Рішення № 100851320, 26.10.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.10.2021
Номер справи
580/4183/21
Номер документу
100851320
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2021 року справа № 580/4183/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючого судді Бабич А.М.,

за участю:

секретаря судового засідання – Мельник Т.В.,

представника позивача – Алексєєнка Б.М. (згідно з ордером),

представника відповідача – Білоуса В.Ю. (у порядку самопредставництва),

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ "ОРГАНІЗАЦІЯ ІНВАЛІДІВ, ЧОРНОБИЛЬЦІВ ТА УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ УМАНЩИНИ" до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування рішень,

УСТАНОВИВ:

22.06.2021 ГРОМАДСЬКА ОРГАНІЗАЦІЯ "ОРГАНІЗАЦІЯ ІНВАЛІДІВ, ЧОРНОБИЛЬЦІВ ТА УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ УМАНЩИНИ" (20300, Черкаська обл., місто Умань, вулиця Михайлівська, будинок 79; код ЄДРПОУ 42858801) (далі – позивач) подало у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 43142920) (далі – відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень (далі – ППР) від 25.05.2021 про застосування до позивача штрафних санкцій:

№4308/23000901 у сумі 1020 грн;

№4309/23000901 у сумі 1020 грн;

№4310/23000901 у сумі 1000000 грн;

№4311/23000901 у сумі 1000000грн;

№4312/23000901 у сумі 500000 грн;

№4313/23000901 у сумі 500000 грн

В обґрунтування зазначено, що відповідач безпідставно та всупереч закону прийняв вказані вище рішення, що не відповідають фактичним обставинам та нормам законодавства. Наказ про призначення фактичної перевірки не містить інформації, яка би вказувала на існування обставин, що можуть слугувати підставами для проведення фактичної перевірки. Акти перевірок не містять жодних посилань на будь-які документальні докази, які би підтверджували факти реалізації пального позивачем. Стверджує, що не здійснює реалізацію (роздрібну або оптову) торгівлю пального. Тому у нього відсутній обов`язок на отримання відповідної ліцензії. Ревізорам забезпечений доступ до фінансово-господарських, облікових, звітних та інших документів позивача, що підтверджується відсутністю доказів про протилежне. Тому твердження відповідача щодо не надання документів під час перевірки не відповідає дійсності.

Ухвалою суду від 29.06.2021 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 20 липня 2021 року об 11год. 00 хв. Встановлено відповідачу строк тривалістю п`ятнадцять днів з дня отримання копії ухвали для надання відзиву на позовну заяву. Згідно з даними розписки та рекомендованого повідомлення про поштове вручення вказану ухвалу відповідач отримав 05.07.2021, а позивач – 06.07.2021.

Відповідач 19.07.2021 надав до суду відзив на адміністративний позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що під час перевірки, складання актів та прийняття оскаржуваних ППР діяв з дотриманням вимог закону. Позивач допустив податкові порушення, а саме вчиняє роздрібну торгівлю пальним без відповідної ліцензії та без реєстрації акцизних складів за адресами фактичного здійснення господарської діяльності: Черкаська обл., м.Умань, вул. С. Бандери, буд.23 та вул.Заводська, буд.1. Ревізори вручили керівнику позивача - Любичу В.І. письмові запити про надання документів та належним чином завірених копій, які позивач не виконав та за що його притягнено до відповідальності.

20.07.2021 ухвалою суд замінив первісного відповідача на Головне управління ДПС у Черкаській області (18000, Черкаська обл., місто Черкаси, вулиця Хрещатик, будинок 235; код ЄДРПОУ 44131663), відклав розгляд адміністративної та призначив підготовче засідання на 05 серпня 2021 року о 12:00 год.

Ухвалою від 05.08.2021 суд продовжив термін підготовчого провадження на 30 днів. Під час підготовчого провадження суд долучив всі подані сторонами докази та вирішив допитати в якості свідків ревізорів, які проводили фактичну перевірку – ОСОБА_1 та ОСОБА_2

23.09.2021 ухвалою суд закрив підготовче провадження у справі та призначив судове засідання для розгляду справи по суті.

У відкритих судових засіданнях представники сторін підтримали власні правові позиції щодо спору.

Заслухавши представників сторін, допитавши свідків, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Відповідно до копії виписки з ЄДРПОУ позивач зареєстрований 04.03.2019 як громадська організація.

