
номер провадження справи 34/57/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.10.2021 Справа № 908/780/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Науменка А.О.,
при секретареві судового засідання Балицькій Ю.І., розглянувши матеріали справи № 908/780/21
за позовом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ; адреса представника позивача: адвокат Самойленко Ігор Ігорович, 69057, м. Запоріжжя, вул. Седова. буд. 8, оф. 5)
до відповідача: Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вороніна 29", ідентифікаційний код юридичної особи 43821165 (69120, м. Запоріжжя, вул. Вороніна, буд. 29)
про визнання недійсним рішення установчих зборів та скасування державної реєстрації
за участі уповноважених представників сторін:
від позивача: Самойленко І.І., ордер серія КС № 395018 від 09.03.2021
від відповідача: Здорик О.І., ордер № 1004698 від 10.06.2021
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Запорізької області звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою від 22.03.2021 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вороніна 29" про: 1) визнання недійсним рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вороніна 29" від 04.08.2020; 2) скасування державної реєстрації (дата запису 27.11.2020 № 1001031070001049765) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вороніна 29"; 3) витребування у Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вороніна 29" письмових доказів та інформації.
Згідно з витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.03.2021 справу № 908/780/21 передано на розгляд судді Науменку А.О.
Розглянувши матеріали вищезазначеної позовної заяви, господарський суд ухвалою від 29.03.2021 залишив позов без руху.
07.04.2021 до суду від позивача надійшла заява про виправлення недоліків.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 08.04.2021 № 908/780/21 прийнято позовну заяву до розгляду за правилами загального позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін. Судове засідання призначено на 27.04.2021 о 12 год. 00 хв.
В судовому засіданні 27.04.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд відкрив підготовче засідання з розгляду справи № 908/780/21. Перевірив явку представників сторін. Представник відповідача у судове засідання не з`явився. Відводів складу суду не заявлено. Представник позивача повідомив, що позовна заява з додатками направлена на юридичну адресу відповідача повернулась позивачу.
За наслідками судового засідання, у зв`язку із тим, що відсутні відомості про повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи, суд відклав підготовче засідання у справі № 908/780/21 на 18.05.2021 о 12 год. 00 хв.
13.05.2021 ухвала Господарського суду Запорізької області від 08.04.2021 № 908/780/21 про відкриття провадження у справі, направлена Об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку "Вороніна 29" за адресою: 69120, м. Запоріжжя, вул. Вороніна, 29, повернулась на адресу суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".
З огляду на те, що представники сторін у судове засідання не з`явилися, судове засідання 18.05.2021 проводилося без фіксування технічними засобами, на підставі ч.3 ст. 222 ГПК України.
Суд продовжив підготовче засідання з розгляду справи № 908/780/21.
Згідно з ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
За наслідками судового засідання, на підставі п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України та враховуючи неявку представника позивача, суд відклав підготовче засідання у справі №908/780/21 на 03.06.2021 о 11 год. 40 хв.
В судовому засіданні 03.06.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив підготовче засідання з розгляду справи № 908/780/21. Перевірив явку представників сторін. Відводів складу суду не заявлено. Суд запитав про наявність заяв (клопотань). Представник позивача повідомив суд про відсутність заяв. Представник відповідача заявила клопотання про відкладення розгляду справи, оскільки відповідач не отримував копії позовної заяви з додатками, тому представник відповідача має намір ознайомитись із матеріалами справи та підготувати процесуальні заяви.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 03.06.2021 № 908/780/21 зупинено провадження у справі № 908/780/21 за позовом ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вороніна 29" про визнання недійсним рішення та скасування державної реєстрації до закінчення розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи № 916/964/19. Зобов`язано сторони в 10-ти денний термін з моменту настання таких обставин повідомити суд про наявність підстав для поновлення провадження у справі. Зобов`язано відповідача виконати вимоги ухвали суду від 08.04.2021 № 908/780/21.
Відповідно до інформації Єдиного державного реєстру судових рішень 29.06.2021 Великою Палатою Верховного Суду прийнято постанову у справі № 916/964/19.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 05.08.2021 № 908/780/21 поновлено провадження у справі з 02.09.2021, підготовче судове засідання призначено на 02.09.2021 об 11 год. 40 хв.
06.07.2021 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву.
В судовому засіданні 02.09.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив підготовче судове засідання з розгляду справи № 908/780/21. Перевірив явку представників сторін. Суд оголосив про надходження від відповідача на адресу суду відзиву на позовну заяву. Представником відповідача заявлено усне клопотання про продовження строку для надання відзиву. Клопотання судом задоволено. Відзив на позовну заяву прийнято судом до розгляду та приєднано до матеріалів справи.
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України підготовче провадження починається відкриттям провадження у справі і закінчується закриттям підготовчого засідання. Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду.
Для належної підготовки справи для розгляду по суті, суд, з власної ініціативи продовжує строк підготовчого провадження на тридцять днів.
Згідно з ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, коли питання, визначені ч. 2 ст. 182 цього кодексу, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні.
За наслідками судового засідання, у зв`язку з тим, що питання, визначені ч. 2 ст. 182 ГПК України, не можуть бути розглянуті в даному підготовчому засіданні, суд продовжив строк підготовчого провадження та відклав підготовче засідання у справі № 908/780/21 на 14.09.2021 о 10 год. 40 хв.
В судовому засіданні 14.09.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив підготовче судове засідання з розгляду справи № 908/780/21. Перевірив явку представників сторін. Представник позивача пояснив суду, що не отримував відзив на позовну заяву. Суд роз`яснив право позивача на ознайомлення із матеріалами справи. Представник позивача просив суд відкласти судове засідання для надання можливості ознайомитись із матеріалами справи.
Згідно з ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках, 1) визначених частиною другою статті 202 цього Кодексу; 2) залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача; 3) в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
За наслідками судового засідання, на підставі п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України, суд відклав підготовче засідання у справі №908/780/21 на 28.09.2021 о 10 год. 20 хв.
