м. Київ, вул. Залізничне шосе, буд.5Б, код ЄДРПОУ 43112236)
до: Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 43143945),
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення -
ВСТАНОВИВ:
01.09.2021 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" в особі ФІЛІЇ «ЦЕНТР З БУДІВНИЦТВА ТА РЕМОНТУ КОЛІЇ» АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" (далі – позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 31.03.2021 №00048620901;
- здійснити розподіл судових витрат.
Ухвалою суду від 03.09.2021 позовну заяву було залишено без руху на підставі ст. 169 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), позивачу було надано 10-денний строк з дня отримання вказаної ухвали для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем усунено недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 20.09.2021 відкрито провадження у справі №280/7940/21, справу ухвалено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та виклику учасників справи.
У зв`язку з розглядом справи в порядку письмового провадження, відповідно до вимог ч.4 ст.229 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Обґрунтування позовних вимог викладено в позовній заяві від 26.08.2021 (вх.№50301 від 01.09.2021). Зокрема позивачем зазначено про порушення відповідачем вимог законодавства при проведенні фактичної перевірки з огляду на відсутність підстав її проведення. Також позивачем вказано на протиправність винесеного за її результатами оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з підстав відсутності в діях позивача порушень норм чинного законодавства. Зауважено, що протягом 2020 року позивачем не здійснювалась діяльність, пов`язана з обігом пального на акцизному складі за адресою Запорізька обл., Мелітопольський р-н, с. Новобогданівка, вул. 1 Травня, 133. Також наголошено, що для притягнення до відповідальності згідно п. 128-1.1 ст. 128-1 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (далі - ПК України) необхідно, в першу чергу, встановити чи здійснюється діяльність на акцизному складі, яка зумовлює обов`язкове встановлення витратоміра-лічильника та/або рівнеміра-лічильника. З наведених підстав просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі та скасувати оскаржуване податкове повідомлення-рішення.
Заперечення проти позову викладено у відзиві на позовну заяву від 13.10.2021 (вх.№59515 від 19.10.2021). Зокрема вказано, що для здійснення своїх функцій визначених законодавством у сфері виробництва і обігу пального, з урахуванням листа ДПС України від 29.01.2021 року № 2704/7/99-00-09- 02-02-07 управлінням контролю за підакцизними товарами ГУ ДПС у Запорізькій області було проведено аналіз господарської діяльності позивача та отриманої від платників податків і наявної у податкового органу інформації. Підставою для проведення фактичної перевірки позивача окрім виконання функцій стала і отримана інформація про порушення платником податків діючих норм законодавства України, які є обов`язковими при виробництві, обліку, зберіганні та транспортуванні пального; наявності супровідних документів на товар (прибуткових, товарно-транспортних, видаткових та акцизних накладних), а також інших питань, що регулюють обіг підакцизних товарів в Україні, яка визначена пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України. Перед початком перевірки начальнику структурного підрозділу АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" (код ЄДРПОУ 40075815) Галицькому Д.В. під особистий підпис було вручено копію наказу на перевірку, а також пред`явлено оригінал наказу, направлення і службові посвідчення для огляду, в ході перевірки отримано власноруч підписані ОСОБА_1 письмові пояснення. З наведених підстав відповідач вказує на відсутність порушень вимог законодавства при проведенні контролюючим органом фактичної перевірки позивача. За результатами проведеної перевірки відповідачем встановлено факт порушення вимог: ч. 1, ч.8, ч.16, ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» від 19.12.1995 №481/95-ВР зі змінами та доповненнями; пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, п. 12 п.р. 5 р. XX ПК України, в частині не обладнання резервуарів витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками та не реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів- лічильників рівня пального у резервуарі; п.85.2 ст.85 ПК України. Враховуючи викладене зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення рішення є таким, що прийняте в межах діючого законодавства, а тому не підлягає скасуванню, у зв`язку із чим просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.
АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, дата запису 21.10.2015 за № 10701340000060039.
Відповідно до Єдиного ліцензійного реєстру позивачем отримано:
-ліцензію на право зберігання пального №08110414201900055 терміном дії з 12.08.2019 до 12.08.2024, яка анульована розпорядженням №371-р 18.09.2020;
-ліцензію на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) №08110414202001533 терміном дії з 18.09.2020 до 18.09.2025.
Відповідно Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" (код ЄДРПОУ 40075815), зареєстроване платником в зазначеному реєстрі за № 2970, дата реєстрації платником податку - 26.06.2019, дата внесення запису до реєстру 18.07.2019.
