
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
04 листопада 2021 року о/об 09 год. 20 хв.Справа № 280/8273/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (надалі – відповідач, ГУ ДПС у Запорізькій області), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Запорізькій області №202455-2406-0829 від 15.04.2021 щодо визначення ОСОБА_1 орендної плати за 2021 рік за користування земельною ділянкою, розташованою за адресою АДРЕСА_2 .
У позовній заяві зазначено наступне. Позивачу на праві приватної власності належить нежитлова будівля, розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Земельна ділянка, на якій розташовано будівлю, є комунальною власністю і перебуває в позивача в користуванні на підставі Договору оренди землі від 01.03.2007. Відповідно до п.9 Договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 4060 грн. 56 кой. - на протязі строку будівництва об`єкта, та у розмірі 30453 грн. 47 коп. з дня введення об`єкту в експлуатацію. В грудні 2014 року Запорізька міська рада звернулася до суду з позовом до ОСОБА_1 про внесення змін до Договору оренди землі в якому зазначала, що з огляду на набрання чинності Податковим кодексом України та на підставі рішення Запорізької міської ради про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного призначення, відповідні зміни мають бути внесені і в Договір з ОСОБА_1 03.08.2015 Ленінським районним судом м.Запоріжжя було ухвалене рішення в цивільній справі №334/11961/14-ц, яким було внесено зміни в Договір оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , виклавши його в наступній редакції: «Пункт 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 6497360 грн. 10 коп. (шість мільйонів чотириста дев`яносто сім тисяч триста шістдесят грн. 10 кои.) в цінах 2014 року; Пункт 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 194920 грн. 80 коп. (Сто дев`яносто чотири тисячі дев`ятсот двадцять гривень 80 коп.), що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2014 року». Ухвалою Апеляційного суду Запорізької області від 15.10.2015, рішення суду першої інстанції було залишене без змін. Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України від 27.04.2016 ухвалу суду апеляційної інстанції було скасовано і справу передано на новий розгляд до суду апеляційної інстанції. Ухвалою Апеляційного суду Запорізької області від 30.06.2016 рішення суду першої інстанції було скасоване і ухвалено нове про відмову в задоволенні позовних вимог Запорізької міської ради в повному обсязі. Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України від 21.12.2016 рішення Апеляційного суду Запорізької області від 30.06.2016 було скасоване і залишене в силі рішення Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 03.08.2015. Таким чином, 21.12.2016 набрало законної сили рішення Ленінського районного суду м.Запоріжжя, яким до Договору оренди землі було внесено вказані вище зміни. Попри набрання рішенням суду про внесення змін до Договору оренди землі, Договір оренди зі змінами між ОСОБА_1 та Запорізькою міською радою підписаний не був і на сьогоднішній день діє Договір в редакції від 2007 року. 21.05.2021 позивач отримав поштою оскаржуване в даному позові податкове повідомлення-рішення №202455-2406-0829 від 15.04.2021, яким відповідач визначив суму податкового зобов`язання за оренду земельної ділянки за 2021 рік. Згідно з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням розмір податкового зобов`язання складає 194920 грн. 80 коп. Відповідачем було взято розмір нормативної грошової оцінки землі, зазначений в рішенні Ленінського районною суду м.Запоріжжя від 03.08.2015 (6497360 грн. 10 коп.) і розраховано розмір орендної плати за землю на рівні 3% від нормативної грошової оцінки. Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення №202455-2406-0829 було винесене неправомірно і підлягає скасуванню з наступних підстав. Єдиний діючий і підписаний сторонами Договір оренди землі по теперішній час є Договір від 2007 року. Зазначені в рішенні Ленінського районного суду м.Запоріжжя зміни фактично не були внесені до Договору і жодних додаткових угод сторони Договору на виконання рішення суду не укладали. Законодавством України чітко визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, Податковий кодекс України регулює лише строки внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, податковий період, порядок обчислення орендної плати та порядок її зарахування до бюджетів відповідно. Відповідач, не маючи жодного підтвердження факту внесення сторонами будь-яких змін до Договору, не мав права самостійно здійснювати перерахунок орендних платежів в розмірі, відмінному від вказаного в Договорі. Даними діями ГУ ДПС у Запорізькій області перевищило свої повноваження і діяло в супереч діючому законодавству України. Також, відповідачем не було враховано оплату, яку позивач здійснив 05.03.2021 в розмірі 45000 грн. 00 коп. Попри це, оскаржуване податкове повідомлення-рішення було винесене на суму 194920 грн. 80 коп. і не було зменшене на суму оплати.
Позивач підтримав позовну заяву.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. Законодавець визначив нижню граничну межу річної суми платежу по орендній платі за земельні ділянки незалежно від того, чи збігається її розмір із визначеним у договорі. З набранням чинності Податкового кодексу України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. Виходячи із принципу пріоритетності норм Податкового кодексу України над нормами інших актів у разі із суперечності, який закріплений у п.5.2 ст.5 Податкового кодексу України, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 цього Кодексу, враховуючи при цьому положення ч.1 ст.58 Конституції України, згідно з якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, по факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Відповідно до рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 за №37 «Про внесення змін до рішення міської ради від 27 липня 2011 року №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя» орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений у договорі оренди землі, не відповідає вказаному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.2008, зобов`язано укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати. Згідно з пп.288.1 ст.288 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Зобов`язання за договором оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та ОСОБА_1 в частині розміру орендної плати змінилися з моменту набрання законної сили ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, тобто з 21.12.2016 у справі №334/11961/14-ц. Відповідно до ухвали Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21.12.2016, річна сума орендної плати за землю на 2021 рік за земельну ділянку площею 0,4697га. за адресою АДРЕСА_2 складає 194920,80 грн. 05.03.2021 особисто ОСОБА_1 сплачена сума в розмірі 45000,00 грн., яка обліковується в інтегрованій картці платника податків як переплата. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами без урахування раніше сплачених сум. Після узгодження податкового повідомлення-рішення №202455-2406-0829 від 15.04.2021 на суму 194920,80 грн., раніше сплачена сума в розмірі 45000,00 грн. буде зарахована в погашення вищевказаного повідомлення-рішення.
