Рішення № 100797450, 25.10.2021, Тарутинський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
25.10.2021
Номер справи
514/566/21
Номер документу
100797450
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Тарутинський районний суд Одеської області

_____________

Справа №514/566/21

Провадження по справі № 2/514/358/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 жовтня 2021 року смт Тарутине

Тарутинський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді – Тончевої Н.М.,

при секретарі – Георгієвій О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт Тарутине цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства « Виробниче управління житлово-комунального господарства » про захист прав споживачів,

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 ( надалі по тексту Позивач ) звернувся до суду з позовом до Комунального підприємства " Виробниче управління житлово-комунального господарства " про захист прав споживачів в якому просив визнати протиправною бездіяльність Комунального Підприємства " Виробниче управління житлово-комунального господарства " ( надалі по тексту Відповідач ) щодо нездійснення перерахунку сплачених ним комунальних послуг за водопостачання, вивіз твердих та рідких відходів в період з 01 липня 2019року по 30 січня 2021 року за тарифами встановленими рішенням виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 25 квітня 2017року № 526 та зобов`язати Комунальне підприємство " Виробниче управління житлово-комунального господарства" здійснити перерахунок сплачених ним комунальних послуг за водопостачання, вивіз твердих та рідких відходів в період з 01 липня 2019 року по 30 січня 2021 року за тарифами встановленими рішенням виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 25 квітня 2017 року № 526, а також просив зобов`язати Комунальне Підприємство « Виробниче управління житлово-комунального господарства » надавати комунальні послуги з центрального водопостачання, водовідведення, вивозу твердих і рідких відходів з 01 лютого 2021 року за тарифами встановленими рішенням виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 25 квітня 2017 року № 526. Свої вимоги мотивував посилаючись на те, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2020 року по справі № 420/717/20, яке вступило в законну силу 28 січня 2021 року, визнано протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 30 травня 2019 року № 755 " Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським Комунальним Підприємством " Виробниче управління житлово-комунального господарства" ( надалі по тексту КП "ВУЖКГ" ).

Тобто, зазначене рішення Одеського окружного адміністративного суду відновило рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області № 526 від 25 квітня 2017року " Про затвердження економічно обгрунтованих тарифів на комунальні послуги".

Тож, зазначив Позивач, починаючи з 01 лютого 2021 року він сплачував відповідачу за надання послуг з централізованого водопостачання, вивозу твердих відходів за тарифами згідно рішення виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 25 квітня 2017року № 526.

Крім того, 11 лютого 2021 року, Позивач як споживач комунальних послуг, звернувся до відповідача з заявою про перерахунок платежів які були ним здійснені в період з 2019 року по 2021 рік за водопостачання та вивіз твердих і рідких побутових відходів.

Однак, відповідь від Відповідача на своє звернення до наступного часу так і не одержав.

Ухвалою Тарутинського районного суду Одеської області від 31 травня 2021 року справу призначено до розгляду в порядку спрощеного провадження за участю сторін.

Відповідач в особі керівника КП "ВУЖКГ " Абаржи М.І. скористався соїм правом для надання відзиву та надав до суду відзив в якому зазначив, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2020 року по справі № 420/717/20, яке вступило в законну силу 28 січня 2021 року, не визнано нечинним рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 30 травня 2019 року № 755 " Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським КП " ВУЖКГ " з моменту його прийняття. Також, вказане судове рішення не встановлює та не передбачає жодного механізму корегувань вартості спожитих комунальних послуг, не містить зобов`язальних формолювань по відношенню до відповідача. Враховуючи викладане, у Тарутинського КП "ВУЖКГ" відсутні будь-які правові можливості для проведення перерахунку вартості спожитих послуг.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що із запереченнями відповідача не погоджується, оскільки відповідно до п.5 Постанови Пленуму Верховного Суду України " Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя " № 9 від 01.11.1996року судам необхідно виходити з того, що нормативно - правові акти будь-якого державного чи іншого органу ( акти Президента України, постанови верховної Ради України, постанови і розпорядження Кабінету Міністрів України, нормативно- правові акти Верховної ради Автономної Республіки Крим чи рішення Ради міністрів Автомної Республіки Крим чи рішення міністрів Автономної Республіки Крим, акти органів місцевого самоврядування, накази та інструкції міністерств і відомств, накази керівників підприємств, установ та організацій тощо) підлягають оцінці на відповідність як Конституції так і закону. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд зобов`язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.