В судовому засіданні 28.09.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив підготовче судове засідання з розгляду справи № 908/780/21. Перевірив явку представників сторін. Суд запитав про наявність у сторін клопотань. Клопотання відсутні. Суд запитав щодо можливості закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті. Представники сторін вважають за можливе призначити справу до розгляду по суті.
За наслідками судового засідання 28.09.2021, суд, на підставі ст. 185 ГПК України, постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до розгляду по суті на 21.10.2021 о 10 год. 20 хв.
В судовому засіданні 21.10.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд відкрив судове засідання з розгляду справи № 908/780/21 по суті. Перевірив явку представників сторін. Відводи складу суду відсутні. Сторонам надано вступне слово. Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві. Представник відповідача проти задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Учасники справи поставили один одному питання.
Відповідно до ч. 2 ст. 216 ГПК України, якщо спір, розгляд якого по суті розпочато, не може бути вирішено в даному судовому засіданні, судом може бути оголошено перерву в межах встановлених цим Кодексом строків розгляду справи, тривалість якої визначається відповідно до обставин, що її викликали, з наступною вказівкою про це в рішенні.
За наслідками судового засідання 21.10.2021, у зв`язку з тим, що спір не може бути вирішено в даному судовому засіданні, суд оголосив перерву в судовому засіданні до 28.10.2021 об 12 год. 20 хв. Представники учасників справи повідомлені про дату, час наступного судового засідання під розписку та під звукозапис.
В судовому засіданні 28.10.2021 здійснювалось фіксування судового процесу за допомогою комплексу "Акорд".
Суд продовжив судове засідання з розгляду справи № 908/780/21 по суті. Перевірив явку представників сторін. Представникам сторін надано вступне слово.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав викладених у позовній заяві. Зазначив, що під час проведення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку по АДРЕСА_3 відповідачем порушено норми чинного законодавства, зокрема, позивач не був належним чином повідомлений про проведення зборів. Крім того, під час голосування неправильно визначено кворум, що призвело до спотворення результатів голосування. Листки голосування містять факт підробки підписів.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначив, що ОСОБА_1 була особисто повідомлення про дату проведення зборів (04.08.2020), про що свідчить її особистий підпис у відомості про вручення співвласникам оголошень про проведення установчих зборів. Проте, в подальшому вона не приймала участі у зборах.
28.10.2021 судом прийнято рішення, оголошено його вступну та резолютивну частину.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд
УСТАНОВИВ:
Позивач є власником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується договором дарування, посвідченим Вакуленко С.О. приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу 25.09.2002, зареєстрованого в реєстрі за №6006.
04.08.2020 відбулися установчі збори співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 з порядком денним: 1. Створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та затвердження його назви. 2. Затвердження статуту Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. 3. Вибори правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку та встановлення строку повноважень правління. 4. Вибори членів ревізійної комісії (ревізора) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку. 5. Визначення уповноваженої особи для здійснення державної реєстрації Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Рішення оформлено протоколом №1 від 04.08.2020.
27.11.2020 ОСББ «Вороніна 29» було зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, номер запису 1001031070001049765.
Позивач вважає, що рішення установчих зборів співвласників багатоквартирного будинку від 04.08.2020 є недійсним та таким, що підлягає скасуванню у зв`язку з порушенням процедури скликання установчих зборів та порядку голосування на них.
Закон України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон про ОСББ) визначає правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст. 1 Закону про ОСББ, об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі - об`єднання) - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до ст. 4 Закону про ОСББ, об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Статтею 6 Закону про ОСББ визначено порядок створення об`єднання, порядок скликання і проведення установчих зборів об`єднання.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону про ОСББ об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках).
Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону про ОСББ, для створення об`єднання скликаються установчі збори.
У відповідності до ч. 3 ст. 6 Закону про ОСББ, скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежитлових приміщень.
Частиною 4 ст. 6 Закону про ОСББ встановлено, що повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Відповідно до частин 5, 6 ст. 6 Закону про ОСББ, час і місце проведення установчих зборів обираються зручними для більшості можливих учасників зборів. Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
Як вказує позивач, всупереч зазначеним нормам Закону, повідомлення про проведення установчих зборів з зазначенням дати, місця, часу та порядком денним (переліком питань, які будуть виноситись на установчі збори) позивачу, як співвласнику, під розписку не надавались, та шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом) не направлялись, відомості стосовно позивача взагалі відсутні, також в протоколі відсутні відомості стосовно власників 35 квартир.
Не направлення письмових повідомлень про збори є порушенням процедури створення об`єднання, передбаченої ст. 6 Закону про ОСББ, що тягне за собою недійсність установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення ОСББ та скасування державної реєстрації об`єднання.
Згідно з ч. 7 ст. 6 Закону про ОСББ, кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Частиною 8 ст. 6 Закону про ОСББ передбачено, що якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Відповідно до ч. 8 ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» якщо під час проведення зборів співвласників для прийняття рішення не набрано встановленої частиною шостою цієї статті кількості голосів "за" або "проти", проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення зборів співвласників. Якщо протягом цього строку необхідної кількості голосів "за" не набрано, рішення вважаються неприйнятими.
Письмове опитування співвласників проводиться ініціативною групою та іншими співвласниками за бажанням.
Письмове опитування може проводитися щодо одного або декількох питань одночасно. Питання - це текст, у якому викладається пропозиція у вигляді резолюції, щодо якої учаснику опитування пропонується відповісти "за", "проти" або "утримався". Питання повинно мати чітке і зрозуміле формулювання, що не допускає різних тлумачень.
