
Справа № 560/8888/21
РІШЕННЯ
іменем України
03 листопада 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В., розглянувши адміністративну справу за позовом Керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства молоді та спорту України , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Дитячо-юнацька спортивна школа до Хмельницької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИВ:
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
Керівник Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства молоді та спорту України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Дитячо-юнацька спортивна школа, звернувся до адміністративного суду з позовом до Хмельницької районної державної адміністрації, в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації від 30.10.2020 №312/2020-р "Про припинення юридичної особи дитячо-юнацької спортивної школи шляхом ліквідації".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що спірне розпорядження прийняте з порушенням вимог законодавства, оскільки відповідно до частини дванадцятої статті 48 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" існуюча мережа державних і комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту. Водночас із листа Міністерства молоді та спорту України від 20.05.2021 №42511/4.5 вбачається, що Міністерство не надавало погодження на припинення діяльності юридичної особи - ДЮСШ.
Відповідач не скористався правом подання відзиву на позов, тому, враховуючи приписи частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дитячо-юнацька спортивна школа до суду не надала письмові пояснення.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою від 23.07.2021 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та залучив до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Дитячо-юнацьку спортивну школу.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Суд встановив, що згідно Статуту дитячо-юнацької спортивної школи (далі - ДЮСШ), затвердженого розпорядженням голови райдержадміністрації від 20.10.2009 №1213/09-р, вказана спортивна школа є позашкільним навчальним закладом спортивного профілю, який забезпечує розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, що в установленому порядку визнаний в Україні, створює необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей та молоді, самореалізації, набуття навичок здорового способу життя, підготовки спортивного резерву для збірних команд району, області та України.
Як вбачається з матеріалів справи, Хмельницькою районною державною адміністрацією винесене розпорядження № 312/2020-р "Про припинення юридичної особи дитячо-юнацької спортивної школи шляхом ліквідації".
Окружною прокуратурою за результатами вивчення питання скорочення мережі закладів фізичної культури і спорту на території Хмельницького району встановлено факт безпідставного винесення Хмельницькою районною державною адміністрацією розпорядження №312/2020-р "Про припинення юридичної особи дитячо-юнацької спортивної школи шляхом ліквідації" та встановлено, що вказане розпорядження винесене з порушенням вимог чинного законодавства України, оскільки із листа Міністерства молоді та спорту України від 20.05.2021 №42511/4.5 вбачається, що Міністерство не надавало погодження на припинення діяльності юридичної особи - ДЮСШ
Позивач вважає, що розпорядження є протиправним та підлягає скасуванню, відтак звернувся до суду з цим позовом.
ІV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 53 Конституції України кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність позашкільної освіти.
Відповідно до статті 49 Конституції України держава дбає про розвиток фізичної культури і спорту.
Статтею 3 Закону України "Про освіту" закріплено, що кожен має право на якісну та доступну освіту. Право на освіту включає право здобувати освіту впродовж всього життя, право на доступність освіти, право на безоплатну освіту у випадках і порядку, визначених Конституцією та законами України.
Право особи на освіту може реалізовуватися шляхом її здобуття на різних рівнях освіти, у різних формах і різних видах, у тому числі шляхом здобуття дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти та освіти дорослих.
Відповідно до статті 5 Закону України "Про освіту" освіта є державним пріоритетом. Держава створює умови для здобуття громадянської освіти, спрямованої на формування компетентностей, пов`язаних з реалізацією особою своїх прав і обов`язків як члена суспільства, усвідомленням цінностей громадянського (вільного демократичного) суспільства, верховенства права, прав і свобод людини і громадянина.
Статтею 10 Закону України "Про освіту" визначено, що позашкільна освіта є невід`ємною складовою частиною системи освіти.
Система позашкільної освіти - це освітня підсистема, що включає державні, комунальні, приватні заклади позашкільної освіти.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про позашкільну освіту" заклад позашкільної освіти - це складова системи позашкільної освіти, яка надає знання, формуючи вміння та навички за інтересами, забезпечує потреби особистості у творчій самореалізації та інтелектуальний, духовний і фізичний розвиток, підготовку до активної професійної та громадської діяльності, створює умови для соціального захисту та організації змістовного дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоров`я вихованців, учнів і слухачів.
Згідно із частиною 2 статті 9 Закону України "Про позашкільну освіту" державна політика у сфері позашкільної освіти спрямована на створення умов для здобуття вихованцями, учнями і слухачами позашкільної освіти; збереження та розвиток мережі державних і комунальних закладів позашкільної освіти без права їх перепрофілювання, перепідпорядкування, злиття.
Відповідно до статті 14 Закону України "Про позашкільну освіту" рішення про створення, реорганізацію, ліквідацію та перепрофілювання закладу позашкільної освіти незалежно від підпорядкування, типів і форми власності приймає його засновник (засновники).