Відповідач проти позовної заяви заперечував.
Ухвалою судді від 13.09.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.
01.03.2007 між Запорізькою міською радою (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено Договір оренди землі, в якому зазначено наступне: «… 1.Орендодавець, відповідно до рішення шостої сесії п`ятого скликання Запорізької міської ради №72/145 від «06» грудня 2006р., надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування офісно-готельного комплексу, яка знаходиться АДРЕСА_2 . … 2.В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,4697га. 3.На земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна: нежитлова будівля орендаря, інші об`єкти інфраструктури відсутні. …».
Рішенням Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 03.08.2015 у справі №334/11961/14-ц (провадження №2/334/1767/15) задоволено позов Запорізької міської ради до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі – «суд ВИРІШИВ: … Внести зміни до п.5 договору оренди землі №040726100231 від 18 квітня 2007р., укладеного між Запорізькою міською радою та ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:04:025:0076, площею 0,4697га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , виклавши його в такій редакції: "5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 6497360 грн. 10 коп. (Шість мільйонів чотириста дев`яносто сім тисяч триста шістдесят грн. 10 коп.) в цінах 2014 року". Внести зміни до п.9 договору оренди землі №040726100231 від 18 квітня 2007р., укладеного між Запорізькою міською радою та ОСОБА_1 щодо земельної ділянки, кадастровий номер 2310100000:04:025:0076, площею 0,4697га, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , виклавши його в такій редакції: "9.Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 194920 грн. 80 коп. (Сто дев`яносто чотири тисячі дев`ятсот двадцять гривень 80 коп.), що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2014 року". …».
Ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 21.12.2016 у справі №334/11961/14-ц залишено в силі рішення Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 24.02.2015 у справі №334/11961/14-ц (провадження №2/334/1767/15).
ГУ ДПС у Запорізькій області винесено податкове повідомлення-рішення від 15.04.2021 за №202455-2406-0829, яким позивачу визначено податкове зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб за 2021 рік у сумі 194920 грн. 80 коп.
Платіжним дорученням №1194 від 05.03.2021 на суму 45000,00 грн. ОСОБА_1 сплачено орендну плату за землю за 2021 рік.
Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 04.08.2021 за №6591/С/99-00-06-01-04-09 залишено без змін податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Запорізькій області від 15.04.2021 за №202455-2406-0829 про визначення суми грошового зобов`язання з орендної плати за землю з фізичних осіб, а скаргу ОСОБА_1 – без задоволення.
Судом досліджено й інші документи надані учасниками справи у дану справу.
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
Відповідно до пп.14.1.147 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України плата за землю - обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).
Як зазначено у п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. (…).
У пп.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України зазначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; (…).
Відповідно до п.5.2 ст.5 Податкового кодексу України у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.
За матеріалами справи, позивачу на праві приватної власності належить будівля, розташована за адресою: АДРЕСА_2 . Земельна ділянка, на якій розташована будівля, є комунальною власністю і перебуває в позивача в користуванні на підставі Договору оренди землі від 01.03.2007.
21.12.2016 набрало законної сили рішення рішення Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 24.02.2015 у справі №334/11961/14-ц (провадження №2/334/1767/15), яким до Договору оренди землі від 01.03.2007 було внесено зміни. Попри набрання рішенням Ленінського районного суду м.Запоріжжя від 24.02.2015 у справі №334/11961/14-ц (провадження №2/334/1767/15) про внесення змін до Договору оренди землі від 01.03.2007, Договір оренди землі від 01.03.2007 зі змінами між ОСОБА_1 та Запорізькою міською радою підписаний не був.
Враховуючи наведені норми права та обставини справи, суд погоджується з позицією відповідача, що для позивача «… річна сума орендної плати за землю на 2021 рік за земельну ділянку площею 0,4697га. за адресою АДРЕСА_2 складає 194920,80 грн. …».
Позивачем не спростовано твердження відповідача, що «… Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами без урахування раніше сплачених сум. Після узгодження податкового повідомлення-рішення №202455-2406-0829 від 15.04.2021 на суму 194920,80 грн., раніше сплачена сума в розмірі 45000,00 грн. буде зарахована в погашення вищевказаного повідомлення-рішення. …».
Судом прийнято до уваги, що судовими рішеннями в адміністративних справах №0840/3480/18, №280/3489/19, №280/4875/20, №280/8922/20 надана правова оцінка правомірності винесення контролюючим органом податкових повідомлень-рішень за попередні періоди/роки, якими ОСОБА_1 визначені податкові зобов`язання за платежем орендна плата з фізичних осіб у сумі 194920 грн. 80 коп.
З урахуванням приписів ч.2 ст.2 КАС України суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення від 15.04.2021 за №202455-2406-0829 прийнято ГУ ДПС у Запорізькій області обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, розсудливо, а отже воно є правомірним і не підлягає скасуванню.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню. Доводи позивача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Оскільки у задоволенні позовної заяви має бути відмовлено, то, відповідно, має бути відмовлено й у стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.166; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – відмовити у повному обсязі.
У стягненні на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Повний текст судового рішення складено 04.11.2021.
Суддя О.О. Прасов