
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 жовтня 2021 року м. Київ № 640/17352/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Григоровича П.О., за участі секретаря судового засідання Морозової Я.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРМАСЛОТРЕЙД»доГоловного управління ДПС у м. Києвіпро визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,Пр-к позивача, Ципко Р.В.
Пр-к відповідача, Рибак А.Ю.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «УКРМАСЛОТРЕЙД» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у м. Києві від 08.04.2021 № 00262060702.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.07.2021 відкрито загальне провадження та призначено підготовче засіданні.
Ухвалою від 13.10.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні.
Як вбачається з матеріалів справи позивач підтримує заявлені позовні вимоги в повному обсязі та просить суд їх задовольнити, посилаючись на доводи викладені в позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечує про що надав до матеріалів справи письмовий відзив.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва,
ВСТАНОВИВ:
08 квітня 2021 року відповідачем на підставі акта перевірки №15204/26-15-07-02-06-17/39437627 від 24.02.2021, винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення:
- № 00262060702, яким позивачу за порушення п.п.44.1, 44.2, 134.1.1 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов`язання за платежем «податок на прибуток» всього в сумі 5 712 074,00 грн, в т.ч. за основним платежем в сумі 3 808 049 грн, штрафними (фінансовими) санкціями в сумі 1 904 025 грн.
Як вбачається з акта перевірки та письмового відзиву відповідача, збільшення грошового зобов`язання та застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій ґрунтується на обставинах неправомірного встановлення позивачем ліквідаційної вартості вагона-хопера в сумі 1 грн, в той час як на переконання контролюючого органу така залишкова вартість має відповідати вартості металобрухту на рівні 8588,98 грн/тону, внаслідок чого ліквідаційна вартість одного вагону вагою 24 тони становить 206135,22 грн.
Не погоджуючись із правомірністю і обґрунтованістю вказаних доводів відповідача позивач посилається на те, що при здійсненні обрахунку вартості металобрухту контролюючим органом не враховано витрат на доведення вагону до стану металобрухту, як то слюсарні роботи, ЄСВ на заробітну плату, демонтаж, порізку металу, вивіз, тощо.
За таких обставин позивач звернувся до суду з даним позовом і просить його задовольнити.
Оцінивши за правилами ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
ТОВ «Укрмаслотрейд» придбало вагони-хопери у постачальника ПРAT «Дніпровагонмаш» за договорами купівлі-продажу та фінансового лізингу від 21.03.2019 p. №КНА-ФЛ-5708, № КНА-ФЛ-5737, КНА-ФЛ-5738 в кількості 100 штук. Вартість одного вагону складає 1 538 700,00 грн без ПДВ.
Відповідно до п. 4 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 р. № 92, первісна вартість - історична (фактична) собівартість необоротних активів у сумі грошових коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) необоротних активів.
При цьому, справедлива вартість - це сума, за якою можна продати актив або сплатити зобов`язання за звичайних умов на певну дату (п.4 П(С)БО 7). Порядок визначення справедливої вартості за видами активів та зобов`язань визначено в додатку до П(С)БО 19, відповідно до якого для ОЗ справедливою вартістю в більшості випадків є ринкова вартість об`єктів.
Вартість оприбуткування одного вагону-хопера становить 1 538 700,00 грн без ПДВ.
Введення в експлуатацію вагонів-хоперів відбулось за наказами від 30.04.2019 р. № 35-ОЗ, від 31.05.2019 № 43-ОЗ, від 07.06.2019 p. № 45-ОЗ. Таким чином, на підставі первинних документами з купівлі вагонів визначена первісна вартість одного вагону-хопера в розмірі 1 538 700,00 грн.
За визначенням пункту 4 П(С)БО 7, ліквідаційна вартість - це сума коштів або вартість інших активів, яку підприємство / установа очікує отримати від реалізації (ліквідації) необоротних активів після закінчення строку їх корисного використання (експлуатації), за вирахуванням витрат, пов`язаних з продажем (ліквідацією).
Ліквідаційна вартість - оціночна величина, що встановлюється комісією під час введення в експлуатацію кожного об`єкта основного засобу (п. 23 Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку основних засобів, затверджених наказом Мінфіну від 30.09.2003 р. № 561.
Використовують ліквідаційну вартість для визначення вартості, що амортизується, протягом строку корисного використання. Вартість, що амортизується, - це первісна (переоцінена) вартість основних засобів за вирахуванням їх ліквідаційної вартості (п.4 П(С)БО 7).
