
Справа № 560/6644/21
РІШЕННЯ
іменем України
05 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправною та скасувати рішення начальника Шепетівського відділу податків і зборів з фізичних осіб та проведення камеральних перевірок управління податкового адміністрування Головного управлінням Державної податкової служби у Хмельницькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску №00/3453/2406 від 31.03.2021 на суму 5 609,47 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване рішення відповідача є протиправним, оскільки позивач у період, за який податковий орган нарахував штрафні санкції та пеню, не займався незалежною професійною діяльністю, а працював в органах прокуратури та проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді прокурора військової прокуратури Хмельницького гарнізону Західного регіону України, відтак єдиний соціальний внесок за нього сплачувався роботодавцем.
Ухвалою від 14.06.2021 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 02.07.2021 замінено відповідача по справі №560/6644/21 з Головного управління ДПС у Хмельницькій області (код 43142957, вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код ВП 44070171, вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000).
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначається про те, що згідно реєстраційних та облікових даних АІС «Податковий блок» ОСОБА_1 з 24.10.2012 по 18.08.2017 перебував на обліку у Шепетівському управлінні Головного управління ДПС у Хмельницькій області як особа, яка займається незалежною професійною діяльністю.
Згідно даних інформаційної системи податкового органу, станом на 31.03.2021 заборгованість позивача складалась із штрафних санкцій в сумі 1126,40 грн. та пені в сумі 4483,07 грн., яка виникла в результаті несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску за період з 03.05.2018 по 06.07.2020.
У зв`язку з цим відповідачем прийнято рішення №00/3453/2406 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску в сумі 5609,47 грн. рекомендованим листом з повідомленням про вручення за місцем реєстрації, яке вручене платнику податків.
Враховуючи вищевикладене, відповідач вважає позовні вимоги ОСОБА_1 , безпідставними та необґрунтованими, внаслідок чого просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступне.
Позивач згідно із реєстраційними та обліковими даними АІС «Податковий блок» з 24.10.2012 по 18.08.2017 перебував на обліку у Шепетівському управлінні Головного управління ДПС у Хмельницькій області, як особа, яка займається незалежною професійною діяльністю.
31.03.2021 Головним управлінням Державної податкової служби у Хмельницькій області прийняте рішення №00/3453/2406 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску з єдиного соціального внеску в сумі 5609,47 грн.
Згідно із даними інформаційної системи податкового органу, станом на 31.03.2021 заборгованість позивача складалась із штрафних санкцій в сумі 1126,40 грн. та пені в сумі 4483,07 грн., яка виникла в результаті несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску за період з 03.05.2018 по 06.07.2020.
Згідно з витягом з послужного списку підполковника юстиції ОСОБА_1 у період з 06.02.2017 по 05.11.2018 позивач працював у військовій прокуратурі Західного регіону України, а у період з 12.12.2018 по 23.03.2021 позивач проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді прокурора військової прокуратури Хмельницького гарнізону Західного регіону України.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України та нормами Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI. Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування. Згідно з п. 3 цієї ж частини статті застрахована особа - це фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до статті 2 Закону № 2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватись на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Пунктами 4, 5 частини 1 ст. 4 Закону № 2464 передбачено, що платниками єдиного внеску є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.
Відповідно до абзацу 1 пункту 1 та пункту 2 частини першої статті 7 Закону № 2464-VI єдиний внесок нараховується:
- для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України Про оплату праці, та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;
- для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць. У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов`язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску;
- для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до підпункту 14.1.226 пункту 14.1 ст. 14 ПК України самозайнята особа - це платник податку, який є фізичною особою-підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності. Незалежна професійна діяльність - це участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, приватних виконавців, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Зазначене свідчить про те, що особа, яка провадить підприємницьку діяльність, вважається самозайнятою та зобов`язана сплачувати єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування не нижче розміру мінімального страхового внеску незалежно від фактичного отримання доходу лише за умови, що така особа не є найманим працівником. В іншому випадку, тобто якщо особа є найманим працівником, вона є застрахованою, і платником єдиного внеску за неї є її роботодавець, відтак мета єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування досягається за рахунок його сплати роботодавцем у розмірі, не меншому за мінімальний.
Таким чином, громадяни, які не припинили дію спеціального статусу, однак фактично ніякої діяльності з метою його реалізації не здійснюють, оскільки перебувають у трудових відносинах як наймані працівники з певним роботодавцем, не зобов`язані двічі сплачувати суму єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне страхування.
Зазначена правова позиція неодноразово викладалась Верховним Судом, зокрема у постановах від 23 січня 2020 у справі №480/4656/18, від 04.12.2019 у справі №440/2149/19, від 27.11.2019 у справі №160/3114/19. Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі та застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі письмових доказів судом встановлено, а відповідачем не спростовано, що позивач у період, за який податковий орган нарахував штрафні санкції та пеню, не займався незалежною професійною діяльністю, а працював в органах прокуратури та проходив військову службу у Збройних Силах України на посаді прокурора військової прокуратури Хмельницького гарнізону Західного регіону України, відтак єдиний соціальний внесок за нього сплачувався роботодавцем.
У той же час, доказів несплати єдиного соціального внеску з одержаних позивачем доходів відповідач не надав.
Крім того, відповідач не надав відомості інтегрованої картки позивача, зазначаючи лише про те, що недоїмка сформована у автоматичному режимі. Разом з тим, суд оцінює зазначені доводи критично, оскільки самі по собі відомості інтегрованої картки платника також не можуть бути достатнім і належним доказом або підтвердженням наявності відповідної заборгованості зі сплати обов`язкових платежів, зокрема ЄСВ.
Зі змісту наданої до суду представником відповідача роздруківки суд не може встановити будь-які обставини, пов`язані з нарахуванням позивачу недоїмки, оскільки останній не є офіційним документом, не підтверджується будь-якими належними доказами і не відображає наявність у позивача заборгованості. Протилежне суду не доведено.
Як зазначено у ч. 2 ст. 9 Закону №2464, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону №2464 обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом №2464, нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затверджена наказом № 449 Міністерства фінансів України 20.04.2015. Відповідно до п. 10 розділу ІV Інструкції обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів здійснюється на підставі актів документальної перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органу доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму виплат (доходу), на які нараховується єдиний внесок.
Натомість, будь-які документи, які б доводили, що недоїмка позивачунарахована згідно з вказаним вище порядком, правомірно і обґрунтовано, суду відповідачем не надані.
Зважаючи на це, відповідач не спростував доводи позивача і не довів обґрунтованість і правомірність оскаржуваного рішення.
Враховуючи викладене, наявні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, а також звільнення позивача від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управлінням Державної податкової служби у Хмельницькій області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №00/3453/2406 від 31.03.2021.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя В.К. Блонський