Постанова № 10083198, 21.06.2010, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2010
Номер справи
2а-13835/10/0570
Номер документу
10083198
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 червня 2010 р. справа № 2а-13835/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: <година >

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючогосудді Козаченка А.В.

при секретаріШалагіновій М.В.

за участю:

прокурора Вартанової О.М.

представника позивача Сокуренко В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Марїнського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Вугледар до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі Відокремленого підрозділу «Шаха «Південнодонбаська №3» про стягнення заборгованості,

В С Т А Н О В И В:

Марїнський міжрайонний прокурор звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м.Вугледар до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі Відокремленого підрозділу «Шаха «Південнодонбаська №3» про стягнення заборгованості.

В обґрунтування позову зазначив, що відповідач зареєстрований як юридична особа та знаходиться на податковому обліку в СДПІ по роботі з ВПП у м. Донецьку як платник податків.

Відповідач має ВП «Шаха «Південнодонбаська №3» який знаходиться на податковому обліку в ДПІ у м. Вугледар як платник податків.

В результаті перевірки відокремленого підрозділу виявлено, що він має заборгованість у звязку з неперерахуванням податкових зобовязань згідно податкового розрахунку з податку з доходів фізичних осіб в сумі 720301,48 грн. за вересень 2008 року.

З метою погашення заборгованості відповідачу було направлено лист-повідомлення про сплату заборгованості.

До теперішнього часу відповідачем не сплачено податок з доходів фізичних осіб, але утриманий з працівників.

На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету заборгованості з податку з доходів фізичних осіб у розмірі 720301,48 гривень.

Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не зявився, про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, а також зазначив, що позовні вимоги визнає в повному обсязі.

За таких підстав і відповідно до ст. 128 КАС України суд визнав можливим розглянути справу без участі представника відповідача та на підставі доказів наданих у справі.

Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що відповідач 02.09.2004р. зареєстрований Виконавчим комітетом Донецької міської ради як юридична особа, про що видане відповідне свідоцтво та внесений запис про державну реєстрацію. Відповідач має ВП «Шаха «Південнодонбаська №3», який знаходиться на податковому обліку в ДПІ у м. Вугледар як платник податків.

Відповідно до п.5 ст. 121 Конституції України та ст. 19 Закону України «Про прокуратуру» прокуратура здійснює нагляд за додержанням прав і свобод людини і громадянина, додержанням законів органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами.

Згідно вимог ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» визначені засади представництва прокуратурою інтересів держави в суді, яке полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів держави та громадян у випадках, передбачених Законом.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про державну податкову службу в Україні”, завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (далі - податки, інші платежі).

Згідно з п. 11 ст. 10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують, зокрема, таку функцію, а саме, подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Таким чином, ДПІ в м. Вугледар є суб`єктом владних повноважень, та здійснює в даних правовідносинах надані їй Законом України „Про державну податкову службу в Україні” повноваження.

Статтею 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (далі Закон) визначено, що платниками податку на доходи фізичних осіб є: резидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України та і іноземні доходи; нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України. При цьому, відповідно до ст.3 Закону, обєктом оподаткування є: загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року та ін.

Відповідно до п. 4.2 ст. 4 Закону, до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи у вигляді заробітної плати, інші виплати та винагороди, як нараховані, так і виплачені платнику податку, згідно з вимогами трудового або цивільно-правового договору, з дотриманням вимог нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету, визначених ст. 8 Закону.