Закон України "Про фізичну культуру і спорт" визначає загальні правові, організаційні, соціальні та економічні основи діяльності у сфері фізичної культури і спорту та регулює суспільні відносини у створенні умов для розвитку фізичної культури і спорту. Вказаний закон встановлює спеціальні норми по відношенню до Закону України "Про освіту" та Закону України "Про позашкільну освіту" в частині прийняття рішень про припинення комунальних закладів фізичної культури і спорту, щоб не допустити безпідставного скорочення їх мережі.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" закладом фізичної культури і спорту є юридична особа, що забезпечує розвиток фізичної культури і спорту шляхом, зокрема, надання фізкультурно-спортивних послуг. Закладами фізичної культури і спорту, у тому числі, є дитячо-юнацькі спортивні школи.
Державна політика у сфері фізичної культури і спорту ґрунтується на засадах визнання фізичної культури і спорту як пріоритетного напряму гуманітарної політики держави.
Дитячо-юнацький спорт - це напрям спорту, який забезпечує залучення дітей для занять певним видом спорту із дитячого спорту для здійснення їх спортивної спеціалізації та забезпечення умов для переходу для резервного спорту. Розвиток дитячо-юнацького спорту забезпечують суб`єкти сфери фізичної культури і спорту, зокрема дитячо-юнацькі спортивні школи та відповідні спортивні клуби.
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" дитячо-юнацькі спортивні школи є закладами спеціалізованої позашкільної освіти спортивного профілю - закладами фізичної культури і спорту, які забезпечують розвиток здібностей вихованців в обраному виді спорту, визнаному в Україні, створюють необхідні умови для гармонійного виховання, фізичного розвитку, повноцінного оздоровлення, змістовного відпочинку і дозвілля дітей та молоді, самореалізації, набуття навичок здорового способу життя, підготовки спортсменів для резервного спорту.
Статтею 48 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" передбачено, що існуюча мережа державних і комунальних закладів фізичної культури і спорту не може бути скорочена без згоди центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури і спорту, тобто без згоди Мінмолодьспорт.
За нормами статті 6 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури і спорту, організовує виконання цього Закону та інших нормативно-правових актів.
Таким чином, Міністерство молоді та спорту України є тим органом, який надає згоду органу місцевого самоврядування на скорочення мережі комунальних закладів фізичної культури і спорту.
Як було встановлено судом, Хмельницька районна державна адміністрація 30.10.2020 прийняла розпорядження №312/2020-р "Про припинення юридичної особи дитячо-юнацької спортивної школи шляхом ліквідації".
Водночас, суд звертає увагу на те, що відомості щодо отримання даної згоди на час прийняття спірного розпорядження в матеріалах справи відсутні.
В той же час, у матеріалах справи наявний лист Міністерства молоді та спорту України від 20.05.2021 №4251/4.5, згідно з яким Міністерство зазначило, що не надавало згоди щодо припинення діяльності юридичної особи ДЮСШ. Також, Мінмолодьспорту не було відомо про факт прийняття Хмельницькою районною державною адміністрацією розпорядження про ліквідацію ДЮСШ.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач не дотримався встановленого чинним законодавством порядку припинення діяльності вищевказаного закладу освіти в частині отримання згоди уповноваженого органу на скорочення мережі дитячо-юнацьких спортивних шкіл.
Більш того, суд звертає увагу, що Верховною Радою України 03.08.2006 прийнято постанову №66-V "Про недопущення закриття та перепрофілювання закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувально-фізкультурних закладів", згідно з якої вважається неприпустимим закриття та перепрофілювання закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувально-фізкультурних закладів. Кабінету Міністрів України постановлено вжити невідкладних заходів щодо недопущення скорочення мережі закладів фізичної культури і спорту, баз олімпійської та параолімпійської підготовки, фізкультурно-оздоровчих і спортивних споруд, лікувальне - фізкультурних закладів, а також стосовно відновлення діяльності зазначених об`єктів із визначенням джерел їх фінансування.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На виконання цих вимог відповідач як суб`єкт владних повноважень належних і достатніх доказів, які б спростували доводи позивача, не надав.
Хмельницька районна державна адміністрація порушила встановлений законом порядок ліквідації ДЮСШ, оскільки нею не дотримано обов`язкової процедури прийняття відповідного рішення в частині отримання згоди уповноваженого органу на скорочення мережі дитячо-юнацьких спортивних шкіл.
Допущені порушення є підставою для визнання протиправним та скасування розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації від 30.10.2020 № 312/2020-р "Про припинення юридичної особи дитячо-юнацької спортивної школи шляхом ліквідації".
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до приписів статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов Керівника Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства молоді та спорту України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Дитячо-юнацька спортивна школа, до Хмельницької районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасувати розпорядження задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Хмельницької районної державної адміністрації від 30.10.2020 №312/2020-р "Про припинення юридичної особи дитячо-юнацької спортивної школи шляхом ліквідації".
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 03 листопада 2021 року
Позивач:Керівник Хмельницької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Міністерства молоді та спорту України (вул. Еспланадна, 42, Мсп601, Центральна Частина Києва, м. Київ, 01601 , код ЄДРПОУ - 38649881) Відповідач:Хмельницька районна державна адміністрація (вул. Камянецька, 122/2, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29016 , ідентифікаційний номер - 21318806) Третя особа: Дитячо-юнацька спортивна школа (вул. Вокзальна, 56, м. Хмельницький, 29000, код ЄДРПОУ 21349899). Головуючий суддя В.В. Матущак