Письмове опитування співвласників проводиться шляхом власноручного заповнення ними листків опитування, в яких зазначаються день опитування, прізвище, ім`я, по батькові співвласника, документ, що підтверджує право власності на квартиру або нежитлове приміщення, номер квартири або нежитлового приміщення, загальна площа квартири або нежитлового приміщення, документ, що надає повноваження на голосування від імені співвласника (для представників), відповідь співвласника на питання "так", "ні" або "утримався", особистий підпис співвласника та особи, яка проводила опитування.
Голосування від імені співвласника представником здійснюється в порядку представництва згідно з вимогами цивільного законодавства. Кожен співвласник, який має право голосу, може реалізувати це право під час проведення такого опитування лише один раз з одного питання.
Забороняється в процесі проведення письмового опитування співвласників примушувати їх до голосування за або проти прийняття відповідного рішення чи винагороджувати їх за це в будь-якій формі.
За результатами підрахунку результатів письмового опитування співвласників особи, які проводили письмове опитування, вносять його результати до протоколу зборів та підводять загальні підсумки голосування щодо всіх питань. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані на зборах співвласників, і голоси співвласників, отримані під час проведення письмового опитування.
Листки письмового опитування співвласників пронумеровуються, прошнуровуються та додаються до відповідного протоколу зборів.
Установчі збори приймають рішення про створення об`єднання і затверджують його статут.
04.08.2020 відбулись установчі збори співвласників багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_3 , які оформлені протоколом №1.
В протоколі №1 від 04.08.2020, зазначено: загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку - 473 особи, загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень багатоповерхового будинку: 17819 кв.м., у зборах та письмовому опитувані взяли участь особисто 335 співвласника (70,82%), яким належать квартири та нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 12135,79 кв.м. (68,10%).
Також, в цьому протоколі зазначено, що у зборах та письмовому опитувані взяли участь особисто 335 співвласників (70,82%), яким належать квартири та нежитлові приміщення площею 12 135,79 кв.м. (68,10%).
Позивач вказує такі порушення:
В протоколі не зазначено, яка саме кількість співвласників взяла участь у зборах, а яка в письмовому опитуванні.
До протоколу установчих зборів не надано листків опитування співвласників, які мають бути пронумерованими, прошнурованими разом з листами протоколу, що є порушенням ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
В протоколі установчих зборів зазначено, що листи голосування з питань порядку денного є додатком до протоколу, проте до протоколу вони не залучені.
Позивачу достеменно відомо, що ніяких листків опитування не було, як і самих зборів 04.08.2020. В цей день дійсно було невелике зібрання мешканців житлового будинку на яких був присутній голова правління ОСББ, яке створено в сусідньому житловому будинку АДРЕСА_4 , який розповів про переваги ОСББ і був готовий очолити новостворене ОСББ в житловому будинку Вороніна, 29. Додатки до протоколу підписувалися протягом серпня-листопада 2020 року шляхом відвідування квартир в житловому будинку.
Вищенаведені обставини свідчать про порушення відповідачем вимог статті 6 Закону та частини восьмої статті 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» під час створення ОСББ «Вороніна 29», чим також порушені права та законні інтереси як позивача, та і інших співвласників.
Також, позивач вважає, що відповідачем допущено помилки під час визначення кворуму.
Так, в протоколі не містяться обов`язкові відомості, які мають міститися згідно із вимогами Закону України про ОСББ - не має даних про частку житлового чи нежитлового приміщення у даному будинку належних кожному співвласнику з розрахунком, як для осіб, що володіють квартирою на праві спільної часткової власності так і для осіб які володіють квартирою на праві спільної сумісної власності. Такі дані містяться лише стосовно окремих квартир.
У зв`язку з цим у загальному підрахунку голосів, стосовно порядку денного, були допущені грубі порушення у відсотковому підрахуванні голосів. Тобто, рахувалися голоси співвласників будинку не пропорційно належної їм на праві власності частки у загальній площі квартири (ст. 6 Закону України «Про ОСББ»), а просто враховувалася вся площа квартири.
Це порушення призвело до не правильного підрахунку голосів, як по ст. 6 Закону України «Про ОСББ», так і по ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Про порушення зазначених норм Закону свідчить інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за квартирами: №№ 7, 11, 29, 57, 68, 77, 79, 82, 85, 86, 108, 119, 127, 145, 162, 163, 171, 175, 190, 202, 258, 262, 263, 273, 274, 279, 280, 288, 298, 290, 304, 320.
Частиною 3 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» передбачено, якщо квартира чи нежитлове приміщення належить більш як одному співвласникові, реалізація прав і виконання обов`язків співвласниками квартири чи нежитлового приміщення, включаючи участь в управлінні багатоквартирним будинком, здійснюються в порядку, передбаченому законодавством для реалізації права спільної власності.
Згідно із ч. 2 ст. 355 ЦК України, майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.
Власність двох або більше осіб із визначенням часток кожного з них у праві власності є спільною частковою власністю (ч. 1 ст. 356 ЦК України).
У Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно мають бути зазначені відомості про розмір частки в праві спільної власності кожного зі співвласників. Відтак, можливо розрахувати кількість голосів, які належать кожному зі співвласників квартири (нежитлового приміщення). Спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у прав: власності є спільною сумісною власністю (ч. 1 ст. 368 ЦК України). В цьому випадку не можливо віддати частину голосів "за" рішення, а частину - "проти".
Як зазначає позивач, з протоколу № 1 від 04.08.2020 вбачається, що не всі співвласники, які володіють квартирою на праві спільної часткової власності, голосували за прийняття відповідних рішень що є порушенням вищенаведених норм Закону.
В іншому випадку голосували не всі співвласники квартири, яка належить останнім, на праві спільної сумісної власності.
Дане порушення вплинуло на визначення кворуму при підрахунку голосів, що також підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за квартирами: №№ 203 , 234 , 248 , 287 , 306.
Також, при визначені кворуму невірно визначена площа квартири №62 . Також, двічі враховано площу квартири №113 .
