
КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М.МИКОЛАЄВА
Справа № 488/3816/21
Провадження № 2-о/488/86/21
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
21.10.2021 року м. Миколаїв
Корабельний районний суд м. Миколаєва у складі:
головуючого по справі судді – Чернявської Я.А.,
при секретарі судового засідання — Маснюк М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі засідань суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , де заінтересованими особами є ОСОБА_2 , Корабельний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини,
ВСТАНОВИВ:
13.10.2021 року представник заявника ОСОБА_1 адвокат Кащенко С.О. звернувся в Корабельний районний суд м. Миколаєва з заявою, в якій просив суд встановити юридичний факт народження ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Севастополь, Автономна Республіка Крим, у батьків: мати — ОСОБА_2 , громадянка України, батько — ОСОБА_1 , громадянин України. Також просив зобов`язати відповідний орган державної реєстрації актів цивільного стану провести державну реєстрацію народження дитини — ОСОБА_3 та внести до актового запису про її народження такі відомості: дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 ; місце народження дитини - м. Севастополь Автономна Республіка Крим; батько дитини — ОСОБА_1 , громадянин України; мати дитини — ОСОБА_2 , громадянка України.
Заява мотивована тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у заявника та його дружини ОСОБА_2 народилась донька - ОСОБА_3 у пологовому будинку «Міська лікарня № 5» на тимчасово окупованій території АР Крим (м. Севастополь).
Вказав, що на території Автономної Республіки Крим та м. Ялта Російська Федерація застосовується законодавство Російської Федерації. Тому документи про народження дитини видаються за формою, встановленою Міністерством охорони здоров`я РФ, яка є неприйнятною для українських органів реєстрації актів цивільного стану. До того ж, згідно з п 3. гл. 1 розділу 3 Правил, державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них.
Місцем народження дитини та місцем проживання батьків є Автономна Республіка Крим (м. Ялта). Батьки не мають статусу внутрішньо переміщених осіб, що перемістились на підконтрольну територію України внаслідок окупації Російською Федерацією, а тому не мають іншого документально підтвердженого місця проживання на території України, окрім Автономної Республіки Крим (м. Ялта). Таким чином, батьки не мають підстав для звернення до органу РАЦС на території України.
На сьогодні заявник не може зареєструвати народження дитини в органах ДРАЦС ГТУЮ у Миколаївській області, у відповідності до законодавства України, так як державні органи та території України не визнають документів, наданих органами на території, що не підконтрольна Україні. Крім цього, підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є, зокрема, медичне свідоцтво про народження, форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України.
Через неможливість в позасудовому порядку зареєструвати народження дитини, заявник змушений звернутись до суду із даною заявою і просить суд встановити факт народження доньки ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території АР Крим у м. Севастополь.
Встановлення даного факту заявнику необхідно для захисту прав дитини, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Ухвалою Корабельного районного суду м. Миколаєві від 13.10.2021 р. відкрито провадження у справі та повідомлено заінтересованих осіб про можливість надання до суду письмових заперечень проти заявлених вимог.
В судове засідання заявник не з`явився, надав суду заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, заявлені вимоги підтримав в повному обсязі, просив заяву задовольнити.
Представник заінтересованої особи Корабельного відділу ДРАЦС у м. Миколаєві ПМУЮ (м. Одеса) у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, причини його неявки суду не відомі.
Заінтересована особа ОСОБА_2 надала до суду заяву про слухання справи без його участі, проти задоволення заяви не заперечувала.
Взявши до уваги заяви сторін по справі, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_4 , який зареєстрований 23.08.2013 року Корабельним відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Миколаївського міського управління юстиції.
Судом достовірно встановлено, що заявник та його дружина є громадянами України, що підтверджується наданими суду копіями паспортів громадян України серії НОМЕР_1 , виданим Корабельним РВ ММУ УМВС України в Миколаївській області 31.07.2004 р. на ім`я ОСОБА_1 , та серії НОМЕР_2 , виданим Масандрівським МС ГУДМС України в АР Крим 28.08.2013 р.
Перебуваючи на тимчасово окупованій території України у місті Севастополі, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 14 год. 25 хв. народила дитину — дівчинку, що підтверджується наданою суду копією Медичного свідоцтва про народження серії № 67 № 182694, виданого 18.09.2020 р. ГБУЗ С “Міська лікарня № 5”.
Згідно з Довідкою про народження № Р-02698 від 07.10.2020 р., складеною Відділом записів актів цивільного стану Ленінського району міста Севастополя Управління ЗАЦС міста Севастополя, ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьками дитини записані: батько — ОСОБА_1 , мати — ОСОБА_2 , про що також зроблений відповідний актовий запис про народження № 110209920000400956000.
Наразі м. Севастополь АР Крим є окупованою територією та не підконтрольна Україні, через що вказаний документ не приймається як законний акт реєстрації цивільного стану державними органами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 1, ч. 2 ст. 4 Закону України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Згідно з п.п. 1, 2, 3 ст. 9 Закоун України “Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України” державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 7 Закону України “Про громадянство України” особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
Положеннями частини 1 ст. 144 СК України передбачено, що батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану, а Конвенцією про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної Ради України від 27.02.1991 № 789-ХІІ, встановлено, що дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 144 СК України Реєстрація народження дитини провадиться органом державної реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові. Реєстрація народження дитини засвідчується Свідоцтвом про народження, зразок якого затверджує Кабінет Міністрів України.
Статтею 317 ЦПК України передбачено, що заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт народження особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.
В силу п. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно до п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно з ст. 319 ЦПК України у рішенні суду повинно бути зазначено відомості про факт, встановлений судом, мету його встановлення, а також докази, на підставі яких суд установив цей факт; рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права. Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини, а також Молдови та Росії. В цих справах Європейський суд з прав людини, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх договірних сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої договірної сторони.
Такий висновок Європейського суду з прав людини слід розуміти в контексті сформульованого так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою невизнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає у тому, що не можуть визнаватись недійсними всі без виключення документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей та шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоду особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», Європейський суд з прав людини зазначив, що, виходячи з інтересів мешканців, які проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами тощо), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ у порядку, передбаченому ст. 317 ЦПК України.
Таким чином, судом встановлений факт народження дитини жіночої статті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Севастополі, Автономна Республіка Крим, батьками якої є ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
З урахуванням зазначеного, суд вважає за доцільне задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини.
Керуючись ст. ст. 315-319, 430 Цивільного процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , де заінтересованими особами є ОСОБА_2 , Корабельний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса), про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити юридичний факт народження дитини жіночої статі — ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: м. Севастополь, Автономна Республіка Крим, батьком якої є — ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , громадянин України, уродженець м. Миколаїв, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ), матір`ю якої є — ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , громадянка України, уродженка селища Мардакяни Азізбековського району місто Баку, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 ).
Корабельному відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) провести державну реєстрацію народження дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце народження: м. Севастополь, Автономна Республіка Крим; батько дитини — ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець м. Миколаїв, громадянин України; мати дитини — ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка селища Мардакяни Азізбековського району місто Баку, громадянка України.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішення у справах, в тому числі про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Миколаївського апеляційного суду.
Сторони по справі:
Заявник — ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ; фактично проживає за адресою: АДРЕСА_3 ;
Заінтересована особа 1 - ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП: НОМЕР_4 , адреса реєстрації: АДРЕСА_3 ;
Заінтересована особа 2 — Корабельний відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Миколаєві Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) (код ЄДРПОУ: 23038206, адреса: 54050, м. Миколаїв, пр. Богоявленський, 340/2.
Суддя: Я.А. Чернявська