
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2021 р. Справа№200/12796/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Циганенка А.І., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
29 вересня 2021 року позивач, ОСОБА_1 , подала до суду адміністративний позов до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, про:
- визнання протиправними дій відповідача, які виразились у відмові здійснити переведення та призначення пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивачу та незастосуванні при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 05.08.2021;
- повторно розглянути заяву позивача від 05.08.2021 щодо переводу та призначення пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов`язання відповідача здійснити призначення та виплату пенсії за віком позивачу із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки, при призначенні пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 05.08.2021, з урахуванням фактично виплачених сум.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач покликався на те, що з 14.11.2005 отримував пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». 05 серпня 2021 року позивач подав заяву про перевід та призначення пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». 21.09.2021 отримавши відповідь дізнався, що з 01.10.2017 автоматично переведений на пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». З відповіді вбачається, що з 01.10.2017 перерахунок пенсії проводився з використанням показника середньої заробітної плати 3764,40 грн., в подальшому при проведені поетапних перерахунків цей показник було збільшено на 17% , 11% та 11%, що станом на 01.03.2021 складає 5426,61 грн. З наведеного вбачається, що при розрахунку пенсії був неправомірно застосований показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (2014-2016) – 3764,40 грн., який враховувався при призначені пенсій у 2017 році. Цей показник був збільшений на коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати - 1,441557 (1,17*1,11*1,11), який повинен враховуватися тільки при щорічному осучаснені пенсій, а не при первинному призначені їх за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». (3764,40 * 1,441557 = 5426,60 грн. цей розмір заробітної плати і був застосований відповідачем при розрахунку пенсії з 01.03.2021). Відповідач протиправно не розглянув заяву від 05.08.2021 про перевід та призначення пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки – 9118,81 грн. Дії відповідача по переведенню з 01.10.2017 з пенсії відповідно Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком, обчислену згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» позивач вважає протиправними та такими, що порушують його конституційні права.
За твердженням позивача, оскільки він отримував пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», яка передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, тому за його заявою від 05 серпня 2021 року пенсія мала бути призначена за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» вперше із застосуванням формули визначення розміру пенсії, яка використовується при призначенні пенсії вперше, відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а не за формулами та граничними розмірами коштів, які використовуються при переході з одного виду пенсії на інший. Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 31 жовтня 2018 року у справі №876/5312/17.
Відповідач подав відзив на адміністративний позов, в якому позовні вимоги не визнав, просив відмовити в їх задоволенні з наступних підстав.
ОСОБА_1 була призначена пенсія згідно з Законом України «Про державну службу» з 14.11.2005. У зв`язку із доцільністю позивачу з 01.10.2017 автоматизованим способом проведено переведення з пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком, обчислену відповідно до пунктів 4-3; 4-7 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (з 01.10.2017 - 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%).
З 01.03.2019, 01.05.2020, 01.03.2021 проведено перерахунок пенсії згідно з постановами Кабінету Міністрів України та відповідно до частини 2 статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі (3764,40 грн. х 17% х 11% х 11%). Для перерахунку пенсії із застосуванням середньої заробітної плати по Україні за 2018-2020 у розмірі 9118,81 грн. не має законних підстав. Позивач до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області з заявою про перерахунок пенсії встановленого зразка не зверталась. Звернення ОСОБА_1 від 05.08.2021 було розглянуто згідно Закону України «Про звернення громадян».
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області. В період з 14 листопада 2005 року по 01 жовтня 2017 року отримувала пенсію, призначену відповідно до Закону України “Про державну службу”. Загальний стаж позивача становить 36 років 2 місяці 19 днів (а.с. 12-13).
01 жовтня 2017 року у зв`язку із доцільністю позивачу автоматизованим способом проведено переведення з пенсії відповідно Закону України «Про державну службу» на пенсію за віком, обчислену відповідно до пунктів 4-3; 4-7 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (з 01.10.2017 - 3764,40 грн. із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%).
Вказані обставини визнаються сторонами та не є спірними.
05 серпня 2021 року ОСОБА_1 подала до Головного управління Пенсійного фонду в Донецькій області рукописну заяву про переведення та призначення пенсії за нормами Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням при розрахунку пенсії за віком показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2018-2020 роки (а.с.16).
10 вересня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області листом за №12607-11779/С-15/8-0500/21 повідомило ОСОБА_1 про те, що її заява від 05.08.2021 розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян». Законні підстави для проведення перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2018-2020 роки відсутні (а.с. 14-15).
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Україна є […] правова держава (стаття 1 Конституції України).
Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (стаття 3 Конституції України).
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (стаття 46 Конституції України).
Згідно з пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
1 ? ? 11 14 (04 1950 ) , , ? , ?, I .
1 , ? ? . , .
(), ? ? 01 2007 , , ? ? .
? « » ( 23759/03 37943/06) 14 2010 , ? 1 , - ? ? ?. , , « , ?», , ? ? ? «». , , , . , ?, ? ? ? ? , ? , ?, ? ? ( 50).