Що стосується безпосереднього голосування співвласників, позивач зазначає, що з протоколу установчих зборів вбачаються масові випадки коли підписи в графі протоколу «ЗА» зроблені однією особою, що не може свідчити про вільне волевиявлення інших співвласників при прийнятті рішень порядку денного зборів, зокрема, власники квартир №№ 1 , 31 , 53 , 58 , 71 , 73 та інші.
При визначені кворуму про проведені установчих зборів, неправильно визначено площу приміщень, які належать власникам житлових та нежитлових приміщень.
З протоколу №1 від 14.11.2020 зборів співвласників багатоквартирного будинку вбачається загальна кількість співвласників 502 особи, загальна площа приміщень багатоквартирного будинку - 18 753,15 кв.м., в протоколі установчих зборів кількість співвласників - 473 особи, загальна площа - 17 819 кв.м.
Співставлення інформації, які міститься в обох протоколах, свідчить, що при проведені установчих зборів не були враховані голоси співвласників, а саме наступних квартир: №№ 13 , 75 , 78 , 84 , 90 , 93 , 98 , 102 , 107 , 109 , 122 , 124 , 128 , 143 , 150 , 178 , 181 , 185 , 195 , 105 , 223 , 227, 230, 237, 241, 283, 284.
Наведені співставлення, на думку позивача свідчать, що на установчих зборах не були присутні 35 співвласників, яким належить 1573,22 кв.м. площі приміщень в будинку, яка не була врахована в загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень для визначення кворуму.
Наявна у позивача інформація свідчить про відсутність кворуму при прийнятті рішень установчими зборами, що вбачається з наступного:
Враховуючи, що відповідачем при проведені установчих зборів не враховано 1573,22 кв.м., загальна площа квартир та нежитлових приміщень складає 19 392,22 кв.м. (1573,22 + 17 819), саме з цієї площі необхідно було рахувати кворум на установчих зборах, хоча і ця площа не є остаточною, оскільки не зазначена площа квартир, які перебувають у комунальній власності.
Як зазначено вище, рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників, в даному випадку рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосували співвласники, що володіють більше ніж 9 696,11 кв.м.
В протоколі № 1 від 04.08.2020, який міститься в матеріалах реєстраційної справи, зазначено, що за прийняття рішення про створення ОСББ «Вороніна 29» проголосували співвласники, яким належить 11 583,49 кв.м., що складає 320 голосів (67,65% ).
За підрахунками позивача за прийняття даного рішення могли б проголосувати співвласники, яким належить 9 423,63 кв.м. (11583,49- 2159,86), що менше 50% голосів (9 696,11кв.м.).
Таким чином, відповідно до ч. 8 ст. 6 Закону про ОСББ, ОСББ «Вороніна 29» не є створеним, оскільки згідно цієї норми рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Відповідно до ч. 5 ст. 10 Закону про ОСББ рішення загальних зборів оприлюднюється. У передбачених статутом або рішенням загальних зборів випадках воно може бути надане співвласникам під розписку або направлене поштою (рекомендованим листом).
Співвласники мають право знайомитися з рішеннями (протоколами) загальних зборів, затвердженими такими рішеннями документами та робити з них копії (ч. 6 ст. 10 Закону України про ОСББ.
В порушення зазначеної норми Закону рішення установчих зборів від 04.08.2020р. до цього часу не оприлюднено.
Таким чином, враховуючи вищезазначені порушення, при створенні ОСББ «Вороніна 29» порушено вимоги ст. 6 Закону України про ОСББ, оскільки не дотримано вимог щодо порядку повідомлення власників про проведення установчих зборів та вимог щодо порядку прийняття рішення про створення об`єднання.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги про визнання недійсним рішення установчих зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вороніна 29» від 04.08.2020 задоволенню не підлягають виходячи з такого.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон) об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Статтею 10 цього Закону встановлено, що органами управління об`єднання є загальні збори співвласників, правління, ревізійна комісія об`єднання. Вищим органом управління є загальні збори. Рішення загальних зборів може бути оскаржене в судовому порядку. До виключної компетенції загальних зборів співвласників відноситься, зокрема: обрання членів правління об`єднання; визначення розміру матеріального та іншого заохочення голови та членів правління; обрання та відкликання управителя.
Для керівництва поточною діяльністю об`єднання обирається правління. Правління має право приймати рішення з питань діяльності об`єднання, визначених статутом. Правління є виконавчим органом об`єднання і підзвітне загальним зборам. Порядок обрання та відкликання членів правління, їх кількісний склад та строки обрання встановлюються загальними зборами.
Згідно ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» об`єднання може бути створено лише власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (багатоквартирних будинках). Установчі збори об`єднання у новозбудованих багатоквартирних будинках можуть бути проведені після державної реєстрації права власності на більше половини квартир та нежитлових приміщень у такому будинку.
Для створення об`єднання скликаються установчі збори.
Скликання установчих зборів здійснюється ініціативною групою, яка складається не менш як з трьох власників квартир або нежилих приміщень.
Повідомлення про проведення установчих зборів направляється ініціативною групою не менше ніж за 14 днів до дати проведення установчих зборів. Повідомлення направляється в письмовій формі і вручається кожному співвласнику під розписку або шляхом поштового відправлення (рекомендованим листом). У повідомленні про проведення установчих зборів зазначається, з чиєї ініціативи скликаються збори, місце і час проведення, проект порядку денного.
Час і місце проведення обираються зручними для більшості можливих учасників зборів.
Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх співвласників або їх представників.
Кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
Якщо одна особа є власником квартир (квартири) та/або нежитлових приміщень, загальна площа яких становить більш як 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, кожний співвласник на установчих зборах має один голос незалежно від кількості та площі квартир або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності.
Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало більше половини загальної кількості усіх співвласників.
Якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Письмове опитування під час установчих зборів об`єднання проводиться в порядку, передбаченому Законом України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку".
