
Справа № 388/1327/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.11.2021 року м. Долинська
Долинський районний суд Кіровоградської області у складі головуючого судді Баранського Д.М., розглянув у спрощеному провадженні (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кропивницької митниці про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, –
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом до відповідача та просить скасувати постанову Кропивницької митниці від 6 серпня 2021 року № 0198/11000/21.
Позов мотивує тим, що постановою Кропивницької митниці від 6 серпня 2021 року № 0198/11000/21 його визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 604179,81 грн.
На думку позивача постанова про накладення адміністративного стягнення є незаконною, оскільки він не ввозив транспортний засіб на територію України, тобто не може нести відповідальність.
Відповідач надіслав до суду відзив на позовну заяву. Позов не визнає та просить відмовити у ньому. Вважає, що використання транспортного засобу іншою особою, ніж тою, якою транспортний засіб ввезено на митну територію України, являє собою використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Позивач надіслав до суду відповідь на відзив, а відповідач заперечення, однак такі дії здійснені в порушення положень ч. 1 ст. 269 Кодексу адміністративного судочинства України, які передбачають, що у справах, визначених статтями 273 - 277, 280 - 283, 285 - 289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив), відповідно суд не приймає їх доводи, що відображені у цих процесуальних формах.
Відповідно до ч. 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.
Судом установлено, що 28 квітня 2021 року щодо ОСОБА_1 складено протокол про порушення митних правил № 0198/11000/21 за яким установлено, що ОСОБА_1 використовував транспортний засіб з іноземною реєстрацією «Volkswagen Golf», VIN: НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , ввезений на митну територію України в митному режимі «тимчасове ввезення», стосовно якого були надані пільги зі сплати митних платежів, в інших цілях ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 485 Митного кодексу України.
Постановою Кропивницької митниці від 6 серпня 2021 року № 0198/11000/21, ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьохсот відсотків несплаченої суми митних платежів, що складає 604179,81 грн.
З мотивувальної частини цієї постанови від 6 серпня 2021 року № 0198/11000/21 слідує, що 11 лютого 2021 року ОСОБА_1 під час керування транспортним засобом «Volkswagen Golf», VIN: НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 притягувався до адміністративної відповідальності працівниками поліції м. Бобринець, за порушення, передбачені ст. 121, ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення (адміністративний протокол № БАА 82913). Крім того, 23 лютого 2021 року при аналогічних обставинах працівниками поліції м. Долинська стосовно ОСОБА_1 було складено адміністративний протокол № БАА 80806 за порушення, передбачені ст. 121, ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
За результатами проведених митницею заходів перевірки щодо перебування та використання в Україні транспортного засобу «Volkswagen Golf», VIN: НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 з`ясовано, що відповідно до бази даних АСМО «Інспектор» зазначений автомобіль 18 травня 2018 року в зоні діяльності Харківської митниці ДФС на митну територію України в митному режимі «тимчасове ввезення» до 1 року ввіз KAPAYEU LEANID.
Таким чином, ОСОБА_1 використовував транспортний засіб з іноземною реєстрацією «Volkswagen Golf», VIN: НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ввезений на митну територію України в митному режимі «тимчасове ввезення» до 1 року, стосовно якого були надані пільги зі сплати митних платежів, в інших цілях ні ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
ОСОБА_1 повинен був здійснити митне оформлення транспортного засобу «Volkswagen Golf», VIN: НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , що знаходився під митним контролем та сплатити митні платежі у розмірі 201393,27 грн, що підлягають сплаті при імпорті транспортного засобу відповідно до Митного кодексу України та Податкового кодексу України.
Згідно зі службовою запискою м/п «Кропивницький» від 26 квітня 2021 року № 7.5-28-15/298 загальна сума несплачених митних платежів становить 201393,27 грн.
Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачені ст. 485 Митного кодексу України, в частині використання транспортного засобу з іноземною реєстрацією «Volkswagen Golf», VIN: НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , стосовно якого надано пільги зі сплати митних платежів в інших цілях ні ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
За змістом ст. 4 Митного кодексу України у цьому Кодексі наведені нижче терміни і поняття вживаються в такому значенні: декларант - особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування; митна декларація - заява встановленої форми, в якій особою зазначено митну процедуру, що підлягає застосуванню до товарів, та передбачені законодавством відомості про товари, умови і способи їх переміщення через митний кордон України та щодо нарахування митних платежів, необхідних для застосування цієї процедури; митні правила - встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем, або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом та іншими законами України; транспортні засоби особистого користування - наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, плавучі засоби та повітряні судна, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно.
Статтею 292 Митного кодексу України передбачено, що митні платежі не сплачуються у разі, якщо відповідно до цього Кодексу, Податкового кодексу України, інших законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України: 1) товари не є об`єктом оподаткування митними платежами; 2) щодо товарів надано звільнення або повне умовне звільнення від сплати митних платежів - у період дії такого звільнення і при дотриманні умов, у зв`язку з якими його надано; 3) при ввезенні товарів на митну територію України або вивезенні товарів з митної території України товари були поміщені у митний режим, який відповідно до положень цього Кодексу не передбачає сплату митних платежів, - на період дії цього режиму та при виконанні умов, що випливають з такого режиму; 4) коли загальна фактурна вартість товарів, що ввозяться на митну територію України або вивозяться за межі митної території України громадянами, не перевищує обсягів, які не є об`єктом оподаткування митними платежами відповідно до розділу XII цього Кодексу.
Відповідно до ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за порушення митних правил встановлюється цим Кодексом. Суб`єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств (ст. 459 Митного кодексу України).
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням. Провадження у справі про порушення митних правил включає в себе виконання процесуальних дій, зазначених у статті 508 цього Кодексу, розгляд справи, винесення постанови та її перегляд у зв`язку з оскарженням (ст. 486 Митного кодексу України).
Статтею 489 Митного кодексу України передбачено, що посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов`язана з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 495 Митного кодексу України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Такі дані встановлюються: 1) протоколом про порушення митних правил, протоколами процесуальних дій, додатками до зазначених протоколів; 2) поясненнями свідків; 3) поясненнями особи, яка притягується до відповідальності; 4) висновком експерта; 5) іншими документами (належним чином завіреними їх копіями або витягами з них) та інформацією, у тому числі тими, що перебувають в електронному вигляді, а також товарами - безпосередніми предметами порушення митних правил, товарами із спеціально виготовленими сховищами (тайниками), що використовувалися для приховування безпосередніх предметів порушення митних правил від митного контролю, транспортними засобами, що використовувалися для переміщення безпосередніх предметів порушення митних правил через митний кордон України. Посадова особа митного органу, яка здійснює провадження у справі про порушення митних правил, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Відповідальність за ст. 495 Митного кодексу України відповідальність у виді штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів настає за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Отже, адміністративне правопорушення, передбачене ст. 495 Митного кодексу України є вчиненим у разі вчинення таких діянь:
1.заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості;
2.та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості;
3.несплата митних платежів у строк, встановлений законом;
4.інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів;
5.використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Саме у використанні товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги, визнаний винним ОСОБА_1 у справі про порушення митних правил.
За загальним правилом пільгою є перевага, яка дозволяє особі не сплачувати або сплачувати в меншому розмірі якийсь обов`язковий платіж.
Митним кодексом України передбачено надання пільг, зокрема особам згідно із статтями 282, 383 - 386, 388, 389, 391, 392 цього Кодексу.
За змістом ч. 3 ст. 7 Митного кодексу України митні пільги, визначаються цим Кодексом та іншими законами України.
За п. 4 ч. ст. 276 Митного кодексу України платниками мита є особа, яка використовує товари, митне оформлення яких було здійснено з умовним звільненням від оподаткування, не за цільовим призначенням та/або всупереч умовам чи цілям такого звільнення згідно з цим Кодексом, іншими законами України, а також будь-які інші особи, які безпідставно використовують звільнення від оподаткування митом (податкову пільгу).
