Рішення № 100877966, 08.11.2021, Великоновосілківський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
08.11.2021
Номер справи
220/1222/21
Номер документу
100877966
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Номер справи 220/1222/21

Номер провадження № 2/220/423/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2021 року Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:

головуючого судді Якішиної О.М.

за участю секретаря Черняєвої С.П.

розглянувши матеріали справи за позовом заступника керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області, третя особа на стороні позивача Великоновосілківська селищна рада Великоновосілківського району Донецької області до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок вчинення адміністративного правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

23.07.2021 року Заступник керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області діючи в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу внаслідок вчинення адміністративного правопорушення в розмірі 16683,20 грн. В обґрунтування позову посилається на те, що слідчим відділом Великоновосілківського відділення поліції Волноваського ВП ГУНП у Донецькій області здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 1202005062000042 від 19.01.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України за фактом незаконної вирубки лісу.

У ході досудового розслідування по даному кримінальному провадженню встановлено, що 18.02.2020 року ОСОБА_1 , у полезахисній лісосмузі на відстані 800 м. на північ від с. Урожайне Великоновосілківського району Донецької області, здійснив вирубку 1 дерева сироростучого породи «акація». Розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, розрахований державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Гонтарем І.Г., здійсненого згідно з постановою Кабінету міністрів України № 665 від 23.07.2008 «Про затвердження такс для обчислення розмірі шкоди, заподіяної лісу», становить 16683,20 грн.Станом на час вчинення правопорушення для кваліфікації за ч. 1 ст. 246 КК України визначено заподіяння шкоди в розмірі не менше 21200,00 грн.Враховуючи зазначене, 24.03.2020 року СВ Великоновосілківського ВП Волноваського ВП ГУНП у Донецькій області на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 Кримінального процесуального кодексу України провадження у КП № 12019050620000042 за ознаками ч. 1 ст. 246 КК України закрито. Постанова слідчого від 24.03.2020 року про закриття кримінального провадження не оскаржувалась.

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Гонтарем І.Г. стосовно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 007570 від 19.04.2020 року за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65-1 КУпАП (знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг та захисних лісових насаджень). 22.04.2020 року постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Гонтаря І.Г. № 04/83 ОСОБА_1 визнаний винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65-1 КУпАП та притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. Постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не оскаржувалась. Штраф відповідачем сплачено у повному обсязі 24.04.2020 року.

Розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, розрахований державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Гонтарем І.Г., здійсненого згідно з постановою Кабінету міністрів України № 665 від 23.07.2008 «Про затвердження такс для обчислення розмірі шкоди, заподіяної лісу», становить 16683,20 грн. Відповідно до листа Державної екологічної інспекції у Донецькій області від 14.04.2021 № 12-1318/21 інспекція не зверталась до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди заподіяної незаконною порубкою дерев у захисних лісових насадженнях. Враховуючи викладене просить стягнути з відповідача на користь держави шкоду, завдану незаконною порубкою дерев в сумі 16683,20 грн. та судовий збір у розмірі 2270,00 грн. сплачений при поданні даного позову до суду.

Ухвалою від 06.08.2021 року провадження у справі відкрито, справа призначена до розгляду в підготовче судове засідання на 10.09.2021 р.

Ухвалою суду від 21.10.2021 р., справа призначена до судового розгляду по суті на 09.11.2021 р.

В судове засідання представник Волноваської окружної прокуратури Донецької області не з`явився, будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи, причини неявки суду не повідомив.

Представник позивача Державної екологічної інспекції у Донецькій області в судове засідання також не з`явився, будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи, причини неявки суду не повідомив.

Представник третьої особи на стороні позивача Великоновосілківської селищної ради Волноваського району Донецької області подав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання також не з`явився будучи належним чином повідомленим про день та час розгляду справи, причини неявки суду не повідомив. Відповідно до позиції, висловленою Верховним Судом у постанові від 25.06.2018 року у справі № 904/9904/17, повідомлення та виклики суду вважаються врученими належним чином учаснику справи, якщо повертаються з відміткою «за закінченням терміну зберігання». При цьому суд, з врахуванням даної постанови, зазначає, що сам лише факт не отримання відповідачем кореспонденції, яку суд, з додержанням вимог процесуального закону, надсилав відповідачу за належною адресою та яка повернулася в суд у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною неявки в судове засідання, оскільки зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу. Судом вжито необхідних заходів щодо належного повідомлення відповідача про розгляд справи. Крім того, відповідно до статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.

Враховуючи викладене, суд вважає сторони такими, що повідомлені належним чином про день та час розгляду справи, а тому вважає можливим розглянути справу за їх відсутності.

Суд, дослідивши матеріали справи, задовольняє позов, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з п. 1 Положення про державну екологічну інспекцію, затвердженого Указом Президента України № 454/2011 від 13.04.2011, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів України. Держекоінспекція України входить до системи органів виконавчої влади.

Основними завданнями Держекоінспекції України згідно з п. 3 вказаного Положення є реалізація державної політики зі здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів.

Державна екологічна інспекція у Донецькій області згідно з вимогами Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року № 230, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 р. за № 350/34633, є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Основними завданнями Державної екологічної інспекції в області є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.

Відповідно до п 9 зазначеного Положення, Державна екологічна інспекція пред`являє претензії про відшкодування шкоди, збитків і втрат, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства з питань, що належать до її компетенції, та розраховує їх розмір, звертається до суду з відповідними позовами.