Рішення приймається шляхом поіменного голосування. Під час підрахунку голосів враховуються і голоси, подані співвласниками під час проведення установчих зборів, і голоси, подані під час письмового опитування. Рішення оформляється особистим підписом кожного, хто проголосував, із зазначенням результату голосування ("за" чи "проти").
Установчі збори приймають рішення про створення об`єднання і затверджують його статут.
Державна реєстрація об`єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об`єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації.
Державна реєстрація змін до статуту об`єднання проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб.
Установчі документи об`єднання підписує голова установчих зборів або інша уповноважена зборами особа.
Відповідно до протоколу зборів ініціативної групи щодо створення ОСББ в Будинку АДРЕСА_3 від 25.05.2020 у присутності трьох осіб: власника квартири № НОМЕР_2 - ОСОБА_2 , власника квартири № НОМЕР_3 - ОСОБА_3 , та власника квартири № НОМЕР_4 - ОСОБА_4 (право власності підтверджується витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) вирішено утворити ініціативну групу зі скликання і проведення установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, про затвердження порядку проведення засідань ініціативної групи та про уповноваженого отримати відомості з державного реєстру.
В матеріалах справи міститься зразок запрошення на збори (І т. а.с. 204), де зазначено, що: «ініціативна група запрошує Вас прийняти участь в Установчих зборах власників квартир дому АДРЕСА_3 , з питання створення ОСББ (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку), які відбудуться за адресою: АДРЕСА_3 , біля будинку, о 18 год., 04 серпня 2020 року. У разі неможливості бути присутнім в зазначений час Ви можете оформити довіреність на представлення Ваших інтересів на вищезазначених Зборах.
Власникам або їх уповноваженим представникам обов`язково мати при собі паспорт (або інше посвідчення) та документ на право власності (свідоцтво, договір купівлі-продажу або інше).
З усіх питань стосовно проведення Зборів та організації ОСББ Ви можете звернутись до членів ініціативної групи нашого будинку.
Проект порядку денного:
1. Про обрання голови та секретаря установчих зборів.
2. Про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Затвердження назви об`єднання.
3. Затвердження Статуту ОСББ.
4. Вибори правління Об`єднання.
5. Вибори контрольно-ревізійної комісії (ревізора).
6. Про уповноваження представника установчих зборів для державної реєстрації об`єднання».
Згідно із відомістю про вручення запрошення на установчі збори співвласників багатоквартирного будинку по АДРЕСА_3 , які відбудуться 04.08.2020, позивач, ОСОБА_1 , власноручно отримала запрошення на збори, які відбулися 04.08.2020, під підпис співвласника 20.07.2020 (т. 1, а.с. 186).
Отож, з долучених до справи відомостей вбачається те, що позивач була належним чином повідомлена про проведення установчих зборів. Датою отримання запрошення позивачем є 20.07.2020.
Щодо посилання позивача на те, що в протоколі відсутні відомості про 35 власників квартир. Вказані власники були повідомлені про проведення установчих зборів, проте не приймали в них участі, тому відомості про них відсутні.
Відповідач неодноразово наголошував на тому, що співвласники з ініціативної групи особисто обходили всі квартири в будинку за адресою: АДРЕСА_3 . Власники квартир та нежитлових приміщень розписувались із зазначенням дати про те, що їм було повідомлено про дату та час проведення установчих зборів та вручено повідомлення із інформацією щодо проекту порядку денного. Крім того, у разі неможливості особистого повідомлення співвласників деяких квартир через їх відсутність у поштові скриньки та у двері співвласників таких квартир було вкладено повідомлення про скликання установчих зборів. Також, повідомлення разом з додатками розміщувалось на вхідних дверях, в під`їзді кожного будинку та загальній дошці оголошень. Установчі збори проводились організовано та обговорювалось кожне питання порядку денного, після чого співвласники проводили голосування. Питання були чітко сформульовані, результати голосування на зборах 04.08.2020 відображалися у листку голосування із зазначенням особистого підпису кожного хто проголосував.
Також, що результати голосування відображалися письмово із зазначенням позиції голосуючого - «За», «Проти» та «Утримався». Учасників зборів знайомили з статутом ОСББ.
Отже, ініціативною групою було повністю дотримано вимоги ст. 6 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
На підставі Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку», Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , 04.08.2020 на установчих зборах співвласників багатоквартирного будинку, з метою сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна, прийняли рішення про створення Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вороніна 29», що підтверджується протоколом установчих зборів об`єднання співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням: будинок АДРЕСА_3, складеного 04.08.2020.
Протоколом № 1 установчих зборів ОСББ «Вороніна 29», за місцем знаходження: м. Запоріжжя, вул. Вороніна, буд. 29. від 04.08.2020 встановлено, що загальна кількість співвласників багатоквартирного будинку становить 473 осіб, загальна площа всіх квартир та нежитлових приміщень вказаного будинку становить 17819 кв.м.
У зборах та письмовому опитуванні взяли участь особисто та/або через представників співвласники в кількості 335 особи (70,82 %), яким належать квартири та/або нежитлові приміщення багатоквартирного будинку загальною площею 12135,79 кв.м. (68,10 %).
На обговорення порядку денного поставленні наступні питання: 1. Створення ОСББ та затвердження його назви. 2. Затвердження Статуту ОСББ; 3. Вибори правління ОСББ та встановлення строку повноважень правління; 4. Вибори членів ревізійної комісії (ревізора) ОСББ; 5. Визначення уповноваженої особи для здійснення державної реєстрації ОСББ.
