Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 367/6706/21
Провадження № 1-кс/367/1639/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2021 року Ірпінський міський суд Київської області у складі
слідчого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю слідчого ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні вприміщенні Ірпінськогоміського судуклопотання старшогослідчого слідчоговідділення відділуполіції №2Бучанського РУПГУ НПв Київськійобласті капітанаполіції ОСОБА_3 ,погоджене прокуроромБучанської окружноїпрокуратури Київськоїобласті ОСОБА_6 ,в межахкримінального провадження №12021111040000858від 31.08.2021за ч.3ст.197-1КК Українипро арештмайна задовольнити,-
встановив :
До Ірпінського міського суду Київської області надійшло вищевказане клопотання, в якому слідчий просить накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме на об`єкт нерухомого майна - нежилі приміщення з№1 по №7 (групи приміщень №334)(в літ.А) загальною площею 188,3 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 34609732), шляхом накладення заборони на відчуження вказаного майна.
Згідно клопотання, слідчим відділенням відділу поліції № 2 Бучанського РУП ГУ НП в Київській області проводиться досудове розслідування в кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12021111040000858 від 31.08.2021, за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
Установлено, що у період часу з 2018 по грудень 2019 року (точний час досудовим розслідуванням не встановлено), ОСОБА_4 у порушення вимог ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України - згідно з якими громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами; безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності; приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини; виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю); ст. 116 Земельного кодексу України - відповідно до якої громадяни та юридичні особи набувають право власності та право користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону; ст. 125 Земельного кодексу України - згідно з якою право власності на земельну ділянку, або її оренди, право державної реєстрації цих прав виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності, право постійного користування, або оренди земельною ділянкою та його державної реєстрації; ч. 1 ст. 376 ЦК України, яка передбачає, що житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту або з істотними порушеннями будівельних норм і правил; ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яка передбачає, що забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки; ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яка передбачає, що замовник має право виконувати будівельні роботи після 1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об`єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України (форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України); 2) реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об`єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорій складності; 3) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об`єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності; ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», яка передбачає, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об`єктах, що належать до І-ІІІ категорій складності, підключення об`єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт. Виконувати будівельні роботи, підключати об`єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється; ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», яка передбачає, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об`єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності»; п. 13 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт» затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року №466, яка передбачає, що повідомлення про початок виконання підготовчих робіт, повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, та повідомлення про початок виконання будівельних робіт щодо об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів з незначними наслідками (CCI) (далі - повідомлення), повідомлення про зміну даних у зазначених повідомленнях за формою згідно з додатками 1, 2 і 2-1 до цього Порядку подається замовником (його уповноваженою особою) особисто або надсилається рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних та дозвільних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об`єкта не пізніше ніж за один календарний день до початку виконання підготовчих або будівельних робіт, вчинив злочин у сфері земельних відносин за наступних обставин
Так, у період часу з 2018 року по грудня 2019 року (більш точної дати під час досудового розслідування не встановлено) ОСОБА_4 , самовільно без належного оформлення права власності, права користування чи оренди на землю, їх державної реєстрації, а також відповідних документів, які дають право виконувати будівельні роботи, реалізуючи свій злочинний намір, направлений на самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці, шляхом організації виконання робіт найманими особами, яких не ставив до відома про свої злочинні наміри, діючи умисно, із корисливих мотивів, у комерційних цілях (надання в оренду), здійснив самовільне будівництво двоповерхової будівлі загальною площею 316,4 кв.м, на самовільно зайнятій ним земельній ділянці площею 0,0289 га, відомості про яку не внесені до Публічної кадастрової карти України, що розташована в адміністративних межах Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області, яка перебуває у комунальній власності та належать територіальній громаді Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області.
У вчиненні кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Києві, українець, громадянин України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , проживаючий за адресою: АДРЕСА_3 , раніше не судимий.
Згідно з вимогами ст.ст. 276-278 КПК України, 16.09.2021 о 20 годині 21 хвилин ОСОБА_4 , повідомлено про підозру у вчиненні злочину (кримінального правопорушення), передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
Крім того, в ході досудового розслідування у порядку ст. 128 КПК України Коцюбинською селищною радою Бучанського району Київської області (ЄДРПОУ 04360600) заявлено та подано цивільний позов до підозрюваного ОСОБА_4 , який несе цивільну відповідальність за матеріальну шкоду, завдану своїми діяннями, в сумі 578 тис. 783 грн. 19 коп.
В подальшому до органу досудового розслідування від Коцюбинською селищною радою Бучанського району Київської області (ЄДРПОУ 04360600) надійшло уточнення до цивільного позову, відповідно до якого уточнено суму позову, яка зазначена в розмірі 390742 гривні.
Зазначена сума збитку підтверджується висновком судової земельно-оціночної експертизи № 08/10.14/2021від 13.10.2021, згідно якої ринкова вартість земельної ділянки площею 0,0289га, що розташована в адміністративних межах Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області огляд якої проведено 10.09.2021 на підставі ухали слідчого судді Ірпінського міського суду Київської області № 367/6706/21 (провадження № 1-кс/367/1378/2021) від 08.09.2021 становить 390742 гривні (визначена вартість не мітить ПДВ).
