
Справа № 161/18660/21
Провадження № 3/161/5765/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Луцьк 25 жовтня 2021 року
Суддя Луцького міськрайонного суду Волинської області Крупінська С.С., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 директора ТОВ « Волинь-Зерно-Продукт» яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_1
за ст. 163-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В С Т А Н О В И В:
Із протоколу №209 серії ВП Лв №000780 про адміністративне правопорушення від 12 жовтня 2021 року вбачається, що ОСОБА_1 , вчинив порушення абз.1 п.50.1 ст. 50 ПКУ від 02.12.2010 року №2755-VI (зі змінами та доповненнями), а саме порядку ведення податкового обліку, завищення суму зменшення податкового зобов`язання розділу «Виправлення помилок» з податку на прибуток, який утримується при виплаті доходів нерезидентів на суму 7403226 грн. згідно податкової декларації , що підтверджується актом камеральної перевірки від 09.09.2021 за №349/33-00-52/31496816, чим вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст.163 КУпАП.
На підтвердження вини ОСОБА_1 суду надано зокрема: протокол №209 серії ВП Лв №000780 про адміністративне правопорушення від 12 жовтня 2021; акт від 09.10..2021 року; супровідний лист.
Відповідно до ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує в тому числі питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення, чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Дослідивши зібрані у справі докази, суддя вважає, що матеріали справи №161/118660/21 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 163 ч.1 КУпАП, необхідно повторно повернути на доопрацювання для належного оформлення із наступних міркувань.
Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненням особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, а також іншими документами.
Статтею 256 КУпАП визначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за вчинення нею адміністративного правопорушення, є наявність достовірних відомостей про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення).
Відповідно до п.1 Розділу ІІ Інструкції з оформлення органами доходів і зборів матеріалів про адміністративні правопорушення (далі Інструкція) вбачається, що відповідно до частини першої статті 255 КУпАП уповноважені посадові особи органів доходів і зборів мають право складати протоколи у справах про адміністративні правопорушення за статтями 51-2, 155-1, 162-1, 162-2, 163-1-163-4, 163-12, 164, 164-5, 164-16, 166-16, 166-17, 177-2, 204-3 КУпАП. Частиною другою статті 255 КУпАП також передбачено, що уповноважені особи органів доходів і зборів у справах про адміністративні правопорушення, розгляд яких віднесено до відання цих органів, відповідно до статті 234-2 КУпАП мають право складати протоколи про правопорушення за статтями 163-13, 163-15, 164-1, 165-1, 166-6 (частини третя шоста), 188-23 КУпАП.
Згідно п.8 Розділу ІІ Інструкції при складанні Протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права й обов`язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 КУпАП, про що робиться відмітка у Протоколі. Про ознайомлення із Протоколом особа щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом посадової особи органу доходів і зборів.
Згідно п.11 Розділу ІІ Інструкції один примірник Протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
П. 12 Розділу ІІ Інструкції визначається, що у разі неможливості складання Протоколу за місцем вчинення адміністративного правопорушення Протокол складається в органі доходів і зборів. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, запрошується до органу доходів і зборів для складання та підписання Протоколу. У запрошенні зазначаються дата, час та місце складання Протоколу. Запрошення вважається належним чином врученим, якщо воно надіслано за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручено особисто такій особі.
Відповідно до п.15 Розділу ІІ Інструкції до Протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом`якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.8 Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України від 20.08.2019 року внутрішній опис судової справи як засіб фіксування наявності документів та розміщення їх у справі здійснюється на внутрішньому боці обкладинки і може бути продовжений на окремих аркушах, які з цією метою підшиваються до справи першими, та включає порядковий номер, реєстраційний індекс документу, дату, коротку назву документа, номер аркушів справи, примітки. У справах, де вже є внутрішній опис, при приєднанні нових документів опис та його нумерація продовжуються. З аналізу даної норми вбачається, що розшивання, а тим більше вилучення документів з судової справи при її доопрацюванні не допускаються.
З матеріалів справи вбачається, що в порушення вимог ст.ст.251, 256 КУпАП, протокол та додані до нього матеріали містять суттєві недоліки та суперечності. Так, в протокол про адміністративне правопорушення складений за порушення ч.1 ст. 163 КУпАП, що є порушенням ст.. 255 КУпАП та п.1 Розділу ІІ Інструкції.
Згідно ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема: відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, крім того, протокол підписується особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це, при цьому ця особа має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені ст.268 КУпАП, про що робиться відмітка у протоколі.
В порушення вимог ст.256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення не підписаний ОСОБА_1 та відсутній запис про його відмову від підписання протоколу, ОСОБА_1 не були роз`яснені права, передбачені ст.268 КУпАП, він не була ознайомлена з протоколом.
Невручення копії протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 через його неприбуття до Луцького відділу адміністрування підприємств Західного міжрегіонального ууправління ДПС у м.Луцьку, про що зазначено в акті про неявку на підписання протоколу про адміністративне правопорушення від 09.09.2021 р. №119/33-00-52-/31496816, та акті про неможливість вручення примірника протоколу про адміністративне правопорушення від 12.10.2021 р. №119/33-00-52-/ НОМЕР_1 , не може бути прийнято судом як ознайомлення особи зі змістом протоколу та роз`яснення йому прав, передбачених ст.268 КУпАП, оскільки суперечить вимогам ст.256 КУпАП, які розширеному тлумаченню не підлягають і передбачають їх виконання в тому вигляді, як вони викладені.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення відомості щодо особи ОСОБА_1 , яка притягується до адміністративної відповідальності, не зазначені в повному обсязі, а саме не зазначено даних щодо адреси його проживання, року народження, контактного телефону, що позбавляє можливості викликати ОСОБА_1 до суду для розгляду відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно абз. 2 п. 12 постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ N 11 від 17 жовтня 2014 року "Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення" визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З огляду на викладене, вищезазначені порушення свідчать про неповноту складеного протоколу про адміністративне правопорушення, є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, що позбавляє суд можливості всебічно, повно та об`єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення і прийняти законне рішення по справі, тому матеріали справи, як неналежно оформлені, підлягають поверненню для доопрацювання до органу, який порушив адміністративне провадження.
Керуючись ст.ст.7,245,251,254,256,268,278,283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -
П О С Т А Н О В И В:
Матеріали справи №161/18660/21 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст.163 ч.1 КУпАП повторно повернути до Державної податкової служби України західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків для усунення недоліків, вказаних у мотивувальній частині постанови та належного оформлення матеріалів справи.
Постанова суду є остаточною і оскарженню в порядку провадження у справах про адміністративні правопорушення не підлягає.
Суддя Луцького міськрайонного суду С.С.Крупінська