
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
05 листопада 2021 року № 520/20862/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченко А.В. розглянувши в спрощеному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Відділу контролю за обігом зброї Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції (вул. Шевченка, буд. 26, корп. 1,м. Харків,61013, код ЄДРПОУ40108599) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд визнати протиправним та скасувати рішення Відділу контролю за обігом зброї Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Харківській області, викладене в листі від 21.10.2021 за вих. №471/119-58/01-2021 і зобов`язати Відділ контролю за обігом зброї Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Харківській області видати ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) дозвіл на придбання основної частини до мисливської нарізної зброї.
В обґрунтування позовних вимог вказав, що відмова Відділу контролю за обігом зброї УПД ГУНП в Харківській області у видачі дозволу на придбання основної частини до мисливської нарізної зброї з посиланням на те, що останній не є громадянином України і не надав копію паспорту громадянина України, є протиправною, оскільки позивач на законних підставах перебуває в Україні та відповідно до статті 26 Конституції України користується тими самими правами і свободами, як і громадяни України.
Ухвалою суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_3 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і є громадянином Держави Ізраїль. Позивач має посвідку на постійне проживання в Україні № НОМЕР_3 від 10.07.2017, одружений на громадянці України з 26.12.1991.
05 жовтня 2021 року Позивач подав до Відповідача заяву разом з додатками на 14 арк. та фото про видачу дозволу на право придбання, зберігання однієї основної частини до мисливської нарізної зброї (ствола), яка була зареєстрована за вх. №354 від 05.10.2021.
Листом від 21.10.2021 за №471/119-58/01-2021 Відповідач повідомив Позивача про відмову у видачі дозволу у зв`язку з тим, що згідно наданих документів Позивач не є громадянином України.
Вказане рішення Відповідача Позивач вважає протиправними, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку наведеному, суд вказує, що згідно ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ч. 1 ст. 26 Конституції України іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Правовідносини, пов`язані з отримання дозволу на придбання мисливської зброї, врегульовані, зокрема Положенням про дозвільну систему, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.1992 № 576, Інструкцією про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів, затвердженою наказом МВС України від 21.08.1998 № 622.
Відповідно до пункту першого Положення про дозвільну систему дозвільна система - це особливий порядок виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, обліку і використання спеціально визначених предметів, матеріалів і речовин, а також відкриття та функціонування окремих підприємств, майстерень і лабораторій з метою охорони інтересів держави та безпеки громадян.
Згідно з пунктом 1.3 Інструкції № 622, основними завданнями органів поліції є запобігання порушенням порядку виготовлення, придбання, зберігання, обліку, охорони, перевезення та використання вогнепальної зброї, пневматичної зброї калібру понад 4,5 мм та швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду (далі - пневматична зброя) і холодної зброї (арбалети, луки з зусиллям натягу тятиви більше ніж 20 кг, мисливські ножі тощо (далі - холодна зброя)), пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії (далі - пристрої), та патрони до них, основних частин зброї бойових припасів до зброї і охолощеної зброї, вибухових матеріалів і речовин, попередження випадків їх втрати, крадіжок, використання не за призначенням та з протиправною метою.
Відповідно до пункту 2.3.2 Інструкції № 622, дозволи на придбання, зберігання та носіння мисливської нарізної, гладкоствольної зброї, пневматичної, холодної, охолощеної зброї, пристроїв громадянами України видають управління (відділи) превентивної діяльності Головного управління національної поліції.
Згідно пунктом 12.1 Інструкції № 622 правом придбання мисливської гладкоствольної зброї та основних частин до неї користуються громадяни України, які досягли 21-річного віку, мисливської нарізної зброї та основних частин до неї - 25-річного віку, холодної, охолощеної та пневматичної зброї та основних частин до неї - 18-річного віку. Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схоронність.
Згідно з інформацією, що розміщена на офіційному сайті ГУНП в Харківській області (hk.npu.gov.ua), Відповідач є структурним підрозділом Управління превентивної діяльності ГУНП в Харківській області, який у межах компетенції здійснює консультації, реєстрацію, перереєстрацію, переоформлення зброї та інше.
У відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2007 № 795 видача дозволів на зберігання і носіння (реєстрація, перереєстрація) мисливської, холодної, пневматичної зброї, інших предметів, на які поширюється дозвільна система, є адміністративною послугою.
Таким чином, Позивачем правильно визначено відповідача по справі у відповідності до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» передбачено, що право на полювання в межах визначених для цього мисливських угідь мають громадяни України, які досягли 18-річного віку, іноземці, які одержали в установленому порядку дозвіл на добування мисливських тварин та інші документи, що засвідчують право на полювання.
Полювання з використанням вогнепальної мисливської зброї дозволяється лише особам, які в установленому порядку одержали в уповноваженому державному органі відповідний документ дозвільного характеру на право користування цією зброєю.
Відповідно до частини 1 статті 13 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» іноземці можуть здійснювати полювання на території України відповідно до цього Закону. Документи на право полювання, видані відповідними органами інших держав, чинні на території України.
Правовий статус іноземців та осіб без громадянства визначено Конституцією України та Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
Суд наголошує, що відповідно до статті 26 Конституції України, іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав (п. 6 ст. 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»).
Згідно з частиною 1 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов`язки, як і громадяни України, за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
Іноземці та особи без громадянства, зазначені у частинах першій та сімнадцятій статті 4 цього Закону, отримують посвідку на постійне проживання (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
При цьому, суд звертає увагу, що відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.06.1992 N 2471-XII «Про право власності на окремі види майна», громадяни інших держав набувають права власності на вогнепальну мисливську нарізну зброю (мисливські карабіни, гвинтівки, комбіновану зброю з нарізними стволами), придбану ними з відповідного дозволу, що надається органами внутрішніх справ за місцем проживання особам, які досягли 25-річного віку.
Зі змісту зазначених правових приписів вбачається, що положення чинного законодавства наділяють іноземця, який на законних підставах перебуває на території України, тими самими правами, як і громадян України, окрім тих, які можуть належати тільки громадянам України та прямо визначені Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
При цьому, суд зазначає, що положення Інструкції № 622 не можуть визначати обмеження прав іноземців, якими також наділені громадяни України, тому як останні не є законом у розумінні приписів статей 26, 85 Конституції України.
Суд зазначає, що не може вважатись законною відмова у видачі дозволу на зберігання і носіння (реєстрацію, перереєстрацію) мисливської нарізної зброї або інших предметів, на які поширюється дозвільна система, тільки на тій підставі, що Позивач не є громадянином України, адже як вже неодноразово зазначалось, Позивач як іноземець, який на законних підставах перебуває на території України, користується тим самим обсягом прав і свобод, що і громадяни України, в тому числі правом на зберігання і носіння (реєстрацію, перереєстрацію) мисливської нарізної зброї або інших предметів, на які поширюється дозвільна система.
Оцінюючи всі обставини справи, Суд також не може залишити поза увагою той факт, що Позивач неодноразово отримував дозволи, в тому числі і на мисливську нарізну зброю.
Таким чином, позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу контролю за обігом зброї Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Харківській області про скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу контролю за обігом зброї Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Шевченка, буд. 26, корп. 1, м. Харків, 61013, код ЄДРПОУ 40108599), викладене в листі від 21.10.2021 за вих. №471/119-58/01-2021.
Зобов`язати Відділ контролю за обігом зброї Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Харківській області (вул. Шевченка, буд. 26, корп. 1, м. Харків, 61013, код ЄДРПОУ 40108599) видати ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) дозвіл на придбання основної частини до мисливської нарізної зброї на підставі його заяви і документів, поданих 05.10.2021 і зареєстрованих за вх. №354.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя А.В.Зінченко