Зокрема, при нарахуванні (виплаті) податковим агентом (п. 1.15. ст. 1 Закону юридична особа (його філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи нерезидент або його представництво, яке незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок в бюджет від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та надавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також: нести відповідальність за порушення норм Закону) доходів платнику податку, відповідно до пп.8.1.1 п. 8.1 ст. 8 Закону, такий податковий агент зобов'язаний утримувати податок з суми такого доходу за рахунок платника податку, використовуючи ставку податку, визначену відповідними пунктами ст. 7 Закону, та відповідно до пп.8.1.2 п.8.1 ст. 8 Закону сплачувати (перераховувати) до бюджету при виплаті оподатковуваного доходу, єдиним платіжним документом. Якщо оподатковуваний доход нараховується, aле не виплачується платнику податку особою, яка здійснила його нарахування, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого податку, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету в строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Згідно з підпунктом 3.2.1 пункту 3.2 ст. З Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державнимй цільовими Фондами", у будь-яких випадках, коли платник податків, відповідно до законів з питань оподаткування, уповноважений утримувати податок, збір (обов'язковий платіж), якими оподатковуються інші особи, у тому числі податки на доходи фізичних осіб, а також будь-які інші податки, які утримуються у джерела виплати, суми таких податків, зборів (обов'язкових платежів) вважаються бюджетним фондом, який належить державі або територіальній громаді та створюється від їх імені.

В результаті проведеної планової виїзної перевірки ВП «Шаха «Південнодонбаська №3» ДП «ДВЕК» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008р. по 31.12.2009р. складено Акт перевірки від 15.04.2010р. №133/23-0/33577404, яким виявлено порушення вимог п.8.1.2 п.8.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб».

Посадові особи ВП «Шаха «Південнодонбаська №3» були ознайомлені із зазначеним актом перевірки та заперечень щодо визначеної суми заборгованості з податку з доходів фізичних осіб не наддали, однак зазначену суму заборгованості до теперішнього часу підприємство не сплатило.

Статтею 67 Конституції України встановлено обов'язок кожного сплачувати податки та збори в порядку та розмірах, встановлених законом.

Відповідно до частини першої ст.14 Закону України "Про систему оподаткування" податок на доходи фізичних осіб віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Згідно п. 3 частини першої ст. 9 Закону Україні "Про систему оподаткування" платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни. Частиною 3 цієї статті визначено, що обов'язок юридичної особи щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів) припипясться із сплатою податку, обов'язкового платежу.

Підпунктом 19.2 "а" Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" визначено обов'язок податкових агентів своєчасно і в повному обсязі, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходів, який виплачується на користь платника податку та оподатковується податком до або під час такої виплати і за її рахунок.

Згідно пп. 16.3.5. п.16.3 ст.16 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її уповноважений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.

Відповідно до п.п. 20.3.1 "а" п. 20.3 ст. 20 цього Закону особою, відповідальною за погашення податкових зобов'язань або податкового боргу з цього податку є особа, на яку згідно цього закону покладається обов'язок за нарахування, утримання та сплату (перерахування) податку до бюджету.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» наявність у платника податкового боргу є підставою для примусового стягнення його активів.

Згідно ст. 3 п.3.1 пп.3.1.1 вказаного Закону активи платника податків можуть примусово стягуватися у рахунок погашення податкового боргу виключно за рішенням суду.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про систему оподаткування» під податком збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.

Пунктом 30 статті 2 Бюджетного кодексу України передбачено, що органами стягнення є податкові, митні та інші державні органи, яким відповідно до закону надано право стягнення до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших надходжень, при цьому у пункті 19 цієї ж стaттi зазначено, що доходи бюджету - це усі податкові, неподаткові на інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України.

Таким чином, оскільки відповідач не сплатив суму податкового боргу в добровільному порядку, суд задовольняє позовні вимоги в повному обсязі.

На підставі ст. ст. 67, 121 Конституції України, п.30 ст. 2 Бюджетного кодексу України, ст. ст. 9, 14 Закону України "Про систему оподаткування", ст.ст. 8, 16, 19, 20 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими Фондами", ст. 2, п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами", ст. 60 КАС України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 121, 158-164, 167, 254 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Марїнського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Вугледар до Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі Відокремленого підрозділу «Шаха «Південнодонбаська №3» про стягнення заборгованості, задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «Донецька вугільна енергетична компанія» в особі Відокремленого підрозділу «Шаха «Південнодонбаська №3» (83001, м.Донецьк, вул.Артема, 63, ЄДРПОУ 33161769) на користь місцевого бюджету м.Вугледар (ЄДРПОУ 34686762, р/р 33218800700299 банк ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016) заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в сумі 720301,48 гривень.

Постанова в повному обсязі складена 24.06.2010р.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.

Суддя Козаченко А.В.