Рішення № 100810408, 04.11.2021, Кіцманський районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
04.11.2021
Номер справи
718/2667/21
Номер документу
100810408
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа №718/2667/21

Провадження №2-о/718/208/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.11.2021 року м.Кіцмань Чернівецька область

Кіцманський районний суд Чернівецької області у складі:

головуючої судді Мінів О.І.

секретаря судових засідань Анучкіної О.З.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кіцмань цивільну справу № 718/2667/21 за заявою ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ), зацікавлена особа: Кіцманський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Івано – Франківськ про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України,-

ВСТАНОВИВ

Заявниця ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України в с.Новоандріївка Сімферопольського району, Республіка Крим, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Сімферопіль Республіка Крим померла її бабуся ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с.Михайлівка Буринського району Сумської області, яка на час смерті являлась громадянкою України. Факт смерті підтверджується копією медичного свідоцтва про смерть серія НОМЕР_1 , виданого 01 вересня 2021 року клінічною лікарнею ім.Сімашко м.Сімферополя, причина смерті була встановлена патологоанатомом ОСОБА_3 .

Поховання бабусі відбулось на кладовищі Новоандріївського сільського поселення Сімферопольського району Республіки Крим, яке здійснила її мати ОСОБА_4 на підставі медичного свідоцтва про смерть, дозволу на поховання, особистої заяви ОСОБА_5 , як доньки померлої.

У звязку із оголошенням карантину її мати ОСОБА_5 , яка являється мешканкою с. Новоандріївки Сімферопольського району, Республіка Крим, не може приїхати і зареєструвати смерть матері в органах РАЦС в Україні, оскільки смерть бабусі настала на тимчасово окупованій території України. Дана територія непідконтрольна Україні, вона позбавлена можливості подати документи встановленої форми, які необхідні для реєстрації смерті громадянина в органах ДРАЦСУ на території України. Встановлення юридичного факту смерті її бабусі, необхідне їй для державної реєстрації смерті.

У звязку із неможливістю провести державну реєстрацію смерті ОСОБА_2 не можливо отримати допомогу на поховання в Управлінні Пенсійного Фонду України, а також в подальшому не можливо вирішувати питання про спадкування майна померлої та отримання невиплаченої пенсії померлій, спадкове майно знаходиться на території України.

Зважаючи на викладене просить суд встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , котра помела ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території України в м. Новоандріївка Сімферопольського району Республіка Крим.

Заявниця ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, однак 03.11.2021 року подала до суду заяву в якій вказала, що заявлені вимоги вони підтримують у повному обсязі, просить заяву задовольнити, а справу розглянути у її відсутності.

Представник заінтересованої особи Кіцманського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Чернівецькому районі Чернівецької області Південно-західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) у судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про відсутність заперечень щодо заявлених вимог ОСОБА_1 , просить справу розглянути у її відсутності.

Дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом в становлено, що заявниця ОСОБА_1 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 у с. Михайлівка Буринського району Сумської області, зареєстрована по АДРЕСА_1 та її батьками є « ОСОБА_6 » та « ОСОБА_5 » (а.с.5)

Крім того, судом встановлено, що « ОСОБА_5 », ІНФОРМАЦІЯ_5 була донькою ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва по народження та копією свідоцтва про одруження її батьків, що стверджує про зміну матері прізвища з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 84 років на тимчасово окупованій території в с.Новоадріївка Сімферопольського району Республіка Крим.

Документами, що підтверджують факт смерті бабусі заявниці – ОСОБА_2 є копія медицинського свідоцтва про смерть серії 35 №200004600, копія довідки про поховання №323 від 24.08.2021 року, які були отримані на тимчасово окупованій території України в с.Новоандріївка Сімферопольського району Республіка Крим.

Вказані документи не є офіційними документами відповідно до вимог ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», на підставі яких можливо провести державну реєстрацію смерті, оскільки с.Новоандріївка є тимчасово окупованою територією.

Отримати документ на підтвердження смерті бабусі встановленого законодавством України зразку, заявниця не має можливості, через знаходження установи, що видало документ, на тимчасово окупованій території.

Згідно ст. 315 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.

Згідно п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту, зокрема, смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

У ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» зазначено, що тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Датою початку тимчасової окупації є 20 лютого 2014 року.

Згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015р. №1276-р «Про внесення змін у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 1085» м. Макіївка, Донецької області входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

У ч.ч. 1-3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

При цьому, згідно ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

У п. 1 глави 5 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України № 52/2 від 18.10.2000 р., передбачено, що підставами для проведення державної реєстрації смерті є: а) лікарське свідоцтво про смерть (форма № 106/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; б) фельдшерська довідка про смерть (форма № 106-1/о), форма якої затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024; в) лікарське свідоцтво про перинатальну смерть; г) рішення суду про оголошення особи померлою; ґ) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час; д) повідомлення державного архіву або органів Служби безпеки України у разі реєстрації смерті осіб, репресованих за рішенням несудових та судових органів; е) повідомлення установи виконання покарань або слідчого ізолятора, надіслане разом з лікарським свідоцтвом про смерть.

У п. 1 Постанови Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» передбачено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

Встановлення факту смерті ОСОБА_2 на тимчасово окупованій території України породжує юридичні наслідки для заявниці ОСОБА_1 , проте остання не може отримати від закладу охорони здоров`я або судово-медичної установи, що створені за законодавством України, документи встановленої форми про смерть бабусі ОСОБА_2 та на їх підставі зареєструвати її смерть, оскільки копія медичного свідоцтво про смерть та копія довідки про поховання видано на території, на якій органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, таке свідоцтво є недійсними і не створює правових наслідків, при цьому, чинним законодавством України не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті особи та заявник не має іншої можливості одержати необхідні документи, а тому суд приходить до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту смерті у судовому порядку, що є підставою для державної реєстрації смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану.

Відповідно до ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2-4, 13, 17-18, 72-82, 89, 95, 258-259, 263-265, 268, 272-273, 293-294, 315, 317, 319, 352, 354-355, 430 ЦПК України, -

ВИРІШИВ :

Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті - задовольнити.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянки України, уродженки с. Михайлівка Буринського району Сумської області, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у віці 84 роки на тимчасово окупованій території України у с. Новоадріївка Сімферопольського району Республіка Крим.

Допустити негайне виконання рішення суду. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , уродженка с.Михайлівка Буринського району Сумської області, зареєстрована АДРЕСА_1 ,паспорт НОМЕР_2 виданий органом 7310 14.07.2021 р., РНОКПП НОМЕР_3 .

Заінтересована особа: Кіцманський районний відділ Державної реєстрації актів цивільного стану Південно-Західного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Івано – Франківськ, адреса розташування м.Кіцмань вул.Незалежності,85, код ЄДРПОУ 26036107.

Суддя О.І. Мінів