Частина друга статті 265 Кодексу адміністративного судочинства, згідно з якою нормативно правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, не регулює питань щодо можливості застосування нормативно-правових актів, визнаних судом протиправними. Предметом її регулювання є вттстановлення моменту втрати чинності нормативно-правовим актом, визнаним судом нечинним.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2020 року по справі № 420/717/20, яке вступило в законну силу 28 січня 2021 року, визнано протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 30 травня 2019 року № 755 " Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським КП "ВУЖКГ" .

Тобто вище вказане рішення селищної ради визнане судом протиправним і таким, що прийняте не в порядку та спосіб, передбачений діючим законодавством, яке не повинно було застосовуватися з моменту його прийняття, а саме з 30 травня 2019 року з причини його протиправності.

Позивач зазначив, що вище зазначена позиція міститься у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у справі № 160/1088/19 від 10 березня 2020року у справі № 160/1088/19.

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги і обґрунтування позову в повному обсязі та просив суд його задовольнити, з підстав, зазначених в позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні підтримав свої заперечення проти позову і просив суд відмовити в його задоволенні у повному обсязі.

Суд, вислухавши вступне слово учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до наступного .

Відповідно до ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідного до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 28 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні », до повноважень органів місцевого самоврядування належать зокрема встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Згідно з підп. 2 п. 1 ст. 7 та п. 3 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 p. № 1875-IV до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону. Оплата житлово-комунальних послуг здійснюється у розмірі затвердженого тарифу.

Згідно з ст.393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України «Про житлово-комунальні послуги» (який визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їх права та обов`язки).

Відповідно до положень ст. 19 Закону України « Про житлово-комунальні послуги » відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

В силу ст. 20 зазначеного Закону споживач зобов`язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору, оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

ВСУ розглядаючи справу № 6-2951цс15, зазначив, що споживачі зобов`язані оплатити житлово- комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово - комунальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг.

В судовому засіданні встановлено, що також не заперечувалось відповідачем, що Позивач, відповідно до особового рахунку № НОМЕР_1 здійснює оплату за надані послуги за діючими розцінками і тарифами відповідно до умов, передбачених діючими нормативними документами в смт Тарутине Болградського району Одеської області та Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Так, рішенням виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області № 526 від 25 квітня 2017 року "Про затвердження економічно обгрунтованих тарифів на комунальні послуги Тарутинського КП ВУЖКГ з водопостачання, водовідведення, вивозу ТПВ та вивезення РПВ " встановлено та введено в дію тарифи на оплату комунальних послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, вивозу твердих побутових відходів та рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським Комунальним підприємством " Виробниче управління житлово-комунального господарства".

В подальшому, рішенням виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області № 755 від 30 травня 2019 року " Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів які надаються Тарутинським Комунальним підприємством " Виробниче управління житлово-комунального господарства" тарифи встановлені рішенням виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області № 526 від 25 квітня 2017 року "Про затвердження економічно обгрунтованих тарифів на комунальні послуги Тарутинського КП ВУЖКГ з водопостачання, водовідведення, вивозу ТПВ та вивезення РПВ " було підвищено.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2020року по справі № 420/717/20, яке вступило в законну силу 28 січня 2021 року, визнано протиправним та нечинним рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 30 травня 2019 року № 755 " Про затвердження тарифів на централізоване водопостачання, водовідведення, вивіз твердих побутових відходів та вивіз рідких побутових відходів, які надаються Тарутинським Комунальним підприємством " Виробниче управління житлово-комунального господарства".

Водночас слід зазначити, що Одеським окружним адміністративним судом визнано незаконним локальний нормативно-правовий акт, а саме рішення виконавчого комітету Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 30 травня 2019 року № 755, це означає, що зазначене рішення органу місцевого самоврядування не породило правових наслідків із дня його прийняття.

Зважаючи на зазначені вище обставини, 11 лютого 2021 року Позивач звернувся до Відповідача з заявою про перерахунок наданих Відповідачем комунальних послуг за період з травня 2019 року по 2021 рік відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 15 грудня 2020року по справі № 420/717/20, яке вступило в законну силу 28 січня 2021 року.