Закон України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон №1058-IV) розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 9 Закону №1058-IV в солідарній системі призначається пенсія за віком.
Згідно з частиною 1 статті 26 Закону №1058-IV починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років.
За приписами частини 2 статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. […].
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону №1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом. Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Частиною 3 статті 45 Закону №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Згідно з частиною 5 статті 45 №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
З аналізу наведених норм Закону №1058-IV можна зробити висновок про те, що в період з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років має особа за наявності страхового стажу не менше 28 років, при цьому заробітна плата для обчислення пенсії визначається з урахуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
01 жовтня 2017 року відповідно до пунктів 4-3 та 4-7 розділу XV “Прикінцеві положення” Закону №1058-IV особам, пенсії яким призначені відповідно до Закону України «Про державну службу», розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, було проведене автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ. При цьому вказані особи у будь-який час можуть звернутися до органів Пенсійного фонду для переведення на пенсію за нормами Закону України «Про державну службу» із встановленням розміру пенсії, отримуваного до такого переведення, з 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла така заява.
Пунктом 13 вказаного розділу передбачено, що у разі якщо особі призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення.
Аналіз зазначених положень Закону №1058-IV дозволяє зробити висновок про те, що якщо особа, пенсія якій була призначена за Законом України «Про державну службу», була автоматично переведена на пенсію на умовах, передбачених Законом №1058-IV, може в будь-який час поновити виплату пенсії на умовах Закону України “Про державну службу”. При цьому така особа не позбавлена можливості в будь-який час подати заяву про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV і за умови дотримання вимог цього Закону органи Пенсійного фонду зобов`язані призначити їй таку пенсію.
, 4 2019 2-/2019 ( 3.1 3.2 ), `? ? ?, ? ; ? ? ? ? ; ? ? ? , ? , ? ? ; , ? ? ? , ? ? , . , , , ? ?, ` ( 2 ? ? 25 2012 3-/2012). - , . , , ? 26 2011 20-/2011. ? ? , ? 1966 , , , ? , ?, , .
Як зазначила Велика Палата Верховного Суду у постанові по справі №815/1226/18 від 20 травня 2020 року: «пенсія за віком – це свого роду державний депозит» (примусовий та індивідуальний) кожної особи, який залежить від праці такої особи та підлягає безумовному поверненню державою в установленому розмірі протягом всього життя пенсіонера, крім випадків, що можуть бути встановлені законом. Особу можна позбавити як права на депозит, так і права на пенсію лише за добровільної відмови від цього виду власності».
Як вказувалося раніше, якщо особа має одночасне право на різні види пенсії, саме ця особа вирішує яку пенсію їй буде призначено (стаття 10 Закону №1058-IV).
У справі, що розглядається позивач, який отримував пенсію за Законом України “Про державну службу” і був автоматично переведений на пенсію на умовах, передбачених Законом №1058-IV, не подав заяву про поновлення виплати пенсії на умовах Закону України “Про державну службу”, а відразу подав заяву про призначення пенсії за Законом №1058-IV.
Форма та зміст заяви, з якою позивач звернувся до відповідача з метою призначення пенсії, очевидно дає змогу оцінити намір заявника, а тому відмовивши в її розгляди по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення права та інтересів позивача на призначення пенсії на умовах Закону №1058-IV.
Підставою для повідомлення про відмову у призначенні пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.
Як встановлено судом, позивачем подано заяву щодо призначення пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV, але відповідачем рішення не прийнято.
Обчислення страхового стажу та визначення розміру пенсії є дискреційними повноваженнями відповідного територіального органу ПФУ; суд не є органом, уповноваженим на призначення пенсії, а лише має компетенцію на здійснення судового контролю за відповідністю чинному законодавству оскаржуваного рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта владних повноважень (постанови Верховного Суду від 1 жовтня 2019 року у справі № 804/3646/18 та від 21 грудня 2019 року у справі № 663/574/17).
Згідно з частиною 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, у зв`язку з чим, суд дійшов висновку про визнання бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення з розгляду заяви позивача від 05 серпня 2021 року про переведення та призначення пенсії за нормами Закону №1058-IV протиправною та зобов`язання відповідача повторно розглянути його заяву та прийняти відповідне рішення.
Отже, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Оскільки рішення постановлено проти відповідача, який є суб`єктом владних повноважень, судовий збір, сплачений позивачем, підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 72-76, 90, 132, 139, 143, 159, 241-246, 250, 251, 255, 291, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (місце знаходження: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо неприйняття рішення з розгляду заяви ОСОБА_1 від 05 серпня 2021 року про переведення та призначення пенсії за нормами Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 серпня 2021 року про переведення та призначення пенсії за нормами Закону України від 9 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні, та прийняти відповідне рішення.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судовий збір в сумі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок на користь ОСОБА_1 .
Повний текст рішення складений 05 листопада 2021 року.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.І. Циганенко