Позивач має ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), терміном дії з 04.06.2020 до 04.06.2025:

№23050414202001008 щодо адреси місця зберігання: АДРЕСА_1 . Загальна місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального (літри) – 8000;

№23050414202001009 щодо адреси місця зберігання: АДРЕСА_2 . Загальна місткість резервуарів, що використовуються для зберігання пального (літри) – 8000.

Нафтогазова Асоціація України звернулася листом від 28.12.2020 вих.№103 до Президента України В.О.Зеленського, в якому звернула увагу на критичну ситуацію на нафтогазовому ринку, що пов`язана з тіньовим виробництвом пального та торгівлі пальним з грубим порушенням законодавства. Серед іншого звернено увагу на продажу пального без реєстрації РРО або з видачею фальсифікованих чеків. До листа додала перелік координат місць торгівлі пальним, у т.ч. дизельним у м.Умань, на яких, на її думку, відбуваються порушення вимог закону щодо торгівлі пальним без дозвільних документів.

Зазначений лист направлено 18.02.2021 серед інших до ГУНП в Черкаській області, Черкаської обласної прокуратури та Уманської місцевої прокуратури. Тому остання направила лист до т.в.о. начальника Уманського РУП ГУНП в Черкаській області Матвійчука В.В. з проханням перевірити викладені факти та вжити заходи реагування. Провести перевірку за вказаними координатами GPS також зобов`язало ГУНП в Черкаській області (лист від 04.03.2021 №2147/24/21/05-2021).

За результатом наради, проведеної під головуванням Прем`єр-міністра України 10.03.2021 щодо цінової ситуації на ринку пального та боротьби із нелегальним обігом пального видані доручення щодо вжиття відповідних заходів профільним органам державної влади. Тому ДПС України направило доручення листом від 18.03.2021 вих.№6725/7/99-00-09-02-01-07 до Головних управлінь ДПС у областях та м.Києві, яким зобов`язало здійснити аналіз поданої вказаною вище Асоціацією інформації та фактичні перевірки вказаних у додатках 1-3 суб`єктів господарювання щодо дотримання вимог законодавства у сфері обігу пального із залученням до спільної праці представників ДФС, а за наслідками – прозвітувати. У вказаних додатках наявна інформація про торгівлю пальним позивача за двома адресами згідно зі вказаними просторовими координатами.

В Уманському РУП ГУНП в Черкаській області матеріали перевірки зареєстровані в журналі єдиного обліку за №2651 від 05.03.2021, №3011 від 13.03.2021 та №2175 від 15.03.2021. Згідно з його листом від 22.03.2021 перевіркою встановлено, що згідно з додатком №2 до листа вказаної Асоціації за зазначеними координатами здійснюється діяльність двох АЗС, що реалізують пальне без дозвільних документів.

10.03.2021 оперуповноважений СРЗПО ВКП Уманського РУП ГУНП в Черкаській області І.Степаненко направив на ім`я т.в.о. начальника Уманського РУП ГУНП в Черкаській області Матвійчука В.В. рапорти щодо відпрацювання відомостей згаданого вище листа та геолокаційних даних, внаслідок чого встановив, що за відповідними адресами в м.Умань розташовані автостоянки вантажних автомобілів та інші орендовані приміщення різних фірм з надання послуг. Біля одного з приміщень розташовані автозаправні колонки дизельного палива, зовні приховані конусно-подібними пластиковими бочками темного кольору, з однієї сторони якої розташовані дверцята зеленого кольору із зображенням лева.

Т.в.о. начальника Уманського РУП ГУНП в Черкаській області Вадим МАТВІЙЧУК направив лист від 22.03.2021 за №3670/01/12 до Уманського управління ГУ ДПС в Черкаській області, в якому зазначив, що проведеною перевіркою встановлено, що згідно з Додатком №2 на території м.Умань здійснюється діяльність двох АЗС «координати GPS широти – 48.7805255, GPS довготи – 30.2993269, GPS широти – 48.24652, GPS довготи -30.192553», які здійснюють господарську діяльність, а саме торгівлю дизельним паливом без відповідних дозвільних документів. У зв`язку з викладеним наявні ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ст.204 КУпАП України «Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів», до якого відноситься питання незаконного використання, зберігання, транспортування дизельного пального.

Зазначені обставини стали приводом організаційних дій для проведення податкової перевірки діяльності позивача.