По розгляду питання № 1 порядку денного щодо створення ОСББ та затвердження його назви проголосували: «за» -320 голосів (67,65 %) співвласників, що у співвідношенні до загальної площі належних співвласникам приміщень становить 11583,49 кв.м. (65 %), «проти» - 15 голосів (3,17 %), загальною площею 552.30 кв. м. (3,1 %), «утримались» - 0 голосів (0 %), загальною площею 0 кв. м. (0 %);
По розгляду питання № 2 порядку денного щодо затвердження Статуту ОСББ проголосували: «за» -320голосів (67.65 %) співвласників, що у співвідношенні до загальної площі належних співвласникам приміщень становить 11583.49 кв.м. (65 %), «проти» - 15 голосів (3,17 %), загальною площею 552.30 кв. м. (3.1 %). «утримались» - 0 голосів (0 %), загальною площею 0 кв. м. (0 %);
По розгляду питання № 3 порядку денного щодо виборів правління ОСББ та встановлення строку повноважень правління проголосували: «за» -320голосів (67,65 %) співвласників, що у співвідношенні до загальної площі належних співвласникам приміщень становить 11583,49 кв.м. (65 %), «проти» - 15 голосів (3,17 %), загальною площею 552,30 кв. м. (3,1 %), «утримались» - 0 голосів (0 %), загальною площею 0 кв. м. (0 %);
По розгляду питання № 4 порядку денного щодо виборів членів ревізійної комісії (ревізора) ОСББ проголосували: «за» -320голосів (67.65 %) співвласників, що у співвідношенні до загальної площі належних співвласникам приміщень становить 1 1583,49 кв.м. (65 %), «проти» - 15 голосів (3,17 %), загальною площею 552,30 кв. м. (3,1 %), «утримались» - 0 голосів (0 %), загальною площею 0 кв. м. (0 %);
По розгляду питання № 5 порядку денного щодо визначення уповноваженої особи для здійснення державної реєстрації ОСББ проголосували: «за» - 320 голосів (67,65 %) співвласників, що у співвідношенні до загальної площі належних співвласникам приміщень становить 11583,49 кв.м. (65 %), «проти» - 15 голосів (3,17 %), загальною площею 552,30 кв. м. (3,1 %), «утримались» - 0 голосів (0 %). загальною площею 0 кв. м. (0 %).
Крім того, з вказаного протоколу № 1 установчих зборів від 04.08.2020 вбачається, що у ньому зазначені прізвище та ім`я власників квартири, що були присутніми та які прийняли участь в письмовому опитуванні на зборах, загальна площа належного приміщення, результати голосування та особистий підпис власника (співвласника) такого приміщення.
Отже, за створення ОСББ «Вороніна 29» було проголосовано більшістю голосів «за» та належним чином проведено державну реєстрацію.
Листи голосування з питань порядку денного в результаті голосування додані до протоколу № 1 від 04.08.2020, де зазначено, хто брав участь у голосуванні та проходив письмове опитування.
Згідно зі ст. 6 Закону України «Про ОСББ» вказано, якщо в результаті проведення установчих зборів для прийняття рішення не набрано кількості голосів "за" або "проти", встановленої частиною дев`ятою цієї статті, проводиться письмове опитування співвласників, які не голосували на установчих зборах. Письмове опитування співвласників проводиться протягом 15 календарних днів з дати проведення установчих зборів. Якщо протягом зазначеного строку необхідну кількість голосів "за" не набрано, рішення вважається неприйнятим.
Отож, ОСББ «Вороніна 29» був дотриманий кворум для того, щоб провести установчі збори та прийняти відповідне рішення на підставі голосування співвласників, які були присутні на зборах та голосували саме 04.08.2020, оскільки були належним чином повідомлені про проведення цих зборів.
У позові позивач зазначає, що зайво враховано квартирні метри, оскільки відповідачем не було взято до уваги володіння квартирою власниками на праві часткової або сумісної власності.
Відповідно до ч. 7 ст. 6 Закону кожний співвласник (його представник) під час голосування має кількість голосів, пропорційну до частки загальної площі квартири або нежитлового приміщення співвласника у загальній площі всіх квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.
При цьому, згідно з ч. 3 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» якщо квартира або нежитлове приміщення належить більш як одному співвласникові, реалізація прав та виконання обов`язків співвласниками квартири або нежитлового приміщення, включаючи участь в управління багатоквартирним будинком, здійснюється в порядку, передбаченому законодавством для реалізації права спільної власності. Поняття і види права спільної власності встановлені ЦК України.
Так, статтею 355 ЦК України визначено, що майно, яке перебуває у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.
Відповідно до ст. 358 ЦК України право спільної часткової власності здійснюється співвласниками за їхньою згодою.
Співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
Згідно зі ст. 369 ЦК України співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.
Розпорядження майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.
У разі вчинення одним із співвласників правочину щодо розпорядження спільним майном вважається, що він вчинений за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.
Співвласники можуть уповноважити одного з них на вчинення правочинів щодо розпорядження спільним майном.
При спільній частковій власності співвласники квартири можуть домовитися між собою про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
Таким чином, вважається, що власники вище вказаних квартир проголосувавши на момент проведення установчих зборів за створення ОСББ, проголосували за згодою всіх співвласників за дане рішення. Тому при підрахунку голосів і враховувалась вся площа квартир. Аналогічний підрахунок був зроблений інших співвласників, які голосували та ставили підпис, тобто висловлювали волевиявлення своє та членів своєї сім`ї , а, отже, спільне з співвласниками відповідної квартири рішення, що не суперечить ст. 369 ЦК України.
Щодо посилання позивача на те, що з протоколу установчих зборів вбачаються масові випадки коли підписи в графі протоколу «за» зроблені однією особою, що не може свідчити про вільне волевиявлення інших співвласників при прийнятті рішень порядку денного зборів, суд зазначає, що належних та допустимих доказів щодо підробки підписів позивач не надав до матеріалів справи.
До матеріалів справи доданий протокол № 1 від 14.11.2020 зборів співвласників багатоквартирного будинку вбачається загальна кількість співвласників 502 особи, загальна площа приміщень багатоквартирного будинку - 18753,15 кв. м., але цей протокол ніяким чином не має відношення до предмету позову, оскільки протокол установчих зборів від 04.08.2020 був складений у серпні 2020, а протокол № 1 від 14.11.2020 в листопаді 2020 року та були розглянуті різні питання, оскільки в цій справі предметом розгляду є позовна заява про визнання недійсним рішення установчих зборів та скасування державної реєстрації, а не визнання недійсним протоколу № 1 від 14.11.2020.