Згідно з чч. 5, 6 ст. 380 Митного кодексу України тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД, можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення. Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам. Тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 282 Митного кодексу України у випадках, встановлених цим Кодексом та іншими законами з питань оподаткування, при ввезенні на митну територію України або вивезенні за її межі від оподаткування митом звільняються товари, що ввозяться в Україну або вивозяться з України для офіційного і особистого користування особами, які відповідно до міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і законів України користуються правом ввезення в Україну та вивезення з України таких товарів зі звільненням від сплати мита.
Аналізуючи вищезазначені положення можливо дійти висновку, що суб`єктом правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України, у частині використання автомобіля «Volkswagen Golf», VIN: НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , стосовно якого надано пільги щодо сплати митних платежів при ввезені на митну територію України, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги, може бути виключно громадянин – нерезидент, який ввіз на митну територію України транспортний засіб особистого користування на строк до одного року. Громадянин – нерезидент наділений таким правом та саме на нього покладено обов`язок використовувати ввезений ним транспортний засіб на митній території України для його особистих потреб, неможливість використовувати для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, бути розкомплектованим чи переданим у володіння, користування або розпорядження іншим особам.
Невиконання цих обов`язків становить порушення митних правил.
Згідно з митною декларацією від 18 травня 2018 року, автомобіль «Volkswagen Golf», VIN: НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 ввезено на митну територію України для особистого користування громадянином Білорусі ОСОБА_2 . Саме його ознайомлено зі змістом п. 60 ч. 1 ст. 4, статей 103-105, 380, 481, 483, 485 Митного кодексу України та саме ним надано зобов`язання вивезти автомобіль у строк, встановлений законодавством України.
Передача ним тимчасово ввезеного для особистого користування транспортного засобу іншим особам є порушенням митних правил та являє собою діяння у виді використання товару, стосовно якого надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.
Оскільки ОСОБА_1 не ввозив на митну територію України для особистого користування автомобіль «Volkswagen Golf», VIN: НОМЕР_1 , реєстраційний номер НОМЕР_2 , відповідно в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України.
У постанові Верховного Суду від 31 березня 2021 року у справі № 640/13937/16-а на яку посилається відповідач, встановлені інші фактичні обставини. У цій справі до адміністративної відповідальності притягнуто особу, яка ввезла на територію України транспортний засіб для особистого користування.
За п. 1 ч. 1 ст. 531 Митного кодексу України підставами для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил є відсутність у діях особи, яка притягується до відповідальності, ознак порушення митних правил.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч. 1 ст. 132 КАС України).
Згідно з ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
За подання цього позову підлягав сплаті судовий збір в розмірі 454 грн та документи, що підтверджують його сплату містяться в матеріалах справи.
З огляду на вищезазначене, оскільки позивач у цій справі поніс судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 454 грн, відповідно ці судові витрати підлягають стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницької митниці.
На підставі викладеного, керуючись статтями 4, 276, 292, 282, 380, 458, 459, 486, 489, 495, 531 Митного кодексу України, статями 19, 20, 72-79, 132, 134, 139, 241, 242, 244-246, 250, 271, 286 Кодексу адміністративного судочинства України суд, –
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_1 до Кропивницької митниці про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Скасувати постанову № 0198/11000/21, винесену 6 серпня 2021 року начальником Кропивницької митниці про визнання винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 Митного кодексу України та накладення адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 604179,81 грн (шістсот чотири тисячі сто сімдесят дев`ять гривень). Провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кропивницької митниці (вул. Лавандова, 27-б, м. Кропивницький, 25030, ідентифікаційний код: 44005668) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер: НОМЕР_3 ) 454 грн (чотириста п`ятдесят чотири гривні) понесених судових витрат.
Апеляційна скарга на рішення подається до Третього апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Кіровоградської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Долинського районного суду Д. М. Баранський