Згідно даних ІС «Податковий блок» АКЦІОНЕРНИМ ТОВАРИСТВОМ "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" (код ЄДРПОУ 40075815) за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Новобогданівка, вул. 1 Травня, 133, 26.09.2019 зареєстровано акцизний склад, уніфікований номер акцизного складу - 1012036.
Відповідно до наказу відповідача від 24.02.2021 №546-П та направлень від 24.02.2021 №937, №938, на підставі пп.191.1.14. пп. 191.1.16 п.191.1 ст.191, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.3 п.75.1 ст.75, пп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України у період з 25.02.2021 по 05.03.2021 фахівцями Головного управління ДПС у Запорізькій області проводилась фактична перевірка об`єкта господарювання АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" (код ЄДРПОУ 40075815) за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с.Новобогданівка, вул. 1 Травня, буд.133 з питань здійснення контролю за додержанням суб`єктом господарювання норм законодавства, які є обов`язковими при виробництві, обліку, зберіганні та транспортуванні пального; наявності супровідних документів на товар (прибуткових, товарно-транспортних, видаткових та акцизних накладних), виявлення порушень у сфері виробництва і обігу пального(а.с.95-96).
Перед початком проведення перевірки начальника структурного підрозділу АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" Галицького Д.В. ознайомлено під підпис з направленнями на проведення перевірки, та вручено під розписку останньому копію наказу про проведення фактичної перевірки від 24.02.2021 №546.
Також начальником структурного підрозділу АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА "УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ" Галицьким Д.В. надано письмові пояснення від 25.02.2021 відповідно до яких на момент проведення перевірки в резервуарі №5 залишки дизельного палива відсутні, а резервуар не використовується з грудня 2019 року (а.с.100 зворотній бік).
Крім того, під час проведення фактичної перевірки ОСОБА_1 вручено запит про надання документів для перевірки та запрошення для ознайомлення та підписання матеріалів, надання вмотивованих пояснень, що стосуються предмета перевірки (т.1, а.с.100).
В ході проведення перевірки окрім іншого встановлено порушення вимог:
- пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, п. 12 п.р. 5 розділу XX ПК України в частині не обладнання витратомірами-лічильниками та рівнемірами- лічильниками та їх не реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарах.
За результатами перевірки складено акт №1802/08/01/09/ НОМЕР_1 від 09.03.2021 (а.с.97-99).
Не погодившись з висновками перевірки, позивачем подано заперечення вих.№371 від 24.03.2021 до Акту перевірки №1802/08/01/09/ НОМЕР_1 від 09.03.2021, до яких було долучено документи на підтвердження доводів позивача (а.с.21-30).
На підставі матеріалів перевірки та висновків акта перевірки №1802/08/01/09/ НОМЕР_1 від 09.03.2021, 31.03.2021 ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято податкове повідомлення-рішення:
- №00048620901 форми «ПС», яким за порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, п.12 підрозділу 5 розділу XX ПК України на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і п.1281.1 ст.1281 ПК України до позивача застосована сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 120 000,00 грн. (а.с.105).
Вищевказане податкове повідомлення-рішення з розрахунком штрафних фінансових санкцій було направлено на адресу позивача засобами поштового зв`язку з повідомленням про вручення, та отримано представником останнього 05.04.2021 (а.с.106).
Не погоджуючись з вищенаведеним податковим повідомленням-рішенням та керуючись ст. 56 ПК України, позивач, скористався правом на адміністративне оскарження та 29.04.2021 подав скаргу до ДПС України (а.с.34-46).
За результатами розгляду скарги ДПС України прийнято рішення №17456/6/99-00-06-03-01-06 від 29.07.2021, яким податкове повідомлення-рішення №00048620901 форми «ПС» від 31.03.2021 залишено без змін, а скаргу – без задоволення(а.с.48-52).
Не погоджуючись зі спірним податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся з даним позовом до суду.
Щодо підстав для проведення фактичної перевірки, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються положеннями Податкового кодексу України.
Згідно пп. 19-1.1.16 п.19-1.1 ст.19-1 ПК України, контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.
Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Згідно п. 61.1 ст.61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Способом здійснення такого контролю є, зокрема, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів відповідно до пп. 62.1.2 п.62.2 ст. 62 Податкового кодексу України.
Податковий контроль відповідно до пп. 62.1.3 п.62.2 ст. 62 ПК України здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Умови, порядок допуску посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичних перевірок, строки проведення перевірок та оформлення їх результатів визначені статтями 75, 80, 81 ПК України.
