Рішення № 100818070, 04.11.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2021
Номер справи
200/10218/21
Номер документу
100818070
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 листопада 2021 р. Справа№200/10218/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання незаконними дій і зобов`язання вчинити певні дії, -

У С Т А Н О В И В:

У серпні 2021 року ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (далі – УСЗН, відповідач), в якому просить: - визнати незаконними дії щодо припинення з 01.07.2020 виплати соціальної допомоги як матері одиначки; - зобов`язати поновити з 01.07.2020 виплату соціальної допомоги як матері одиначки з виплатою недоотриманих з 01.07.2020 сум.

Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається на те, що відповідач неправомірно припинив виплату їй допомогу на дітей одиноким матерям. При цьому, позивач посилається на те, що строки звернення щодо призначення державної допомоги сім`ям з дітьми продовжуються на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що за зверненням ОСОБА_1 від 07.02.2020 призначено допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.02.2020 по 31.07.2020. посилається на те, що позивач є працездатною непрацюючою особою. Призначення допомоги на дітей на шість місяців встановлено діючим законодавством, тому немає необхідності повідомляти заявників про закінчення строку виплати. Також зазначає, що ОСОБА_1 згідно матеріалам справи не працює, не зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна, не здійснює догляд за інвалідом, вважає, що не має підстав для призначення допомоги. Крім того зазначає, що в разі призначення допомоги за рішенням суду, вона не зможе після закінчення карантину підтвердити право на отримання допомоги і повинна повернути виплачені кошти.

Ухвалою суду від 16 серпня 2021 року позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою суду від 5 жовтня 2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, витребувані у відповідача докази. Відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору за подання адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується копією паспорта громадянина України № НОМЕР_1 , виданого 12 листопада 2008 року.

Згідно з копією свідоцтва про народження від 16 червня 2010 серія НОМЕР_2 позивач є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . У графі батьки: зазначений батько - ОСОБА_3 ; мати – ОСОБА_1 .

Позивачем до суду надана копія довідки УСЗН № 01-22-2531-11 щодо виплати допомоги одиноким матерям за період з березня 2021 року по серпень 2021 року, відповідно до якої ОСОБА_4 за цей період соціальна допомога одиноким матерям не нараховувалась.

Також відповідно до копії довідки УСЗН № 3076 з січня 2020 року по липень 2020 року (включно) позивачу нараховувалась допомогу на дітей одиноким матерям (на одну дитину).

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-XII «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» (далі – Закон № 2811-XII) установлено, що відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми: допомога на дітей одиноким матерям.

Статтею 6 Закону № 2811-XII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров`я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.

Документи, необхідні для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми, розглядаються органом, що призначає та здійснює виплату державної допомоги, протягом 10 днів з дня звернення.

Про призначення державної допомоги чи про відмову в її наданні із зазначенням причини відмови та порядку оскарження цього рішення орган, що призначає і здійснює виплату державної допомоги сім`ям з дітьми, видає чи надсилає заявникові письмове повідомлення протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Відповідно до ст. 18-2 Закону № 2811-XII для призначення, виплати та припинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям додатково застосовуються умови призначення, виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому, пунктом 1-1 розділу VIII Закон № 2811-XII установлено, що визначені статтею 6 цього Закону строки звернення щодо призначення державної допомоги сім`ям з дітьми продовжуються на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, та один місяць після дати його завершення.

Згідно з п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 року № 632 «Деякі питання виплати державної соціальної допомоги» встановлено, що з 1 липня 2020 р. призначення і виплата державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та допомоги на дітей одиноким матерям особам, у яких закінчився строк таких виплат у березні - червні 2020 р., здійснюється лише після подання нової заяви з необхідними документами та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги; державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям та допомога на дітей одиноким матерям особам, які звернулися за її призначенням у липні - серпні 2020 р., призначається і виплачується починаючи з липня 2020 року.

Також відповідно до п. 35-1 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751, передбачено, що допомога на дітей одиноким матерям, яку призначено за умовами, що діяли до 30 червня 2020 р. (включно), виплачується до закінчення строку її призначення.

Згідно з п. 36 указаного Порядку допомога виплачується протягом шести календарних місяців.

Отже, оскільки позивачу призначено допомогу на дітей одиноким матерям до 30 червня 2020 року (з лютого 2020 року), відповідач виплачував цю допомогу до закінчення строку її призначення (по липень 2020 року) відповідно до п. 35-1 Порядку № 1751.

У наступному позивач мала право подати відповідні документи для виплати допомоги з серпня 2020 року.

При цьому, зі змісту п. 1-1 розділу VIII Закон № 2811-XII випливає, що строк звернення щодо призначення вказаної допомоги продовжуються на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, установленим Кабінетом Міністрів України, та один місяць після дати його завершення.

Тобто позивач не позбавлена можливості подати відповідні документи для отримання допомоги на дітей одиноким матерям з серпня 2020 року.

Суд зазначає, що п. 1-1 розділу VIII Закон № 2811-XII не продовжує виплату раніше призначеної допомоги, а надає особам можливість реалізувати своє право на призначення державної допомоги сім`ям з дітьми в інший строк звернення, а саме протягом періоду здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, та один місяць після дати його завершення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.10.2021 позивачу відстрочено сплату судового збору за подання адміністративного позову до ухвалення судового рішення у справі.

Згідно п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову: немайнового характеру, який подано фізичною особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2021 року установлено в розмірі 2270 гривень, про що зазначено в ст. 7 Закону України від 15 грудня 2020 року № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік».

Отже, позивач має сплатити 908,00 грн судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру судового збору

Частиною 1 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 2 ст. 133 КАС України передбачено, що якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Враховуючи те, що позивачу було відстрочено сплату судового збору при поданні позовної заяви, судовий збір у розмірі 908,00 грн підлягає стягненню на користь Державного бюджету України з позивача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ідентифікаційний код: 03197428, 85113, Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова, буд. 14) про визнання незаконними дій і зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок на користь Державного бюджету України.

Повне рішення суду складене 4 листопада 2021 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков