Постанова № 100813786, 03.11.2021, Індустріальний районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
03.11.2021
Номер справи
644/9626/21
Номер документу
100813786
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 644/9626/21

Провадження № 3/644/2233/21

П О С Т А Н О В А

Іменем України

03 листопада 2021 р. м.Харків

Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді - Попової В.О.,

за участю секретаря судового засідання - Теліцина А.В.,

потерпілого - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, матеріали по яким надійшли з Відділу регіонального представництва в східних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_2 , заступника начальника Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради (вул. Біблика, буд. 6, м. Харків),

за ч. 2 ст. 212-3 КУпАП, -

В С Т А Н О В И В :

18 жовтня 2021 року до Орджонікідзевського районного суду м.Харкова надійшли з Відділу регіонального представництва в східних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України протоколи про адміністративне правопорушення складені у відношенні ОСОБА_2 від 12.10.2021 (справа № 644/9626/21; провадження № 3/644/2233/21), від 12.10.2021 (справа № 644/9627/21; провадження № 3/644/2234/21) за вчинення правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 212-3 КУпАП.

26 жовтня 2021 року до Орджонікідзевського районного суду м.Харкова надійшли з Відділу регіонального представництва в східних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України ще протоколи про адміністративне правопорушення складені у відношенні ОСОБА_2 від 19.10.2021 (справа № 644/9902/21; провадження № 3/644/2292/21), від 19.10.2021 (справа № 644/9903/21; провадження № 3/644/2293/21), від 21.10.2021 (справа № 644/9904/21; провадження № 3/644/2294/21) за вчинення правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 212-3 КУпАП.

Постановою суду від 03 листопада 2021 року справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 (справа№ 644/9626/21; провадження 3/644/2233/21; справа № 644/9627/21; провадження 3/644/2234/21; справа № 644/9902/21; провадження 3/644/2292/21; справа № 644/9903/21; провадження 3/644/2293/21; справа № 644/9904/21; провадження 3/644/2294/21), об`єднані в одне провадження; присвоєно єдиний номер справи - № 644/9626/21; провадження 3/644/2233/21.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилась, повідомлялась належним чином та своєчасно. Через канцелярію суду від ОСОБА_2 надійшли письмові пояснення, згідно яких просить закрити справи у відношенні неї у зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення за ч.2 ст.213 КУпАП з підстав, викладених в письмових поясненнях (а.с.43-48). Крім того, надала заяву, в якій просить розгляд справи проводити у її відсутність за наявними у справі матеріалами.

В судовому засіданні ОСОБА_1 просить визнати винною ОСОБА_2 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 212-3 КУпАП та піддати адміністративному стягненню, також звернув увагу на те, що вчинені ОСОБА_2 правопорушення носять систематичний, стійкий, злісний характер.

Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, судом встановлено, що на розгляді Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини перебувають звернення ОСОБА_1 від 22.09.2021, від 22.09.2021, 25.09.2021, 26.09.2021, 27.09.2021 щодо порушення посадовими особами Управління соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради його права на інформацію.

На підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації», потерпілий звернувся до Управління із запитами: від 06.09.2021 в якому просив надати інформацію про загальну суму бюджетних коштів, що була виплачена у вигляді премії за серпень 2021 року заступнику начальника Управління ОСОБА_2 ; від 06.09.2021 в якому просив надати інформацію про загальну суму бюджетних коштів, що була виплачена у вигляді премії за червень 2020 року заступнику начальника Управління ОСОБА_2 ; від 07.09.2021 в якому просив надати інформацію про загальну суму бюджетних коштів, що була виплачена у вигляді премії за серпень 2021 року заступнику начальника Управління Мельниковій М.М.; від 08.09.2021 в якому просив надати інформацію про загальну суму бюджетних коштів, що була виплачена у вигляді премії за лютий 2021 року заступнику начальника Управління Мельниковій М.М.; від 08.09.2021 в якому просив надати інформацію про загальну суму бюджетних коштів, що була виплачена у вигляді премії за лютий 2021 року заступнику начальника Управління Макарук І.С.

Листами від: 13.09.2021 року № С-68/0/21/4-07; 13.09.2021 року № С-69/0/21/4-07 07; 14.09.2021 року № С-70/0/21/4-07; 15.09.2021 року № С-73/0/21/4-07; 08.10.2021 року № С-71/0/21/4-07 за підписом заступника начальника Управління Макарук І.С. відповідно, потерпілому запитувана інформація не була надана.

В ході розгляду звернень потерпілого, з метою повного та всебічного з`ясування всіх обставин викладених у зверненнях заявника, до Управління були направлені листи за підписом начальника Відділу регіонального представництва в східних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, було проінформовано ОСОБА_2 про розгляд матеріалів за зверненням заявника ОСОБА_1 з метою встановлення в її діях наявності або відсутності ознак складу адміністративного правопорушення передбаченого ст.212-3 КУпАП.

