Рішення № 100851114, 05.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2021
Номер справи
560/5990/21
Номер документу
100851114
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/5990/21

РІШЕННЯ

іменем України

05 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до територіального сервісного центру МВС №6842 ГРС ГСЦ МВС , Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідачів, в якому просить:

-визнати протиправною бездіяльність територіального сервісного центру МВС №6842 ГРС ГСЦ МВС в Хмельницькій області щодо відмови у перереєстрації транспортного засобу ГАЗ 69А, державний номерний знак НОМЕР_1 , колір зелений, рік випуску 1955, двигун №-Б/Н, кузов № НОМЕР_2 , шасі № НОМЕР_2 , який належить громадянину ОСОБА_2 на підставі технічного паспорта автомобіля серії НОМЕР_3 ;

- зобов`язати територіальний сервісний центр МВС №6842 ГРС ГСЦ МВС в Хмельницькій області перереєструвати транспортний засіб ГАЗ 69А, державний номерний знак НОМЕР_1 , колір зелений, рік випуску 1955, двигун №-Б/Н, кузов № НОМЕР_2 , шасі № НОМЕР_2 , який належить громадянину ОСОБА_2 на підставі технічного паспорта автомобіля серії НОМЕР_3 .

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує про те, що він згідно із довіреністю ННТ 576798 від 27.03.2012 наданою ОСОБА_2 є користувачем та розпорядником автомобіля марки ГАЗ-69А, 1955 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 .

В подальшому, позивач звернувся до відповідача із заявою з метою перереєстрації вказаного автомобіля, однак отримав відмову з посиланням на пункт 15 постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 №1388 «Про затвердження порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів».

Звертає увагу, що власник автомобіля не може нести відповідальність за те, що на кузові та шасі його автомобіля відсутні номера, оскільки так було зроблено заводом виробником. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 28.05.2021 адміністративний позов залишено без руху.

Відповідно до ухвали від 14.06.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Ухвалою суду від 16.07.2021 до участі у справі в якості співвідповідача залучено регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС).

Відповідачі подали відзиви на позовну заяву, в яких проти задоволення позовних вимог заперечують. У відзивах зазначено, що позивачу правомірно відмовлено у здійсненні перереєстрації транспортного засобу ГАЗ 69А, державний номерний знак НОМЕР_1 , оскільки останнім не дотримано п. 15 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року №1388.

Просять у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Суд дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Позивач згідно із довіреністю ННТ 576798 від 27.03.2012 наданою ОСОБА_2 є користувачем та розпорядником автомобіля марки ГАЗ-69А, 1955 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_1 .

31.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою з метою перереєстрації транспортного засобу ГАЗ 69А, державний номерний знак НОМЕР_1 , колір зелений, рік випуску 1955, двигун №-Б/Н, кузов № НОМЕР_2 , шасі № НОМЕР_2 , який належить громадянину ОСОБА_2 на підставі технічного паспорта автомобіля серії НОМЕР_3 .

Листом від 31.03.2021 №31/22/2-п15з регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій області повідомив позивача про те, що згідно із пунктом 15 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 вересня 1998 року №1388, що державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається.

Зважаючи на викладене вище, у перереєстрації транспортного засобу ГАЗ 69А, державний номерний знак НОМЕР_1 , колір зелений, рік випуску 1955, двигун №-Б/Н, кузов № НОМЕР_2 , шасі № НОМЕР_2 , який належить громадянину ОСОБА_2 на підставі технічного паспорта автомобіля серії НОМЕР_4 слід відмовити.

Вважаючи протиправним вищевказане рішення про відмову у перереєстрації транспортного засобу, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Суспільні відносини у сфері дорожнього руху та його безпеки, визначає права, обов`язки і відповідальність суб`єктів - учасників дорожнього руху, міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, об`єднань, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та господарювання (далі - міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та об`єднань) регулюються Законом України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 №3353-XII (далі - Закон №3353-XII).

Відповідно до статті 34 Закону №3353-XII державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов`язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.

Основні функції, права, організацію та забезпечення діяльності територіального сервісного центру МВС визначає Положення про територіальний сервісний центр МВС, затверджений наказом Міністерства внутрішніх Справ МВС від 29.12.2015 №1646, в силу пунктів 1-2 якого Територіальний сервісний центр МВС (далі - ТСЦ МВС) є структурним підрозділом територіального органу МВС - регіонального сервісного центру МВС (далі - РСЦ МВС). ТСЦ МВС у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства України та цим Положенням.

Розділом ІІ вищезазначеного положення передбачено, що ТСЦ МВС відповідно до чинного законодавства, зокрема, проводить реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів з видачею свідоцтв про реєстрацію, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на транспортні засоби, здійснення обміну реєстраційних документів та номерних знаків на транспортні засоби, зняття з обліку зареєстрованих транспортних засобів.

