
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" листопада 2021 р. справа № 300/5119/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу згідно довідки про розмір грошового забезпечення позивача №9/1/3462 від 27.08.2021 та зобов`язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення, з врахуванням виплачених сум пенсії, на підставі вказаної довідки про розмір грошового забезпечення позивача, без обмеження її максимальним розміром.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області протиправно відмовило здійснити відповідний перерахунок, оскільки вказана довідка видана на виконання рішення суду від 05.05.2021 у справі №300/293/21, яке набрало законної сили, тому право позивача на перерахунок пенсії не потребує доказуванню у даній справі. Щодо перерахунку та виплату пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення зазначено, вказана обставина також не потребує доказуванню при розгляді даної справи, оскільки рішенням суду від 21.11.2019 у справі №300/115/19, яке набрало законної сили, встановлено право на виплату пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення. Щодо обмеження максимального розміру пенсії зазначено, що враховуючи рішення суду від 21.10.2020 у справі №300/2269/20, яке набрало законної сили, норми щодо обмеження її максимальним розміром до позивача не можуть бути застосованими.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 22.10.2021. У відзиві представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зазначив, що позивачу здійснено перерахунок пенсії у 2018 році, згідно довідки, складеної на підставі норм, якими передбачено механізм виникнення права на перерахунок пенсії та здійснення такого перерахунку відповідним особам. Вважає, що відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії позивача згідно довідки про розмір грошового забезпечення позивача №9/1/3462 від 27.08.2021. Щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу у розмірі 80% грошового забезпечення та без обмеження її максимальним розміром зазначено, на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.11.2019 у справі №300/115/19 позивачу виплачується пенсія у розмірі 80% грошового забезпечення та на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 у справі №300/2269/20 позивачу виплачується пенсія без обмеження її максимального розміру, тому не вимагається ухвалення будь-яких інших додаткових рішень. Також, відповідач посилається на порушення позивачем шестимісячного строку, встановленого для звернення до суду. На підставі вищевикладеного, представник відповідача вважає позов безпідставним, необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі.
25.10.2021 до суду надійшла відповідь позивача на відзив, відповідно до якої позивач не погоджується з аргументами відповідача.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 з січня 2005 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 80% грошового забезпечення та без обмеження її максимального розміру.
На виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 у справі №300/293/21 Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки направив відповідачу довідку №9/1/3462 від 27.08.2021 (а.с.15), відповідно до якої грошове забезпечення позивача складається з: посадового окладу в розмірі 6360,00 грн., окладу за військовим званням в розмірі 1820,00 грн., надбавки за вислугу років (ОВЗ+ПО) 50% в розмірі 4090,00 грн., надбавки за особливості проходження служби (ОВЗ+ПО+% вислуга) 65% в розмірі 7975,50 грн., надбавки за таємність 15% в розмірі 954,00 грн., премія 35% в розмірі 2226,00 грн., надбавки за класну кваліфікацію 7% в розмірі 445,20 грн., які встановлені за відповідною (аналогічною) посадою станом на 01.01.2021.
Позивач звернувся з відповідною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про проведення позивачу перерахунку та виплати пенсії за вислугу років, з врахуванням виплачених сум пенсії, згідно даної довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021 для перерахунку пенсії згідно рішення суду та в розмірі 80% грошового забезпечення та без обмеження її максимального розміру (а.с.13).
За результатом розгляду вказаної заяви Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю №7419-7376/Р-02/8-0900/21 від 13.09.2021 повідомило, що у Головного управління відсутні законні підстави та відповідні повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу (а.с.14).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
За змістом пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі також - Закон), у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 вказаного Порядку №45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 у справі №300/293/21 (вебсайт: http://reуestr.court.gov.ua/Review/96703518), яке набрало законної сили за результатом перегляду судом апеляційної інстанції, позов задоволено частково. Визнано протиправними дії Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 з урахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад та оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції від 30.08.2017 та зобов`язано Івано-Франківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати і надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується при перерахунку пенсії станом на 01.01.2021 з урахуванням в ній щомісячних основних та додаткових видів грошового забезпечення, в якій посадовий оклад, оклад за військовим званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 за №2262-ХІІ "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та з врахуванням положень пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" в редакції від 30.08.2017, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри: посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) в розмірах, установлених за відповідними посадами (категоріями) на момент виникнення права на перерахунок пенсії; інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення, які враховуються при призначенні і перерахунку пенсії, та щомісячна премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Отже, не потребує доказуванню при розгляді даної справи виникнення у позивача права на перерахунок пенсії згідно довідки №9/1/3462 від 27.08.2021, виданої на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.05.2021 у справі №300/293/21, яке набрало законної сили.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене, з моменту отримання вищевказаної довідки у пенсійного органу виник обов`язок з перерахунку пенсії позивача. При цьому, як зазначено вище відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
За таких обставин, враховуючи вищенаведене, відповідач протиправно не провів позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, з врахуванням виплачених сум пенсії, починаючи з 01.01.2021 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, що входять до складу грошового забезпечення позивача та викладені в довідці Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №9/1/3462 від 27.08.2021.
Щодо аргументів відповідача про те, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.11.2019 у справі №300/115/19 позивачу виплачується пенсія у розмірі 80% грошового забезпечення та на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.10.2020 у справі №300/2269/20 позивачу виплачується пенсія без обмеження її максимального розміру, тому не вимагається ухвалення будь-яких інших додаткових рішень, суд зазначає наступне.
Як зазначено вище, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (частина 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України).
Громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене (правові позиції Конституційного Суду України в рішеннях від 22.09.2005 №5-рп/2005, від 29.06.2010 № 17-рп/2010, від 22.12.2010 №23-рп/2010, від 11.10.2011 №10-рп/2011).
Отже, право позивача на отримання пенсії в розмірі 80 відсотків відповідного грошового забезпечення та без обмеження її максимального розміру не потребує доказування при розгляді даної справи, оскільки встановлене рішеннями Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.11.2019 у справі №300/115/19 та від 21.10.2020 у справі №300/2269/20, які набрали законної сили, та відповідачем не доведено наявності обставини з виникнення змін в нормативно-правовому регулюванні вказаних правовідносин у спірний період.
Відтак, при вирішенні спірних правовідносин, суд враховує недопустимість скасування чи звуження права позивача на отримання пенсії в розмірі 80 відсотків відповідного грошового забезпечення та без обмеження її максимального розміру у спірний період.
Згідно частин першої та другої статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні "Великода проти України" від 03 червня 2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Щодо посилань відповідача на порушення позивачем строку звернення до суду, слід зазначити, що враховуючи вимоги частини 3 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", відсутнє строкове обмеження щодо виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв`язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб`єкта владних повноважень.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 за вислугу років, починаючи з 01.01.2021, із врахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії згідно довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №9/1/3462 від 27.08.2021.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з врахуванням виплачених сум пенсії у розмірі 80% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2021, із врахуванням основних і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, згідно довідки Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №9/1/3462 від 27.08.2021, без обмеження максимального розміру пенсії, передбаченого статтею 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.