З Управління надійшли листи: 11.10.2021 № 10-29/7569/4-01/21 від 08.10.2021; 11.10.2021 № 10-29/7570/4-01/21 від 08.10.2021; 11.10.2021 № 10-29/7568/4-01/21 від 08.10.2021; 11.10.2021 № 10-29/7567/4-01/21 від 08.10.2021; 11.10.2021 № 10-29/7697/4-01/21 від 13.10.2021, в яких зазначено, що відповіді на запит потерпілого надані з дотриманням вимог положення Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. та інформації, що становить суспільний інтерес.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Аналіз передбаченого Законом визначення публічної інформації свідчить, що до такої інформації належить не тільки інформація, яка створена самостійно суб`єктами владних повноважень, а й інша інформація, створена спільно з іншими особами. Навіть якщо інформація не була отримана чи створена в процесі виконання обов`язків суб`єкта владних повноважень, але знаходиться у його володінні, така інформація також є публічною і доступ до неї регулюється положеннями Закону.

Відтак, під публічною інформацією розуміється вся інформація, якою володіє суб`єкт владних повноважень та яка є відображеною та задокументованою будь-якими засобами та на будь-яких носіях.

Також частиною першою статті 22 Закону передбачено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні інформації. Зокрема, розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту в таких випадках: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов`язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов`язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п`ятою статті 19 цього Закону.

При цьому, частиною п`ятою статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно. При дотриманні вимог, передбачених частиною другою цієї статті, зазначене положення не поширюється на випадки, коли оприлюднення або надання такої інформації може завдати шкоди інтересам національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину.

Оскільки Управління є державним органом, а виплата заробітної плати та інших коштів здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, вбачається, що запитувана інформація (копії документів) становить суспільний інтерес, відповідно є публічною та має надаватись органом в порядку, передбаченому Законом.

Вказані положення кореспондуються із абзацом другим частини третьої статті 5 Закону України «Про захист персональних даних», якою встановлено, що не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Таким чином, доступ до інформації щодо володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном (коштами), про використання, розпорядження бюджетними коштами та прізвища, імена, по батькові фізичних осіб, які отримали ці кошти або майно не може бути обмежено відповідно до закону. Обмеження доступу до такої інформації можливе лише в інтересах національної безпеки, оборони, розслідуванню чи запобіганню злочину з дотриманням частини 2 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Частиною 7 статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» передбачено, що обмеженню підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Тобто в такому випадку, копія документа повинна надаватись у звичайному порядку, тому інформація, доступ до якої обмежено, вилучається шляхом ретушування або іншим способом на вибір розпорядника інформації.

Однак, листами від: 13.09.2021 року № С-68/0/21/4-07; 13.09.2021 року № С-69/0/21/4-07 07; 14.09.2021 року № С-70/0/21/4-07; 15.09.2021 року № С-73/0/21/4-07; 08.10.2021 року № С-71/0/21/4-07 за підписом заступника начальника Управління Макарук І.С. відповідно, потерпілому запитувана інформація не була надана.

Відповідно до ст. 251 КУпАП, протокол про адміністративне правопорушення є доказом, в якому містяться фактичні дані про вчинення особою адміністративного правопорушення.

Як вбачається з протоколів про адміністративне правопорушення: від 12.10.2021, 12.10.2021, 19.10.2021, 19.10.2021, 21.10.2021, складеному головним спеціалістом Відділу регіонального представництва в східних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради з прав людини з дотримання права на доступ до публічної інформації Управління моніторингу прав на звернення та інформацію Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, в ньому наявні всі відомості, передбачені ч. 1 ст. 256 КУпАП.

Слід зазначити, що статтею 212-3 КУпАП передбачено спеціального суб`єкта адміністративної відповідальності- посадову особу, листування з відповідною особою може здійснюватися за адресою місця роботи, який вказано в протоколі.

При цьому суд бере до уваги посилання особи, уповноваженої на складання протоколу, щодо роз`яснення ст. 63 Конституції України та статті 268 КУпАП ОСОБА_2 у листах Секретаріату Уповноваженого, другий примірник протоколу разом з супровідним листом від 01.10.2021№ 29160.4/С-17267.3/21/47; 01.10.2021№ 29158.4/С-17268.3/21/47; 01.10.2021№ 29157.4/С-17464.3/21/47; 01.10.2021№ 29158.4/С-17268.3/21/47; 01.10.2021№ 29155.4/С-17523.3/21/47; 01.10.2021№ 29158.4/С-17268.3/21/47; 08.10.2021 № 30056.4/С-17612.3/21/47 надіслано ОСОБА_2 поштою за місцем роботи.

