Рішення № 100883022, 02.11.2021, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
02.11.2021
Номер справи
906/661/21
Номер документу
100883022
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______

_____________

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"02" листопада 2021 р. м. Житомир Справа № 906/661/21

Господарський суд Житомирської області у складі: судді Сікорської Н.А.

секретар судового засідання: Русецька Ю.О.

за участю представника позивача: Чешковського В.А. - ордер серія ВН №171706 від 09.04.2021р.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Акціонерного товариства "Українська залізниця"

до Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області

про стягнення 139 884,09 грн

Процесуальні дії по справі.

АТ "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" звернулось до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації про стягнення збитків за перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01.10.2020р. по 31.12.2020р.

Ухвалою суду від 05.07.2021р. відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження; судове засідання для розгляду справи по суті призначено на 03 серпня 2021 р.

21.07.2021 до суду надійшла заява позивача про залучення до участі у справі Управління соціального захисту населення Житомирської РДА, яке є правонаступником відповідача, а також Житомирську РДА, як третю особу без самостійних вимог на стороні відповідача (а.с.55-64).

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 03.08.2021р. підготовче засідання відкладено на 26.08.2021р.

13.08.2021р. від Управління соціального захисту населення Житомирської РДА надійшов лист від 10.08.2021р. з доданою до нього копією розпорядження голови Житомирської РДА №169 від 01.03.2021р. (а.с.75-78).

19.08.2021 року до суду від Житомирської районної державної адміністрації надійшли письмові пояснення щодо реорганізації та правонаступництва Управління праці та соціального захисту населення Попілянської РДА (а.с.80-129).

25.08.2021р. на адресу суду від Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" Акціонерного товариства" Українська залізниця" надійшли додаткові пояснення щодо заміни сторони правонаступником (а.с.130-140).

26.08.2021р. на адресу суду від Управління праці та соціального захисту населення Житомирської РДА засобами електронного зв`язку надійшло клопотання про проведення судового засідання без участі їх представника (а.с.141).

Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 26.08.2021р. суд залучив до участі у справі правонаступника Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації - Управління соціального захисту населення Житомирської РДА та відклав підготовче засідання на 28.09.2021р.

28.09.2021р. від відповідача Управління соціального захисту населення Житомирської РДА надійшов відзив на пзовну заяву (а.с.154-159).

Ухвалою суду від 28.09.2021р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 21.10.2021р.

Справа №906/661/21 в судове засідання 21.10.2021 не вносилась, у зв`язку з припиненням роботи суду через надходження на лінію 102 повідомлення про можливе замінування приміщення Господарського суду Житомирської області.

Ухвалою суду від 21.09.2021р. повідомлено сторони, що судове засідання для розгляду по суті справи відбудеться 02 листопада 2021 р.

В судовому засіданні 02.11.2021р., відповідно до ст.240 ГПК України, судом постановлено вступну та резолютивну частини рішення.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач протягом 2020 року надавав послуги з пільгового перевезення окремих категорій громадян у приміському сполученні по залізничній станції Попільня.

Зокрема, з 01.10.2020 року по 31.12.2020 року включно надано послуги з перевезення пільгових категорій громадян 6269 пасажирам на суму 139884,09 грн. по залізничній станції Попільня, яка розташована на території Попільнянського району Житомирської області,

Відповідач, який є розпорядником бюджетних коштів, не виконує свої зобов`язання щодо компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян.

Протягом 2020 року залізниця щомісячно зверталась до відповідача з питанням компенсації витрат, понесених перевізником на перевезення пільгових категорій громадян по Попільнянському району Житомирської області шляхом надсилання документів, підтверджуючих витрати залізниці на пільгові перевезення громадян.

Однак, компенсації залізниця так і не отримала.

Відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що при умові виділення коштів з місцевого бюджету, управління матиме можливість укласти договір на відшкодування за пільговий проїзд залізничним транспортом окремих категорій громадян.

Вказує, що управління не має призначень щодо розпорядження бюджетними коштами на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Представник відповідача в судове засідання 02.11.2021р. не з`явився, про причини неявки суд не повідомив.

