
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2021 року ЛуцькСправа № 140/10232/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехніка» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Волинській області про визнання дій протиправними та скасування наказу,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агротехніка» (далі – ТзОВ «Агротехніка», позивач) звернулося в суд з позовом до Державної податкової служби України (далі – ДПС України, відповідач 1), Головного управління ДПС у Волинській області (далі – ГУ ДПС у Волинській області, відповідач 2) про визнання протиправними дій Державної податкової служби України щодо включення товариства до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, скасування наказу Головного управління ДПС у Волинській області від 30.08.2021 №2494 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Агротехніка».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з відомостей оприлюднених на офіційному веб-сайті ДПС України, позивачу стало відомо про те, що ТзОВ «Агротехніка» включено до розділу І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб» на 2021 рік. Проте, до оприлюдненого 24.12.2020 плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2021 рік ТзОВ «Агротехніка» включено не було.
26.02.2021 на офіційному веб-сайті ДПС України було оприлюднено розділ І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб» з урахуванням коригування (лютий 2021 року). До коригованого плану-графіка ТзОВ «Агротехніка» також не було включено. Натомість, 29.03.2021 на офіційному веб-сайті ДПС України, уже вдруге в межах першого кварталу 2021 року, було оприлюднено розділ І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків - юридичних осіб» з урахуванням коригування (березень 2021 року). До опублікованого 29.03.2021 коригованого плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік було включено ТзОВ «Агротехніка». Початок документальної перевірки заплановано на вересень 2021 року.
Позивач вважає неправомірними дії податкових органів в частині включення ТзОВ «Агротехніка» до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, оскільки процедура включення платника податків до плану-графіка може вважатися проведеною у повній відповідності до вимог чинного законодавства, якщо територіальний орган при відборі платників своєчасно та належно сформував та направив до ДПС наступні документи: проект річного плану-графіка; інформаційно-аналітичну довідку щодо платників податків; обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка. Якщо вказаного порядку не було дотримано і контролюючий орган не може документально підтвердити повну послідовність проведеного відбору, є всі підстави вважати, що платник був включений до плану графіка документальних планових перевірок безпідставно.
Позивач вказує, що зі змісту листа ДПС України від 05.07.2021 відповідачем визнається той факт, що в першому кварталі 2021 року було двічі, в лютому та в березні 2021 року, здійснено коригування плану-графіка документальних перевірок платників податків на 2021 рік. При цьому податковий орган стверджує, що коригування плану графіка в лютому 2021 року було здійснено у зв`язку із згаданими в листі змінами в законодавстві та виправленням технічних помилок територіальними органами ДПС. Однак, з такими твердженнями відповідача позивач не погоджується, оскільки внесення змін, зокрема, викладення пункту 102.1 статті 102 ПК України в новій редакції, жодним чином не могло вплинути на формування плану-графіка та його подальше коригування. Стаття 102 ПК України, як в редакції чинній до 16.01.2020 №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 17.12.2020 №1117-1Х, так і в редакції чинній на момент здійснення коригування плану-графіка перевірок передбачала застосування строків позовної давності 1095 днів (строк давності 2555 днів застосовувався виключно у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу). Тобто, при формуванні плану графіка-перевірок у грудні 2021 року контролюючі органи мали керуватися тими ж строками позовної давності що й при здійсненні коригувань у лютому та березні 2021 року.
Крім цього, позивач звертає увагу на те, що як на підставу включення ТзОВ «Агротехніка» до плану-графіка документальних планових перевірок на 2021 рік відповідач вказує на наявність «критеріїв ризику несплати податків, в т.ч. високого ступеня». Однак, при цьому податковий орган не наводить жодного з критеріїв ризику несплати податків високого або середнього ступенів, які визначені пунктом 5 розділу III Порядку №524, та відповідність яким могла б бути підставою для включення ТзОВ «Агротехніка» до плану-графіка перевірок на 2021 рік в результаті його коригувань.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 23.09.2021 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехніка» про забезпечення позову задоволено; зупинено дію наказу ГУ ДПС у Волинській області від 30.08.2021 №2494 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Агротехніка»» до набрання законної сили судовим рішенням у даній справі.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 27.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.10.2021 у задоволенні заяви представника Головного управління ДПС у Волинській області про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехніка» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у Волинській області про визнання дій протиправними та скасування наказу відмовлено.
У відзивах на позовну заяву представник відповідача 1 та відповідача 2 позовних вимог не визнав, оскільки листом ДПС України від 05.07.2021 надано роз`яснення позивачу щодо здійснення коригування річного плану-графіка у лютому 2021 році, у зв`язку із змінами в законодавстві та виправленням технічних помилок територіальними органами ДПС.
