
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2021 року Чернігів Справа № 620/9627/21
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Баргаміної Н.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови,
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови № 289728 від 20.07.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ФОП ОСОБА_1 , винесену в.о. начальника Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що жоден документ, оформлений за результатами перевірки, не містить відомостей щодо вимірювального обладнання, яким здійснювались заміри габаритних параметрів транспортного засобу із вантажем, що ставить під сумнів його відповідність вимогам нормативно-технічної документації, наявність свідоцтва про повірку засобу вимірювальної техніки належним суб`єктом. Також відсутні будь-які докази перевищення транспортним засобом нормативно-визначених габаритних параметрів по ширині, висоті, виступ за задній габарит, а самі по собі акти перевірки не являються доказами перевищення габаритних параметрів. Вказує, що не було надано водію відповідний графік роботи пунктів габаритно-вагового контролю, відсутня будь-яка фото чи відео фіксація процесу здійснення замірів габаритів транспортного засобу.
Відповідач подав відзив на позов, в якому просив відмовити в задоволенні позову та зазначив, що за результатами перевірки габаритних параметрів транспортного засобу позивача було виявлено, що при нормативно допустимій ширині транспортного засобу 2,6 метра в даному випадку ширина становила 3,8 метра, що складає 46,2% перевищення параметрів від нормативу; висота транспортного засобу становила 4,4 метра при нормативно допустимих 4 метрах, що складає 10% перевищення параметрів від нормативу, виступ за задній габарит становив 3,3 метра при нормативно допустимих 2 метрах, що складає 65% перевищення параметрів від нормативу. Зазначає, що чинне законодавство не містить вимог щодо зазначення характеристик обладнання в документах перевірки, а долучені позивачем до позову копії свідоцтв про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки підтверджують, що габаритно-ваговий контроль транспортного засобу під час проведення рейдової перевірки здійснювався технічним засобом, що пройшов повірку, має відповідне свідоцтво та є придатним до застосування. Зазначає, що за результатами розгляду справи про правопорушення до позивача оскаржуваною постановою застосовано штраф у розмірі 34000 грн.
Позивачем надано відповідь на відзив, в якій, зокрема, вказує, що графік перевірок був затверджений в.о. заступника начальника Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки, а не керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу, що свідчить про протиправність перевірок, здійснених на підставі такого графіка. Вказує, що засоби вимірювальної техніки, які використовувались для визначення габаритних параметрів транспортного засобу позивача, не пройшли повірку уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.
Відповідачем було надано заперечення, в яких вказав, що міжрегіональний територіальній орган утворений на території декількох адміністративно-територіальних одиниць, на які поширюються його повноваження, а згідно посадової інструкції заступника начальника самостійного структурного підрозділу він керує та організовує роботу управління на окремій адміністративно-територіальній одиниці, тобто підписання щотижневого проведення рейдових перевірок в.о. заступника начальника Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки не є порушенням норм Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 06.10.2021 було продовжено Державній службі України з безпеки на транспорті процесуальний строк на подання відзиву та доданих до нього документів та долучено їх до справи № 620/9627/21.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
30.06.2021 на підставі направлення на рейдову перевірку від 25.06.2021 № 003594, щотижневого графіку проведення рейдових перевірок Південним міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки у період з 28.06.2021 по 04.07.2021, графіку роботи спільних мобільних груп з числа співробітників управління патрульної поліції в Миколаївській області та представників відділу держаного контролю за безпекою на транспорті у Миколаївській області на червень 2021 року (а.с. 68-71) проведено рейдову перевірку дотримання позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт, зокрема, проведено габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки DAF FT XF 105.400 державний номерний знак НОМЕР_1 з причепом TAD classic 30-3 державний номерний знак НОМЕР_2 , за результатами якого складено акт № 0006996 про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів від 30.06.2021 та довідку № 0080050 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 30.06.2021, в яких зафіксовано перевезення вантажу із перевищенням встановлених габаритів, а саме: довжина 22 м, ширина 3,8 м, висота 4,4 м (а.с. 74, 75).
Також за результатами перевірки був складений акт № 265793 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 30.06.2021, яким зафіксовано порушення, а саме перевезення вантажу – комбайн-зернозбиральний John Deere S690 по маршруту Южноукраїнськ-Снігурівка з перевищенням габаритних обмежень, визначених п. 22.5 ПДРУ, а саме ширина – 3,8 м; висота – 4,4 м; виступ за задній габарит – 3,3 м, без оформлення дозволу, який дає право на рух, у тому числі порушення, відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, перевищення параметрів від нормативу становить: ширина – 46,2 %, висота – 10,0 %, виступ за задній габарит – 65,0 %. Водія з вказаним актом було ознайомлено, від підпису та пояснень відмовився (а.с. 77).
В.о. начальника Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 20.07.2021 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт прийнято постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу № 289728, якою стягнуто з позивача штраф у сумі 34000,00 грн. (а.с. 82).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі – Положення в редакції чинній, на час виникнення спірних правовідносин) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно підпункту 1 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).
Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування.
Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Згідно абзацу дев`ятнадцятого статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник - це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
У відповідності до вимог частин першої та четвертої статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов`язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п`яти відсотків.
Абзацом 2 частини другої статті 49 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що водій транспортного засобу зобов`язаний мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень.
За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 відсотків, але не більше 30 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац шістнадцятий частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»).
Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі – Правила № 30), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (пункт 2 Правил № 30).
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306, визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
З аналізу вищевикладених норм чинного законодавства слідує, що участь у дорожньому русі транспортних засобів, габаритні параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, за шириною, висотою, виступом за задній габарит, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.
Так, постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 № 879 затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - Порядок № 879).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов.
Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції, та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль (пункт 15 Порядку № 879).
Також за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (пункт 20 Порядку № 879).
Відповідно до пункту 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі – Порядок № 1567), державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Згідно пункту 12 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб`єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.
Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин (пункт 13 Порядку № 1567).
Згідно пункту 16 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки можливе здійснення габаритно-вагового контролю.
Пункт 21 Порядку № 1567 передбачає, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовою особою (особами), що провела перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Аналіз положень чинного законодавства дає підстави стверджувати, що проведення перевірки обов`язково проводиться лише на підставі відповідного щотижневого графіка на її проведення.
Так, матеріали справи містять щотижневий графік проведення рейдових перевірок Південним міжрегіональним управління Укртрансбезпеки у період з 28.06.2021 по 04.07.2021, який був затверджений в.о. заступника начальника Південного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (а.с. 68).
В той час, як передбачено пунктом 13 Порядку № 1567 графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу.
Згідно пункту 1.1 Положення про територіальні органи Державної служби України з безпеки на транспорті, затвердженого головою Державної служби України з безпеки на транспорті 25.03.2021 (а.с. 107-119), це положення визначає організаційно-правовий статус, основні завдання, функції, повноваження та організаційні засади діяльності територіальних органів Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки) в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також міжрегіональних (повноваження яких поширюються на декілька адміністративно-територіальних одиниць), утворених відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 03 березня 2020 року № 196-р «Про оптимізацію діяльності територіальних органів Державної служби України з безпеки на транспорті»: Північне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки; Поліське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки; Західне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки; Подільське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки; Придніпровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки; Придністровське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки; Південне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки; Центральне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки; Східне міжрегіональне управління Укртрансбезпеки; Слобожанське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки.
Пунктом 1.2 вказаного Положення передбачено, що територіальний орґан є структурним підрозділом апарату Укртрансбезпеки і забезпечує виконання покладених на Укртрансбезпеку завдань на території Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, а такий, що утворений як міжрегіональний територіальний орган, - на території декількох адміністративно-територіальних одиниць, на які поширюються його повноваження.
Згідно пунктів 1.2, 5.1 Положення про відділ державного контролю за безпекою на транспорті територіального органу Державної служби України з безпеки на транспорті, затвердженого головою Державної служби України з безпеки на транспорті 25.03.2021 (а.с. 120-130), відділ є структурним підрозділом територіального органу Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпеки). Відділ очолює заступник начальника управління – начальник відділу (начальник відділу), який здійснює керівництво відділом.
Таким чином, графік проведення рейдових перевірок Південним міжрегіональним управління Укртрансбезпеки у період з 28.06.2021 по 04.07.2021 був підписаний начальником відділу державного контролю за безпекою на транспорті територіального органу Державної служби України з безпеки на транспорті, а не начальником (керівником) територіального органу Укртрансбезпеки.
Верховний Суд в постановах від 16.01.2018 у справі № 826/442/13а, від 12.06.2018 у справі № 821/597/17, від 20.03.2018 у справі № 810/1438/17 відповідно висловив правову позицію, що акт отриманий в результаті перевірки, виходячи із положень допустимості доказів, закріплених частиною другою статті 74 Кодексу адміністративного судочинства України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, якщо він одержаний з порушенням порядку, встановленого законом.
Відтак, суд критично ставиться до правомірності підстав проведення габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача за відсутності щотижневого графіку проведення рейдових перевірок, затвердженого керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу, що свідчить протиправність проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт та прийняття за її наслідками актів індивідуальної дії, оскільки описане вище порушення виключає допустимість як доказів відомостей, отриманих в ході такої перевірки, та, відповідно, нівелюють її результати.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовної вимоги про визнання протиправною та скасування постанови № 289728 від 20.07.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ФОП ОСОБА_1 , винесену в.о. начальника Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Стосовно інших посилань сторін, то суд критично оцінює такі з огляду на їх необґрунтованість, та зазначає, що згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 підлягає стягненню сплачений ним при поданні позовної заяви судовий збір в розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) (пр-т Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову № 289728 від 20.07.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу до ФОП ОСОБА_1 , винесену в.о. начальника Північного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 05.11.2021.
Суддя Н.М. Баргаміна