Рішення № 100851935, 28.10.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
28.10.2021
Номер справи
640/15537/21
Номер документу
100851935
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Вн. №27/377

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12:41

28 жовтня 2021 року м. Київ № 640/15537/21

за позовомОСОБА_1 до 3-і особиКабінету Міністрів України Міністерство соціальної політики України Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України"провизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити діїСудова колегія у складі:

Головуючий суддя О.В.Головань,

судді Я.І.Добрянська, А.Б.Федорчук

Секретар І.В.Галаган

Представники:

Від позивача: Мєлких Е.М.

Від відповідача: Жук Ю.О.

Від 3-ї особи-1: не з`яв.

Від 3-ї особи-2: Калюжний С.С.

Обставини справи:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Кабінету Міністрів України, в якому просить визнати абзац 1 пункт 9 Виплата пільг у грошовій безготівковій формі про Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі" протиправним та нечинним.

В судовому засіданні 28.10.2021 р. оголошено резолютивну частину рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення присутніх учасників, суд, -

ВСТАНОВИВ:

17 квітня 2019 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі", якою затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, що додається.

Згідно з п. 1 Порядку № 373 цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, та механізм надання громадянам у грошовій формі таких пільг:

на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також житлово-комунальних послуг, а саме:

житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком;

комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме:

витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;

витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;

витрат на поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

на оплату витрат на комунальні послуги у будинку, в якому створене об`єднання.

Згідно з п. 7 Порядку № 373 виплата розрахованої суми пільги здійснюється у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору (далі - рахунок для виплати пільг).

За заявою пільговика виплата пільги може здійснюватися у готівковій формі з місяця, що настає за місяцем подання такої заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, у якій зазначаються реквізити поточного рахунка, відкритого пільговиком в АТ "Ощадбанк".

Пільговики, яким надається пільга у грошовій формі, зобов`язані сплачувати щомісяця вартість фактично спожитої послуги з урахуванням суми пільги, перерахованої управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг або виплаченої таким пільговикам готівкою.

Структурні підрозділи з питань соціального захисту населення надають щомісяця до 22 числа управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг списки пільговиків, яким нараховано пільгу у поточному місяці, у яких зазначається форма отримання пільги, та дані про облікові записи пільговиків, що ведуться АТ "Ощадбанк" відповідно до пункту 9 цього Порядку.

Згідно з п. 9 Порядку № 373 АТ "Ощадбанк" веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика (далі - облікові записи пільговиків).

Згідно з п. 10 Порядку № 373 облік в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк" облікових записів пільговиків здійснюється в такій послідовності:

1) на підставі даних Реєстру структурні підрозділи з питань соціального захисту населення кожного робочого дня (за потребою) формують реєстри осіб, які мають право на отримання пільг (далі - реєстр пільговиків), які захищеними каналами зв`язку передаються Мінсоцполітики. Форма реєстру пільговиків встановлюється договором між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк".

У разі зміни адреси місця проживання пільговика структурний підрозділ з питань соціального захисту населення за новим місцем проживання пільговика включає відомості про нього до реєстру пільговиків, який передається АТ "Ощадбанк" для коригування облікового запису пільговика;

2) Мінсоцполітики передає не пізніше ніж протягом наступного робочого дня АТ "Ощадбанк" отримані реєстри пільговиків захищеними каналами зв`язку для обліку в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк" облікових записів пільговиків;

3) АТ "Ощадбанк" формує протягом наступного робочого дня в автоматизованих системах банку облікові записи пільговиків, інформацію про які передає Мінсоцполітики;

4) Мінсоцполітики передає не пізніше ніж протягом наступного робочого дня отримані дані про облікові записи пільговиків структурним підрозділам з питань соціального захисту населення.

У разі зміни відомостей, що були включені до реєстрів пільговиків, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення коригують відповідні дані під час подальшого формування реєстрів пільговиків в порядку, визначеному підпунктами 1-4 цього пункту.

Позивач - ОСОБА_1 - вважає п. 9 Порядку № 373 протиправним та просить його скасувати з таких підстав.

Позивач зазначає, що він є православним християнином, прихожанином Свято-Благовіщенського Кафедрального Собору, закінчив Харківську духовну академію, і релігійні переконання не дозволяють йому отримувати, використовувати унікальні номери, які підміняють його прізвище, і ім`я та по батькові.

Право громадян на свободу світогляду і віросповідання захищені законодавством, про що свідчить чисельна судова практика щодо скасування ідентифікаційних номерів.

Оскаржуваним п. 9 Порядку № 373 передбачено персоніфікований облік пільговиків у відповідних автоматизованих системах обліку, і норми Порядку не передбачають можливості заміни унікального номера облікового запису на серію, номер паспорта, прізвище, ім`я, по батькові, що є прогалиною в законодавстві, оскільки нормативно-правові акти, які регулюють подібні правовідносини, встановлюють таку можливість.

Позивач є пільговиком - перебуває на обліку в Реєстрі всіх категорій постраждалого населення від наслідків аварії на ЧАЕС, і йому автоматично присвоєно унікальний ключ НОМЕР_4, який по суті є унікальним номером, що підміняє його прізвище, і ім`я та по батькові; також у позивача є особовий рахунок № НОМЕР_1 , присвоєний Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, а також позивачу присвоєно унікальний номер облікового запису отримувача пільг №8918658985.

