Рішення № 100818580, 02.11.2021, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2021
Номер справи
280/370/21
Номер документу
100818580
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2021 року (о 15 год. 45 хв.) Справа № 280/370/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі

Головуючого судді Батрак І.В.,

за участю секретаря Прус Я,І.,

представника позивача Георгіаді А.Л.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного управління ДПС у Запорізькій області

до ОСОБА_1

про стягнення податкового боргу

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Запорізькій області (далі – ГУ ДПС у Запорізькій області, позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , відповідач), в якому просить про стягнення з відповідача податковий борг на загальну суму 2562308,72 грн., який складається з податку на доходи фізичних осіб – 2365327,47 грн., військового збору – 196981,25 грн.

Позовні вимоги обґрунтовує Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПК України) та зазначає, що згідно з обліковою карткою платника у відповідача наявна заборгованість, яка виникла в результаті несплати у встановлені законодавством строки узгоджених сум податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб та з військового збору, донарахованих контролюючим органом за результатом перевірки. Крім того, за несвоєчасну сплату податкових зобов`язань відповідачу нарахована пеня з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 389237,42 грн. та з військового збору у розмірі 32436,46 грн. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, проте борг у добровільному порядку відповідачем не сплачено. На час розгляду справи у суді заборгованість відповідачем не погашена, а тому підлягає примусовому стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного, просить позов задовольнити та стягнути з відповідача податковий борг у загальному розмірі 2562308,72 грн.

Ухвалою судді від 25.01.2021 позовна заява залишена без руху та позивачу надано строк для усунення зазначених судом недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк недоліки позовної заяви позивачем було усунуто.

На виконання приписів частини 3 статті 171 КАС України судом на адресу Центру надання адміністративних послуг міста Мелітополя направлений запит щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) відповідача, на який 01 березня 2021 року отримано відповідь.

Ухвалою судді від 09.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.

Ухвалою від 11.05.2021 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження. Призначив підготовче засідання на 07 червня 2021 року.

Ухвалою суду від 07.06.2021 відкладено підготовче засідання на 08 липня 2021 року.

08 липня 2021 року підготовче засідання по справі відкладене на 19 липня 2021 року.

Ухвалою суду від 19.07.2021 позовну заяву залишено без руху та позивачу встановлений строк для усунення недоліків позовної заяви терміном 10 календарних днів з дня вручення ухвали шляхом надання позивачем суду позовної заяви із уточненням поштового індексу, місця проживання відповідача, а також належних доказів направлення копії уточненої позовної заяви на адресу відповідача.

Ухвалою суду від 03.09.2021 вирішено продовжити розгляд адміністративної справи та призначити підготовче засідання на 21 вересня 2021 року.

Ухвалою суду від 21.09.2021 продовжено строк підготовчого провадження по справі та відкладено підготовче засідання на 06 жовтня 2021 року.

06 жовтня 2021 року вирішено закрити підготовче провадження по справі та призначено розгляд справи по суті на 02 листопада 2021 року.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Просить адміністративний позов задовольнити повністю.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлявся належним чином.

За приписами частини 6 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відзив на позовну заяву на адресу суду від відповідача не надходив.

На підставі частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

На підставі статті 243 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.

Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.

Фахівцями ГУ ДФС у Запорізькій області проведена документальна позапланова невиїзна перевірка платника податків – фізичної особи, яка не є суб`єктом господарювання ОСОБА_1 за період діяльності з 01.01.2016 по 31.12.2018 з метою перевірки питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства, щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками та правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за результатами якої складено акт від 01.02.2019 №43/08-01-13-05/ НОМЕР_1 .

Згідно з висновками Акту, під час перевірки встановлено наступні порушення відповідачем, зокрема: п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 ПК України, внаслідок чого занижено чистий оподатковуваний доход в сумі 8782138,00 грн., в т.ч. у 2016 році на 1385675,00 грн., у 2017 році на суму 3558850,00 грн., у 2018 році на суму 3837613,00 грн., що призвело до заниження суми податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 1580784,84 грн., у т.ч. за 2016 рік на 249421,50 грн., за 2017 рік на 640593,00 грн., за 2018 рік на 690770,34 грн.; пп. 1.2, пп. 1.3, пп. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ, п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 ПК України, внаслідок чого занижено чистий оподатковуваний доход в сумі 8782138,00 грн., в т.ч. у 2016 році на 1385675,00 грн., у 2017 році на суму 3558850,00 грн., у 2018 році на суму 3837613,00 грн., що призвело до заниження суми військового збору від здійснення підприємницької діяльності на загальну суму 131732,07 грн., у т.ч. за 2016 рік на 20785,13 грн., за 2017 рік на 53382,75 грн., за 2018 рік на 57564,19 грн.; п. 177.11 ст. 177 ПК України не надано податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2016, 2017, 2018 роки.

Вказаний Акт документальної перевірки 04.02.2019 направлений контролюючим органом на адресу відповідача та вручений поштою йому особисто 06.03.2019, про що свідчить рекомендоване поштове повідомлення.

На підставі акту перевірки та виявлених порушень 28 березня 2019 року ГУ ДФС у Запорізькій області прийняті податкові повідомлення-рішення

форми «Р» №0004911305, за яким відповідачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем з податку на доходи фізичних осіб суб`єктів підприємницької діяльності на 1975981,05 грн., в тому числі: за податковим зобов`язанням 1580784,84 грн. та за штрафними санкціями 395196,21 грн.;

форми «ПС» №0004901305, за яким відповідача зобов`язано сплатити штраф з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування у розмірі 510,00 грн.;

форми «Р» №0004971305, за яким відповідачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем з військового збору на 164665,09 грн., в тому числі: за податковим зобов`язанням 131732,07 грн. та за штрафними санкціями 32933,02 грн.