Зокрема, відповідач видав наказ від 14.04.2021 №660-п про проведення фактичної перевірки тривалістю 10 діб за період діяльності з 01.07.2019 до 24.04.2021 за місцями фактичного провадження діяльності: Черкаська обл., м.Умань, вул. Заводська, буд.1 та вул. С.Бандери, буд.23,-з питань дотримання вимог законодавства щодо обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального та спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального. В обґрунтування зазначено про виконання вимог підпунктів 20.1.2, 20.1.4, 20.1.8-20.1.11 п.20.1 ст.20, підп.75.1.3 п.75.1 ст.75, підп.80.2.5 п.80.2 ст.80 Податкового кодексу України, ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».

На його підставі головні державні ревізори-інспектори Сергій БЛИЗНЮК та Артем СИВАК здійснили фактичну перевірку позивача за місцем фактичного провадження діяльності за адресою: Черкаська обл., м.Умань, вул. Заводська, буд.1, - а головні державні ревізори-інспектори Святослав КОНОПАТСЬКИЙ та Артем СОТУЛЕНКО здійснили фактичну перевірку позивача за адресою його фактичної діяльностості: Черкаська обл., м.Умань, вул. С.Бандери, буд.23. За результатами перевірок склали акти від 26.04.2021 №3134/23-00-32-0122/42858801 та №3135/23-00-32-0122/42858801 відповідно.

Під час фактичної перевірки вказані ревізори купили в пластикові пляшки ємністю 5л пальне.

Також під час перевірки головний державний ревізор-інспектор Близнюк С.Д. склав письмове звернення від 15.04.2021 про зобов`язання позивача надати до 21.04.2021 копії таких документів:

1) документи, що підтверджують придбання нафтопродуктів, договори купівлі-продажу та/або зберігання, товарно-транспортні накладні, накладні на придбання, акти приймання за кількістю нафтопродуктів; змінні звіти форми 17-НП; товарну книгу кількісного руху нафтопродуктів форми 31-НП; журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП; документи, що підтверджують придбання скрапленого вуглеводного газу (СВГ), договори купівлі-продажу та/або зберігання, товарно-транспортні накладні, накладні на придбання, акти приймання за кількістю СВГ; змінні звіти форми 14-ГС; товарна книга кількісного руху СВГ форми 15-ГС; журнал оперативного обліку за формою №2-ГС; видаткові накладні; 2) документи, що підтверджують право власності чи іншого права користування на господарську одиницю, дозвільні та виконавчо-технічні документи; 3) ліцензії на роздрібну торгівлю пальним; зберігання пального; виробництво пального; оптову торгівлю пальним за відсутності місць оптової торгівлі; оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі; 4) документи (сертифікати) про якість пального; 5) документи на витратоміри – лічильники, рівнеміри – лічильники та документи, які підтверджують введення їх в експлуатацію (акти виконаних робіт тощо); 6) документи, що підтверджують позитивні результати повірки або оцінку відповідності.

Зазначений запит вручено 14.04.2021 члену громадської організації ОСОБА_3 , що підтверджується його підписом (а.с.72).

Під час перевірки головний державний ревізор-інспектор Сотуленко А.М. склав письмове звернення від 15.04.2021 про зобов`язання позивача надати до 21.04.2021 копії таких документів:

1) документи, що підтверджують придбання нафтопродуктів, договори купівлі-продажу та/або зберігання, товарно-транспортні накладні, накладні на придбання, акти приймання за кількістю нафтопродуктів; змінні звіти форми 17-НП; товарну книгу кількісного руху нафтопродуктів форми 31-НП; журнал обліку надходження нафтопродуктів на АЗС за формою №13-НП; документи, що підтверджують придбання скрапленого вуглеводного газу (СВГ), договори купівлі-продажу та/або зберігання, товарно-транспортні накладні, накладні на придбання, акти приймання за кількістю СВГ; змінні звіти форми 14-ГС; товарна книга кількісного руху СВГ форми 15-ГС; журнал оперативного обліку за формою №2-ГС; видаткові накладні; 2) документи, що підтверджують право власності чи іншого права користування на господарську одиницю, дозвільні та виконавчо-технічні документи; 3) ліцензії на роздрібну торгівлю пальним; зберігання пального; виробництво пального; оптову торгівлю пальним за відсутності місць оптової торгівлі; оптову торгівлю пальним за наявності місць оптової торгівлі; 3) документи (сертифікати) про якість пального; 4) документи на витратоміри – лічильники, рівнеміри – лічильники та документи, які підтверджують введення їх в експлуатацію (акти виконаних робіт тощо); 5) документи, що підтверджують позитивні результати повірки або оцінку відповідності.

