Рішення № 100820501, 04.11.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2021
Номер справи
560/12646/21
Номер документу
100820501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/12646/21

РІШЕННЯ

іменем України

04 листопада 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Шевчука О.П. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо розрахунку пенсії по втраті годувальника для ОСОБА_1 із заробітної плати за роботу в зоні відчуження в межах фактичних збитків;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок й виплачувати для ОСОБА_1 з 16.04.2021 року пенсію по втраті годувальника із заробітної плати за роботу в зоні відчуження з 2 по 4 травня 1986 року в межах фактичних збитків в сумі 155 крб. 25 коп. відповідно до довідки, виданої Красилівським ремонтно - транспортним підприємством на підставі ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи";

- допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнень за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переведення її з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника ( ОСОБА_2 ), із обчислення її із заробітної плати за роботу в зоні відчуження в межах фактичних збитків, однак отримала відмову.

Не погоджуючись з такою відмовою, вважає її протиправною та такою, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 29.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив, в якому останній просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Вказує, що з 05.07.2021 позивача переведено з пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зазначає, що розмір пенсії позивача по втраті годувальника обчислений відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та становить 1854,00 грн., а тому відсутні будь - які підстави для її перерахунку.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 20.07.2003 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV.

15 квітня 2021 року позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення її із пенсії за віком на пенсію по втраті годувальника ( ОСОБА_2 ), із обчислення її із заробітної плати за роботу в зоні відчуження в межах фактичних збитків.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом №3587-2959/Т-03/8-2200/21 від 05.05.2021 відмовило позивачу в перерахунку пенсії по втраті годувальника по заробітній платі у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з підстав недоцільності такого переведення.

05.07.2021 позивач повторно звернулась до відповідача із заявою аналогічного змісту, однак будь - якої відповіді на зазначене звернення відповідач не надав.

16.08.2021 позивач звернулась до пенсійного органу з метою роз`яснення причин неприйняття рішення по її зверненню від 05.07.2021.

Листом від 31.08.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача про те, що їй призначена пенсія по втраті годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Також зазначається, що згідно із довідкою, виданою Красилівським ремонтно - транспортним підприємством у період з 02.05.1986 по 04.05.1986 ОСОБА_2 працював у зоні відчуження. Постановою Красилівського районного суду від 10.09.2012 у справі №2209/2035/12, яка набрала законної сили 03.09.2013, пенсійний орган зобов`язано обчислювати та виплачувати державну пенсію ОСОБА_2 виходячи із заробітку, отриманого за період його роботи в зоні відчуження в розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством із заробітної плати в розмірі 155, 25 крб.

Вказано, що пенсія по інвалідності чоловіку позивача обчислена із заробітку на виконання рішення суду, де зазначено, що пенсія по інвалідності призначена безпосередньо ОСОБА_2 , а тому відсутні підстави для розрахунку пенсії по втраті годувальника для ОСОБА_1 із заробітної плати за роботу в зоні відчуження в межах фактичних збитків.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною та такою, що підлягає скасуванню позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Частиною 1 статті 46 Конституції України передбачено, що громадянам гарантовано право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон України №1058-IV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Статтею 13 Закону України №1058-IV визначено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов`язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов`язана з Чорнобильською катастрофою.

Загальні умови призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника визначені в статті 36 Закону України №1058-IV, відповідно до якої пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності.

При цьому, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України №1058-IV непрацездатними членами сім`ї вважаються чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України №1058-IV до членів сім`ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: були на повному утриманні померлого годувальника; одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім`ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону України №1058-IV пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається на одного непрацездатного члена сім`ї в розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника.

Предметом спору у даному випадку є питання про наявність у позивача права на пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) з урахуванням заробітної плати, отриманої ОСОБА_2 (годувальником) в зоні відчуження з 2 по 4 травня 1986 року.

Як видно з матеріалів справи позивач, перебувала у шлюбі з ОСОБА_2 та на момент його смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), отримувала пенсію за віком, а тому є непрацездатним членом сім`ї померлого годувальника - ОСОБА_2 , у зв`язку з чим їй з 05.07.2021 було призначено пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", що відповідачем не заперечується.

Разом з тим, статтею 54 Закону №796-ХІІ визначено, що пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв`язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

З огляду на викладене вище, можна зробити висновок про те, що отримання пенсії у зв`язку з втратою годувальника безпосередньо залежить від виду та розміру пенсійного забезпечення, що було призначено померлому годувальнику.

Крім того, частиною 4 статті 57 Закону №796-ХІІ визначено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону№796-ХІІ, визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 №1210 затверджений Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок №1210).