Ухвала суду від 21.09.2021р. вручена представнику відповідача 30.10.2021р., що підтверджується роздруківкою з офіційного сайту "Укрпошта" за трекінговим номером 1000232672750 (а.с.168).

Згідно ч.1 ст.202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Враховуючи, що явка представників сторін в судове засідання не визнавалася обов`язковою, суд розглянув справу за відсутності представника відповідача.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

Акціонерним товариством "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" згідно діючого законодавства України щодо пільг, компенсацій і гарантій протягом 2020 року надавались послуги з пільгового перевезення окремих категорій громадян у приміському сполученні по залізничній станції Попільня на території Попільнянського району Житомирської області.

Позивач до прийняття місцевого бюджету на 2020 рік листом від 10.12.2019р. №724 направив Попільнянській райдержадміністрації проект договору про розрахунки за надані послуги по перевезенню пільгових категорій громадян на 2020 рік (а.с.14).

Попільнянська районна державна адміністрація у листі-відповіді від 15.01.2020р. №121/02-22 вказала, що виплати за пільговий проїзди можуть фінансуватися за рахунок видатків місцевих бюджетів будь-якого рівня, та запропонувала для вирішення питання фінансування витрат укладати відповідні договори з об`єднаними територіальними громадами (а.с.18).

Позивач вказує, що витрати на перевезення пільгових категорій громадян в період з 01.10.2020р. до 31.12.2020р. по залізничній станції Попільня склали 139884,09 грн., на підтвердження чого надав облікові форми про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян в приміському сполученні, за яким в жовтні 2020р. витрати склали - 55170,86 грн., в листопаді 2020р. - 44948,13 грн., в грудні 2020р. - 39765,10 (а.с.21-23).

Зазначені облікові форми, а також рахунки позивач, разом з актами звіряння взаєморозрахунків направляв для оплати Управлінню соціального захисту населення Попільнянської РДА згідно листів від 10.11.2020р. №145, від 09.12.2020р. №153, від 15.01.2021р. №3 (а.с.24-26, 27-29).

Оскільки відповідач не оплатив виставлені рахунки, АТ "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця" звернулось до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації про стягнення збитків за перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах, за період з 01.10.2020р. по 31.12.2020р. в сумі 139884,09 грн.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Відповідно до частини 3 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків можуть бути безпосередньо акти цивільного законодавства.

Частиною 1 статті 144 ГК України передбачено, що майнові права та майнові обов`язки суб`єкта господарювання можуть виникати з актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у випадках, передбачених законом.

За приписами частини 1 статті 174 ГК України, господарські зобов`язання можуть виникати, в тому числі, безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акту, що регулює господарську діяльність.

Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію, закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій, визначено Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії".

Соціальні пільги на пасажирські перевезення для пільгових категорій громадян встановлено, зокрема, Законами України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", "Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам", "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про охорону дитинства", "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів органів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист".

Норми вказаних законів, зокрема, закріплюють реалізацію державних гарантій певним категоріям громадян та є нормами прямої дії: безумовному обов`язку залізничного перевізника надавати пільги визначеним категоріям громадян кореспондує безумовний обов`язок держави в особі її органів відшкодувати такі пільги.

Зокрема, статтею ст.7 Закону України "Про залізничний транспорт" передбачено, що відносини підприємств залізничного транспорту з місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування базуються на податковій і договірній основах відповідно до чинного законодавства України.

Частинами 1, 2, 6 ст. 9 Закону України "Про залізничний транспорт" визначено, що встановлення тарифів на перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу залізничним транспортом (за винятком приміських пасажирських перевезень) у межах України здійснюється на підставі бюджетної, цінової та тарифної політики у порядку, що визначає Кабінет Міністрів України.

Тарифи на перевезення пасажирів і багажу в приміському сполученні встановлюються АТ "Укрзалізниця" за погодженням з місцевими органами виконавчої влади.