У вказаному письмовому зверненні наявний підпис члена Громадської організації ОСОБА_3 про його отримання 15.04.2021. (а.с.43-44)

В акті від 26.04.2021 №3134/23-00-32-0122/42858801 зафіксовано, що 15.04.2021 о 15 год. 08 хв. за адресою: АДРЕСА_1 ,- де здійснює господарську діяльність позивач, встановлено факт продажу дизельного пального в пластикову ємність об`ємом 5 літрів в кількості 5 літрів за ціною 23грн за 1 літр на суму 115грн Оператор ОСОБА_3 отримав готівкові кошти, здійснив відпуск дизельного пального через паливо-роздавальну колонку. Розрахункову операцію з продажу дизельного пального через реєстратор розрахункових операцій не провів. Позивач згідно з ліцензією здійснює зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) та не має зареєстрованого реєстратора розрахункових операцій за місцем провадження діяльності (фото та відео фіксація додається). Вказане пальне було опечатано та передано ТОВ «Черкаси-Нафта-2008» для проведення досліджень та експертиз. Відповідно до баз даних АІС «Податковий блок» позивач не зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального, відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним та не зареєстровано акцизний склад за вказаною вище адресою. ОСОБА_3 вручено ревізором письмове звернення від 15.04.2021 про надання документів та їх належним чином завірених копій. Однак станом на 23.04.2021 таких документів не надано. Тому в Акті вказано, що виявлення порушень позивачем вимог п.85.2 ст.85, п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755 (із змінами і доповненнями), ч.20 ст.15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями). В прикінцевих положеннях Акту зазначено, що до нього додані письмове звернення від 15.04.2021 про надання документів (2 арк.), додатки фото, відео фіксація, протокол випробувань (на 2 арк.).

В акті від 26.04.2021 №3135/23-00-32-0122/42858801 зафіксовано, що 15.04.2021 о 15 год. 10 хв. за адресою: Черкаська обл., м.Умань, вул. С.Бандери, буд.23, - де здійснює господарську діяльність позивач, встановлено факт продажу дизельного пального в пластикову ємність об`ємом 5 літрів в кількості 3 літри за ціною 23грн за 1 літр на суму 69 грн. Оператор отримав готівкові кошти, здійснив відпуск дизельного пального через паливо-роздавальну колонку. Розрахункову операцію з продажу дизельного пального через реєстратор розрахункових операцій не провів. Позивач згідно з ліцензією здійснює зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки) та не має зареєстрованого реєстратора розрахункових операцій за місцем провадження діяльності (фото та відео фіксація додається). Вказане пальне опечатано та передано ТОВ «Черкаси-Нафта-2008» для проведення досліджень та експертиз. Відповідно до баз даних АІС «Податковий блок» позивач не зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального, відсутня ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним та не зареєстровано акцизний склад за вказаною вище адресою. ОСОБА_3 вручене письмове звернення від 15.04.2021 про надання документів та їх належним чином завірених копій. Станом на 23.04.2021 їх не надано. Тому зазначене про виявлення порушень позивачем п.85.2 ст.85, п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податково кодексу України від 02.12.2010 №2755 (із змінами і доповненнями), ч.20 ст.15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (із змінами та доповненнями). В прикінцевих положеннях Акту зазначено, що до нього додані письмове звернення від 15.04.2021 про надання документів (2 арк.), додатки фото, відео фіксація, протокол випробувань (на 2 арк.).

На замовлення Головного управління ДФС у Черкаській області (акт відбору зразків від 21.04.2021) 22.04.2021 ТОВ «Черкаси-Нафта-2008» склало протоколи випробувань від 22.04.2021 №72 та №73 щодо закуплених працівниками ГУ ДПС у Черкаській області зразків продукції, які знаходяться в прозорій пластиковій пляшці об`ємом 5,0л, опечатані паперовою стрічкою, скріплені печаткою з підписами працівників відповідача (пляшки заповнені рідиною з характерним нафтовим запахом (3,0л) та (5,0л). У висновках протоколів зазначено, що зразки відповідають вимогам ДСТУ 7688:2015 «Паливо дизельне Євро. Технічні умови» як паливо дизельне ДП-Євро5.