У березні 2021 року здійснено коригування річного плану-графіка, в результаті якого ТзОВ «Агротехніка» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік як платника податків, що має критерії ризику несплати податків високого та незначного ступенів, зокрема: рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю; наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків; інші витрати перевищують 30 відсотків загальних витрат операційної діяльності; декларування експортних та/або імпортних операцій без фактичного здійснення таких операцій; зростання довгострокових зобов`язань і забезпечень в сумі більше ніж 10 млн грн або перевищує 30 відсотків загальних обсягів постачання; IP-адреса або електронна адреса, яка використовується платником податків для листування з контролюючими органами, використовується більш ніж сімома платниками податків з обсягами реалізації понад 4 млн гривень. Наявність критеріїв ризику у платника податків вказує на вірогідність недоплати або приховування об`єкта оподаткування, що підтверджується або спростовується під час здійснення контрольно-перевірочної роботи.
Інформація щодо ризиків несплати податків ТзОВ «Агротехніка» є обґрунтуванням підстав включення до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2021 рік. А тому, ТзОВ «Агротехніка» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2021 рік відповідно до вимог чинного законодавства. З наведених підстав просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.10.2021 у задоволенні клопотання представника Державної податкової служби України та Головного управління ДПС у Волинській області про розгляд справи з викликом сторін відмовлено.
У відповіді на відзив позивач вважає, що наведені у відзиві доводи відповідачів не мають під собою належного правового обгрунтування, а позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що 24.12.2020 на офіційному веб-сайті ДПС України було опубліковано план-графік проведення документальних планових перевірок на 2021 рік (https://tax.gov.ua/diyalnist-/plani-ta-zviti-roboti-/plani-ta-zviti-roboti/454940.html).
26.02.2021 на офіційному веб-сайті ДПС України було опубліковано Розділи І, ІІ та IV плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб» з урахуванням коригування (лютий 2021 року).
Як вбачається з опублікованих планів-графіків проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік, ТзОВ «Агротехніка» не була включена ні до опублікованого 24.12.2020 плану-графіку проведення перевірок, ні до відкоригованого плану-графіку опублікованого 26.02.2021.
29.03.2021 на офіційному веб-сайті ДПС України було опубліковано Розділ І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб» з урахуванням коригування (березень 2021 року), до якого було включено ТзОВ «Агротехніка».
Не погоджуючись із включенням ТзОВ «Агротехніка» до Розділу І плану-графіка «Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб» на 2021 рік позивач 23.06.2021 звернувся до ДПС України та ГУ ДПС у Волинській області з проханням виключити ТзОВ «Агротехніка» з плану-графіка проведення перевірок.
Листом від 05.07.2021 ДПС України повідомила позивача про внесення з 01.01.2021 змін до статті 102 ПК України в частині виключення норми щодо застосування строків давності тривалістю 2555 днів у разі проведення перевірки податкових зобов`язань податкових агентів щодо податку на доходи фізичних осіб, військового збору при виплаті заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) фізичній особі у зв`язку з трудовими відносинами. Разом з тим, при формуванні розділу IV плану-графіка та визначення періоду проведення перевірок юридичних осіб в частині правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору контролюючі органи керувались діючими на момент формування та оприлюднення плану-графіка нормами Кодексу. Таким чином, розділ IV плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік потребував внесення змін шляхом виправлення технічних помилок в частині заміни перевіряємого періоду з урахуванням чинних норм пункту 102.1 статті 102 ПК України. У зв`язку з зазначеними змінами в законодавстві та виправленням технічних помилок територіальними органами ДПС, було здійснено коригування річного плану-графіка у лютому 2021 року. Крім того, здійснено коригування річного плану-графіка у березні 2021 року, в результаті якого ТзОВ «Агротехніка» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік як платника податків, що має критерії ризику несплати податків, в т.ч. високого ступеня.
У свою чергу, листом від 13.07.2021 ГУ ДПС у Волинській області повідомила позивача про здійснення коригування річного графіка у березні 2021 року, в результаті якого ТзОВ «Агротехніка» включено до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на вересень 2021 року як платника податків, що має критерії ризику несплати податків, в т.ч. високого ступеня.
30.08.2021 ГУ ДПС у Волинській області видало наказ №2494 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Агротехніка» з 30.09.2021, тривалістю 20 робочих днів, про що повідомлено позивача повідомленням від 30.08.2021 №541.
