Постанова № 10084085, 28.04.2010, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.04.2010
Номер справи
2а-1230/10/0870
Номер документу
10084085
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2010 року о 09-00 годині, Справа № 2а-1230/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд

у складі: головуючого-суддіМатяш О.В.,

при секретаріВасильченко І.Г.,

розглянувши в м. Запоріжжя у порядку письмового провадження

адміністративну справу за позовом ВАТ «Магістраль»

до Управління праці та соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області про стягнення суми,

ВСТАНОВИВ:

звернувшись до суду, ВАТ «Магістраль» просить стягнути з УПСЗН Оріхівської районної державної адміністрації заборгованість у розмірі 33576,43 гривень.

Свій позов ВАТ «Магістраль» обґрунтовує тим, що вони здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування: Оріхів - Мала Токмачка; Оріхів - Вільнянка; Оріхів - Васинівка; Оріхів Новоданилівка; Оріхів Н.Андріївна;

Н. Троїцьке Оріхів. Більша частина населення цих населених пунктів - це пільгові категорії громадян, компенсація за перевезення яких здійснюється за рахунок бюджетних коштів, відповідно до Постанови КМУ від 04.04.2002 №256 «Про затвердження порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету (надалі - Порядок).

Згідно п.3 Порядку, відповідач є головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення.

Згідно ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт», органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобовязані забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів, а на підставі ст. 29 - надавати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.

Порядок розрахунку даних про кількість перевезення пасажирів, з урахуванням тих, що користуються правом безплатного проїзду у громадському транспорті, встановлено розділом 8 Інструкції про порядок обліку пасажирів, що перевозяться громадським транспортом на маршрутах, яка затверджена Наказом Мінстату України від 27.05.1996 № 150.

Надалі позивач зазначає в позові, що на протязі 2009 року вони здійснювали перевезення пасажирів, у т.ч. і пільгових категорій громадян, й щомісячно складали та надавали відповідачу акти виконаних робіт.

Згідно актів виконаних робіт, загальна сума перевезення пільгових категорій громадян з 02.03.2009 по 31.12.2009 складає 201129,15 гривень. Відповідачем сплачено 167552,72 гривень. Заборгованість складає 33576,43 гривень.

Позивач просить стягнути вищевказану заборгованість з підстав, зазначених у позові, розглянувши справу в порядку письмового провадження.

Відповідач позов не визнав, зазначив в запереченнях, що Управління як розпорядник бюджетних коштів бере бюджетні зобовязання та провадить видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Якщо Управління візьме на себе зобовязання без відповідних бюджетних асигнувань, то вони не вважаються бюджетними зобовязаннями, та витрати державного бюджету на покриття таких зобовязань не можуть здійснюватися.

Статтею 31 Закону України «Про автомобільний транспорт» врегулювані відносини автоперевізника із органами виконавчої влади, які визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюється розмір компенсації витрат автоперевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати.

Судом встановлено, що між Запорізькою обласною державною адміністрацією та позивачем було укладено договори: № 153/5 від 18.08.2006, № 21/6 від 23.10.2006 та

№ 22/6 від 23.10.2006 «Про організацію перевезень пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Запорізької області (внутрішньо обласних маршрутах)».

Відповідно до п.2.3. вищевказаних Договорів, перевізник має право:

п.2.3.6 укладати з відповідними райдержадміністраціями угоди про компенсацію пільгових перевезень, виходячи з обсягів, передбачених на ці цілі коштів.

п. 2.4 Перевізник зобовязаний:

п.2.4.8 забезпечити проїзд пільгових категорій громадян згідно з чинним законодавством України.

На підставі цих договорів 01.03.2009 між позивачем та відповідачем було укладено договір «Про компенсацію витрат, повязаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом».

Відповідно до зазначеного договору, загальна сума договору 228990 гривень (п.2.2), щомісячна сума відшкодування не може перевищувати 22230 гривень; перерахування коштів на відшкодування витрат здійснюється Управлінням на підставі поданих позивачем планових розрахунків витрат та після надходження відповідних субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетом і тільки в межах кошторисних призначень на бюджетний рік.

Фінансування щомісячних витрат на перевезення пасажирів пільгових категорій здійснювалось нерівномірно, Управління не мало змоги профінансувати ВАТ "Магістраль у встановленому Договором обсязі.

На компенсацію за перевезення пільгових категорій громадян у 2009 році було заплановано 287848 гривень. За актами виконаних робіт Управлінням прийнято 188029 гривень. Перераховано ВАТ «Магістраль» 167552,72 гривень.

Згідно тимчасового кошторису на I квартал 2010 року, загальна сума фінансування вищевказаного договору становить 45435 гривень.

У відповідності до п.3.4.1 договору «Про компенсацію витрат, повязаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом», Управління зобовязане компенсувати Перевізнику кошти,повязані з наданням послуг по перевезенню пасажирів пільгових категорій в межах кошторисних призначень на бюджетний рік.

Згідно п.4.5 зазначеного договору, Управління не несе відповідальності за несвоєчасне перерахування коштів перевізнику у випадку несвоєчасного перерахування субвенцій із державного бюджету місцевому бюджету.