На підставі акту №3134/23-00-32-0122/42858801 прийняті спірні ППР від 25.05.2021:

№4309/23000901, яким застосовано штраф у розмірі 1020,00грн за ненадання документів та їх копій на письмове звернення;

№4311/23000901, яким застосовано штраф у розмірі 1000000,00грн за відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового;

№4313/23000901, яким застосовано штраф у розмірі 500000,00грн за роздрібну торгівлю пальним без відповідної ліцензії.

На підставі акту №3135/23-00-32-0122/42858801 прийняті спірні ППР від 25.05.2021:

№4308/23000901, яким застосовано штраф у розмірі 1020,00грн за ненадання документів та їх копій на письмове звернення;

№4310/23000901, яким застосовано штраф у розмірі 1000000,00грн за відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового;

№4312/23000901, яким застосовано штраф у розмірі 500000,00грн за роздрібну торгівлю пальним без відповідної ліцензії.

Тому позивач звернувся з позовом до суду.

Надаючи оцінку спірному рішенню, суд врахував таке.

Допитом свідків у суді підтверджено, що під час вказаних фактичних перевірок, що відбулися в один день, ревізори придбали за вказаними вище адресами позивача в пластикові пляшки, ємністю 5 літрів, дизельне пальне з ємностей у пластикових бочках, обладнаних паливо-роздавальними механізмами. При цьому фіскальні чеки їм не видано. Після повідомлення про фактичну перевірку особа, що здійснила такий відпуск, за адресою: АДРЕСА_2 , - відмовилася назватися та отримати документи про перевірку, у зв`язку з чим ревізори ОСОБА_4 та ОСОБА_5 поїхали на іншу адресу податкової перевірки для вручення уповноваженій особі позивача (керівнику) наказів і запитів, а за адресою: АДРЕСА_1 ,- операторські функції виконала особа, що назвалася ОСОБА_3 , та яка отримала запити для перевірки. Крім того, за останньою адресою перебував керівник позивача – ОСОБА_6 , а під час податкової перевірки ревізори робили фото та відео на власний телефон.

Перебування керівника ОСОБА_6 за однією адресою, та відсутність за іншою обумовлене проведенням фактичних перевірок за обома адресами одночасно.

Дослідженням відео-файлу на долученому диску до податкової перевірки в суді встановлено, що на ньому зафіксовано роздрібний продаж пального, а саме відпуск з пластикової ємності форми бочки з дверцятами та паливо-роздавальним механізмом безпосередньо в бак автомобіля, а також одному з ревізорів, що проводив перевірку, в пусту 5-літрову ємність, з переданням особі, що безпосередньо виконувала налив, коштів і без отримання фіскального чеку. Водночас відомості властивостей відеофайлу підтверджують, що його створення відбулося до часу проведення перевірки. При цьому відтворені на ньому ємності з пальним відповідають долученим фотокопіям з місця розташування, долученим до матеріалів судової справи, та мають зображення допитаного свідка та особи, вказаної оператором в акті перевірки, а отже, обґрунтованих сумнівів у достовірності не викликають.

Абзацом другим статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю визначає Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).

Відповідно до п.61.1 ст.61 ПК України податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з підп.19-1.1.16 п.19-1.1 ст.19-1 ПК України контролюючі органи здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального.

Відповідно до підп.20.1.10 п.20.1 ст.20 ПК України контролюючі органи мають право здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.

Згідно з підп.27 п.4 Положення про Державну податкову службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року №227, ДПС відповідно до покладених на неї завдань здійснює ліцензування діяльності суб`єктів господарювання з виробництва пального, з оптової, роздрібної торгівлі та зберігання пального і контроль за таким виробництвом. ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи.

Підпунктом 75.1 ст.75 ПК України передбачено право контролюючих органів проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Фактичною відповідно до підп.75.1.3. п. 75.1. ст.75 ПК України вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (п.80.1. ст.80 ПК України).

Отже, вона може проводитися без присутності керівника платника податків.

Відповідно до підп.80.2.5 п.80.2 ст.80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Встановлені судом обставини спору свідчать про обґрунтованість приводів і підстав провести перевірку за адресами, що використовує позивач.

Згідно з п.81.1 ст.81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

службового посвідчення осіб (належним чином оформленого відповідним контролюючим органом документа, що засвідчує посадову (службову) особу), які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п`ятому цього пункту, не дозволяється.