Згідно з пп.134.1.1 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства і відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.
Порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначення об`єкта оподаткування встановлено ст. 138 Кодексу.
Відповідно до пп.138.3.1 Кодексу, розрахунок амортизації основних засобів або нематеріальних активів здійснюється відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності з урахуванням обмежень, встановлених пп.14.1.138 розділу І цього Кодексу, підпунктами 138.3.2 - 138.3.4 цього пункту.
Для розрахунку амортизації відповідно до положень цього пункту визначається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку.
Відповідно до п.138.1 та п.138.2 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму нарахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та зменшується на суму розрахованої амортизації основних засобів або нематеріальних активів відповідно до п.138.3 цієї статті.
Таким чином, платник податку на прибуток при визначенні вартості основних засобів, що амортизується, у т.ч. у податковому обліку, вираховує ліквідаційну вартість об`єкта основних засобів, визначену відповідно до правил бухгалтерського обліку, якщо інше не передбачено обліковою політикою підприємства.
Отже, відповідно до вимог п.138.3 Податкового кодексу України підприємство вираховує ліквідаційну вартість об`єкта основних засобів відповідно до правил бухгалтерського обліку.
Оскільки іншого законодавством не передбачено, на підприємстві комісія на власний розсуд визначає суму, яку в майбутньому очікує отримати від реалізації (ліквідації) основних засобів після закінчення строку їх корисного використання, за вирахуванням витрат, пов`язаних з продажем (ліквідацією). Тобто: ліквідаційна вартість = очікуваний дохід - очікувані витрати.
Ліквідаційна вартість вагона хопера встановлена Протоколом комісії № 1 від 30.04.2019 p., № 2 від 31.05.2019 p., № 3 від 07.06.2019 p. на рівні 1,00 грн.
У протоколах визначено, що вартість можливого продажу металобрухту від одного вагона-хопера через 5 років експлуатації приблизно становить 300 000,00 грн. (без ПДВ), витрати, пов`язані з демонтажем чи ліквідацією можуть бути оцінені в аналогічну суму, приблизно 299999,00 грн.
Сума витрат на рівні 299 999 грн розрахована позивачем виходячи із ймовірних витрат на слюсарні роботи - 6310 грн; ЄСВ на заробітну плату - 1388 грн; оренда площадки із залізничними коліями - 76800 грн за 4 доби, залізничний тариф з доставки вагона - 5233 грн, подача вагона - 1800 грн; оренда тепловоза - 11667 грн, демонтаж, порізка, вивіз металобрухту - 196800 грн.
Тобто, ймовірна майбутня вартість продажу - витрати на ліквідацію = 300000,00 -299999,00 грн - 1 грн.
У бухгалтерському обліку підприємства розрахунок ліквідаційної вартості вагона- хопера, підтверджений протоколом комісії з введення основних засобів в експлуатацію становить 1,00 грн, що не суперечить вимогам П(С)БО 7 та обліковій політиці підприємства.
Оскільки на час проведення перевірки вагони не виведені з експлуатації, контролюючий орган, на переконання суду, не може знати реальну ліквідаційну вартість вагона через 5 років після його експлуатації, що настане в майбутньому, внаслідок чого висновки відповідача про заниження позивачем такої вартості є передчасними та не обґрунтованими з посиланням на належні і допустимі докази.
Твердження відповідача про необхідність розрахунку ліквідаційної вартості вагону на підставі постанови КМУ №500 від 28.05.2008 «Про порядок розрахунку вартості експортованих брухту легованих чорних металів, брухту кольорових металів та напівфабрикатів з їх використанням» є помилковими, оскільки вказаним нормативно-правовим актом не врегульовано питання витрат на отримання 1 тони металобрухту.
За таких обставин, оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає вимогам ч.2 ст.2 КАС України, внаслідок чого є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва, з урахуванням вимог встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 08.04.2021 № 00262060702.
3. Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрмаслотрейд» понесені витрати по сплаті судового збору у розмірі 22700,00 грн (двадцять дві тисячі сімсот грн 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДАН-ГРУП» (код ЄДРПОУ 38403665, адреса: 04053, місто Київ, ВУЛИЦЯ СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ, будинок 37-41).
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДПС У М. КИЄВІ (04116, м.Київ, ВУЛИЦЯ ШОЛУДЕНКА, будинок 33/19, код ЄДРПОУ ВП 44116011).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне рішення складено 03.11.2021.
Суддя П.О. Григорович