Відповідач просить суд у позові відмовити, розглянувши справу без їх участі, в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ВАТ «Магістраль» було визначено переможцем конкурсу на перевезення пасажирів автобусними маршрутами загального користування, про що між Запорізькою обласною державною адміністрацією та ВАТ «Магістраль» були укладені договори №153/5 від 18.08.2006, №21/6 та №22/6 від 23.10.2006 «Про організацію перевезень пасажирів на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території Запорізької області (внутрішньо обласних маршрутах)».

На підставі цих договорів між позивачем та відповідачем 01.03.2009 було укладено договір «Про компенсацію витрат, повязаних з перевезенням пільгових категорій громадян автомобільним транспортом».

Судом встановлено, що позивач здійснює перевезення пасажирів пільгових категорій громадян в приміських автобусних сполученнях: : Оріхів - Мала Токмачка; Оріхів - Вільнянка; Оріхів - Васинівка; Оріхів Новоданилівка; Оріхів Н.Андріївна; Н. Троїцьке Оріхів.

Відповідно до договору, відповідач здійснює ВАТ «Магістраль» компенсацію витрат, пов'язаних з наданням послуг по перевезенню пасажирів пільгових категорій громадян.

Загальна сума договору становить 228990 гривень. Щомісячна сума відшкодування по договору не може перевищувати 22230 гривень.

Перерахування коштів на відшкодування позивачу витрат, пов'язаних з перевезенням пасажирів пільгових категорій, здійснюється відповідачем на підставі поданих позивачем планових розрахунків витрат та після надходження відповідних субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам і тільки в межах кошторисних призначень на бюджетний рік.

Судом встановлено, що, згідно кошторису, в 2009 році передбачено кошти на компенсацію витрат за перевезення пільгових категорій громадян залізничним та автомобільним транспортом: компенсація витрат за перевезення пільгових категорій громадян автомобільним транспортом на 2009 рік складає 248 150 гривень.

Компенсація за перевезення пільгових пасажирів здійснюється за рахунок бюджетних коштів, відповідно до Постанови КМУ від 04.04.2002 № 256 «Про затвердження Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету».

Згідно п.3 цього Порядку, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення.

Тобто,Управління праці та соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації (відповідач) - є головним розпорядником коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення.

Згідно п.4 зазначеного Порядку, фінансування видатків, перерахування сум субвенцій на фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення провадиться Державним казначейством згідно з помісячним розписом асигнувань державного бюджету, але в межах фактичних зобов'язань відповідних бюджетів щодо пільг, субсидій, допомоги та компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

У відповідності до п. 5 Порядку фінансування видатків, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад.

Згідно ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт», органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані забезпечувати компенсацію втрат автомобільному перевізнику внаслідок перевезення пільгових категорій пасажирів та регулювання тарифів.

Відповідно ст.29 зазначеного Закону, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.

Судом встановлено, що ВАТ «Магістраль» на протязі 2009 року здійснювало перевезення пасажирів, у т.ч. і пільгових категорій громадян, про що свідчать щомісячні акти виконаних робіт, прийняті відповідачем.

Загальна сума коштів, які відповідач сплатив позивачу за перевезення пільгових категорій громадян у 2009 році, складає 167552,72 гривень (зазначене відображено у розрахунках, наданих суду).

Згідно актів виконаних робіт, складених позивачем, загальна сума, на яку здійснено перевезення пільговиків, складає 201129,15 гривень. Тому сума заборгованості складає 33576,43 гривень.

Судом встановлено, що вартість всіх перевезень, які здійснено позивачем ВАТ «Магістраль» - 167552,72 гривень (згідно актів виконаних робіт), не перевищує передбачених бюджетом Оріхівського району Запорізької області на 2009 рік коштів на компенсацію витрат за перевезення пільгових категорій громадян автомобільним транспортом у розмірі 287848 гривень.

Слід зазначити, що невиконання вимог законодавства з боку відповідача є систематичним, заборгованість по перевезенням пільгових категорій громадян, які були виконані у 2008 році, становить 19661 гривень. Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 30.03.2009 зазначений борг стягнуто, але судове рішення відповідачем не виконується.

На підставі вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 122 ч.3, 158 - 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Оріхівської районної державної адміністрації Запорізької області (70500, Запорізька область, м. Оріхів, вул. Запорізька, буд.36, код ЄДРПОУ 03193206) на користь ВАТ «Магістраль», р/р 26007220709002 в ЗРУ «Приватбанк», МФО 313399, заборгованість по компенсації за перевезення пільгових категорій громадян з 02.03.2009 по 31.12.2009 у розмірі 33576 (тридцяти трьох тисяч пятиста сімдесяти шести) гривень 43 копійок.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ВАТ «Магістраль», р/р 26007220709002 в ЗРУ «Приватбанк», МФО 313399, судовий збір у розмірі 565 (пятиста шістдесяти пяти) гривень 15 копійок.

Постанова може бути оскаржена у Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд через Запорізький окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання постанови шляхом подання заяви про апеляційне оскарження і подання після цього апеляційної скарги протягом двадцяти днів. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, що її подає, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Копію постанови надіслати сторонам.

Суддя О.В. Матяш