Наказ, на підставі якого проведено фактичну перевірку, містять всі відомості, передбачені законом. Акт відмови в отриманні платником наказу та направлень суду не надано. Водночас допитом свідків підтверджено відмову особи, що продала (безпосередньо відпустила) ревізорам пальне за адресою: АДРЕСА_2 ,- назвати своє прізвище, ім`я, по-батькові та посаду, що є об`єктивною перешкодою для складання обґрунтованого акта.

На підставі п.80.4. ст.80 ПК України перед початком фактичної перевірки, з питань дотримання порядку здійснення розрахункових операцій та ведення касових операцій, посадовими особами контролюючих органів на підставі підпункту 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 цього Кодексу може бути проведена контрольна розрахункова операція.

Фактична перевірка відповідно до п.80.7. ст.80 ПК України проводиться двома і більше посадовими особами контролюючого органу у присутності посадових осіб суб`єкта господарювання або його представника та/або особи, що фактично здійснює розрахункові операції.

Суд врахував, що відповідач вказаних вимог дотримався та оформив наказ, на підставі якого уповноважені працівники провели фактичну перевірку за місцем здійснення позивачем господарської діяльності. Здійснили купівлю дизельного пального, що вважається контрольною закупкою.

Результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) відповідно до п.86.1. ст.86 ПК України оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. Акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності). У разі відмови платника податків, його законних представників або особи, яка здійснювала розрахункові операції, від підписання акта (довідки), посадовими особами контролюючого органу складається акт, що засвідчує факт такої відмови. Один примірник акта або довідки про результати перевірки не пізніше наступного робочого дня після його складення реєструється в журналі реєстрації актів контролюючого органу і не пізніше наступного дня після його реєстрації вручається або надсилається платнику податків, його законному представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції.

Згідно з п.86.5 ст.86 ПК України акт (довідка) про результати фактичних перевірок, визначених статтею 80 цього Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючих органів, які проводили перевірку, реєструється не пізніше наступного робочого дня після закінчення перевірки. Акт (довідка) про результати зазначених перевірок підписується особою, яка здійснювала розрахункові операції, платником податків та його законними представниками (у разі наявності). Підписання акта (довідки) здійснюється за місцем проведення перевірки або у приміщенні контролюючого органу.

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон №481/95) контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.

На підставі п.19-1.1.14. ст.19 ПК України однією із функцій контролюючого органу є здійснення контролю у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням.

Отже, на відповідача покладені повноваження контролю у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів і застосування штрафних санкцій за наявності факту порушення суб`єктами господарювання вимог Закону №481/95.

Відповідно до п.85.2. ст.85 ПК України платник податків зобов`язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Такий обов`язок виникає у платника податків після початку перевірки.

При цьому великий платник податків на запит контролюючого органу зобов`язаний також надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" копії таких документів, що створюються ним в електронній формі з обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних із визначенням об`єктів оподаткування (податкових зобов`язань), первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів, не пізніше двох робочих днів, наступних за днем отримання запиту.

Для платників податків, які відповідно до цього пункту зобов`язані надавати інформацію в електронному вигляді, загальний формат та порядок подачі такої інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. У разі невстановлення електронного формату та порядку надання такої інформації платник податків звільняється від обов`язку подання її в електронній формі.

Для проведення електронної перевірки платник податків забезпечує подання до контролюючого органу засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" документів, які відповідно до цього Кодексу пов`язані з обчисленням та сплатою податків і зборів(якщо такі документи створюються таким платником податків в електронній формі та зберігаються на машинних носіях інформації). Загальний формат та порядок подання такої інформації встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Отже, для платників податків установлений обов`язок, а не право щодо надання посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всіх документів, що належать або пов`язані з предметом перевірки. Як зазначено вище, фактична перевірка проводиться за участю будь-якої особи, що фактично виконує розрахункові операції.

Суд врахував, що запити на отримання документів отримано ОСОБА_3 завчасно, що підтверджується його особистим підписом із зазначенням дати отримання 15.04.2021. У них вказана присічна дата, до якої такий обов`язок мав бути виконаний. Проте позивач не надав жодних документів щодо перебування за фактичними адресами здійснення діяльності, на які він має ліцензію для зберігання пального виключно для власних потреб, ємностей в пластикових бочках, облаштованих паливо-роздавальними механізмами, з яких проводиться реалізація пального невизначеній кількості осіб, документи на пальне, у т.ч. будь-яких пояснень щодо таких обставин. Також відсутні докази використання зазначених адрес іншими суб`єктами господарювання, окрім позивача, об`єктивної можливості перебування та виконання професійних обов`язків іншими фізичними особами, що не є працівниками або членами позивача за адресами, вказаними у відповідних ліцензіях позивача на зберігання пального для власних потреб.