Указані рішення направлені 29.03.2019 на адресу відповідача, про що свідчить список згрупованих поштових відправлень «Укрпошта Експрес» та опис вкладення в цінний лист №7231500227629. Проте, як вбачається із наданої позивачем відповіді Укрпошти від 05.09.2019 №20-14-2019080210500, оскільки адресат за отриманням поштового відправлення до відділення поштового зв`язку не звернувся, 17.04.2019 його повернуто за зворотною адресою, за закінченням терміну зберігання.

Крім того, за несвоєчасну сплату податкових зобов`язань відповідачу нарахована пеня з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 389237,42 грн. та з військового збору у розмірі 32436,46 грн.

Згідно із довідкою про заборгованість від 28.09.2020 №54561/10/08-01-13-10 та розрахунком податкового боргу у ОСОБА_1 наявна заборгованість з податку на доходи фізичних осіб (з урахуванням наявної переплати у сумі 401,00 грн.) у розмірі 2365327,47 грн., військового збору (з урахуванням наявної переплати у сумі 120,30 грн.) у розмірі 196981,25 грн.

Контролюючим органом вживалися заходи щодо стягнення податкової заборгованості у встановленому законодавством порядку, а саме: 14.08.2020 на адресу відповідача поштою направлена податкова вимога від 14.08.2020 №55301-56 на суму 2562308,72 грн. Проте, як вбачається із наданої позивачем копії поштового конверту, кореспонденція повернулась на адресу податкового органу без вручення платнику податків.

Зважаючи на несплату відповідачем у добровільному порядку узгодженого зобов`язання в установлені законодавством строки ГУ ДПС у Запорізькій області звернулась із даним адміністративним позовом до суду.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Статтею 67 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов`язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Пунктом 16.1 ст. 16 ПК України передбачено, що платник податків зобов`язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Підпунктами 54.3.1- 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо:

платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об`єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих (у тому числі призупинених) ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством;

дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;

згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.

У разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у пп. 54.3.1 - 54.3.6 п. 54.3 ст. 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу (п.57.3 ст. 57 ПК України).

При цьому, згідно із п. 56.1 ст. 56 ПК України рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до п. 58.2 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) за кожним окремим податком, збором та/або разом із штрафними санкціями, передбаченими цим Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на такий контролюючий орган, та/або пенею за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно з п. 58.3 ст. 58 ПК України податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному п. 42.4 ст. 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.

Із матеріалів справи вбачається, що податкові повідомлення-рішення №0004911305, за яким відповідачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем з податку на доходи фізичних осіб суб`єктів підприємницької діяльності на 1975981,05 грн., №0004901305, за яким відповідача зобов`язано сплатити штраф з податку на доходи фізичних осіб за результатами річного декларування у розмірі 510,00 грн., №0004971305, за яким відповідачу збільшено суму грошового зобов`язання за платежем з військового збору на 164665,09 грн., направлялись контролюючим органом на його адресу проживання в порядку, встановленому ст. 42 ПК України. Указані рішення відповідачем ні у адміністративному, ні у судовому порядку оскаржені не були, а отже суми визначеного податкового зобов`язання є узгодженими, доказів протилежного відповідачем суду не надано.

Відповідно до пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов`язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.

Пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов`язання на суму податкового боргу (пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України).

Пунктом 129.4 ст. 129 ПК України передбачено, що на суми грошового зобов`язання, визначеного пп. 129.1.1 та 129.1.2 п. 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.

Відповідно до п. 131.1. ст. 131 ПК України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.

Так, за несвоєчасну сплату податкових зобов`язань відповідачу нарахована пеня з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 389237,42 грн. та з військового збору у розмірі 32436,46 грн.

Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання (пункт 59.3 статті 59 ПК України).

Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (пункт 59.4 статті 59 ПК України).

Із матеріалів справи вбачається, що 14.08.2020 на адресу відповідача поштою направлена податкова вимога від 14.08.2020 №55301-56 на суму 2562308,72 грн. Проте, як вбачається із наданої позивачем копії поштового конверту, кореспонденція повернулась на адресу податкового органу без вручення платнику податків. Враховуючи положення п. 58.3 ст.58 ПК України, вказана податкова вимога вважається врученою відповідачу належним чином.

За змістом пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (пп.14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).

Отже, виникнення податкового боргу є юридичним фактом, який пов`язаний із несплатою узгодженої суми податкового зобов`язання протягом установленого строку.

Відповідно до пп. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Пунктом 87.11 ст. 87 ПК України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Відповідно до п. 95.1 – 95.2 ст. 95 ПК контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

На момент розгляду справи в суді заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у сумі 2365327,47 грн., військового збору у сумі 196981,25 грн. відповідачем не сплачена, доказів протилежного відповідач суду не надав. Проти позову відповідач не заперечив, доводи позивача не спростував.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Оскільки відповідно до приписів ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз, судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст. ст. 139, 241-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, код ЄДРПОУ ВП 44118663) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особи ОСОБА_2 податковий борг на загальну суму 2562308,72 грн. (два мільйона п`ятсот шістдесят дві тисячі триста вісім гривень сімдесят дві копійки), який складається з:

податку на доходи фізичних осіб 2365327,47 грн. на р/р UA598999980333119341000008013, отримувач – Мелітопольське УК /Мелітополь/11010500, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37968956;

військового збору 196981,25 грн. на р/р UA928999980313000137000008013, отримувач – Мелітопольське УК /Мелітополь/11011001, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код 37968956.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Повний текст рішення виготовлений 03.11.2021.

Суддя І.В. Батрак