Враховуючи необхідність проведення наступних слідчих дій та досудового розслідування, з метою забезпечення відшкодування шкоди за цивільним позовом поданим потерпілою юридичною особою, завданої внаслідок вчинення підозрюваним ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України, в органу досудового розслідування виникла необхідність в накладенні арешту на майно підозрюваного ОСОБА_4 .
Таким чином, вказують про те, що планується арештувати майно ОСОБА_4 з метою відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов). Завданням арешту майна ОСОБА_4 є запобігання можливості його знищення, відчуження, приховування з метою уникнення відповідальності як кримінальної так і відповідальності пов`язаної з відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення.
Так, зазначають, що майно на яке планується накласти арешт та яке перебуває у власності підозрюваного ОСОБА_4 є: Об`єкт нерухомого майна - нежилі приміщення з№1 по №7 (групи приміщень №334)(в літ.А) загальною площею 188,3 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 34609732).
Документами, що підтверджують право власності ОСОБА_4 на Об`єкт нерухомого майна - нежилі приміщення з№1 по №7 (групи приміщень №334)(в літ.А) загальною площею 188,3 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 є свідоцтво про право власності № НОМЕР_1 від 17.06.2009, видане Головним управлінням комунальної власності м.Києва (наказ від 17.06.2009 №450-В).
В судовому засіданні слідчий клопотання підтримав та просив його задовольнити.
В судовому засіданні підозрюваний та його захисник просили в задоволенні клопотання відмовити.
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що в провадженні СВ ВП № 2 Бучанського РУП ГУНП в Київській області перебувають матеріали кримінального провадження відомості щодо якого внесено до ЄРДР за № 12021111040000858 від 31.08.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
У вчиненні кримінального правопорушення підозрюється ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Києві, українець, громадянин України, зареєстрований та проживаючий за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимий.
Згідно з вимогами ст.ст. 276-278 КПК України, 16.09.2021 о 20 годині 21 хвилин ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні злочину (кримінального правопорушення), передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
В ході досудового розслідування у порядку ст. 128 КПК України Коцюбинською селищною радою Бучанського району Київської області (ЄДРПОУ 04360600) заявлено та подано цивільний позов до підозрюваного ОСОБА_4 , який несе цивільну відповідальність за матеріальну шкоду, завдану своїми діяннями, в сумі 578 тис. 783 грн. 19 коп.
В подальшому до органу досудового розслідування від Коцюбинською селищною радою Бучанського району Київської області (ЄДРПОУ 04360600) надійшло уточнення до цивільного позову, відповідно до якого уточнено суму позову, яка зазначена в розмірі 390742 гривні.
На підтвердження сума збитку слідчим надано висновок судової земельно-оціночної експертизи № 08/10.14/2021від 13.10.2021, згідно якої ринкова вартість земельної ділянки площею 0,0289га, що розташована в адміністративних межах Коцюбинської селищної ради Бучанського району Київської області, огляд якої проведено 10.09.2021 на підставі ухали слідчого судді Ірпінського міського суду Київської області № 367/6706/21 (провадження № 1-кс/367/1378/2021) від 08.09.2021 становить 390742 гривні.
Документами, що підтверджують право власності ОСОБА_4 на об`єкт нерухомого майна - нежилі приміщення з№1 по №7 (групи приміщень №334)(в літ.А) загальною площею 188,3 кв.м за адресою: АДРЕСА_1 є свідоцтво про право власності № НОМЕР_1 від 17.06.2009, видане Головним управлінням комунальної власності м.Києва (наказ від 17.06.2009 №450-В). Проте, слідчим не надано до суду доказів щодо вартості вказаного майна, а тому, визначити співмірність заявлених вимог не можливо встановити.
Крім того, в судовому засіданні було встановлено, що ухвалою слідчого судді у задоволенні клопотання про накладення арешту на вказане майно було відмовлено.
Слідчим в судовому засіданні не аргументовано та не підтверджено доказами ймовірність приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження майна, на яке слідчий просить накласти арешт.
Відповідно до положень ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до Відповідно до положень ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 170 КПРК України арешт майна допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов).
Також, відповідно до ч. 6 ст. 170 КПК України у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
При вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя враховує правові підстави для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні, наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність.
Крім того, відповідно до ч. 11 ст. 170 КПК України, заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання в повному обсязі.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 98, 170-173 КПК України, слідчий суддя
ухвалив:
В задоволенні клопотання старшого слідчого слідчого відділення відділу поліції № 2 Бучанського РУП ГУ НП в Київській області капітана поліції ОСОБА_3 , погоджене прокурором Бучанської окружної прокуратури Київської області ОСОБА_6 , в межах кримінального провадження № 12021111040000858 від 31.08.2021 за ч. 3 ст. 197-1 КК України про арешт майна - відмовити.
Повний текст ухвали складено 04.11.2021 о 09.00 год.
Ухвалу може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції продовж п`яти днів.
Слідчий суддя ОСОБА_1