Не погоджуючись з діями ДПС України щодо включення ТзОВ «Агротехніка» до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік та з прийнятим ГУ ДПС у Волинській області наказом про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Агротехніка», позивач звернувся в суд з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.
Відповідно до приписів пункту 21.1 статті 21 ПК України посадові та службові особи контролюючих органів зобов`язані, зокрема дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами; забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій; забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень; не допускати порушень прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій.
За приписами підпункту 14.1.164 пункту 14.1 статті 14 ПК України план - графік документальних виїзних перевірок - це перелік платників податків, що підлягають плановій перевірці контролюючими органами у відповідний період календарного року.
Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 вказаного Кодексу документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з підстав, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
Порядок проведення документальних планових перевірок визначений статтею 77 ПК України.
Згідно з пунктом 77.1 статті 77 вказаного Кодексу документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.
До плану-графіка проведення документальних планових перевірок відбираються платники податків, які мають ризик щодо несплати податків та зборів, невиконання іншого законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи (пункт 77.2 статті 77 Кодексу).
Кодексом передбачено внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік.
Відповідно до пункту 77.4 статті 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Наказом Міністерства фінансів України від 02.06.2015 № 524 затверджений Порядок формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - Порядок №524).
Відповідно до пункту 1 розділу І вказаного Порядку цей Порядок розроблений з метою забезпечення єдиного підходу до формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків (далі - план-графік). Річний план - графік складається відповідно до вимог статті 77 розділу Податкового кодексу України.
План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки. Оновлення річного плану - графіка здійснюється у разі його коригування.
Внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу у першому та одного разу у другому кварталах такого року, крім випадків, коли зміни пов`язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.
Документальна перевірка платника податків, який був включений до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік внаслідок внесення змін у такому році (інших, ніж зміни найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок), може бути розпочата не раніше ніж 1 липня поточного року у разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у першому кварталі такого року, і не раніше ніж 1 жовтня поточного року у разі внесення змін до плану-графіка проведення документальних перевірок на поточний рік у другому кварталі такого року.
Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному вебсайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 30 числа останнього місяця кварталу (у випадках змін найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок - до 30 числа місяця, що передує місяцю, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки).
Відповідно до пункту 5 розділу І Порядку план-графік складається з планів-графіків територіальних органів ДПС та затверджується Головою Державної податкової служби України (далі - Голова ДПС).
Після затвердження Головою ДПС плану-графіка (коригування плану-графіка) територіальними органами ДПС надаються підрозділам, до функцій яких входить здійснення контрольно-перевірочної роботи щодо податків і зборів юридичних та фізичних осіб, засобами автоматизованої інформаційної системи «Управління документами» плани-графіки (коригування планів-графіків) з відповідними додатками та обґрунтування підстав включення платника податків до плану-графіка (коригування плану-графіка).
Затверджений план-графік є обов`язковим для виконання всіма підрозділами територіальних органів ДПС.
Отже, внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових податкових перевірок все ж таки допускається, але не частіше одного разу у першому та одного разу у другому кварталах такого року.
Суд звертає увагу, що ДПС України у листі від 05.07.2021 повідомила позивача, що відповідно до абзацу другого підпункту 1 пункту 59 розділу І Закону України від 16.01.2020 №466-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» із змінами і доповненнями, внесеними Законом України від 17.12.2020 №1117-ІХ, до статті 102 Кодексу з 01.01.2021 внесено зміни в частині виключення норми щодо застосування строків давності тривалістю 2555 днів у разі проведення перевірки податкових зобов`язань податкових агентів щодо податку на доходи фізичних осіб, військового збору при виплаті заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) фізичній особі у зв`язку з трудовими відносинами.
Разом з тим, при формуванні розділу ІV плану-графіка та визначення періоду проведення перевірок юридичних осіб в частині правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору контролюючі органи керувались діючими на момент формування та оприлюднення плану-графіка нормами Кодексу. Таким чином, розділ ІV плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків у 2021 році потребував внесення змін шляхом виправлення технічних помилок в частині заміни перевіряємого періоду з урахуванням чинних норм пункту 102.1 статті 102 Кодексу, а саме: застосування строків давності тривалістю 1095 днів під час проведення перевірок та визначення сум грошових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору. У зв`язку із вищезазначеними змінами в законодавстві та виправленням технічних помилок територіальними органами ДПС, відповідно до Порядку, було здійснено коригування річного плану-графіка у лютому 2021 року, яке 26.02.2021 затверджено Головою ДПС.
Однак, суд зазначає, що технічною помилкою називають описку чи друкарську, граматичну, арифметичну не точність. Разом з тим, внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок в частині заміни перевіряємого періоду не може вважатися технічною помилкою.
Крім того, в опублікованому плані-графіку проведення документальних планових перевірок на 2021 рік відсутні відомості щодо перевіряємого періоду, а тому не зрозумілим залишається, яким чином внесення змін до ПК України в частині виключення норми щодо застосування строків давності тривалістю 2555 днів у разі проведення перевірки податкових зобов`язань податкових агентів щодо податку на доходи фізичних осіб, військового збору при виплаті заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховується (виплачуються, надаються) фізичній особі у зв`язку з трудовими відносинами зумовили 26.02.2021 внесення змін до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік. Ні у відзиві відповідача 1, ні у відзиві відповідача 2 дана обставина спростована не була. Тобто відповідачами не було вказано, які конкретно дані, вказані в плані-графіку перевірок при його формуванні, містили технічні помилки, які підлягали виправленню шляхом коригування плану-графіка 26.02.2021.
Разом з тим, як було зазначено вище, внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на поточний рік допускається не частіше одного разу у першому та одного разу у другому кварталах такого року, крім випадків, коли зміни пов`язані із змінами найменування платника податків, що вже був включений до плану-графіка, та/або виправлення технічних помилок.
Таким чином, повторне внесення 29.03.2021 змін до плану-графіка проведення документальних перевірок платників податків на 2021 рік в частині включення до даного графіку ТзОВ «Агротехніка», після внесених змін 26.02.2021 є протиправним.
Крім того, суд звертає на правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 08.10.2019 у справі №826/11217/18, у якій колегія суддів Касаційного адміністративного суду вказала, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, що включення до затвердженого і оприлюдненого річного плану-графіка проведення перевірок в поточному році інших платників податків не відповідає нормам пункту 77.1 статті 77 ПК. Врегулювання порядку проведення податкових перевірок на рівні закону свідчить, що законодавцем це питання розуміється в контексті гарантій прав платників податків. Ці гарантії однорідні із загальними гарантіями захисту від необмеженого державного контролю. Так, відповідно до частини першої статті 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V внесення змін до річних планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) не допускається, крім випадків зміни найменування суб`єкта господарювання та виправлення технічних помилок.
Саме як уточнення, виправлення помилки стосовно вже включених до оприлюдненого відповідно до пункту 77.1 статті 77 ПК плану-графіка платників податків слід розуміти можливість оновлення річного плану-графіка у разі його коригування.
У свою чергу, порядок відбору до плану-графіку платників податків - юридичних осіб, фінансових установ, постійних представництв та представництв нерезидентів встановлено розділом ІІІ Порядку № 524.
Згідно приписів, встановлених Розділом ІІІ Порядку № 524, до розділів I та II плану-графіка включаються платники податків реального сектору економіки, які провадять фінансово-господарську діяльність, сплачують податки та взяті на облік в контролюючих органах як платники податків за основним місцем обліку, або щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство, або які знаходяться у стані зміни свого місцезнаходження.
Формування переліку платників податків до розділів I, II плану-графіка проводиться за критеріями ризиків згідно з вимогами цього розділу, у тому числі за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів.
При формуванні плану-графіка на наступний рік враховуються показники за результатами діяльності платника податків за 9 місяців поточного року. Якщо податковим (звітним) періодом для податку на прибуток платника податків є календарний рік, при плануванні враховуються показники за попередній рік. При коригуванні плану-графіка враховуються показники за результатами діяльності платника податків за останній податковий (звітний) період, крім показників за результатами діяльності платника податків за перший квартал.
До плану-графіка включаються платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, платежів.
Структурні підрозділи ДПС надають підрозділу, до функцій якого входить здійснення контрольно-перевірочної роботи щодо податків і зборів з юридичних осіб, до 10 листопада року, що передує року, в якому будуть проводитися документальні планові перевірки, аргументовані пропозиції для врахування при формуванні плану-графіка перевірок ризикових платників податків, які належать до кластерних об`єднань платників податків, та їх контрагентів з обґрунтуванням необхідності включення.
Пропозиції структурних підрозділів ДПС направляються підрозділом, до функцій якого входить здійснення контрольно-перевірочної роботи податків і зборів з юридичних осіб, до територіальних органів ДПС для використання при формуванні плану-графіка.
Критерії відбору платників податків - юридичних осіб:
1) високого ступеня ризику:
рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень зростання доходів платника податків, що враховуються при визначенні об`єкта оподаткування;
рівень сплати податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;
рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю;
наявність відносин з контрагентами, які знаходяться в розшуку або ліквідовані, або визнані банкрутами, якщо сума таких операцій перевищує 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше ніж 100 тис. грн;
наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше ніж 100 тис. грн;
наявність розбіжностей у платника податків згідно із системою автоматизованого співставлення податкового зобов`язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів (завищення податкового кредиту) у сумі понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загальних обсягів податкового кредиту, але не менше ніж 100 тис. грн;
здійснення зовнішньоекономічних операцій через нерезидентів - засновників та нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, за непрямими поставками у сумі операцій понад 5 млн грн або понад 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше ніж 100 тис. грн;
наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДПС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків:
які мають ознаки фіктивності;
реєстрацію яких скасовано у судовому порядку;
стосовно яких встановлено факт неподання податкової звітності протягом двох податкових (звітних) періодів;
які знаходяться в розшуку;
які визнані банкрутами;
щодо яких порушено кримінальні справи, які пов`язані з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
здійснення виплати доходів (відсотки, роялті, лізингові платежі тощо) нерезидентам, зареєстрованим в офшорних зонах;
інші витрати перевищують 30 відсотків загальних витрат операційної діяльності;
декларування обсягу нарахованих/виплачених доходів нерезидента, з яких не утримано суми податку, за винятком дивідендів, понад 10 млн грн;
декларування від`ємного значення фінансового результату від операційної діяльності;
наявність в органів ДПС оригіналів розрахункових документів, що не передані до органів ДПС дротовими або бездротовими каналами зв`язку у вигляді електронних копій розрахункових документів, які містяться на контрольній стрічці в пам`яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам`яті модемів, які до них приєднані;
наявність інформації про ухилення від оподаткування, отриманої із зовнішніх джерел;
здійснення платниками податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці понад 30 відсотків;
здійснення операцій з реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) нижче собівартості;
різниця між собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) та чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не перевищує 10 відсотків собівартості реалізованої продукції;
декларування експортних та/або імпортних операцій без фактичного здійснення таких операцій;
зростання удвічі та більше кредиторської заборгованості за продукцію (товари, роботи, послуги) протягом двох попередніх (звітних) років при зростанні запасів;
сума інших операційних витрат, витрат на збут та адміністративних витрат перевищує собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг);
інші операційні витрати перевищують суму матеріальних затрат та витрат на оплату праці;
рівень сплати податку на прибуток знизився на 50 та більше відсотків порівняно з календарним роком, що передував останній документальній плановій перевірці платника податків;
наявність інформації в судових рішеннях за статтями 191, 212, 368 Кримінального кодексу України про ризиковий характер діяльності контрагентів платника податків;
невідповідність залишків запасів на складах до обсягів реалізації;
зменшення вартості основних фондів у значних обсягах при відсутності збільшення сплати податку на прибуток;
зростання довгострокових зобов`язань і забезпечень в сумі більше ніж 10 млн грн або перевищує 30 відсотків загальних обсягів постачання;
дебіторська заборгованість перевищує кредиторську більше ніж у 2 рази;
наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операцій з продажу із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу продажу, але не менше ніж 100 тис. грн;
сума розрахованої амортизації основних засобів та нематеріальних активів на 30 відсотків перевищує суму нарахованої амортизації основних засобів та нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, аналізуючи приписи ПК України та Порядку №524 в частині підстав відбору для включення до план-графіку проведення перевірок, вбачається, що платник податків включається до плану графіку проведення перевірок залежно: від ступеня ризику в діяльності такого платника податків; до плану-графіка включаються саме платники податків, які за результатами господарської діяльності мають найбільші ризики несплати до бюджету податків та зборів, обов`язкових платежів.
Як вбачається з тексту наявної у матеріалах справи інформаційно-аналітичної довідки щодо діяльності підприємства, яке включається до плану-графіка перевірок на 2021 рік, ТзОВ «Агротехніка» (код ЄДРПОУ 21750952) було включене до такого Плану-графіка на 2021 рік за наступними критеріями:
- рівень сплати податку на додану вартість нижчий на 50 та більше відсотків за рівень сплати податку за відповідною галуззю – фактичне значення 1,15;
- інші витрати перевищують 30 відсотків загальних витрат операційної діяльності – фактичне значення 74;
- декларування експортних та/або імпортних операцій без фактичного здійснення таких операцій – фактичне значення 10371574,51;
- зростання довгострокових зобов`язань і забезпечень в сумі більше 10 млн грн. або перевищує 30 відсотків загальних обсягів постачання – фактичне значення 140723000;
- IP-адреса або електронна адреса, яка використовується платником податків для листування з контролюючими органами, використовується більш ніж сімома платниками податків з обсягами реалізації понад 4 млн. гривень – фактичне значення 2;
- податкова віддача з ПДВ по галузі – фактичне значення 1,15.
