Постанова № 100870909, 28.09.2021, Жовківський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
28.09.2021
Номер справи
444/2907/21
Номер документу
100870909
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 444/2907/21

Провадження № 2-а/444/61/2021

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 вересня 2021 року Жовківський районний суд Львівської області в складі :

головуючого судді Мікула В. Є.,

секретар судового засідання Сагаль Д.А.

представник позивача Горбань О.В.

відповідач ОСОБА_1

представник відповідача - адвокат Скоропад М.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Жовква справу за адміністративним позовом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області (адреса: 790007, м.Львів, вул. Січових Стрільців, 11, код ЄДРПОУ: 37831493) до громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: с.Смереків, Львівського району) про затримання громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України, -

В С Т А Н О В И В:

позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , в якому просить прийняти рішення про затримання з метою ідентифікації та поміщення громадянина Азербайджану ОСОБА_1 упункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні терміном на шість місяців, як такого, що незаконно перебуває в Україні, для подальшого вжиття заходів щодо його примусового видворення.

В обгрунтування поданого позову покликається на те, що 28.09.2021 року працівниками Головного управління ДМС у Львівській області був виявлений та затриманий громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.

Зазначає, що 09.11.2017 року Головним управлінням ДМС у Львівській області було прийняте рішення про примусове повернення за межі України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , однак дане рішення він не виконав.

Наголошує, що дана особа перевищила дозволений строк свого перебування на території України – більше 90 днів протягом 180 днів, чим порушила п. 2 Порядку продовження строку перебування та проживання або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою КМУ № 150 від 15.02.2012. Вказаний громадянин ухилився від виїзду з України, відмітки про продовження терміну перебування на території нашої держави в паспортному документі іноземця відсутні, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні.

В подальшому, 28.09.2021 року, у відповідності до положень ст. 254, 255, 256 КУпАП, на громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , було складено протокол про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 203 КУпАП.

Позивач вважає, що існує великий ризик втечі відповідача, а також уникнення ним примусового видворення.

Беручи до уваги той факт, що громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , порушив встановлені правила перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, може здійснити втечу, що дає, на думку позивача, обґрунтовані підстави для прийняття рішення про його примусове видворення за межі території України.

Ухвалою суду від 28 вересня 2021 р. у справі відкрито провадження та призначено до розгляду.

У судове засідання сторони не з`явились, однак подали на адресу суду заяви про розгляд справи у їх відсутності. Представник позивача позовні вимоги підтримав. Відповідач з приводу заявленого позову заперечив.

Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Суд встановив, що 28.09.2021 року працівниками Головного управління ДМС у Львівській області був виявлений та затриманий громадянин Азербайджану ОСОБА_1 , який порушив правила перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.

09.11.2017 року Головним управлінням ДМС у Львівській області було прийняте рішення про примусове повернення за межі України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , що вбачається з його копії в матеріалах справи.

Зазначене рішення громадянин Азербайджану ОСОБА_1 отримав 22.03.2018 року та зобовязався під розписку не пізніше 08.12.2017 року залишити територію України , однак дане рішення він не виконав.

Тобто, судом встановлено, що громадянин Азербайджану ОСОБА_1 перевищив дозволений строк свого перебування на території України – більше 90 днів, чим порушив п. 2 Порядку продовження строку перебування та проживання або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою КМУ № 150 від 15.02.2012. Вказаний громадянин ухилився від виїзду з України, відмітки про продовження терміну перебування на території нашої держави в паспортному документі іноземця відсутні, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні.

У відповідності до положень ст. 254, 255, 256 КУпАП, відносно відповідача 28.09.2021 працівниками Головного управління ДМС у Львівській області складено протокол про адміністративне правопорушення за ознаками ч. 1 ст. 203 КУпАП та протокол про адміністративне затримання за ознаками ч. 2 ст. 263 КУпАП, що вбачається з їх копії долучених позивачем до позовної заяви.

Згідно ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Частиною 5 цієї ж статті Закону передбачено, що рішення суду про примусове видворення іноземця або особи без громадянства виконується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, а стосовно іноземців та осіб без громадянства, затриманих ним у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України, - органом охорони державного кордону. Контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове видворення здійснюється органом, за чиїм позовом суд прийняв рішення про примусове видворення. З метою контролю за виконанням іноземцем або особою без громадянства рішення про примусове видворення службові особи органу охорони державного кордону або центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, здійснюють супровід такого іноземця або особи без громадянства.

Встановлено, що відповідач порушив встановлені правила перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, може здійснити втечу з метою уникнення примусового видворення.

Відповідно до п.3 ч.3 ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи щодо затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення іноземців та осіб без громадянства, які підлягають примусовому видворенню за межі України.

Частиною 1 ст. 289 КАС України визначено, за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:

1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;

2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;

4) зобов`язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.

Суд приймає до уваги покликання представника позивача про те, що існує ризик втечі громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , з метою уникнення ним примусового видворення.

Відповідно до ч.11 ст. 289 КАС України визначено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, не може перевищувати шести місяців.

У статті 5 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (із змінами і доповненнями) від 04.11.1950 року, ратифікованою Верховною Радою України 11.09.1997, задекларовано право кожного на свободу та особисту недоторканість, за винятком певних випадків, зокрема, коли здійснюється законний арешт або затримання з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадяться процедури депортації або екстрадиції.

Враховуючи наведене, зокрема те, що відповідач перебуває на території України без відповідних законних підстав, суд приходить до висновку, що є всі правові підстави для задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 241-251, 295 КАС України, суд, -

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Затримати з метою ідентифікації громадянина Азербайджану ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні терміном на шість місяців, як такого, що незаконно перебуває в Україні, для подальшого забезпечення видворення за межі території України.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Жовківський районний суд Львівської області протягом десяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлений 13.10.2021р.

Суддя В. Є. Мікула