Судом встановлено, що слідчим відділом Великоновосілківського відділення поліції Волноваського ВП ГУНП у Донецькій області здійснювалось досудове розслідування у кримінальному провадженні № 1202005062000042 від 19.01.2020 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 246 КК України за фактом незаконної вирубки лісу.У ході досудового розслідування по даному кримінальному провадженню встановлено, що 18.02.2020 року ОСОБА_1 , у полезахисній лісосмузі на відстані 800 м. на північ від с. Урожайне Великоновосілківського району Донецької області, здійснив вирубку 1 дерева сироростучого породи «акація» (а.с.16)

Згідно постанови про закриття кримінального провадження від 24.03.2020 р., кримінальне провадження № 1202005062000042 від 19.01.2020 року, закрито у зв`язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ст..246 ч.1 КК України. Копія постанови направлена прокурору та до Державної інспекції охорони природного навколишнього середовища в Донецькій області для вирішення питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності (а.с.26-27).

Постановою державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Гонтаря І.Г. № 04/83 від 22.04.2020 р. ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 65-1 КУпАП та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 510,00 грн. (а.с. 39-40).

Статтею 60 Закону України «Про охорону природного навколишнього середовища» визначено, що полезахисні лісові смуги підлягають особливій охороні як природні комплекси, що мають велику екологічну цінність для збереження сприятливої екологічної обстановки, попередження та стабілізації негативних природних явищ.

Стаття 4 Лісового кодексу України встановлює, що до лісового фонду відносяться лісові ділянки, а також захисні насадження лінійного типу у випадку, коли площа цих насаджень становить не менше 0,1 га (10 соток). Якщо площа лісової смуги менше 0,1 га вона може трактуватися як група дерев, чагарників на сільськогосподарських угіддях і розглядатися як окремий специфічний об`єкт на землях сільськогосподарського призначення.

Стаття 39 Лісового кодексу України розподіляє ліси за екологічним і соціально-економічним значенням встановлює категорії лісів. Зокрема, полезахисні лісові смуги відносяться до категорії захисних лісів, які виконують водоохоронні, ґрунтозахисні та інші захисні функції.

Згідно зі ст. 95 Лісового кодексу України громадський контроль за охороною, захистом, використанням та відтворенням лісів здійснюється громадськими інспекторами охорони навколишнього природного середовища, повноваження яких визначаються положенням, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері навколишнього природного середовища.

Нормативи, за якими виділяються особливо захисні лісові ділянки, встановлюються у відповідності до Порядку поділу лісів на категорії та виділення особливо захисних лісових ділянок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 733 від 16.05.2007 року. Згідно з пунктом 7 цієї Постанови до категорії захисних лісів відносяться лісові ділянки, що виконують функцію захисту навколишнього природного середовища та інженерних об`єктів від негативного впливу природних та антропогенних факторів, зокрема: 1) лісові насадження лінійного типу (полезахисні лісові смуги, державні захисні лісові смуги, лісові смуги уздовж забудованих територій населених пунктів).

Згідно зі ст. 22 Земельного кодексу України полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель лісогосподарського призначення, належать до земель сільськогосподарського призначення у категорії несільськогосподарських угідь.

Статтею 107 Лісового кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни зобов`язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Відповідно до вимог п. «д» ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» громадяни України зобов`язані компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Крім того, згідно з положеннями ч.ч. 4, 5 ст. 68, ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Згідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана діями фізичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, що завдала шкоду, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Згідно п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди» від 27.03.1992 р. №6 (із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України №9 від 24.10.2003 р.) розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що відповідно до статей 440 та 450 ЦК шкода, заподіяна особі і майну громадянина або заподіяна майну юридичної особи, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Таким чином, обставини скоєння правопорушення відповідачем по справі ОСОБА_1 є встановленими при розгляді адміністративної справи та обов`язкові для суду при розгляді даної справи про відшкодування шкоди, спричиненої неправомірними діями відповідача.

Постанова про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не оскаржувалась, копію постанови від 22.04.2020 р. ОСОБА_1 отримав особисто, штраф відповідачем сплачений у повному обсязі.

Розмір шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, розрахований державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Гонтарем І.Г., здійснений згідно з постановою Кабінету міністрів України № 665 від 23.07.2008 «Про затвердження такс для обчислення розмірі шкоди, заподіяної лісу», становить 16683,20 грн. Розрахунок проведено в рамках досудового слідства по кримінальному провадженні 1202005062000042 від 19.01.2020 року, розпочатого за фактом незаконної вирубки лісу ОСОБА_1 , за ознаками вчинення кримінального правопорушення за ч. 1 ст. 246 КК України (а.с. 23, 35).

На підставі викладеного, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обгрунтованими, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, в зв`язку з чим суд задовольняє їх та стягує з відповідача ОСОБА_1 на користь держави в особі Великоновосілківської селищної ради Волноваського району Донецької області матеріальну шкоду, заподіяну злочином, в розмірі 16683,20 грн.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 2270,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст..ст. 12, 13, 81, 141, 280-282, 141, 263-265, 268 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги заступника керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Донецькій області - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (адреса: АДРЕСА_1 ) на користь держави шкоду, завдану незаконною порубкою дерев, в розмірі 16683 (шістнадцять тисяч шістсот вісімдесят три) грн. 20 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Донецької обласної прокуратури (87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Університетська, 6) витрати по оплаті судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 08.11.2021 р.

Суддя О.М. Якішина