Єдина на території України процедура державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів (далі - транспортні засоби), оформлення та видачі реєстраційних документів і номерних знаків, встановлена Порядком №1388.

Відповідно до пункту 3 Порядку №1388 державна реєстрація транспортних засобів проводиться територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов`язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Відповідно до абзацу п`ятого пункту 15 Порядку № 1388 державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається. Перша державна реєстрація таких засобів, а також ввезених на митну територію України транспортних засобів, що розшукуються правоохоронними органами інших держав, не проводиться.

Не допускається державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, номери двигунів яких мають ознаки навмисного знищення або підробки (крім випадків повернення транспортного засобу законному власнику із знищеним або підробленим ідентифікаційним номером двигуна після незаконного заволодіння таким засобом) (абзац сьомий пункту 15 Порядку № 1388).

З аналізу вищезазначених норм чинного законодавства вбачається, що територіальні сервісні центри МВС уповноважені відмовляти, зокрема, у перереєстрації транспортного засобу без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими чи ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами).

Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що відповідач, відмовляючи у перереєстрації транспортного засобу, обмежився лише загальним цитуванням норми пункту 15 Порядку №1388, а саме: «Державна реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів, крім випадків вибракування їх у цілому, без ідентифікаційного номера або із знищеними, пошкодженими (один чи кілька символів номера візуально не визначаються) чи підробленими (змінено один або кілька символів номера, замінено панель (табличку) або частину панелі (таблички) з номером) ідентифікаційними номерами складових частин (кузова, шасі, рами) не допускається».

Суд зазначає, що відмовляючи у перереєстрації транспортного засобу, суб`єкт владних повноважень повинен навести достатні обґрунтування такого рішення, оскільки загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Невиконання суб`єктом владних повноважень вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Проаналізувавши зміст оскаржуваного рішення, оформленого листом від 31.03.2021 №31/22/2-п15з, суд зазначає, що в ньому відсутні конкретні підстави та мотиви його прийняття, оскільки процитована норма Порядку №1388 наводить одразу декілька підстав для відмови у перереєстрації транспортного засобу, а саме відсутність ідентифікаційного номера взагалі або наявність знищених, пошкоджених, підроблених ідентифікаційних номерів складових частин (кузова, шасі, рами).

Разом з цим суд звертає увагу, що саме до повноважень відповідача віднесено прийняття рішення про реєстрацію та/або перереєстрацію транспортних засобів та видачу свідоцтва за наслідком розгляду поданої у встановленому порядку заяви.

Отже, такі повноваження є дискреційними, тобто такими, які дають можливість на власний розсуд суб`єкту владних повноважень визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених нормативно-правовим актом. Обмежуючим фактором для рішень представників влади згідно з визначенням дискреційних повноважень є закон і справедливість.

Враховуючи вищезазначене, суд вважає за необхідне відмовити в задоволенні позовних вимог в частині зобов`язання територіального сервісного центру МВС №6842 ГРС ГСЦ МВС в Хмельницькій області зареєструвати транспортний засіб ГАЗ 69А, державний номерний знак НОМЕР_1 , колір зелений, рік випуску 1955, двигун №-Б/Н, кузов № НОМЕР_2 , шасі № НОМЕР_2 , який належить громадянину ОСОБА_2 на підставі технічного паспорта автомобіля серії НОМЕР_3 , оскільки заява позивача розглянута була не в повному обсязі, а висновки, які зроблені відповідачем є необґрунтованими, зроблені без урахування всіх обставин.

При цьому, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи те, що законодавець чітко визначив порядок та підстави для проведення реєстрації та/або перереєстрації транспортного засобу та видачу свідоцтва, а також випадки відмови в проведенні таких дій, керуючись ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов`язати регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивача від 31.03.2021 року, із урахуванням висновків суду, прийнятих в межах даної справи.

Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 КАС України).

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що наявні правові підстави для часткового задоволення позову.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області щодо перереєстрації транспортного засобу ГАЗ 69А, державний номерний знак НОМЕР_1 , викладену у листі від 31.03.2021 №31/22/2-п15з.

Зобов`язати регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.03.2021, із урахуванням висновків суду, прийнятих в межах даної справи.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн за рахунок бюджетних асигнувань регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_5 ) Відповідач:Територіальний сервісний центр МВС №6842 ГРС ГСЦ МВС (вул. Ф. Лендера, 41,Дунаївці,Дунаєвецький район, Хмельницька область,32400 , код ЄДРПОУ - 43611928) Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в Хмельницькій області (філія ГСЦ МВС) (вул. Західно-Окружна, 11/1,Хмельницький,Хмельницька область,29008 , код ЄДРПОУ - 43611928)

Головуючий суддя В.К. Блонський