Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 червня 2010 р. справа № 2а-13728/10/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 10-45
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Соколової О.А.
при секретаріШмітько А.В.
за участю представника позивача - Чебаненка Є.О.,
представника відповідача Какаріної Л.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства «Добропілляремжитлофонд» про стягнення адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2009 році та пені,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до приватного підприємства «Добропілляремжитлофонд» про стягнення адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2009 році у сумі 14000,00 грн. та пені 134,40 грн.
Мотивуючи свої вимоги тим, що відповідно до звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік, що наданий відповідачем до відділення Фонду, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу становила 8 осіб. Відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 № 875-XII (далі Закон №875-XII) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Таким чином у 2009 році на ПП «Добропілляремжитлофонд» повинен бути працевлаштований один інвалід, фактично за даними звіту, інвалід не працюють.
Згідно розрахунку, сума адміністративно - господарських санкцій за невиконання відповідачем нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2009 році становить 14000,00 грн.
Відповідачем адміністративно - господарські санкції несплачені, тому на підставі ч. 2 ст. 20 Закону та п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 “Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, порушення термінів сплати, тягне за собою нарахування пені, яка складає 134,40 грн.
Просив стягнути суму боргу у загальному розмірі 14134,40 грн.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача заперечував проти позову, та зазначив, що статтею 18 Закону №875-XII передбачений вичерпний перелік установ і організацій, до компетенції яких віднесено обовязок щодо працевлаштування інвалідів, якими є центральний орган виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органи місцевого самоврядування, громадські організації інвалідів. Крім того, підприємство щомісяця, починаючи з січня по грудень 2009 року повідомляло звітами за формою державної статистичної звітності №3-ПН Добропільский міський центр зайнятості про наявність 1 вільного робочого місця, на якому можна використовувати працю інваліда. У 2009 році Добропільским міським центрам зайнятості інваліди для працевлаштування не направлялись, самостійно не звертались. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, оцінивши всі надані докази за внутрішнім переконанням, встановив наступне.
Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради, з 24.03.09, включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 13492430.
Відповідач, приватне підприємство «Добропілляремжитлофонд», зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Добропільської міської ради Донецької області 22.01.07, включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 34550980 (а.с.12,13).
Відповідно до поданого звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 8 осіб, кількість працюючих інвалідів 0 осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 19 Закону №875-XII для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до ст. 19 Закону №875-XII у відповідача в 2009 році повинна бути працевлаштована одна особа - інвалід.
Разом з тим, судом зясовано, що відповідачем у січні грудні 2009 року до Добропільського міського центру зайнятості направлялась інформація про наявність вакансій для інвалідів, що підтверджується звітами за статистичною формою №3-ПН. Крім того, згідно листа Добропільського міського центру зайнятості №02-1278 від 07.06.10 інвалідам не були видані направлення на працевлаштування до відповідача, оскільки жоден інвалід, що перебуває на обліку в центрі зайнятості, не дав згоди на працевлаштування за цією посадою.
Слід зазначити, що статтею 18? Закону №875-XII передбачено, що пошук відповідної роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.
Відповідно до ст. 18 Закону №875-XII забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Отже, на відповідача покладено обовязок лише створення робочих місць та інформування про це органів зайнятості у випадку, встановленому вищезазначеним нормативним актом.
Таким чином, фактично на підприємстві місце для інваліда було вакантним, у звязку з не направленням уповноваженими органами інваліда для працевлаштування. Водночас, на протязі 2009 року не виявлено випадків відмови приватним підприємством «Добропілляремжитлофонд» у прийнятті на роботу інвалідів.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Таким чином обовязок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжуються його обовязком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.
Частиною 1 статті 20 Закону №875-XII установлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.
Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обовязковим платежем), обовязкова сплата яких передбачена Конституцією та Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.91 №1251-ХІІ, а є заходом впливу у сфері господарювання у звязку з учиненням правопорушення.
Крім того, відповідно ч.1 ст.218 Господарського кодексу підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
У ч.2 наведеної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає, зокрема, за порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведене, що ним ужито всіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідач вимоги закону виконав, а адміністративний позов таким, що не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені позову Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до приватного підприємства «Добропілляремжитлофонд» про стягнення адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2009 році та пені - відмовити.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини у судовому засіданні 21 червня 2010 року в присутності представників сторін. Постанова виготовлена в повному обсязі 25 червня 2010 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Соколова О. А.