
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" листопада 2021 р. справа № 300/1748/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов`язання до вчинення дій,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , яка діє в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 , звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про зобов`язання здійснити перерахунок з 01.01.2020 та виплатити різницю недоотриманої суми пенсії по втраті годувальника у розмірі 60% від розміру заробітної плати, згідно нової довідки №18-429вих-20 прокуратури Івано-Франківської області, без обмеження її максимальним розміром пенсії, з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що її малолітній син ОСОБА_2 отримує пенсію по втраті годувальника відповідно до Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII. У зв`язку із тим, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, вона звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії згідно довідки про розмір заробітної плати №18-429вих-20 від 07.09.2020, виданої прокуратурою Івано-Франківської області, однак відповідач протиправно відмовив у такому перерахунку. Зауважує, що станом на час призначення пенсії її чоловіку ( ОСОБА_3 ) порядок та підстави для перерахунку пенсії прокурорів були визначені у ч.12, 17 ст.50-1 Закону №1789-ХІІ. Звертає увагу на постанову Верховного суду у зразковій справі №560/2120/20. Вважає, що її малолітній син ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії у зв`язку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури на підставі постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017. Просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, в якому стосовно заявлених позовних вимог заперечує. Зазначає, що призначення пенсії у зв`язку із втратою годувальника не передбачає виникнення права у особи, яка не відноситься до суб`єктів, яким надано право на пенсію за Законом України «Про прокуратуру», на перерахунок пенсії згідно норм вказаного закону та з підстав, що надають право виключно працівникам прокуратури на здійснення перерахунку призначеної пенсії. Відтак позивач, порядок пенсійного забезпечення якої врегульовано у відповідності із Законом «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», не має права на перерахунок пенсії по втраті годувальника з підстав, визначених Законом України «Про прокуратуру». Зауважує, що позивач не зверталася до пенсійного органу із заявою встановленого зразка, а відповідь Головного управління надавалася в порядку Закону України «Про звернення громадян». Відповідач наголошує, що з 13.12.2019 працівники прокуратури набули право на перерахунок призначеної пенсії, однак за умов підвищення заробітної плати працівників прокуратур та виникнення права на перерахунок пенсії після 13.12.2019, у зв`язку із чим призначена ОСОБА_1 у 2019 році пенсія у зв`язку із втратою годувальника на неповнолітнього сина ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про прокуратуру» не підлягає перегляду. Також зазначає, що вимога позивача про здійснення перерахунку призначеної пенсії за вислугу років без обмеження максимального розміру пенсії є передчасною, оскільки вказане право не порушене, а максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів встановлених для осіб, які втратили працездатність. Просить суд відмовити в задоволенні позову (а.с.44).
Позивач правом подання відповіді на відзив не скористався.
Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.
Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.
ОСОБА_1 отримує пенсію на неповнолітнього сина ОСОБА_2 , у зв`язку з втратою годувальника, відповідно Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII в розмірі 60 відсотків від розміру середньомісячного заробітку годувальника – батька ОСОБА_3 , який був пенсіонером органів прокуратури.
07.09.2020 прокуратурою Івано-Франківської області відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», видано ОСОБА_1 за чоловіка ОСОБА_3 довідку за №18-429вих-20 від 07.09.2020 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій (а.с.26).
25.09.2020 позивач звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії малолітнього сина – ОСОБА_2 на підставі довідки прокуратури Івано-Франківської області №18-429вих-20 від 07.09.2020 (а.с.72).
За результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії відповідач листом №3238-3044/К-02/8-0900/20 від 16.10.2020 повідомив про те, що право на перерахунок пенсії відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 згідно наданої довідки відсутнє, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019, що є підставою для перерахунку пенсії працівникам прокуратури. Зазначено, що розмір пенсії у зв`язку із втратою годувальника визначається від заробітку годувальника або із пенсії годувальника, тобто в залежності від того доходу, який мав годувальник на час настання смерті (а.с.24).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих на час призначення позивачу пенсії (2019 рік) визначалися Законом України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VІІ (надалі також - Закон №1697-VІІ).
Порядок призначення та перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника визначає Закон України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон №1058-IV).
Відповідно до частини 19 статті 86 Закону №1697-VІІ пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім`ї.
До непрацездатних членів сім`ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначену у статті 36 Закон №1058-IV, а саме: чоловік, (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Відповідно до частини 20 статті 86 вказаного Закону №1697-VІІ (в первинній редакції), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.
Розділ XII “Прикінцеві положення” Закону №1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Разом з цим, з 15.07.2015 втратив чинність Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ (крім пункту 8 частини 1 статті 15, частини 4 статті 16, абзацу 1 частини 2 статті 46-2, статті 47, частини 1 статті 49, частини 5 статті 50, частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1, частини 3 статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
01.01.2015 набрав чинності закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України” (надалі також - Закон № 76-VIII). Вказаним законом, зокрема, частину 18 статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) та частину 20 статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року “Про прокуратуру” №1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 за №7-р(II)/2019 положення частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII зі змінами, визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційними). Зазначено, що положення частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII, яке визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Таким чином, положення частини 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” №1697-VII, в редакції Закону №76-VIII, втратили чинність 13.12.2019.