Відповідно до п. 1 Порядку №1210 пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з п. 11 Порядку №1210 мінімальний розмір пенсії у разі втрати годувальника становить: на одного непрацездатного члена сім`ї померлого годувальника, який був на його утриманні - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника.

Постановою правління Пенсійного фонду України "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до п. 2.8 Порядку №22-1 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за бажанням пенсіонера за документами, що є у пенсійній справі, та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.

Як видно з матеріалів справи, чоловік позивача - ОСОБА_2 був особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (1-ї категорії), мав встановлену інвалідність 2 групи внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, та на момент його смерті - 01.04.2021 отримував пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В матеріалах справи наявна копія постанови Красилівського районного суду від 10.09.2012 по справі №2209/2035/12, яка набрала законної сили 03.09.2013, якою зобов`язано управління Пенсійного фонду України в Красилівському районі Хмельницької області обчислити ОСОБА_2 державну пенсію в розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно законодавства із заробітної плати в розмірі 155,25 крб, здійснити перерахунок та виплачувати державну пенсію з урахуванням виплачених сум з 01.07.2012.

Окрім того, суд звертає увагу на те, що розмір заробітної плати та документи на підставі яких ОСОБА_2 призначено пенсію, не оспорюються відповідачем.

Однак, відмова відповідача у перерахунку пенсії позивачу по втраті годувальника по заробітній платі, з врахуванням розміру відшкодування фактичних збитків відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", мотивована тим, що постановою Красилівського районного суду від 10.09.2012 по справі №2209/2035/12, яка набрала законної сили 03.09.2013, зобов`язано обчислювати та виплачувати державну пенсію саме ОСОБА_2 .

Суд акцентує увагу на тому, що при призначенні (переведенні) на пенсію у зв`язку з втратою годувальника органи Пенсійного фонду України здійснюють розрахунок розміру пенсії на підставі документів, що знаходяться у архівній пенсійній справі померлого (годувальника) та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення йому пенсії.

Також суд зауважує, що нормами чинного законодавства не передбачено обов`язку особи, яка звертається за призначенням пенсії у разі втрати годувальника, доводити наявність підстав для призначення пенсії померлому (годувальнику).

Окрім того, факт роботи ОСОБА_2 з 02.05.1986 по 04.05.1986 в зоні відчуження підтверджується довідкою, виданою Красилівським ремонтно - транспортним підприємством від 10.09.1992.

З огляду на встановлені обставини справи, право на отримання пенсії позивачем відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» було встановлене відповідачем на момент призначення їй пенсії, у тому числі було встановлено факт роботи померлого годувальника в зоні відчуження та враховано розмір отриманої заробітної плати за роботу на ЧАЕС у відповідності до вимог законодавства, що діяло на момент призначення пенсії.

Зважаючи на викладене вище, відповідачем протиправно відмовлено позивачу у перерахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

А тому слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 16.04.2021 (дата первинного звернення до пенсійного органу) пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням заробітної плати отриманої ОСОБА_2 (годувальником) в зоні відчуження з 2 по 4 травня 1986 року, відповідно до довідки від 10.09.1992, виданої Красилівським ремонтно - транспортним підприємством.

Позивач також просить допустити до негайного виконання рішення суду в частині зобов`язання виплати пенсії у межах стягнення за один місяць, про що суд зазначає наступне.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.371 КАС України, негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Із зазначеного слідує, що негайно виконуються рішення суду саме про стягнення пенсії, що є вимогою майнового характеру.

Однак, зобов`язання вчинити дії, в тому числі перерахувати та виплатити пенсію, є вимогою немайнового характеру та, відповідно, не є тотожною за своїм значенням вимозі про стягнення конкретної суми.

Рішення суду у цій справі носить саме зобов`язальний характер, а судом не присуджувалась конкретна сума пенсії, яка підлягає стягненню.

Тому відсутні підстави для допущення до негайного виконання рішення суду в частині вимоги про зобов`язання виплати пенсію у межах стягнення за один місяць.

Згідно частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у перерахунку ОСОБА_1 пенсії у зв`язку з втратою годувальника відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 16.04.2021 пенсію у зв`язку з втратою годувальника відповідно до ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з врахуванням заробітної плати отриманої ОСОБА_2 (годувальником) в зоні відчуження з 2 по 4 травня 1986 року, відповідно до довідки від 10.09.1992, виданої Красилівським ремонтно - транспортним підприємством.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , ідентифікаційний код - 21318350)

Головуючий суддя О.П. Шевчук