Однак, на час розгляду справи перерахунку проведено не було, що також підтверджується запереченнями Відповідача.

Тобто, в ході судового розгляду знайшло своє підтвердження, що внаслідок прийняття Тарутинською селищною радою Тарутинського району Одеської області акту щодо встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги, який в подальшому було скасовано у встановлений законом спосіб, були порушені права позивача, як споживача цих послуг, оскільки йому нараховувалась і стягувалась плата у розмірах встановлених цим рішенням, а тому, на думку суду, він має право на відновлення свого права, яке існувало до його порушення, тобто до прийняття рішення № 755 від 30 травня 2019 року у сфері житлово-комунальних послуг, яке визнано незаконними з моменту його прийняття.

У той же час суд зазначає, що статтею 3 ЦПК України передбачено, що кожна особа, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Під способами захисту суб`єктивних цивільних прав розуміють закріплені законом матеріально-правові заходи примусового характеру, за допомогою яких проводиться поновлення (визнання) порушених (оспорюваних) прав та вплив на правопорушника.

Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів передбачений ст. 16 ЦК України.

Як правило, власник порушеного права може скористатися не будь-яким, а конкретним способом захисту свого права. Спосіб захисту порушеного права частіше за все визначається спеціальним законом, який регламентує конкретні цивільні правовідносини.

Тож, обраний Позивачем спосіб захисту про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок плати за надані послуги з водопостачання, вивіз твердих та рідких відходів відповідає способам захисту, визначеним ст.16 ЦК України та Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та підлягає задоволенню.

Щодо вимоги Позивача про зобов`язання Відповідача надавати комунальні послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, вивозу твердих і рідких відходів з 01 лютого 2021 року за тарифами встановленими рішенням виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 25 квітня 2017року № 526 суд вважає, що в задоволенні останньої слід відмовити, оскільки задоволення зазначеної вимоги не передбачено діючим законодавством в якості способу захисту прав.

Крім того, згідно ч.3 ст.22 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов`язані з порушенням їх прав.

У відповідності до ч. 6 ст. 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, вони стягуються з другої сторони пропорційно до задоволеною чи відхиленої частини вимог.

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом 26 травня 2021 року (а.с.1).

Згідно п.п.2 п. 1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» станом на 26 травня 2021 року за подання до суду позовної заяви немайнового характеру юридичною особою справляється судовий збір в розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2021 рік» передбачено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2021 року в розмірі 2270 гривень 00 копійок.

Тож, враховуючи, що позивача звільнено від сплати судового збору, з відповідача в дохід держави необхідно стягнути судовий збір в розмірі 2270 гривень 00 копійок.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 5, 10, 13, 81, 89, 263, 265 ЦПК України, -

У Х В А Л И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Комунального Підприємства « Виробниче управління житлово-комунального господарства » про захист прав споживачів - задовільнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Комунального Підприємства « Виробниче управління житлово-комунального господарства » щодо нездійснення перерахунку сплачених ОСОБА_1 комунальних послуг за водопостачання, вивіз твердих та рідких відходів в період з 01 липня 2019 року по 30 січня 2021 року за тарифами встановленими рішенням виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 25 квітня 2017року № 526.

Зобов`язати Комунальне Підприємство « Виробниче управління житлово-комунального господарства » здійснити перерахунок сплачених ОСОБА_1 комунальних послуг за водопостачання, вивіз твердих та рідких відходів в період з 01 липня 2019 року по 30 січня 2021 року за тарифами встановленими рішенням виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 25 квітня 2017 року № 526.

В іншій частині позовних вимог, а саме щодо зобов`язання Комунального Підприємства « Виробниче управління житлово-комунального господарства » надавати комунальні послуги з центрального водопостачання, водовідведення, вивозу твердих і рідких відходів з 01 лютого 2021 року за тарифами встановленими рішенням виконкому Тарутинської селищної ради Тарутинського району Одеської області від 25 квітня 2017 року № 526 - відмовити.

Стягнути з Комунального Підприємства « Виробниче управління житлово-комунального господарства », код ЄДРПОУ 03350444, на користь держави судовий збір у розмірі 2270 ( дві тисячі двісті семдесят ) гривень.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного суду через Тарутинський районний суд Одеської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.М. Тончева