Вказана інформація про площу квартири зазначена в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та протоколі № 1 установчих зборів від 04.08.2020.
При створенні ОСББ та затвердження його назви проголосували: «за» - 320 голосів (67,65 %) співвласників, що у співвідношенні до загальної площі належних співвласникам приміщень становить 11583,49 кв.м. (65 %), що підтверджується вказаною реєстрацією ОСББ «Вороніна 29» з дотриманням кворуму.
Анкетою письмового опитування співвласників ОСББ «Вороніна 29» правлінням ОСББ було проведено опитування та постановлено такі питання (в опитуванні прийняло участь 217 співвласників):
« 1. Чи підтримуєте Ви на сьогодні ОСББ «Вороніна 29», яке створене для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна?
1. Чи підтримуєте Ви на сьогодні подальше збереження ОСББ «Вороніна 29», яке є неприбутковою організацією для здійснення функцій, визначених законом та статутом ОСББ «Вороніна 29»?
2. Чи задоволені Ви на сьогодні якістю наданих послуг з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_3 , TOB «КК «МРІЯ»?
3. Чи хотіли би Ви на сьогодні, що б ОСББ «Вороніна 29» продовжило в подальшому співпрацювати з TOB «КК «МРІЯ» та/або іншими керуючими компаніями, які надають послуги з управління багатоквартирним будинком?
4. Чи підтримуєте Ви на сьогодні позовні вимоги ОСОБА_1 , яка є власником квартири АДРЕСА_1 , про визнання недійсним рішення установчих зборів від 04.08.2020 та скасування державної реєстрації ОСББ «Вороніна 29»?».
По 1 питанню проголосувало 216 - «за», 1 - «проти». По 2 питанню проголосувало 216 - «за», 1 - «проти». По 3 питанню проголосувало 216 - «проти», 1 - «за». По 4 питанню проголосувало 216 - «проти», 1 - «за». По 5 питанню проголосувало 217 - «проти».
Таким чином, більшістю голосів співвласників було проголосовано за підтримку і збереження ОСББ «Вороніна 29» та проти позовних вимог ОСОБА_1 .
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено належними та допустимими доказами порушення його прав та законних інтересів, оскільки позивач був належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення зборів 04.08.2021.
Щодо позовних вимог про скасування державної реєстрації (дата запису 27.11.2020 № 1001031070001049765) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вороніна 29», ідентифікаційний код юридичної особи 43821165.
Відповідно до змісту частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Під способами захисту суб`єктивних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи охоронного характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав і вплив на правопорушника. Тобто це дії, спрямовані на запобігання порушенню або на відновлення порушеного, невизнаного, оспорюваного цивільного права чи інтересу, і такі способи мають бути доступними й ефективними.
Застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Це право чи інтерес суд має захистити у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.
За статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) визнається право людини на доступ до правосуддя, а за статтею 13 Конвенції - на ефективний спосіб захисту прав, і це означає, що особа має право пред`явити в суді таку вимогу на захист цивільного права, яка відповідає змісту порушеного права та характеру правопорушення.
Згідно зі статтею 385 ЦК України, власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку (будинках) для забезпечення експлуатації такого будинку (будинків), користування квартирами та нежитловими приміщеннями та управління, утримання і використання спільного майна багатоквартирного будинку (будинків) можуть створювати об`єднання співвласників багатоквартирного будинку (будинків). Таке об`єднання є юридичною особою, що створюється та діє відповідно до закону та статуту. Об`єднання власників квартир, житлових будинків є юридичною особою, яка створюється та діє відповідно до статуту та закону.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначено спеціальною нормою - Законом України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
За змістом статті 1 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку", ОСББ - це юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" об`єднання створюється для забезпечення і захисту прав співвласників та дотримання їхніх обов`язків, належного утримання й використання спільного майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Отже, Закон України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" визначає ОСББ як юридичну особу, створену власниками для сприяння використання їх власного майна, управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
Загальний порядок створення юридичної особи унормовано статтею 87 ЦК України, яка передбачає, що для створення юридичної особи її учасники (засновники) розробляють установчі документи, які викладаються письмово і підписуються всіма учасниками (засновниками), якщо законом не встановлений інший порядок їх затвердження. Юридична особа приватного права може створюватися та діяти на підставі модельного статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України, що після його прийняття учасниками стає установчим документом. Засновники (учасники) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, можуть у встановленому законом порядку затвердити статут, який є установчим документом, та провадити діяльність на його підставі.
Установчим документом товариства є затверджений учасниками статут або засновницький договір між учасниками, якщо інше не встановлено законом. Товариство, створене однією особою, діє на підставі статуту, затвердженого цією особою. Установа створюється на підставі індивідуального або спільного установчого акта, складеного засновником (засновниками). Установчий акт може міститися також і в заповіті. До створення установи установчий акт, складений однією або кількома особами, може бути скасований засновником (засновниками).
Юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.
Відповідно до статті 57 Господарського кодексу України рішення про утворення суб`єкта господарювання є установчим документом суб`єкта господарювання.
Юридична особа підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом. Дані державної реєстрації включаються до єдиного державного реєстру, відкритого для загального ознайомлення (частина перша статті 89 ЦК України).
Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачає, що державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців (державна реєстрація) - це офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи (пункт 4 частини першої статті 1 Закону № 755-IV).
За змістом статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів. В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб, зокрема: найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; організаційно-правова форма (частина друга статті 9 вказаного Закону).
Відповідно до частини першої статті 104 ЦК України юридична особа припиняється лише шляхом реорганізації або ліквідації. Згідно із частиною другою вказаної статті юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.
