
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
04 листопада 2021 р. Справа №200/14716/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Черникова А.О., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 (адреса проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Комісії при Президентові України з питань громадянства (юридична адреса: 01220, м. Київ, вул. Банкова 11) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
01 листопада 2021 року ОСОБА_2 (далі – позивач) звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Комісії при Президентові України з питань громадянства (далі – відповідач №1), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Комісії при Президентові України з питань громадянства у розгляді матеріалів справи про прийняття до громадянства України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- зобов`язати Комісію при Президентові України з питань громадянства, ухвалити протокол засідання Комісії при Президентові України з питань громадянства про задоволення заяви та прийняття до громадянства України громадянку Республіки Вірменія ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч. 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи: подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Так, приписами п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, закріплено, що в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
За визначенням, наведеним у п. 9 ч. 1 ст. 4 КАС України, відповідач - це суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 4 КАС України, суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Отже, з вищезазначеного визначення суб`єкта владних повноважень вбачається, що відповідачем у справі може бути орган державної влади, у тому числі без статусу юридичної особи.
У позовній заяві позивач визначив відповідачем Комісію при Президентові України з питань громадянства.
З приводу цього, суд зазначає наступне.
Відповідно до Положення про Комісію при Президентові України з питань громадянства, затвердженої Указом Президента України № 215 від 27 березня 2001 року, Комісія при Президентові України з питань громадянства (далі - Комісія) є допоміжним органом при Президентові України, утвореним відповідно до Закону України «Про громадянство України».
Рішення Комісії разом із підготовленими проектами указів Президента України про прийняття до громадянства України або про припинення громадянства України подаються на розгляд Президентові України.
Організаційне та інші види забезпечення діяльності Комісії здійснюються відповідним структурним підрозділом Офісу Президента України.
Суд зазначає, що Офіс Президента України є постійно діючим допоміжним органом, утвореним Президентом України відповідно до пункту 28 частини 1 статті 106 Конституції України.
Офіс у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, міжнародними договорами України, укладеними в установленому порядку, Положенням, а також розпорядженнями Керівника Офісу Президента України та наказами Керівника Апарату Офісу Президента України.
Основними завданнями Офісу є організаційне, правове, консультативне, інформаційне, експертно-аналітичне та інше забезпечення здійснення Президентом України визначених Конституцією України повноважень.
Враховуючи вищевикладене, позивачу слід визначитись із відповідачем та щодо залучення Офісу Президента України у якості другого відповідача.
Крім того, згідно з частиною 1 статті 42 Кодексу адміністративного судочинства України учасниками справи є сторонпи, треті особи.
З матеріалів, які подані позивачем до позовної заяви, вбачається, що Державна міграційна служба України, повідомила позивача про прийняття матеріалів справи ОСОБА_2 до громадянства України відповідно до статті 9 Закону України «Про громадянство України» та 01 вересня 2020 року матеріали справи надіслані для розгляду комісії при Президентові України з питань громадянства. В листі зазначено, що рішення про прийняття особи до громадянства України приймає Президент України що відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 360 від 20 серпня 2014 року, Державна міграційна служба України відповідно до покладених на неї завдань приймає відповідно до законодавства рішення про встановлення належності до громадянства України, оформлення набуття громадянства України та їх скасування.
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №360 від 20 серпня 2014 року, Державна міграційна служба України, відповідно до покладених на неї завдань приймає відповідно до законодавства рішення про встановлення належності до громадянства України, оформлення набуття громадянства України та їх скасування.
Враховуючи вищевикладене, позивачу слід визначитись щодо залучення Державної міграційної служби України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, позивачу слід визначитись з суб`єктним складом відповідачів, зазначивши Офіс Президента України другим відповідачем, а також щодо залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Державну міграційну службу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 4, 42, 160, 161, 169, 171, 172, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя –
У Х В А Л И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Комісії при Президентові України з питань громадянства про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії даної ухвали, а саме: визначитись із колом відповідачів та залучення в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Державної міграційної служби України по справі, враховуючи висновки, які викладені в даній ухвалі суду.
У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатись неподаною і буде повернута позивачу.
Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.
Суддя А.О.Черникова