Конституцій Суд України у пункті 3 резолютивної частини рішення від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 встановив такий порядок виконання цього рішення:
- частина 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України вказаного Рішення (з 13.12.2019);
- частина 20 статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: “Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки”.
Отже, з 13.12.2019, тобто з дати ухвалення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 за №7-р(ІІ)/2019, у Законі України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 за №1697-VII відсутня вимога про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України. При цьому, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури з 13.12.2019 є підвищення саме заробітної плати відповідної категорії працівників.
З огляду на наведені положення законодавства, реалізація позивачем наявного у неї права на перерахунок раніше призначеної пенсії по втраті годувальника має бути здійснена відповідачем за дотримання таких вимог, як звернення до управління пенсійного фонду з відповідною заявою та подання документів, підтверджуючих розмір заробітної плати за відповідною посадою годувальника.
Щодо аргументів відповідача про необхідність звернення позивача з заявою встановленого зразка про перерахунок пенсії суд зазначає наступне.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 18 жовтня 2018 року у справі №589/4910/16-а вказав на помилковість висновку суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позову з огляду на те, що позивач звернувся до пенсійного органу із заявою не встановленого зразка.
Верховний Суд у вказаній постанові зазначив, що зазначаючи про недотримання форми заяви про перерахунок пенсії поданої до Пенсійного органу, суд апеляційної інстанції припустився формалізму, оскільки зі змісту заяви вбачається, що вона містить всю необхідну інформацію, а підставою для відмови Управління ПФУ зазначило про відсутність у позивача права на такий перерахунок, а не неналежна форма поданої позивачем заяви.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як встановлено судом, відповідач відмовив позивачу у задоволенні заяви про перерахунок пенсії, зазначивши, що право на перерахунок пенсії відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України”, згідно представленої довідки про заробітну плату відсутнє, оскільки перерахунок пенсії проводиться у разі зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури після 13.12.2019 року, що є підставою для перерахунків пенсій працівникам прокуратури (в тому числі по втраті годувальника - працівника прокуратури).
Отже, підставою для відмови, оформленої відповіддю від 16.10.2020 №3238-3044/К-02/8-0900/20 було зазначено відсутність у позивача права на перерахунок пенсії, а не неналежна форма поданої позивачем заяви.
Звертаючись до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою щодо перерахунку пенсії по втраті годувальника, позивач долучила довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), яка враховується для перерахунку пенсій №18-429вих-20 від 07.09.2020, видану прокуратурою Івано-Франківської області. Така довідка складена уповноваженим органом, містить обов`язкові реквізити: дату та вихідний номер, підписана відповідальними посадовими особами.
Верховний Суд у постанові від 24.04.2019 (справа № 826/8546/18) звернув увагу на те, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 за №1697-VII покладено саме на Уряд.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.
Реалізація такого права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019.
Згідно висновків Верховного Суду у рішенні в зразковій справі, твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону №1697-VІІ, обов`язковою умовою є прийняття Урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. І така нерівність має усуватись Пенсійним Фондом України шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13.12.2019.
Також, Суд звернув увагу на те, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 за №657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду і є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".
Підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури (в тому числі по втраті годувальника - працівника прокуратури) є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Таким чином, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівників органів прокуратури відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 та ухваленням Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019, право на перерахунок призначених працівникам прокуратури пенсії, а відповідно і особам, які отримують пенсію на підставі ч.19 ст.86 Закону України "Про прокуратуру", виникло з 13.12.2019.
Відповідно до ч.2 ст.38 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім`ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.
Що стосується вимоги позивача в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області виплачувати ОСОБА_2 60% місячної заробітної плати годувальника ОСОБА_3 , без обмеження максимального розміру, то суд зазначає наступне.
Питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.
Судом встановлено, що відповідач листом від 16.10.2020 №3238-3044/К-02/8-0900/20 відмовив у здійсненні перерахунку пенсії з підстав відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відтак, спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і про наявність чи відсутність підстав для обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало. Отже, у суду відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені.
Враховуючи те, що судовому захисту підлягають виключно порушені права чи інтереси особи, а не ті, які ймовірно будуть порушені у майбутньому, в задоволенні позовних вимог позивача в частині зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії в розмірі 60% від суми місячної заробітної плати померлого годувальника ОСОБА_3 , без обмеження максимального розміру, зважаючи на їх передчасність, слід відмовити.
Підсумовуючи зазначене вище, суд робить висновок про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
У зв`язку із тим, що позивач звільнена від сплати судового збору на підставі п.7 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» як особа, що звернулася із заявою до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а доказів понесення ним будь-яких інших витрат, пов`язаних з розглядом справи суду не надано, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.01.2020 перерахунок та виплату ОСОБА_2 (свідоцтво про народження № НОМЕР_1 від 25.12.2007) пенсії по втраті годувальника - ОСОБА_3 , відповідно до статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 №1697-VII на підставі довідки Прокуратури Івано-Франківської області №18-429вих-20 від 07.09.2020, з врахуванням раніше проведених платежів.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер – НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ), яка діє в інтересах малолітнього сина ОСОБА_2 (свідоцтво про народження № НОМЕР_1 від 25.12.2007, АДРЕСА_1 ),
відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківська область, 76018).
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.