Статтею 110 ЦК України встановлено, що юридична особа ліквідується: 1) за рішенням її учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, в тому числі у зв`язку із закінченням строку, на який було створено юридичну особу, досягненням мети, для якої її створено, а також в інших випадках, передбачених установчими документами; 2) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, за позовом учасника юридичної особи або відповідного органу державної влади; 3) за рішенням суду про ліквідацію юридичної особи в інших випадках, встановлених законом, - за позовом відповідного органу державної влади.
Відповідно до приписів ЦК України статтею 28 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку" передбачено, що об`єднання вважається припиненим з дня внесення про це відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Об`єднання ліквідується у разі: придбання однією особою всіх приміщень у багатоквартирному будинку; прийняття співвласниками рішення про ліквідацію об`єднання; ухвалення судом рішення про ліквідацію об`єднання.
Порядок ліквідації об`єднання передбачає, що у разі ліквідації об`єднання кошти, що залишилися після задоволення вимог кредиторів, розподіляються між усіма співвласниками пропорційно до загальної площі квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку, що перебувають у їхній власності. При цьому здійснюється залік заборгованості кожного співвласника перед об`єднанням відповідно до статуту цього об`єднання. Якщо співвласник має борг перед цим об`єднанням, сума якого перевищує суму його частки в майні, і відмовляється сплатити цей борг, спір вирішується у судовому порядку.
Загальний порядок ліквідації юридичної особи визначений у статті 111 ЦК України. Загальна процедура ліквідації юридичної особи також передбачає низку обов`язкових дій - погашення існуючої кредиторської заборгованості, відчуження активів, звільнення працівників, передання документів до архіву тощо. Лише після вчинення цих дій і подання державному реєстратору відповідних документів в реєстр вноситься запис про припинення юридичної особи, а не запис про скасування її державної реєстрації.
Статтею 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлено спростовну презумпцію відомостей, внесених до ЄДР, з огляду на що запис про припинення юридичної особи не є беззастережним доказом того, що юридична особа дійсно припинилася та більше не існує. Водночас, якщо процедуру ліквідації не було здійснено належним чином, то внесення до реєстру запису про припинення цієї юридичної особи не тягне її припинення.
Отже, ліквідація юридичної особи - це встановлена законом процедура, результатом якої є припинення діяльності юридичної особи, і першочерговою умовою ліквідації законодавство визначило саме рішення її учасників про ліквідацію. Як юридична особа ОСББ може припинити діяльність у порядку, передбаченому законом, зокрема шляхом ліквідації.
Скасування державної реєстрації ОСББ (реєстраційного запису) за рішенням суду не є тотожною самій ліквідації юридичної особи, яка відбувається в порядку, передбаченому пунктом 2 частини першої статті 110 ЦК України, і не призводить до припинення ОСББ з огляду на вимоги статті 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", якою визначається порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій.
Отже, позовна вимога щодо скасування державної реєстрації створеної юридичної особи (ОСББ), яка створена у відповідному порядку на захист інтересів співвласників будинку, існує та здійснює свою діяльність тривалий час, за період свого існування набувши відповідних прав і обов`язків, не призведе до поновлення прав і законних інтересів співвласника ОСББ, який звертається з таким позовом. Швидше за все такий позов буде свідчити про втручання суду в діяльність ОСББ та порушення інтересів інших його співвласників, що є недопустимим.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ), у пункті 1 статті 6 Конвенції закріплене "право на суд" разом з правом на доступ до суду, тобто правом звертатися до суду із цивільними скаргами, що складають єдине ціле (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі "Ґолдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. the United Kingdom) від 21 лютого 1975 року, заява № 4451/70, пункт 36). Проте такі права не є абсолютними та можуть бути обмежені, але лише таким способом і до такої міри, що не порушує сутність цих прав (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі "Станєв проти Болгарії" (Stanev v. Bulgaria) від 17 січня 2012 року, заява № 36760/06, пункт 230).
Частиною третьою статті 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення. У передбачених законом випадках суди розглядають також інші справи.
Наявність юридичного спору означає, що сторони цього спору перебувають у правовідносинах, пов`язаних з реалізацією ними своїх прав, які мають суперечливий, протилежний характер, та прагнуть вирішити наявний між ними конфлікт із застосуванням відповідних правових механізмів.
За змістом позовних вимог, між позивачем та іншими співвласниками, які прийняли рішення створити юридичну особу - відповідача, виник правовий конфлікт щодо реалізації позивачем права на управління спільним майном співвласників, який позивач прагне розв`язати всупереч законодавчо встановленій процедурі.
Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що звернення особи з позовною вимогою про скасування державної реєстрації ОСББ (реєстраційного запису) є підставою для закриття провадження у справі за такими вимогами за відсутності юридичного спору.
Зазначена правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 29.06.2021 у справі № 916/964/19.
Враховуючи викладене, суд вважає, що в частині позовних вимог про скасування державної реєстрації Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вороніна 29", дата запису 27.11.2020, номер запису №1001031070001049765 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань, необхідно закрити провадження.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2 270,00 грн. покладаються на позивача. Судовий збір у розмірі 2 270,00 грн. підлягає поверненню з Державного бюджету України за відповідною заявою позивача на підставі Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 129, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. В частині позовних вимог ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вороніна 29" про скасування державної реєстрації (дата запису 27.11.2020 № 1001031070001049765) Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Вороніна 29», ідентифікаційний код юридичної особи 43821165 провадження у справі № 908/780/21 закрити.
2. В задоволенні позову ОСОБА_1 до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Вороніна 29" в частині позовних вимог про визнання недійсним рішення установчих зборів від 04.08.2021 відмовити.
3. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп. покласти на позивача.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п. 17.5 Розділу ХI Перехідних положень ГПК України апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Запорізької області протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено та підписано 08.11.2021.
Суддя А.О. Науменко