Ухвала суду № 100834037, 04.11.2021, Оболонський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
04.11.2021
Номер справи
756/16879/21
Номер документу
100834037
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

04.11.2021 Справа № 756/16879/21

Справа пр. № 2-о/756/887/21

ун. № 756/16879/21

У Х В А Л А

04 листопада 2021 року м. Київ

Суддя Оболонського районного суду м. Києва Андрейчук Т.В., розглянувши матеріали заяви та доданих до неї документів ОСОБА_1 , заінтересована особа - Оболонський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту, що має юридичне значення, -

в с т а н о в и в:

04 листопада 2021 року заявник ОСОБА_1 звернулася до Оболонського районного суду м. Києва в порядку окремого провадження з заявою про встановлення факту смерті

ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України.

Суддя, дослідивши заяву та додані до неї документи, дійшов такого висновку.

Провадження у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення, відкриваються судом на підставі подання письмової заяви, яка відповідно до приписів

ч. 1 ст. 316 ЦК України подається за місцем проживання фізичної особи - заявника.

Отже, на відміну від загальних правил підсудності справ, які підлягають розгляду в порядку позовного провадження (ч. 1 ст. 27 ЦПК України), для з`ясування підсудності справи про встановлення факту, що має юридичне значення, суд встановлює фактичне, а не зареєстроване місце проживання фізичної особи - заявника.

Підсудність справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України визначена ч. 1 ст. 317 ЦПК України.

Так, згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.

Натомість заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України (абз. 2 ч. 1 ст. 317 ЦПК України).

Таким чином, що заяви про встановлення факту смерті подаються до суду за місцем проживання (перебування) заявника за межами тимчасово окупованої території України.

Відповідно до ч. 1 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

Місце проживання ОСОБА_1 зареєстроване за адресою:

АДРЕСА_1 , а її місце перебування зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 . Наведені обставини підтверджуються довідкою про взяття ОСОБА_1 на облік як внутрішньо переміщеної особи.

Оскільки ОСОБА_1 не надала доказів, що вона проживає в Оболонському районі

м. Києва, справа за її заявою про встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України не підсудна Оболонському районному суду м. Києва.

За приписами ч. 1 ст. 378 ЦПК України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил територіальної юрисдикції.

Ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Інтерпретація суті конструкції "суд, встановлений законом" викладена Європейським судом з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) у рішенні у справі "Сокуренко і Стригун проти України". Так, ЄСПЛ наголосив, що фраза "встановленого законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність.

Правова позиція ЄСПЛ у вказаній справі дозволяє виокремити дві умови відповідності критерію "суд, встановлений законом": організаційну (організація судової системи повинна регулюватися законами у їх буквальному значенні) та юрисдикційну (суд повинен діяти у спосіб та відповідно до повноважень, передбачених законом, у межах своєї компетенції).

З наведеного вище вбачається, що розгляд справи судом з порушенням правил територіальної юрисдикції є порушенням права особи на справедливий суд (ч. 1 ст. 6 Конвенції) та підставою для скасування ухваленого у справі рішення (ч. 1 ст. 378 ЦПК України).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Зважаючи на те, що місце перебування ОСОБА_1 зареєстроване за адресою: АДРЕСА_2 , що відноситься до Святошинського району м. Києва, справа за її заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, належить до територіальної юрисдикції (підсудна) Святошинського районного суду м. Києва, її слід надіслати на розгляд цьому суду.

Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 31 ЦПК України, суддя, -

у х в а л и в:

Справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Оболонський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту, що має юридичне значення, - надіслати за підсудністю на розгляд Святошинському районному суду м. Києва у зв`язку з тим, що вказана справа не підсудна Оболонському районному суду м. Києва.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

Суддя Т.В. Андрейчук