При рівні тарифів, що не забезпечують рентабельності цих перевезень, збитки компенсуються з місцевих бюджетів. Для захисту інтересів окремих категорій громадян на пасажирських перевезеннях, у тому числі приміських, можуть передбачатися пільгові тарифи.

Збитки залізничного транспорту загального користування від їх використання відшкодовуються за рахунок державного або місцевих бюджетів залежно від того, яким органом прийнято рішення щодо введення відповідних пільг.

Таким чином, обслуговуючи категорію громадян України, які мають право на пільговий проїзд залізничним транспортом, залізниця не має права відмовити їм з підстав відсутності належного фінансування для подальшого відшкодування залізницям витрат на перевезення визначених категорій громадян.

Отже, забезпечуючи пільгове перевезення окремих категорій громадян, держава поклала на себе обов`язок відшкодовувати за рахунок державного або місцевого бюджетів збитки, понесені залізничним транспортом.

За змістом ст.ст.89, 102 Бюджетного Кодексу України видатки на відшкодування вартості послуг, наданих пільговим категоріям громадян, здійснюються з місцевих бюджетів за рахунок коштів, які надходять з державного бюджету України (субвенцій з державного бюджету України) у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Механізм розрахунку обсягів компенсаційних виплат залізницям за пільгові перевезення окремих категорій громадян, яким таке право надано законом, що здійснюється за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів, а також субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на зазначені цілі встановлено постановою Кабінету Міністрів України №1359 від 16.12.2009р.

Даною постановою затверджено Порядок розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян.

Відповідно до п. 2 Порядку № 1359 визначено, що до пільгових перевезень залізничним транспортом належать безоплатні перевезення або перевезення окремих категорій громадян зі знижкою встановленою законодавством.

У пунктах 3 - 5, 7 Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян встановлено, що облік пільгових перевезень та визначення суми недоотриманих коштів від таких перевезень проводиться залізницями на підставі інформації автоматизованої системи керування пасажирськими перевезеннями та реєстраторів розрахункових операцій про оформлені та видані пасажирам безоплатні або пільгові проїзні документи (квитки). Сума недоотриманих коштів обчислюється в автоматизованому режимі під час оформлення кожного безоплатного та пільгового проїзного документа (квитка) як різниця між повною вартістю проїзду, встановленою згідно з діючими тарифами для відповідного виду сполучення, маршруту прямування, категорії поїзда та вагона, і вартістю проїзду, що сплачує пасажир відповідно до наданих пільг. Інформація про оформлені та видані пасажирам безоплатні та пільгові проїзні документи (квитки) включається до місячної станційної звітності. Сума недоотриманих коштів включається до місячної станційної звітності області, на території якої був придбаний пільговий проїзний документ (квиток), незалежно від місця проживання (навчання) пасажира.

Згідно з пунктами 9 - 11 вказаного Порядку на підставі місячної станційної звітності залізниці складають облікову форму про недоотримані кошти за перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян, витрати на перевезення яких відшкодовуються з державного або місцевих бюджетів, згідно з додатком. Для компенсації недоотриманих коштів облікова форма складається окремо для органу виконавчої влади, який є головним розпорядником бюджетних коштів, передбачених на цю мету державним бюджетом, та органу виконавчої влади, який є головним розпорядником коштів, виділених місцевим бюджетом. Залізниці не пізніше ніж 15-го числа місяця наступного звітного періоду подають відповідним головним розпорядникам коштів рахунок на суму, яка підлягає компенсації, та облікові форми. Головні розпорядники коштів, передбачених на компенсаційні виплати, після надходження їх на власні рахунки у п`ятиденний строк перераховують зазначені кошти відповідній залізниці.

Даний Порядок покладає на розпорядника бюджетних коштів обов`язок компенсувати підтверджені обліковими формами недоотримані кошти залізницею за перевезення пільгової категорії населення в повному обсязі.

Облікові форми, складені позивачем за спірний період та надані в справу - повністю відповідають положенням п.п. 9, 10 та Додатку до Порядку розрахунку обсягів компенсаційних виплат за пільгові перевезення залізничним транспортом окремих категорій громадян № 1359, а тому такі облікові форми повинні бути оплачені розпорядником бюджетних коштів.

Системний аналіз наведених правових положень свідчить про те, що із виконанням позивачем обов`язку перевезення усіх пільгових категорій громадян кореспондується обов`язок відповідача компенсувати всі витрати, понесені позивачем у зв`язку з таким перевезенням.

Згідно Положення про Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації воно є правонаступником Управління соціального захисту населення Попільнянської районної державної адміністрації (п.4 Положення, а.с.113-126).

У 5 Положення визначено основні завдання управління у межах реалізації державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення на території району.

Тобто, оскільки функції із виконання державних програм соціального захисту населення покладено на Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації, останнє зобов`язане проводити розрахунки з організаціями надавачами послуг за надані пільги окремим категоріям громадян, до яких також відноситься АТ "Українська залізниця" в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" АТ "Українська залізниця", як надавач послуг з пільгового перевезення окремих категорій громадян.

З підстав вищевикладеного, саме Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації має відшкодувати позивачу, як перевізнику, витрати понесені внаслідок перевезення пільгових категорій громадян за період з 01.10.2020 по 31.12.2020.

Щодо доводів відповідача про відсутність коштів у бюджеті на компенсацію виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян суд вказує, що частина 2 статті 218 ГК України та стаття 617 ЦК України прямо передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення боржника від виконання зобов`язання.

Закон України "Про залізничний транспорт" та Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України, затверджені наказом Міністерства транспорту та зв`язку України від 27 грудня 2006 року №1196, не передбачають жодного обмеження щодо надання послуг у разі відсутності коштів на зазначені цілі.

Крім того, законодавством не передбачена залежність відшкодування вартості послуг перевезення, наданих пільговим категоріям громадян, від фактичного фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Як вже вказувалося, перевезення пасажирів на пільгових умовах виконано позивачем на виконання імперативних законодавчих вказівок і як наслідок, уповноважений на те державою орган - відповідач у справі, в силу закону має повністю відшкодувати за рахунок бюджетних коштів понесені позивачем витрати.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10.10.2018р. у справі №904/9488/17, постанові Великої Палати Верховного Суду від 03.03.2020р. у справі №904/94/19.

За змістом ст. ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

За приписами ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідач доказів сплати компенсації позивачу вартості наданих послуг з перевезення пільговий категорій громадян, наданих ним в період жовтень-грудень 2020р., в сумі 139884,09 грн. суду не надав.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі в сумі 139884,09 грн.

Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України", зазначив, що п.1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст.6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

За приписами ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.

За приписами ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судові витрати за результатами розгляду справи.

Відповідно до ч.1 ст.129 ГПК України судовий збір покладається:

1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін;

2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи факт задоволення позовних вимог, в порядку п.2 ч.1 ст.129 ГПК України, сплачений позивачем судовий збір в сумі 2270,00 грн. покладається на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-

УХВАЛИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Управління соціального захисту населення Житомирської районної державної адміністрації Житомирської області (10012, м.Житомир, вул.Бориса Тена, 16, код ЄДРПОУ 20406164)

на користь Акціонерного товариства "Українська залізниця" (03150, м.Київ, вул.Єжи Ґедройця, 5, код ЄДРПОУ 40075815) в особі Регіональної філії "Південно-Західна залізниця" Акціонерного товариства "Українська залізниця" (01601, м.Київ, вул.Лисенка, 6, код ЄДРПОУ 40081221):

- 139884,09 грн. витрат, які понесла залізниця на перевезення пасажирів, які користуються пільгами з оплати проїзду у приміських поїздах;

- 2270,00,26 грн. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 08.11.21

Суддя Сікорська Н.А.

Віддрукувати:

1 - в справу

2 - позивачу (рек. з пов)

3 - Управління соціального захисту населення Житомирської РДА ( рек. з пов.) 10012, м. Житомир, вул. Бориса Тена, 16)