Однак, суд звертає увагу ТзОВ «Агротехніка» здійснює різні види господарської діяльності, так, за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, громадських формувань, ТзОВ «Агротехніка» окрім основного виду господарської діяльності - виробництво готових кормів для тварин, що утримуються на фермах, також здійснює діяльність щодо виробництва автотранспортних засобів; виробництва олії та тваринних жирів; торгівлі іншими автотранспортними засобами; технічне обслуговування та ремонт автотранспортних засобів; діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами; оптову торгівлю зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; оптова торгівлю хімічними продуктами; неспеціалізовану оптову торгівлю; складське господарство; інша допоміжна діяльність у сфері транспорту; оброблення та видалення безпечних відходів; оброблення та видалення небезпечних відходів. Проте, формування інформації, яка наведена в інформаційно-аналітичній довідці здійснена лише за основною діяльністю. Крім того, вказана інформаційно-аналітична довідка щодо діяльності ТзОВ «Агротехніка» не містить номеру та дати, не зазначено посадової особи, яка її склала та органу, який її прийняв. Також, з вказаної довідки не вбачається, яким чином вираховувався ступінь ризику. Не було наведено, з яких фактичних числових даних та розрахунків виходив податковий орган, стверджуючи, що рівень сплати податків нижчий на 50 та більше відсотків рівня сплати податку по відповідній галузі. Податковий орган також не довів, що цей показник є нижчим від середнього рівня по відповідній галузі.
Отже, податковим органом не було доведено та підтверджено документально, що позивач є платником з високим ступенем ризику несплати до бюджету податків та зборів, що у розумінні Порядку № 524 є підставою для включення підприємств до плану-графіка документальних перевірок.
Таким чином, відповідачем, суб`єктом владних повноважень, не надано належних та допустимих доказів на підтвердження законності підстав включення ТзОВ «Агротехніка» до плану-графіку на 2021 рік, що свідчить про недотримання умов та порядку прийняття контролюючим органом рішення про проведення перевірки, що в свою чергу не може бути належною підставою для прийняття оскаржуваного наказу ГУ ДПС у Волинській області від 30.08.2021 № 2494 «Про проведення документальної планової перевірки ТзОВ «Агротехніка».
З урахуванням встановлених обставин та аналізу норм чинного законодавства, та виходячи із наданих статтею 245 КАС України повноважень, суд дійшов висновку, що відповідачами не доведено дотримання умов та порядку включення позивача до плану-графіку проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік та правомірності наказу ГУ ДПС у Волинській області від 30.08.2021 № 2494 «Про проведення документальної планової перевірки ТзОВ «Агротехніка», тому позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Крім того, відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається із матеріалів справи позивач за подання даного позову сплатив судовий збір в сумі 4540,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 13.07.2021 №9211, від 19.08.2021 №11175 та за подання заяви про забезпечення позову в сумі 681,00 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 16.09.2021 №12540.
Відтак, оскільки цим рішенням позов задоволено повністю та ухвалою суду від 23.09.2021 задоволено заяву про забезпечення позову, тому за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області та ДПС України необхідно стягнути судовий збір пропорційно до розміру задоволених вимог по 2610,50 грн. з кожного (5221,00 / 2 = 2610,50).
Керуючись статтями 243, 245, 246, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Державної податкової служби України щодо включення Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехніка» до плану-графіка проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДПС у Волинській області від 30 серпня 2021 року №2494 «Про проведення документальної планової виїзної перевірки ТзОВ «Агротехніка».
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, 4, ідентифікаційний код відокремленого підрозділу 44106679) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехніка» (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Єршова, 11, ідентифікаційний код 21750952) судовий збір у розмірі 2610,50 грн. (дві тисячі шістсот десять грн. 50 коп.).
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (04053, місто Київ, Львівська площа, 8, ідентифікаційний код 43005393) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агротехніка» (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Єршова, 11, ідентифікаційний код 21750952) судовий збір у розмірі 2610,50 грн. (дві тисячі шістсот десять грн. 50 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко