
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 листопада 2021 р. Справа№200/12267/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення певних дій,-
ВСТАНОВИВ:
16 вересня 2021 року (згідно з відбитком поштового штампу на конверті) ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачеві пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФС-96514/09/01/1008;
зобов`язання відповідача здійснити позивачеві перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФС-96514/09/01/1008 з урахуванням проведених раніше виплат.
Враховуючи, що до позовної заяви додана довідка Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФС-93514/09/01/1008, а позивач просить здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки за № ФС-96514/09/01/1008, суд дійшов висновку, що позивачем допущено описку при викладенні позовних вимог в частині зазначення номеру довідки, а тому слід вважати вірним номер довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року - № ФС-93514/09/01/1008.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що має право на перерахунок пенсії у зв`язку з визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21 лютого 2018 року № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Вважає, що з 05 березня 2019 року виникли підстави для перерахунку пенсій з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
02 листопада 2021 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просить відмовити в позові з підстав відсутності законодавчо визначених умов та порядку проведення перерахунку пенсій, якими слід керуватися після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21 лютого 2018 року № 103, а також відсутності асигнувань для виплати пенсій з урахуванням сум перерахунку.
Вважає вимоги позивача передчасними, оскільки жодних рішень щодо проведення перерахунку або відмови в проведенні перерахунку пенсій відповідачем не приймалось.
Клопотання відповідача про перехід до розгляду справи за правилами загального провадження задоволенню не підлягає з огляду на приписи частини сьомої статті 260, статті 263 КАС України.
Оскільки вимоги суду про надання належним чином оформлених копій матеріалів пенсійної справи позивача, які стосуються предмету спору, відповідачем не виконано, то справа вирішується на підставі наявних доказів.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
З 13 жовтня 2004 року ОСОБА_1 (військовий) є пенсіонером та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
30 серпня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” № 704, якою визначено складові грошового забезпечення та затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб рядового і начальницького складу, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
21 лютого 2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” № 103, пункт 1 якої передбачав перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, до 1 березня 2018 року […], з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30 серпня 2017 року № 704.
05 березня 2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21 лютого 2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.
Листом від 16 липня 2021 року № 09/01/1015 Донецький обласний територіальний центр комплектації та соціальної підтримки повідомив позивача про те, що довідка про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року була підготовлена та надіслана до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 15 липня 2021 року за вих. № 09/01/1008.
Оновлена довідка включає посадовий оклад – 7 190,00 грн, оклад за військове звання – 1480,00 грн, надбавку за вислугу років у розмірі 50 відсотків – 4335,00 грн, надбавку за особливості проходження служби у розмірі 65 відсотків – 8453,25 грн; надбавку за таємність у розмірі 20 відсотків - 1438,00 грн; надбавку за кваліфікацією (1 клас) у розмірі 5 відсотків – 359,50 грн, премію у розмірі 35 відсотків – 2516,50 грн, що сумарно становить 25772,25 грн.
У подальшому позивач звернувся до відповідача із заявою від 04 серпня 2021 року про перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням оновленої довідки Донецького обласного територіального центру комплектації та соціальної підтримки.
Листом від 08 вересня 2021 року № 12362-11487/Ш-15/8-0500/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, не здійснивши дії з перерахунку пенсії, повідомило про відсутність підстав для перерахунку у зв`язку з визнанням протиправними та нечинними пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21 лютого 2018 року № 103 та роз`яснило право на оскарження дій або бездіяльності у суді в разі непогодження з викладеним.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа військовослужбовців є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09 квітня 1992 року № 2262-XII (далі – Закон № 2262-ХІІ).
За приписами частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. […].
Ця норма кореспондується з приписами частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, згідно з якою, у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ встановлює право на перерахунок, підставою для якого визначає зміну (підвищення) грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до частини другої статті 9 Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ (далі – Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Вказана норма відповідає приписам пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” від 30 серпня 2017 року № 704 (далі - Постанова № 704).
З 05 березня 2019 року визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” від 21 лютого 2018 року № 103 (далі – Постанова № 103), які, у свою чергу, обмежували розмір грошового забезпечення, який підлягає врахуванню при перерахунку, 3 складовими грошового забезпечення, а саме: розміром окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсотковою надбавкою за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
При аналізі та застосуванні вищенаведених норм судом врахована правова позиція, викладена у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року та постанові Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року у зразковій справі № 160/8324/19.
Відповідно до частин першої, другої статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Згідно з пунктом 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
За змістом абзацу 1 пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.
Отже, подана пенсіонером відповідно до статті 63 Закону № 2262-ХІІ та пункту 23 Порядку № 3-1 заява та додані до неї документи, без прийнятого відповідного рішення Кабінетом Міністрів України, теж є підставою для перерахунку раніше призначеної пенсії.
При аналізі та застосуванні вищенаведених норм судом врахована правова позиція, викладена у постановах Верховного Суду від 02 грудня 2020 року у справі № 338/1296/16-а, від 15 липня 2020 року у справі № 520/3360/19 тощо.
Отже, отримавши від позивача заяву про перерахунок та довідку Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФС-93514/09/01/1008 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за відповідною (аналогічною) посадою станом на 05 березня 2019 року, відповідач зобов`язаний здійснити перерахунок пенсії позивача.
Відповідно до пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. […].
За змістом частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Судом встановлено, що обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії настали з 05 березня 2019 року, а тому перерахунок мав би провадитись з 01 квітня 2019 року - з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії (в межах 12 місячного терміну).
Доводи відповідача про здійснення виплат в межах асигнувань не приймаються судом до уваги, оскільки гарантовані законом виплати, пільги тощо не можуть бути поставлені в залежність від видатків бюджету.
Доводи відповідача про передчасність позовних вимог, оскільки жодних рішень щодо проведення перерахунку або рішення щодо відмови в проведенні перерахунку пенсій відповідачем не приймалось, суд вважає такими, що не відносяться до предмету оскарження в межах цієї справи, оскільки предметом є оскарження бездіяльності відповідача, а не рішення.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо нездійснення перерахунку та виплати позивачеві пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФС-93514/09/01/1008; зобов`язання відповідача здійснити позивачеві перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФС-93514/09/01/1008 з урахуванням проведених раніше виплат.
Щодо стягнення судових витрат, суд зазначає наступне.
Судовий збір у розмірі 908 грн підлягає відшкодуванню позивачеві за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на підставі частини першої статті 139 КАС України.
Суд вважає за необхідне роз`яснити, що відповідно частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду, зокрема, в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом;
Таким чином, питання щодо повернення судового збору у розмірі переплаченої суми - 43,60 грн буде вирішено у разі надходження відповідного клопотання позивача.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 263, 295 КАС України, -
В И РІ Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення певних дій задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФС-93514/09/01/1008.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: площа Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) здійснити ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки Донецького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 15 липня 2021 року № ФС-93514/09/01/1008 з урахуванням проведених раніше виплат.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: площа Соборна, буд. 3, м. Слов`янськ, Донецька область, 84122) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 08 листопада 2021 року.
Суддя Ю.М. Льговська