За змістом абз.1 п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Згідно пп. 75.1.3 п.75.1 ст.75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Відповідно до приписів п.80.1 ст.80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
Відповідно до п.80.2 ст.80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема,: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (пп.80.2.5).
Згідно п.81.1 ст.81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:
-направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;
-копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;
-службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред`явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.
При пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції), такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами контролюючого органу складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.
Отже, фактична перевірка суб`єкта господарювання може бути проведена при дотриманні таких умов як наявність підстав для проведення фактичної перевірки та пред`явлення посадовими особами податкового органу необхідного пакету документів.
Як встановлено судом, в наказі відповідача про проведення фактичної перевірки від 24.02.2021 № 546-п підставою зазначено пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 ПК України, тобто наявність та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (а.с.95).
Виходячи із змісту наведених вище правових норм в їх сукупності, суд доходить висновку, що не зазначення в наказі на проведення фактичної перевірки, на підставі яких саме відомостей (інформації) відповідач вирішив провести перевірку, не свідчить про незаконність та безпідставність перевірки, оскільки відповідно до п.81.1 ст. 81 ПК України в наказі на перевірку достатньо зазначити підставу для проведення перевірки, визначену цим Кодексом.
До того ж діюче законодавство не встановлює вимог щодо змісту та способу зазначення інформації в наказі на проведення фактичної перевірки.
За поясненнями відповідача у контролюючого органу була наявна інформація, отримана внаслідок здійснення аналізу господарської діяльності позивача та отриманої від платників податків і наявної у податкового органу інформації.
Порядок збору податкової інформації, а також джерела такої інформації встановлені ст.72 ПК України.
Відповідно до п.74.3 ст.74 ПК України зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової політики.
Виходячи з вищенаведеного, суд не погоджується з позивачем з приводу того, що у відповідача були відсутні правові підстави для здійснення перевірки (податкового контролю) позивача на підставі наказу № 546-п від 24.02.2021, в якому відсутні посилання на конкретні фактичні підстави призначення перевірки.
Щодо правомірності податкового повідомлення-рішення від 31.03.2021 №00048620901 форми «ПС», яким за порушення пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, п.12 п.р.5 р. XX ПК України на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і п.1281.1 ст.1281 ПК України до позивача застосована сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за платежем Адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 120 000,00 грн. суд зазначає наступне.
Відповідно до пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України, акцизний склад це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження- розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
Пунктом 230.1 ст. 230 ПК України встановлено, що акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Підпунктом 230.1.2. п. 230.1 ст. 230 ПК України встановлено наступні обов`язки та права для розпорядників акцизних складів:
Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Строки, в які платники зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, визначені в п.12 п.р. 5 р. ХХ «Перехідні положення» ПК України:
- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;
- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;
- акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Податковим кодексом встановлено заборону здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу (абз.9 п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 ПК України).
Відповідно до п.18 підрозділу 5 розділу XX ПК України норми п.128-1.1 цього Кодексу застосовуються з 1 квітня 2020 року до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до п. 212.1 ст. 212 цього Кодексу).
З аналізу наведених вище норм вбачається, що резервуари, які використовуються для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, з 01.01.2020 повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (п. 230.1 ст. 230 Кодексу), а відповідальність за порушення цієї вимоги настає з 01.04.2020.
За результатами фактичної перевірки встановлено порушення позивачем пп.230.1.2 п.230.1 ст.230, п. 12 п.р. 5 розділу XX ПК України (зі змінами та доповненнями), в частині не обладнання витратомірами-лічильниками та рівнемірами- лічильниками та їх не реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарах в загальній кількості 6 одиниць, про що зазначено в акті про результати фактичної перевірки від 09.03.2021 №1802/08/01/09/40075815 та в наданому до податкового повідомлення-рішення від 31.03.2021 №00048620901 розрахунку штрафних санкцій.
З матеріалів справи встановлено, що 24.03.2021 позивачем подані заперечення до Акту перевірки в яких позивачем окрім іншого зазначено, що з 01.01.2020 по теперішній час зберігання та реалізація пального позивачем не здійснюється, крім того зазначено, що посадовими особами ГУ ДПС в Запорізькій області не приведено в акті фактичної перевірки жодного доказу у підтвердження здійснення позивачем виробництва, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантажения, зберігання, реалізації пального.
Дослідивши надані до матеріалів справи докази, судом встановлено, що згідно акта від 28.12.2019 про переведення у стан довготривалого зберігання резервуарів №5,6,7,8,9,10 та колонки паливо-роздавальної НАРА-41 №3210205000047, було вирішено перевести у стан довготривалого зберігання резервуар циліндричний для зберігання Паливно-мастильних матеріалів № 5 об`ємом 23,746 м3 резервуар призматичний для зберігання Паливно-мастильних матеріалів № 6 об`ємом 2,052 м3, резервуар призматичний для зберігання Паливно-мастильних матеріалів № 7 об`ємом 2.329 м3, резервуар призматичний для зберігання Паливно-мастильних матеріалів № 8 об`ємом 2,020 м3, резервуар призматичний для зберігання Паливно-мастильних матеріалів № 9 - об`ємом 4,268 м3, резервуар призматичний для зберігання Паливно-мастильних матеріалів № 10 об`ємом 4,036 м3, та колонку паливо-роздавальну № 3210205000047(а.с.27).
Суд відхиляє доводи позивача щодо невикористання резервуарів які обліковуються на акцизному складі за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с.Новобогданівка, вул. 1 Травня, буд.133 у зв`язку з переведенням вищевказаних резервуарів у стан довготривалого зберігання з огляду на таке.
Пунктом 128-1.1 ст.128-1 ПК України передбачено, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
З наданих до матеріалів справи інвентарних карток на резервуари, які обліковуються та амортизуються на акцизному складі відповідача окрім іншого вбачається наступне:
- Ємність (№15) – резервуар №4 введено в експлуатацію з 01.11.1971(а.с.101);
- Ємність (№17) – ємність резервуарна №2 введено в експлуатацію з 01.02.1977(а.с.101 зворотній бік);
- Ємність (№18) – ємність резервуарна №1 введено в експлуатацію з 01.02.1977(а.с.102);
- Ємність (№16) – цистерна №5 введено в експлуатацію 01.08.2002(а.с.102 зворотній бік);
- Ємність (№13) – резервуар металевий №3 введено в експлуатацію з 01.06.1971(а.с.103).
Суд наголошує, що позивачем ні під час звернення із запереченням до акту перевірки, ні під час оскарження до ДПС України а також під час розгляду даної справи не надано жодних первинних документів, які б підтверджували виведення з експлуатації вищевказаних резервуарів, а також не нарахування на них амортизації.
Крім того суд зазначає, що аргументи, наведені позивачем щодо переведення у стан довготривалого зберігання резервуарів №5,6,7,8,9,10 та колонки паливо-роздавальної НАРА-41 №3210205000047, у зв`язку із закриттям акцизного складу за адресою: Запорізька область, Мелітопольський район, с. Новобогданівка, вул. 1 Травня, буд.133 необґрунтовані та безпідставні виходячи з наступного.
Відповідно до пунктів 11 та 12 Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 року №408, для реєстрації нових акцизних складів, внесення змін у дані про акцизні склади, анулювання реєстрації акцизних складів, усунення розбіжностей або помилок у записах реєстру платників щодо акцизних складів платник акцизного податку подає заяву про внесення відповідних змін. Заява надсилається контролюючому органу та приймається у порядку, встановленому для реєстрації. Анулювання реєстрації акцизного складу здійснюється в разі виведення акцизного складу з експлуатації та подання заяви з відміткою про анулювання реєстрації акцизного складу в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового. У разі подання зазначеної заяви платником акцизного податку надсилається повідомлення про закриття та припинення експлуатації такого об`єкта оподаткування відповідно до вимог п. 63.3 ст. 63 ПК України.
Проте, позивачем не надано доказів подання такої заяви, та судом встановлено, що в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового відсутні дані про анулювання реєстрації акцизного складу №1012036.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що податкове повідомлення-рішення від 31.03.2021 №00048620901 винесено контролюючим органом на підставі, у порядку та у спосіб, що визначені законом, внаслідок чого, є правомірним. Доводів неправомірності вказаного податкового повідомлення-рішення, матеріали позовної заяви не містять.
Таким чином суд не вбачає підстав для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.03.2021 №00048620901 про застосування суми штрафних санкцій у розмірі 120000грн.
Частиною 1 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат судом не проводиться.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовних вимог АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (03150, м. Київ, вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі ФІЛІЇ «ЦЕНТР З БУДІВНИЦТВА ТА РЕМОНТУ КОЛІЇ» АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» (01103, м.Київ, вул. Залізничне шосе, буд. 5Б, код ЄДРПОУ 43112236) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр-т. Соборний, буд.166, код ЄДРПОУ 43143945) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - відмовити у повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 08.11.2021.
Суддя І.В.Садовий