Тобто, позивач не виконав вказаного обов`язку та докази поважності тому причин не підтверджена.

Незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, відповідно до п.121.1. ст.121 ПК України тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Зазначених вимог закону відповідач дотримався. Твердження позивача щодо протиправності ППР №№4308/23000901, 4309/23000901 безпідставні та не обґрунтовані.

Крім того, зважаючи на встановлені факти та обставини фактичних перевірок, суд урахував.

Частиною двадцятою ст.15 Закону №481/95 встановлено, що роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання (у тому числі іноземними суб`єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Вказаними вище ліцензіями підтверджується право позивача на зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки). Позивач не надав відповідачу ліцензій на роздрібну торгівлю дизельним пальним. Отже, не мав права на роздрібну торгівлю пальним та повинен використовувати його лише для потреб власного споживання чи промислової переробки. Водночас за відповідними адресами встановлено відпуск пального, у т.ч. ревізорам у пляшки ємністю 5 л. за готівкові кошти, що вважається роздрібною купівлею-продажем на підставі ч.1 ст.268 Цивільного кодексу України.

Абзац 24 ч.2 ст.17 Закону №481/95, на виконання якого прийняті спірні ППР №4313/23000901, №4312/23000901, передбачає, що до суб`єктів господарювання (у тому числі іноземних суб`єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі надання послуг із зберігання пального іншим суб`єктам господарювання та/або реалізація пального іншим особам на підставі ліцензії на право зберігання пального, отриманої на підставі заяви виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки відповідно до статті 15 цього Закону, - 500000 гривень.

Щодо обставин перебування ємностей з пальним на територіях позивача, з яких відбувся продаж у т.ч. ревізорам під час контрольної закупки, які би не мали відношення до його господарської діяльності та не уповноважених позивачем осіб не підтверджено жодним належним і допустим доказом. Тому подальша кваліфікація контролюючим органом обставин, такими що мають відношення до позивача, обґрунтована відомостями виданих йому на ці адреси ліцензіями на зберігання пального, дотримання мети видачі яких обгрунтовано підлягала перевірці.

Отже, роздрібна реалізація на вказаних територіях позивача пального є податковим порушенням і ППР прийняті правомірно.

Згідно з підп.230.1.2. п.230.1 ст.230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:

а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;

б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.

Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.

Пунктом 128-1.2 ст.128-1 ПК України, на виконання якого прийняті спірні ППР №4311/23000901, №4310/23000901, передбачено, що відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку - розпорядником акцизного складу - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.

За адресами фактичних перевірок у спірних правовідносинах позивач не має зареєстрованих акцизних складів. Тому реалізація пального без такої реєстрації не відповідає вимогам закону.

Отже, відображені у вказаних вище актах податкової перевірки факти допущення позивачем податкових порушень підтверджені. Зважаючи на допущені позивачем порушення, розміри застосованих спірними ППР санкцій відповідають закону. Тобто, спірні ППР правомірні.

Тому позовні вимоги не є обґрунтованими, не підлягають задоволенню, а понесені позивачем судові витрати – поверненню відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.2-20, 72-78, 132-139, 242-245, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ "ОРГАНІЗАЦІЯ ІНВАЛІДІВ, ЧОРНОБИЛЬЦІВ ТА УЧАСНИКІВ БОЙОВИХ ДІЙ УМАНЩИНИ" (20300, Черкаська обл., місто Умань, вулиця Михайлівська, будинок 79; код ЄДРПОУ 42858801) до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м.Черкаси, вул.Хрещатик, буд.235; код ЄДРПОУ 43142920) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 25.05.2021:

№4308/23000901 про застосування штрафної санкції в сумі 1020,00 грн;

№4309/23000901 про застосування штрафної санкції в сумі 1020,00 грн;

№4310/23000901 про застосування штрафної санкції в сумі 1000000,00 грн;

№4311/23000901 про застосування штрафної санкції в сумі 1000000,00 грн;

№4312/23000901 про застосування штрафної санкції в сумі 500000,00 грн;

№4313/23000901 про застосування штрафної санкції в сумі 500000,00 грн.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя А.М. Бабич

Рішення в повному обсязі виготовлене та підписане 05.11.2021.