Відповідач - Кабінет Міністрів України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 року №373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі" та затверджений нею Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі прийнято у відповідності до вимог законодавства та в межах компетенції Кабінету Міністрів України.

Також відповідач зазначає, що передбачений п. 9 Порядку № 373 персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика, який АТ "Ощадбанк" веде у відповідних автоматизованих системах обліку, не є присвоєнням кожному пільговику індивідуального номера, тому посилання позивача на відповідну судову практику щодо ідентифікаційних номерів не може бути взято до уваги.

На думку відповідача, позивачем обрано неналежний спосіб захисту порушеного права, оскільки скасування п. 9 Порядку № 373 не призведе до захисту права позивача.

3-я особа - Міністерство соціальної політики України - відзиву на позов не надала.

3-я особа - Публічне акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" - в наданих поясненнях проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що ним здійснюється облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в автоматизованих системах обліку згідно з вимогами законодавства.

Проаналізувавши матеріали справи та пояснення присутніх учасників, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб`єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.

В даному випадку позовні вимоги про визнання протиправним та нечинним абзац 1 пункт 9 Виплата пільг у грошовій безготівковій формі про Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі" заявлено ОСОБА_1 як особою, на яку поширюється дія вказаного нормативно-правового акта.

Зокрема, згідно з листом від 21.04.2021 р. №П-01-48/135/0/297-21-152/0/759-21 Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, копія якого залучена до матеріалів справи, позивач перебуває на обліку в Управлінні в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, як особа з інвалідністю внаслідок війни 2 групи (посвідчення серії НОМЕР_2 від 06.12.2004 р.), особа, яка постраждала внаслідок ЧАЕС І категорії (посвідчення серії НОМЕР_3 від 26.11.2004 р.)

Відповідно, позивач у справі є належним.

Згідно з ч. 1 ст. 4, ч. 3 ст. 11 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 р. № 2189-VIII до повноважень Кабінету Міністрів України належать: 7) встановлення порядку надання пільг та житлових субсидій населенню в частині забезпечення надання житлових субсидій як частки вартості житлово-комунальних послуг, у тому числі їх виплати у грошовій формі.

Передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаних повноважень Кабінетом Міністрів України 17.04.2019 р. прийнято постанову № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі", якою затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі.

Згідно з оскаржуваним п. 9 Порядку № 373 АТ "Ощадбанк" веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходять на рахунок для виплати пільг, в розрізі кожного пільговика.

Згідно з її змістом вказана норма лише визначає загальне правило - ведення обліку пільговиків та коштів персоніфіковано, у відповідних автоматизованих системах обліку.

Вказана норма не визначає, в який конкретно спосіб ведеться персоніфікований облік пільговиків, тоді як такий облік може вестися в різних формах, які забезпечують персоніфікацію

Натомість згідно з п. 10 Порядку № 373 реєстри осіб, які мають право на отримання пільг, формують структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, передають Мінсоцполітики, яке, в свою чергу, передає їх АТ "Ощадбанк" захищеними каналами зв`язку для обліку в автоматизованих системах АТ "Ощадбанк" облікових записів пільговиків.

Таким чином, персоніфікація пільговиків шляхом ведення відповідних реєстрів забезпечується всіма уповноваженими державниим органами, тоді як АТ "Ощадбанк" лише використовує передані йому реєстри для перерахунку коштів конкретним особам, з тим способом персоніфікації пільговиків, які використані перерахованими у п. 10 Порядку №373 органами.

За таких обставин не є зрозумілим, чому позивач вважає своє право порушеним саме оскаржуваним п. 9 Порядку № 373, якщо персоніфікація пільговиків здійснюється з моменту формування відповідних реєстрів структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Крім того, суд зазначає, що у позові позивач зазначає, що норми Порядку № 373 не передбачають можливості заміни унікального номера облікового запису на серію, номер паспорта, прізвище, ім`я, по батькові, що є прогалиною в законодавстві, оскільки нормативно-правові акти, які регулюють подібні правовідносини, встановлюють таку можливість.

Тобто, позивач, оскаржуючи п. 9 Порядку № 373, фактично має на увазі не наявні у вказаному пункті положення, а відсутність конкретного способу персоніфікації, який би передбачав облік за серією, номером паспорта, прізвищем, ім`ям, по батькові.

Проте, запровадження конкретного способу персоніфікації особи при обліку пільговиків є предметом нормотворчої діяльності Кабінету Міністрів України, і це питання не може бути вирішене шляхом оскарження положення нормативно-правового акта, яке відповідного способу персоніфікації не передбачає.

Суд погоджується з відповідачем, який посилається на неналежний спосіб захисту порушеного права, обраний позивачем в даному випадку, оскільки скасування п. 9 Порядку № 373 не призведе до захисту права позивача (якщо таке право є порушеним).

Згідно з нормами ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З врахуванням викладеного у суду відсутні підстави для висновку про порушення відповідачем вказаних вимог під час визначення розміру пенсії позивачу.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 264, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

3. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя О.В. Головань

Судді Я.І.Добрянська

Я.Б.Федорчук

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 01.11.2021 р.