Отже, особою, яка склала протокол, було ретельно досліджено запит на інформацію заявника та відповідь на нього, на підставі чого складено протокол про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Вина ОСОБА_2 підтверджується сукупністю зібраних та досліджених доказів по справі, а саме:

-протоколом про адміністративне правопорушення від 12.10.2021 року; копією заяви ОСОБА_1 згідно якої він звернувся із запитом до Управління від 22.09.2021; копією запиту на інформацію ОСОБА_1 від 06.09.2021; листом від 13.09.2021 № С-68/0/21/4-07 за підписом заступника начальника Управління Макарук І.С.; листом/повідомленням секретаріату уповноваженого Верховної ради України з прав людини про розгляд звернення ОСОБА_1 на 12.10.2021 об 11-00 год;

-протоколом про адміністративне правопорушення від 12.10.2021 року; копією заяви ОСОБА_1 згідно якої він звернувся із запитом до Управління від 22.09.2021; копією запиту на інформацію ОСОБА_1 від 06.09.2021; листом від 13.09.2021 № С-69/0/21/4-07 за підписом заступника начальника Управління Макарук І.С.; листом/повідомленням секретаріату уповноваженого Верховної ради України з прав людини про розгляд звернення ОСОБА_1 на 12.10.2021 о 12-00 год;

-протоколом про адміністративне правопорушення від 19.10.2021 року; копією заяви ОСОБА_1 згідно якої він звернувся із запитом до Управління від 25.09.2021; копією запиту на інформацію ОСОБА_1 від 07.09.2021; листом від 14.09.2021 № С-70/0/21/4-07 за підписом заступника начальника Управління Макарук І.С.; листом/повідомленням секретаріату уповноваженого Верховної ради України з прав людини про розгляд звернення ОСОБА_1 на 19.10.2021 об 10-00 год;

-протоколом про адміністративне правопорушення від 19.10.2021 року; копією заяви ОСОБА_1 згідно якої він звернувся із запитом до Управління від 26.09.2021; копією запиту на інформацію ОСОБА_1 від 08.09.2021; листом від 15.09.2021 № С-73/0/21/4-07 за підписом заступника начальника Управління Макарук І.С.; листом/повідомленням секретаріату уповноваженого Верховної ради України з прав людини про розгляд звернення ОСОБА_1 на 19.10.2021 о 12-00 год;

-протоколом про адміністративне правопорушення від 21.10.2021 року; копією заяви ОСОБА_1 згідно якої він звернувся із запитом до Управління від 27.09.2021; копією запиту на інформацію ОСОБА_1 від 08.09.2021; листом від 15.09.2021 № С-71/0/21/4-07 за підписом заступника начальника Управління Макарук І.С.; листом/повідомленням секретаріату уповноваженого Верховної ради України з прав людини про розгляд звернення ОСОБА_1 на 21.10.2021 об 11-00 год.

Таким чином, в діях заступника начальника Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради ОСОБА_2 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-3 ч. 2 КУпАП - порушення Закону України «Про доступ до публічної інформації», а саме: ненадання інформації.

Заперечення, подані ОСОБА_2 в частині закриття справи за відсутністю складу правопорушення з підстав того, що протокол складено з порушеннямине спростовують наведені вище обставини, тому не приймаються судом до уваги.

Відповідно до частини 2 статті 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).

Суд, при вирішенні питання про накладення стягнення за допущене адміністративне правопорушення, враховує характер вчиненого правопорушення, дані про особу порушника, ступінь її вини, відсутність обставин, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність ОСОБА_2 та приходить до висновку про необхідність накласти на ОСОБА_2 адміністративне стягнення із застосуванням ч.2 ст.36 КУпАП у виді штрафу в дохід держави в розмірі, передбаченому санкцією ч. 2 ст. 212-3 КУпАП.

Згідно положень ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 24, 33-35, 251-252, 276-280, 283-285 КУпАП, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-3 КУпАП, та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в дохід держави у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. (отримувач коштів – ГУК Харківська область/МТГ Харків/21081100; код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37874947; банк отримувача – Казначейство України(ЕАП); код банку отримувача (МФО) – 899998;рахунок отримувача – UA558999980313030106000020649 ;код класифікації доходів бюджету – 21081100).

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави отримувач коштів – ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) – 37993783; банк отримувача- Казначейство України(ЕАП) ;код банку отримувача (МФО) – 899998; рахунок отримувача – UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету – 22030106, судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Харківського апеляційного суду через Орджонікідзевський районий суд м.Харкова .

Суддя Попова В. О.