
номер провадження справи 28/125/21
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.11.2021 Справа № 908/2553/21
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Федорової Олени Владиславівни, розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику представників сторін справу №908/2553/21
за позовом Керівника Василівської окружної прокуратури Запорізької області (вул. Соборна, буд. 10, м. Василівка, Запорізька область, 71600) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого представляти інтереси держави, -
позивача: Державної служби України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, буд. 14, м. Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845) в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (бульвар Вінтера, буд. 22-а, м. Запоріжжя, 69096)
до відповідача: Фізичної особи-підприємця Ярового Олега Миколайовича ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
про стягнення 29729,46 грн.
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Запорізької області звернувся керівник Василівської окружної прокуратури Запорізької області з позовом в інтересах держави в особі органу, уповноваженого представляти інтереси держави, - позивача: Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки до відповідача: Фізичної особи-підприємця Ярового Олега Миколайовича про стягнення на користь Державного бюджету плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у розмірі 29729,46 грн.
Позов заявлено на підставі ст. 131-1 Конституції України, ст. ст. 23, 24 Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 Закону України "Про дорожній рух", ст. ст. 1, 33, 48, 60 Закону України "Про автомобільний транспорт", ст. ст. 5, 29 Бюджетного кодексу України, ст. ст. 15, 22, 1166 Цивільного кодексу України, ст. ст. 217, 224 Господарського кодексу України.
Згідно з витягом із протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.09.2021 позовну заяву передано на розгляд судді Федорової О.В.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 08.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2553/21. Присвоєно справі номер провадження 28/125/21. Ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами без проведення судового засідання. Встановлено відповідачу строк для надання суду відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі; для надання заперечень на відповідь на відзив з доказами направлення заперечень позивачу та прокурору - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив. Встановлено прокурору та позивачу строк для надання суду відповіді на відзив на позов, а також доказів направлення відповіді на відзив відповідачу - протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позов. Повідомлено сторін, що додаткові письмові докази, клопотання, заяви, пояснення, необхідно подати у строк до 08.10.2021.
Позивач отримав копію ухвали суду 13.09.2021, прокурор та відповідач - 14.09.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.
30.09.2021 від відповідача надійшов відзив на позов, відповідно до якого відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що прокурором не надано доказів на підтвердження того, що зважування проводилося саме тими засобами вимірювальної техніки, щодо яких надані свідоцтва про повірку, довідка про результати вимірювання водію не надавалась, а була надіслана разом із повідомленням про заборгованість. Крім того, вказує, що не підтверджені відповідними доказами зазначені в акті відомості щодо маршруту руху транспортного засобу із зазначенням пройденої відстані та ваги вантажу, завантаженого у транспортний засіб. У зв`язку з цим відповідач вважає, що розрахунок плати за проїзд великогабаритним транспортом не підтверджений належними доказами. Також відповідач вказує, що рух транспортного засобу після проведення перевірки не заборонявся, що, на думку відповідача, підтверджує відсутність порушень при здійсненні перевезення вантажу та відсутність підстав для внесення плати за проїзд.
Суд прийняв відзив до розгляду.
13.10.2021 від прокурора надійшла відповідь на відзив відповідача, у якій прокурор зауважив, що постанова про накладення адміністративного стягнення у зв`язку з порушенням відповідачем ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідачем не оскаржена та виконана в процесі здійснення виконавчого провадження.
Суд прийняв відповідь на відзив до розгляду.
Заперечень на відповідь на відзив відповідач не надав.
Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для розгляду справи по суті.
Оскільки розгляд справи здійснювався без виклику представників сторін, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу відповідно до ч. 3 ст. 222 ГПК України не проводилося.
Розглянувши матеріали справи, суд
УСТАНОВИВ:
Відповідно до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями.
Відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (далі - Положення).
Відповідно до п. 1 Положення, Державна служба України з безпеки на транспорті (далі - Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з пп. 1 п. 4 Положення, основними завданнями Укртрансбезпеки є реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті.
Відповідно до п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно з підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентується Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» (далі - Порядок).
Згідно з п. 3 Порядку габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
Відповідно до абз. 3 п. 2 Порядку великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки.
Згідно з абз. 1, 2 п. 22.5 Правил дорожнього руху (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь -11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі -16 т, строєні - 22 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Згідно з п. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України від 10.12.2013 №1007/1207, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю:
- здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 № 422;
- видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю;
- складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30-31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю.
Згідно з п. 30 Порядку плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу справляється за встановленими ставками залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту за формулою: П = (Рзм + Рнв + Рг) х В, де
П - розмір плати за проїзд;
Рзм - розмір плати за перевищення загальної маси транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рнв - розмір плати за перевищення навантаження на вісь (осі) (за одиничну + за здвоєну + за строєну) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
Рг - розмір плати за перевищення габаритів (за висоту + за ширину + за довжину) транспортного засобу за 1 кілометр проїзду;
В - відстань перевезення, кілометрів.
Осі вважаються здвоєними або строєними, якщо відстань між зближеними (суміжними) осями не перевищує 2,5 метра.
Відповідно до п. 31 Порядку, при визначенні розміру плати за проїзд транспортних засобів з осьовим сполученням більше трьох береться до рахунку схема, що спричиняє більші руйнування доріг з комбінацій одно-, двох- та трьохосьових сполучень, а найбільша сума навантаження на суміжні осі припадає на максимальну колісну формулу.
Для строєних осей з одиночними шинами плата за перевищення допустимих навантажень на вісь (осі) збільшується у два рази.
Згідно з п. 31-1 Порядку, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру:
до 10 відсотків - у подвійному розмірі;
на 10 - 40 відсотків - у потрійному розмірі;
більше як на 40 відсотків - у п`ятикратному розмірі.
У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням.
12.09.2018 уповноваженою особою управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (на даний час - Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки) виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень, встановлених Правилами дорожнього руху України, без дозволу виданого Державтоінспекцією, або документа про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів.
Відповідно до щотижневого графіку проведення рейдових перевірок управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області від 07.09.2018 та направлення на рейдову перевірку від 10.09.2018 № 003260 посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області 12.09.2018 на 341 км автодороги Харків-Сімферополь у м. Василівка проведено перевірку транспортного засобу марки MAN, модель TGA 35.360, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , з причепом марки МАЗ, модель 837810, державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , під керуванням ОСОБА_2 .
Зазначений автомобіль згідно зі свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_4 (дата реєстрації 12.09.2015) на час перевірки належав Яровому О.М. (відповідач).
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Яровий О.М. (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) є фізичною особою-підприємцем, який здійснює підприємницьку діяльність за КВЕД 49.41 «Вантажний автомобільний транспорт».
За результатами здійснення габаритно-вагового контролю встановлено повну масу транспортного засобу 52,09 т при допустимій нормі 40 т, навантаження на здоєні осі 24,26 т при допустимій нормі 16 т, що є порушенням п. 22.5 Правил дорожнього руху України.
Показники зважування відображені у довідці про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 12.09.2018 № 0010834.
За даним фактом посадовими особами управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області складено акт від 12.09.2018 № 090245 про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 12.09.2018 № 0010834, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 12.09.2018 № 0013834.
Актом від 12.09.2018 № 090245 зафіксовано порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» в частині перевезення вантажу з перевищенням вагових параметрів без відповідного дозволу.
На підставі вказаних обставин позивач розрахував плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у розмірі 29729,46 грн. та направив відповідачу лист від 25.09.2018 №5280/25-18 про необхідність сплатити кошти за проїзд відповідно до розрахунку від 12.09.2018.
Розрахунок проведено наступним чином.
Пунктом 27 Порядку передбачено, що плата за проїзд справляється в національній валюті за офіційним курсом гривні, встановленим Національним банком на день проведення розрахунку.
Плата за проїзд 1 км з перевищенням нормативів на 12,09 т по масі транспортного засобу становить 0,27 Євро, за перевищення нормативів навантаження на вісь на 8,26 т - 1,32 Євро, всього 1,59 Євро.
Відповідно до акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 12.09.2018 № 0013834, видаткової накладної №т-00010460 від 12.09.2018 транспортний засіб прямував за маршрутом м. Токмак, Запорізька область - ПГВК - м.Енергодар, Запорізька область, та перевозив вантаж від постачальника ТОВ «Токмацький гранітний кар`єр» замовнику ПП «Мале виробничо-комерційне підприємство «Дея».
Звідси розрахунок виконано з урахуванням відстані перевезення 115 км відповідно до затвердженої формули розрахунку:
1) з відстанню до пункту габаритно-вагового контролю у 43 км: 1,59 Єро х 43 х 5 = 341,85 Євро;
2) з відстанню після пункту габаритно-вагового контролю у 72 км: 1,59 Євро х 72 х 5 = 572,40 Євро.
усього - 914,25 Євро.
Відповідний розрахунок викладено окремим додатком до акту про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів від 12.09.2018 № 0013834.
За офіційним курсом валют Євро до гривні Національного банку України станом на 12.09.2018 (3251,7864 грн. за 100 Євро) сума 914,25 Євро еквівалентна 29729,46 грн.
За результатами проведеної перевірки Управлінням Укртрансбезпеки в Запорізькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 02.10.2018 №058912 до ФОП Ярового О.М. у зв`язку з порушенням ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз. 3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт». Вказаною постановою стягнуто з відповідача штраф у сумі 1700,00 грн.
Відповідач не оскаржив постанову про застосування штрафу.
За інформацією Енергодарського МВ ДВС Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро) від 17.03.2021 №5457/18.19-39 на примусовому виконанні у відділі ДВС у період з 07.02.2019 по 24.04.209 перебувало виконавче провадження №58311158 з примусового виконання постанови від 02.10.2018 №058912, виданої Управлінням Укртрансбезпеки в Запорізькій області про стягнення з Ярового О.М. на користь Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області штрафу в розмірі 1700,00 грн. Вказане виконавче провадження закрито 24.04.2019 у зв`язку з повним фактичним виконанням виконавчого документа на підставі п. 9 ч. 1 ст. 39, ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження».
Доказом сплати Яровим О.М. штрафу є платіжне доручення від 16.04.2019 №2675 на суму 1700,00 грн.
Згідно з п. 31-1 Порядку перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Відповідач не повідомив позивача у вказаний строк про сплату коштів у добровільному порядку.
За інформацією Укртрансбезпеки у Запорізькій області від 17.08.2020 №61715/2/24-20, інформацією Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки від 31.05.2021 №1738-21 та від 09.08.2021 №4229/3.1/23-21 плата за проїзд в сумі 29729,46 грн. відповідачем не сплачена.
На підставі вказаних обставин Керівником Василівської окружної прокуратури Запорізької області за результатами опрацювання інформації управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (на даний час - Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки) подано позов до Господарського суду Запорізької області про стягнення з Фізичної особи-підприємця Ярового Олега Миколайовича до Державного бюджету плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні 29729,46 грн.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом. Організація та порядок діяльності прокуратури визначаються законом.
Статтею 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
За приписами ст. 53 ГПК України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі, обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
За вимогами абз. 3 п. 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування», перевізник зобов`язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.
Пунктом 26 Порядку передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Таким чином, внаслідок несплати відповідачем коштів плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, в розмірі 29729,46 грн. порушуються інтереси держави в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки як контролюючого органу зі справляння плати до Державного бюджету України.
Управління Укртрансбезпеки в Запорізькій області звернулося до прокуратури Запорізької області з листом вих. №05/1-33/28-20 від 09.09.2020 щодо здійснення представництва інтересів держави в суді в особі позивача з огляду на відсутність у позивача коштів для сплати судового збору за подання відповідних позовних заяв.
25.08.2021 прокурор направив позивачу повідомлення від 20.08.2021 №51-2777 вих. 21 про представництво інтересів держави.
Уповноважений орган, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, не здійснив самостійне представництво в суді законних інтересів держави у зв`язку з виявленим порушенням, тому прокурор правомірно звернувся до суду з позовом у даній справі.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.06.2018 по справі № 820/1203/17 дійшла висновку, що категорія спорів про стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, яка нарахована управлінням Укртрансбезпеки та її територіальними органами не належить до юрисдикції адміністративних судів, оскільки спірні відносини з приводу відшкодування шкоди (стягнення збитків, в тому числі й на користь держави) носять приватноправовий характер та, як наслідок, не можуть бути предметом спору, віднесеної до адміністративної юрисдикції та мають вирішуватись в порядку господарського або цивільного судочинства.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 217 Господарського кодексу України, господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання, зокрема застосовується такий вид господарських санкцій як відшкодування збитків.
Статтею 224 Господарського кодексу України передбачено, що учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов`язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб`єкту, права або законні інтереси якого порушено. Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов`язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
За приписами ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Сума, що підлягає сплаті відповідачем, обчислена органом Укртрансбезпеки згідно із Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 №879 «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування».
Відповідач не надав доказів сплати 29729,46 грн. за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні.
Зауваження відповідача про те, що прокурором не надано доказів на підтвердження того, що зважування проводилося саме тими засобами вимірювальної техніки, щодо яких надані свідоцтва про повірку судом не прийняті до уваги з огляду на те, що оцінка обставинам порушення відповідачем вагових параметрів транспортного засобу при здійсненні перевезення була надана компетентним органом при розгляді справи про адміністративне правопорушення, за результатами якої Управлінням Укртрансбезпеки в Запорізькій області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 02.10.2018 №058912. Усі заперечення проти результатів зважування мали бути надані відповідачем компетентному органу, який розглядав справу за виявленим фактом порушення. Постанова за результатами розгляду вказаної справи про накладення на відповідача штрафу не була оскаржена відповідачем та ним виконана. Тобто відповідач погодився із встановленими вказаною постановою обставинами щодо порушення відповідачем вагових параметрів транспортного засобу при здійсненні перевезення. Господарський суд не вправі надавати оцінку зазначеним доводам відповідача, оскільки до компетенції господарського суду не входить розгляд справи про адміністративне правопорушення. Наразі господарський суд розглядає тільки спір про стягнення плати, нарахованої у зв`язку за перевищення відповідачем вагових параметрів транспортного засобу, встановлених в адміністративній справі.
Щодо зауважень відповідача проти відстані руху транспортного засобу, яка застосована в розрахунку плати, суд зазначає, що відповідач посилається на неподання позивачем доказів, які підтверджують таку відстань, однак, у той же час, відповідач не надав доказів на підтвердження того, що відстань є іншою, ніж застосовано позивачем.
За таких обставин плата за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у розмірі 29729,46 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь Державного бюджету України.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в розмірі 2270,00 грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 129, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Ярового Олега Миколайовича ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Державного бюджету України (отримувач: ГУК у Зап. обл./ТГ м. Запоріжжя/22160100, ЄДРПОУ 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), номер рахунку UA218999980313141216000008479, код класифікації доходів бюджету 22160100) плату за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, у розмірі 29729,46 грн. (двадцять дев`ять тисяч сімсот двадцять дев`ять грн. 46 коп.). Стягувач - Державна служба України з безпеки на транспорті (проспект Перемоги, буд. 14, м. Київ, 03135, ідентифікаційний код 39816845) в особі Придніпровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (бульвар Вінтера, буд. 22-а, м. Запоріжжя, 69096).
Стягнути з Фізичної особи-підприємця Ярового Олега Миколайовича ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Запорізької обласної прокуратури в особі Василівської окружної прокуратури (вул. Соборна, буд. 10, м. Василівка, Запорізька область, 71600, розрахунковий рахунок UA438201720343180001000000271, відкритий у Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: прокуратура Запорізької області, ЄДРПОУ 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) витрати зі сплати судового збору в сумі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп.).
Видати накази після набрання судовим рішенням законної сили.
Набрання рішенням законної сили, строк на апеляційне оскарження та порядок подачі апеляційної скарги визначені статтями 241, 256, 257 ГПК України з урахуванням положень пункту 4 розділу Х «Прикінцеві положення» ГПК України.
Апеляційна скарга може бути подана до Центрального апеляційного господарського суду через господарський суд Запорізької області.
Повне судове рішення складено 08.11.2021.
Суддя О.В.Федорова